Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3
14.07.2010 р. № 2а-5274/10/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Мар'єнко Л.М.
при секретарі судового засідання - Макогон Н.О.
за участю сторін:
представник позивача - Поляков В.Г.,
представник відповідача - не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі міста Харкова
до Державного підприємства "48 завод залізничної техніки"
про стягнення заборгованості , -
Управління пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова звернулось до суду з адміністративним позовом до Державного підприємства "48 завод залізничної техніки" про стягнення суми боргу по фактичним витратам на виплату та доставку пільгових пенсій в розмірі 259,26 грн., обґрунтовуючи свої вимоги наступним.
Під час перевірки було встановлено, що пенсіонеру ОСОБА_2, який працював на підприємстві «48 завод залізничної техніки» у ковально-технічному виробництві електрозварювальником з 14.10.1975 р. по 31.01.2006 р., призначено пенсію на пільгових умовах згідно із п. "б"-"з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та постанови КМУ № 36 від 16.01.2003р. розділ 27 підрозділ 27а. Управлінням Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харків була нарахована та виплачена пенсія ОСОБА_2 у розмірі 1339,86 грн. за період грудня 2009р., що підтверджується довідкою відділення призначення та виплати пенсії. З них сплачено 1080,60 грн. Тому сума боргу складає 259,26 грн. Протокол про призначення пенсії є діючим у встановленому законодавством порядку не відмінено та недійсним не визнано. Тобто, акт ненормативного характеру, на підставі якого призначена пільгова пенсія, недійсним не визнано. На підставі протоколу виплачується пільгова пенсія. За період грудня 2009 р. пенсія ОСОБА_2 склала 1339,86 грн. * 100 % (відсоток розміру відшкодування) = 13339,86 грн. З них сплачено 1080,60 грн. Тому заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгової пенсії складає 259,26 грн., що підтверджується наданими до підприємства розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пенсій.
Представник позивача Поляков В.Г. у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити, посилаючись на зазначені у позові обставини.
Представник відповідача у судове засідання 14.07.2010 року не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Від представника державного підприємства "48 завод залізничної техніки" Пономаренко Ю.Ю. до суду надходило клопотання про перенесення розгляду справи, призначеного на 29.06.2010 року, у зв'язку з відпусткою представника відповідача Пономаренко Ю.Ю.Відповідно до ч. 8 ст. 35 КАС України повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру, або за адресою, яка зазначена її представником. Таким чином, відповідач є належно повідомленим про дату, час та місце судового засідання, його відсутність у судовому засідання не перешкоджає розгляду справи.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступні обставини.
Згідно довідки УПФУ у Дзержинському районі м. Харкова, ОСОБА_2 знаходиться на обліку в УПФУ Дзержинського району м. Харкова та отримує пенсію за віком за списком № 2 (при повному пільговому стажі). За грудень 2009 року нараховано 1333,71 грн. (у т.ч. за 11.2009 року - 4,35 грн.) (а.с.4).
ДП „48 завод залізничної техніки” є платником збору на обов'язкове державне пенсійне забезпечення відповідно до п. 1 та п. 2 ст. 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26 червня 1997 року N 400/97-ВР.
Працівнику відповідача ОСОБА_2 було призначено пільгову пенсію відповідно до п. “б” - "з" ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, що підтверджується доданими до справи письмовими доказами.
Згідно з абзацом четвертим п. 1 ст. 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" N 1788-XII від 5 листопада 1991 року, до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст. 12 цього Закону.
Абзацом третім пункту 1 статті 4 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено ставку на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 100 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону.
Цей порядок компенсації витрат Пенсійного фонду України не змінився у зв'язку з набранням чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" N 1058-IV від 9 липня 2003 року. Виплата пенсій за віком на пільгових умовах за рахунок коштів Пенсійного фонду України, згідно із ст. 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не передбачена.
Пунктом 2 розділу XV Прикінцеві положення Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (у редакції, чинній у період, за який стягуються позивачем витрати на виплату і доставку пільгової пенсії, призначених працівникам відповідача) встановлено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до абзацу четвертого підпункту 1 зазначеного пункту Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності Законом N 1058-IV, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Таким чином, пенсії, що призначені відповідно до пунктів "а" - "з" ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, підлягають відшкодуванню Пенсійному фонду України до досягнення працівниками пенсійного віку, встановленого чинним законодавством (для чоловіків - 60 років). Після досягнення працівниками, які вийшли на пенсію на пільгових умовах, пенсійного віку, виплата здійснюється на загальних підставах за рахунок коштів Пенсійного фонду.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем були направлені на адресу відповідача лист від 03.12.2009 року № 2334-03/26 щодо відшкодування витрат на виплату пільгової пенсії за списком № 2 (а.с.) та розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до п.п."б"-"з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за грудень 2009 року (а.с.5).
Згідно зазначеного розрахунку, відповідач зобов'язаний був відшкодувати за пенсіонера ОСОБА_2 Пенсійному фонду витрати на виплату та доставку пенсій, призначеної на пільгових умовах, за грудень 2009 року у сумі 1339,86 грн.
З довідки ДП «48 завод залізничної техніки» від 06.02.2006 року встановлено, що ОСОБА_2 дійсно працював з 14.10.1975 р., згідно наказу № 278 від 11.10.1975 року, у ковально-термічному виробництві військової частини 74218 в якості електрозварювальника цеху № 2, що передбачено списком № 2, розділом ХІУ - Оброблення металу, підрозділом 2 - ковальсько-пресове виробництво, пунктом 33 електрозварювальними, зайняті різанням та ручним зварюванням, на напівавтоматичних машинах, а також автоматичних машинах із застосуванням флюсів, що містять шкідливі речовини, не нижче 3 класу небезпеки, затвердженого Постановою КМ України від 16.01.2003 року № 36, що відповідає вимогам переліку професій передбачених списком № 2, затвердженого Постановою КМ України від 11.03.1994 року № 162. Згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення" ОСОБА_2 має право на пенсійне забезпечення на пільгових умовах (а.с.9).
Зазначена довідка підтверджує наявність підстав для виплати пенсій за віком на пільгових умовах.
Згідно з п.6.8 Інструкції “Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове пенсійне страхування до Пенсійного фонду України”, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України №21-1 від 19 грудня 2003 року, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України №64/8663 від 16 січня 2004 року, підприємства щомісячно до 25 числа вносять до Пенсійного фонду місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Судом встановлено, що у визначений законом строк відповідачем суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах не були внесені до Пенсійного фонду, внаслідок чого утворилася заборгованість перед Пенсійним фондом у сумі 259 грн. 26 коп., яка на час розгляду справи заборгованість відповідачем не погашена та підлягає стягненню на користь позивача.
Відповідно із вимогами ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі вищевикладеного, керуючись Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, Законом України “Про пенсійне забезпечення”, Інструкцією “Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України”, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України №21-1 від 19 грудня 2003 року, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України №64/8663 від 16 січня 2004 року, ст. ст. 8-14, 71, 94, 159, 160-164, 167, 186 КАС України, суд -
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі міста Харкова до Державного підприємства "48 завод залізничної техніки" про стягнення заборгованості - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Державного підприємства "48 завод залізничної техніки" (р/р 256073012098 ВАТ "Державний ощадний банк України") на користь Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі міста Харкова (р/р 26001010202, ХФАТ Кредобанк (Україна) р/р 260077152 ХОД ВАТ «Райффайзенбанк Аваль», МФО 350589) фактичні витрати на виплату і доставку пенсії в розмірі 259 (двісті п'ятидесяти дев'яти) грн. 26 коп.
Судові витрати віднести за рахунок держави.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова у повному обсязі виготовлена 19 липня 2010 року.
Суддя Мар'єнко Л.М.