Справа № 2а- 13498/10/2070
Харківський окружний адміністративний суд
30 жовтня 2010 р. м. Харків
Колегія суддів Харківського окружного адміністративного суду у складі:
головуючого - судді Шевченко О.В.,
суддів - Бабаєва А.І., Шляхової О.М.
при секретарі -Нікітенко Л.Ю.,
за участю представників: позивача - Селезньова М.В., Межирицького А.О.,
відповідача - Коновала О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Харківської обласної організації політичної партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" до Харківської обласної виборчої комісії Харківської області про визнання бездіяльності протиправною,-
Позивач, Харківська обласна організація політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Харківської обласної виборчої комісії Харківської області в якому просить суд визнати протиправною бездіяльність Харківської обласної виборчої комісії Харківської області щодо незабезпечення збереження та охорони отриманих виборчих бюлетенів, а також незабезпечення контролю за виготовленням та пакуванням виборчих бюлетенів.
Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначив наступне. Відповідачем допущено протиправну бездіяльність в частині незабезпечення збереження та охорони отриманих виборчих бюлетенів, а саме в порушення положень ч.12 ст.67 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»виборчі бюлетені зберігались у кімнаті, яка не знаходиться у приміщенні Харківської обласної виборчої комісії, а взагалі - в іншому під'їзді будівлі; приміщення, в якому знаходились виборчі бюлетені, не перебувало постійно під охороною працівника органів внутрішніх справ; у приміщення, в якому знаходились виборчі бюлетені, мали доступ сторонні особи, які не є членами виборчої комісії. В порушення п.п. 1.4, 1.5, 1.9 Постанови Центральної виборчої комісії №365 під час виготовлення виборчих бюлетенів, яке продовжувалось як 23.10.2010 року, так і 24.10.2010 року, контроль за їх виготовленням та пакуванням виборчою комісією не здійснювався.
В судовому засіданні представники позивача підтримали заявлені позовні вимоги, просили суд позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, в своїх запереченнях зазначив, що представник Харківської обласної організації політичної партії «Всеукраїнське об'єднання Батьківщина»в Харківській обласній виборчій комісії з правом дорадчого голосу не є суб'єктом виборчого процесу, не має права оскаржувати дії (бездіяльність) відповідача. Крім того, вказав, що відповідач вчинив всі передбачені законом дії щодо збереження та охорони отриманих бюлетенів, а також здійснював контроль за виготовленням та пакування бюлетенів.
Вислухавши пояснення сторін по справі, дослідивши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення свідків, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до ч.1 ст.67 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»№ 2487-VІ від 10.04.2010р. територіальна виборча комісія на підставі договору, укладеного між нею і поліграфічним підприємством, забезпечує виготовлення виборчих бюлетенів для голосування на місцевих виборах відповідно: виборча комісія Автономної Республіки Крим, обласна, районна, районна в місті, міська (міста республіканського в Автономній Республіці Крим, обласного значення, міст Києва та Севастополя) територіальна виборча комісія - не пізніш як за десять днів до дня виборів та отримує виготовлені виборчі бюлетені не пізніш як за дев'ять днів до дня виборів в упаковці підприємства-виготовлювача на підставі акта приймання-передачі за формою, встановленою Центральною виборчою комісією.
Згідно ч.2 ст.66 вказаного Закону, виборчі бюлетені є документами суворої звітності.
11.10.2010 року між Харківською обласною виборчою комісією та ТОВ «Майдан»укладено договір №64 на виготовлення поліграфічної продукції, за яким ТОВ «Майдан»зобов'язується виготовити виборчі бюлетені для голосування у багатомандатних та одномандатних округах Харківської області на виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 31.10.2010р.
Між ТОВ «Майдан»та ТОВ «Поліграфічне підприємство «Фоліо Плюс»15.10.2010р. укладено договір №8 права користування майном, а саме необхідного друкувального обладнання, що розташоване у виробничій будівлі ТОВ «ПП «Фоліо Плюс»за адресою: м. Харків, вул. Лодзинська, 7.
З метою однакового застосування Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»у частині виготовлення виборчих бюлетенів для голосування з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів Постановою Центральної виборчої комісії від 23.09.2010р. за №365 затвердженні Роз'яснення щодо порядку виготовлення виборчих бюлетенів для голосування з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, їх передачі відповідним територіальним і дільничним виборчим комісіям та форми виборчих документів для передачі та приймання виборчих бюлетенів (далі - Роз'яснення).
Відповідно до пунктів 1.4, 1.5 Роз'яснення підприємство-виготовлювач забезпечує дотримання замовленої кількості виборчих бюлетенів, їх облік та передачу територіальній виборчій комісії, яка замовляла виборчі бюлетені, відповідно до Закону та укладеного між ними договору на виготовлення виборчих бюлетенів. Підприємство-виготовлювач пакує виборчі бюлетені окремо для кожної виборчої дільниці із зазначенням на упаковці назви виборів, номера виборчої дільниці та кількості виборчих бюлетенів.
Контроль за виготовленням та пакуванням виборчих бюлетенів здійснює територіальна виборча комісія.
Постановою Харківської обласної виборчої комісії від 18.10.2010 року за № 817 затверджено склад комісії для здійснення контролю за виготовленням та пакуванням бюлетенів, знищення технічних відходів, поліграфічного браку, а також друкарської форми бюлетенів для голосування у багатомандатному та одномандатному виборчих округах на виборах депутатів Харківської обласної ради 31 жовтня 2010 року. До складу зазначеної комісії включено ОСОБА_5 (член Партії регіонів), ОСОБА_6 (член партії «Наша Україна»), ОСОБА_7 (член партії «Народна партія»).
Допитані в судовому засідання в якості свідків ОСОБА_7, ОСОБА_6 пояснили, що починаючи з 18 жовтня 2010 року по 24 жовтня 2010 року перебували на підприємстві ТОВ «ПП «Фоліо Плюс», разом з ними перебував член виборчої комісії ОСОБА_5 Свідки зазначили, що протягом вказаного періоду зранку перебували на ТОВ «ПП «Фоліо Плюс», протягом дня приймали участь у засіданнях комісії, тобто на підприємстві знаходились не цілодобово. Під час знаходження в виробничих приміщеннях здійснювали контроль за виготовленням та пакуванням виборчих бюлетенів шляхом візуального спостереження та вибіркового перерахунку бюлетенів, що запаковувались. Свідок ОСОБА_6 також зазначив, що 24.10.2010р. його з приміщення, де виготовлялись бюлетені, забрала карета швидкої медичної допомоги у зв'язку з серцевим нападом.
Щодо посилання представника позивача на те, що Харківською обласною виборчою комісією Харківської області не було прийнято та затверджено порядку, згідно якого члени комісії, визначені постановою від 18.10.2010р. №817, здійснювали контроль за виготовленням та пакуванням бюлетенів, суд зазначає, що ні Законом України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»ні Роз'ясненнями, не передбачено приймання на засіданні комісії такого порядку.
Встановлені обставини, пояснення свідків спростовують твердження представників позивача щодо незабезпечення контролю Харківською обласною виборчою комісією Харківської області за виготовленням та пакуванням виборчих бюлетенів.
Суд зазначає, що під час виготовлення виборчих бюлетенів та їх передачі підприємством-виготовлювачем відповідним територіальним виборчим комісіям охорону виборчих бюлетенів здійснюють працівники органів внутрішніх справ.
Згідно ч.4 ст. 67 Закону України № 2487-VІ від 10.04.2010р. не пізніше наступного дня після отримання виборчих бюлетенів територіальна виборча комісія на своєму засіданні передає виборчі бюлетені в упаковці підприємства-виготовлювача таким територіальним виборчим комісіям з відповідних місцевих виборів: виборча комісія Автономної Республіки Крим, обласна територіальна виборча комісія передає виборчі бюлетені для голосування по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної ради відповідним районним, міським (міст республіканського в Автономній Республіці Крим, обласного значення) територіальним виборчим комісіям.
Виборчі бюлетені від імені територіальної виборчої комісії отримують не менш як три члени цієї комісії, які повинні бути представниками різних суб'єктів подання кандидатур до складу відповідної територіальної виборчої комісії.
Протокольним рішенням Харківської обласної виборчої комісії від 21.10.2010 року за №830 визначені уповноважені члени комісії для отримання виготовлених бюлетенів для голосування у багатомандатному та одномандатних виборчих округах на виборах депутатів Харківської обласної ради 31 жовтня 2010 року ОСОБА_8, ОСОБА_4, ОСОБА_6
Відповідно до ч. 12, 13 ст.67 Закону № 2487-VI територіальна, дільнична виборча комісія забезпечує збереження та охорону отриманих виборчих бюлетенів. Виборчі бюлетені зберігаються у приміщенні виборчої комісії в сейфі (металевій шафі або окремій кімнаті), який (яка) опечатується стрічкою з проставленням на ній підписів усіх присутніх на засіданні комісії та печатки комісії. Сейф (металева шафа чи окрема кімната) постійно (до передачі бюлетенів дільничним виборчим комісіям або до дня голосування) перебуває під охороною працівника органів внутрішніх справ. Відповідальність за організацію збереження виборчих бюлетенів несуть члени виборчих комісій, які одержують, передають і зберігають виборчі бюлетені.
Пунктом 1.9 Роз'яснення передбачено, що територіальна виборча комісія разом з працівниками органів внутрішніх справ забезпечує збереження і охорону отриманих виборчих бюлетенів.
Харківською обласною виборчою комісією на адресу начальника ГУ МВС України в Харківській області 27.09.2010 року направлено листа № 7 з проханням забезпечити охорони громадського порядку навколо приміщення Харківської обласної виборчої комісії та охорони приміщень, де знаходиться виборча документація та в подальшому бюлетені. Про вжиті заходи свідчать надані представником відповідача копії службових документів органів внутрішніх справ Харківської області.
З договору оренди №790 комунального майна укладеного між виробничо-експлуатаційним підприємством «Держпром»(орендодавець) та Харківською обласною виборчою комісією (орендар) вбачається, що орендар прийняв в строкове платне користування нежитлове приміщення загальною площею 67,14 кв.м. розташоване за адресою: м. Харків, майдан Свободи, 5 підїзд №4, підвал, кімнати №20, 21, 22, 24. зазначені приміщення, відповідно до договору, передаються в оренду з метою розміщення бюджетної установи, що фінансується за рахунок обласного бюджету. Згідно акту приймання -передачі орендованого майна в будинку Держпром на майдані Свободи, 5 зазначені приміщення були передані Харківській обласній виборчій комісії.
Судом встановлено, та не заперечується представниками сторін по справі, що отримані виборчі бюлетені зберігалися у вказаних в договорі оренди приміщеннях.
В судовому засіданні в якості свідків допитані ОСОБА_9, ОСОБА_4, які пояснили, що під час передачі виборчих бюлетенів територіальним виборчим комісіям в приміщення, в якому знаходились виборчі бюлетені мали доступ сторонні особи, які не були членами виборчої комісії, про що були складені відповідні акти.
З наданих до суду актів від 23.10.2010 року про порушення вимог Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»вбачається, що зазначені акти складені уповноваженою особою позивача у присутності виборців та ними підписані. Свідки зазначили, що акти складалися на підставі їх пояснень, безпосередньо при складанні актів вони присутні не були, тільки згодом їх підписали.
Згідно ч. 1 ст.70 КАС України, належними є доказами, які містять інформацію щодо предмета доказування. Частиною 1 ст.79 КАС України визначено, що письмовими доказами є документи, акти, листи, телеграми, будь-які інші письмові записи, що містять в собі відомості про обставини, які мають значення для справи.
Суд зазначає, що вказані акти, складені уповноваженою особою позивача не містять інформації щодо місця та часу їх складання, не містять інформації щодо осіб, які, на думку представників позивача, були присутні при засідання комісії на якій здійснювалась передача бюлетенів. Інформація викладена в актах суперечить наданим поясненням свідків, які зазначили, що акти складались за їх відсутності та були ними підписані лише згодом.
Таким чином, суд дійшов висновку, що акти про порушення вимог закону не є належними доказами протиправної бездіяльності відповідача.
Акти про невідповідність встановленої перерахуванням кількості виборчих бюлетенів з виборів депутатів Харківської обласної ради , складені Харківською районною виборчою комісією Харківської області не фіксують порушень Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»Харківською обласною виборчою комісією Харківської області.
Таким чином, суд прийшов до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Щодо посилання представника відповідача на те, що ОСОБА_1 як представник Харківської обласної організації політичної партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" не є суб'єктом виборчого процесу, не має права оскаржувати дії чи бездіяльність відповідача, суд зазначає, що позивачем по даній справі є Харківська обласна організація політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина», а ОСОБА_1 зареєстрований та діє як представник позивача, відповідно до положень ч.2 ст.178 КАС України.
Відповідно до ч.9 ст.172 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
Керуючись ст.ст. 2, 8-14, 71, 94, 159, 160-164, 167, 172, 177 Кодексу адміністративного судочинства України колегія суддів, -
В задоволенні адміністративного позову Харківської обласної організації політичної партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" до Харківської обласної виборчої комісії Харківської області про визнання бездіяльності протиправною - відмовити.
Стягнути з Харківської обласної організації політичної партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" на користь Державного бюджету України (р/р 31412537700008, отримувач УДК в Жовтневому районі м. Харкова, банк отримувача ГУДКУ в Харківській області, МФО 851011) судовий збір в розмірі 03,40 грн. (три гривні сорок копійок).
Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги не пізніше як за чотири години до початку голосування.
Судові рішення за наслідками розгляду справ, визначенних статтями 172-175 КАС України, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя Шевченко О.В.
Судді Бабаєв А.І.
Шляхова О.М.