Справа № 201/6542/24
Провадження № 1-кс/201/2268/2024
05 червня 2024 року м. Дніпро
Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська у складі слідчого судді ОСОБА_1 , за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська клопотання прокурора відділу Луганської обласної прокуратури ОСОБА_3 у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №22022130000000667 від 11.11.2022, про продовження строку виконання обов'язків, передбачених частиною п'ятою статті 194 КПК України, покладених на ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Луганська, громадянина України, з вищою освітою, неодруженого, непрацюючого, раніше не судимого, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , та мешкає за адресою: АДРЕСА_2 , підозрюваного у вчиненні злочину, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України,
У судовому засіданні приймали участь:
прокурор ОСОБА_3 ,
підозрюваний ОСОБА_4 (у режимі відеоконференції),
захисник ОСОБА_5 (у режимі відеоконференції),
Прокурор звернувся до суду з клопотанням, про продовження строку дії покладених обов'язків відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні злочину, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України.
В обґрунтування клопотання прокурор посилається на те, що відповідно до статей 1-3, 6 Конституції України - Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава; суверенітет України поширюється на всю її територію; Україна є унітарною державою; територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною; людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю; права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність; державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову; органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України.
Згідно зі статтями 17, 19, 65, 68 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. На території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом. На території України не допускається розташування іноземних військових баз. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України; Кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
З метою створення приводів для ескалації конфлікту і спроби виправдання своєї агресії перед громадянами російської федерації (далі - рф) та світовою спільнотою, 21.02.2022 рф визнано так звану «Донецьку народну республіку» та «Луганську народну республіку» незалежними державами, а 22.02.2022 президент рф володимир путін направив до Ради Федерації рф звернення про використання збройних сил рф за межами рф, яке цього ж дня розглянуто та задоволено.
Досудовим розслідуванням встановлено, що 24.02.2022 рф здійснено повномасштабне військове вторгнення на територію України, у зв'язку із чим розпочато ведення агресивної війни проти України та захоплення її території.
У результаті вищезазначених подій, значна частина території Луганської області опинилась під контролем регулярних з'єднань і підрозділів збройних сил та інших військових формувань рф, підпорядкованих і скеровуваних ними російських радників та інструкторів, окупаційних адміністрацій російської федерації на території Луганської області.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб та у подальшому строк дії воєнного стану в Україні продовжувався Указами Президента України (№ 133/2022 від 14.03.2022, №259/2022 від 18.04.2022, № 341/2022 від 17.05.2022, № 573/2022 від 12.08.2022, № 757/2022 від 07.11.2022, № 58/2023 від 06.02.2023, № 254/2023 від 01.05.2023, № 451/2023 від 26.07.2023, №734/2023 від 06.11.2023, №50/2024 від 05.02.2024) із затвердженням відповідними Законами України, зокрема № 3565-ІХ від 06.02.2024.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 затверджено «Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією».
Відповідно до вказаного переліку Новоайдарська селищна територіальна громада Луганської області з 25.02.2022 є тимчасово окупованою російською федерацією територією України та Новопсковська селищна територіальна громада Луганської області з 03.03.2022 є тимчасово окупованою російською федерацією територією України.
Згідно з п. 6 ч. 1 ст.1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», окупаційна адміністрація російської федерації - сукупність державних органів і структур російської федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних російській федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг.
Так, 18.04.2022 ОСОБА_4 , знаходячись на тимчасово окупованій території Луганської області у м. Луганськ, з метою реєстрації «фермерського господарства «Застава-2010» (мовою оригіналу - «крестьянское (фермерское) хозяйство «Застава-2010») в незаконних органах влади т.зв. «лнр», звернувся до т.зв. «отдела регистрации юридических лиц и физических лиц - предпринимателей Луганского городского управления министерства юстиции луганской народной республики» (мовою оригіналу). За результатом звернення представниками окупаційної адміністрації видане т.зв. «Свидетельство № 11-0004276/2022 о государственной регистрации юридического лица ФХ «Застава-2010» (мовою оригіналу) згідно з якого засновником та особою яка має право підпису (керівником) є громадянин України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Вказане господарство зареєстровано за адресою: АДРЕСА_3 . Метою діяльності вказаного господарства є отримання прибутку з земельних ділянок.
Відповідно до т.зв. «Устава ФХ «Застава-2010» от 28.06.2023» (мовою оригіналу), який затверджено на загальних зборах «ФХ «Застава-2010» (мовою оригіналу), в тому числі головою зборів ОСОБА_4 , член господарства має право:
- продавати чи іншим чином відчужувати земельну ділянку, передавати його в оренду, заставу, спадщину;
- мати та реалізовувати право власності на посіви і насадження сільськогосподарських і других культур, на виробничу сільськогосподарську продукцію;
- на відшкодування збитків;
- реалізовувати виробничу сільськогосподарську продукцію на ринках та поставляти її на експорт;
- господарство має право будувати житлові будинки, господарські будівлі та споруди на належних йому, його членам на праві власності земельних ділянках у відповідності до затвердженої документації по землеустрою та містобудівної документації в установленому законом порядку;
- господарство має право використовувати для своїх потреб загально розповсюдженні корисні копалини, лісові угіддя, водні об'єкти та прісні підземні води у відповідності до законодавства;
- член фермерського господарства має право в будь-який час зупинити свою участь в Господарстві, повідомивши про свій вихід не пізніше, як за один тиждень до виходу;
- член фермерського господарства має право на отримання частини майна Господарства при його ліквідації та у випадку виходу з членів Господарства на грошову компенсацію, співрозмірну його частці та в праві загальної власності на власність Господарства;
- кожний член фермерського господарства має право на частину доходів, отриманих від діяльності фермерського господарства грошовій та/або натуральній формі, плодів, продукції (особистий дохід кожного члена фермерського господарства). Розмір і форма виплати кожному члену фермерського господарства особистого доходу визначається по угоді між членами фермерського господарства;
- інші права.
Члени фермерського господарства встановлюють за взаємним погодженням внутрішній розпорядок фермерського господарства, права та обов'язки з урахуванням кваліфікації та господарської необхідності, а також відповідальності, в оренду із земель державної та комунальної власності земельних ділянок, водних об'єктів, земель водного фонду.
Члени Господарства, мають право, відповідно до діючого законодавства, на отримання безоплатно в власність, в оренду із земель державної та комунальної власності земельних ділянок, водних об'єктів, земель водного фонду.
Крім того на членів господарства, в тому числі на ОСОБА_4 , статутом покладено обов'язки щодо дотримання вимог законодавства про охорону навколишнього середовища, а також обов'язки щодо сплати податків та зборів.
Статутом встановлено, що голова господарства має право:
- організовувати діяльність Господарства;
- діяти без довіреності від імені Господарства, представляти його інтереси у всіх правових відносинах з другими господарствами, організаціями та установами; відкривати рахунки в банківських установах, має право розпорядчого підпису в банківських установах;
- укладає домовленості, угоди, договори, в т.ч. трудові; підписує фінансові, бухгалтерські та іншу внутрішні документи;
- складає кошторис Господарства;
- видає довіреності;
- здійснює прийом на роботу в Господарство працівників та їх звільнення;
- організовує ведення обліку та звітності Господарства;
- здійснює інші повноваження.
Крім того, саме господарство має право вступати в договірні відносини з будь-якими юридичними або фізичними особами, органами державної влади та органами місцевого самоврядування.
На момент реєстрації «ФХ «Застава-2010» (мовою оригіналу) з 18.04.2022 та до винесення наказу «Об увольнении с должности Главы» (мовою оригіналу) від 28.06.2023 єдиним засновником та особою яка має право підпису, тобто єдиним членом та головою «ФХ «Застава-2010» (мовою оригіналу) був громадянин України ОСОБА_4 .
У подальшому, ОСОБА_4 , будучи членом та головою «ФХ «Застава-2010» (мовою оригіналу), організував провадження господарської діяльності на тимчасово окупованій території, в т.ч. у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора.
З метою реалізації злочинного умислу направленого на провадження господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора, перебуваючи на посаді голови та будучи єдиним членом «ФХ «Застава-2010» (мовою оригіналу), ОСОБА_4 відкрито розрахунковий банківський рахунок «ФХ «ЗАСТАВА-2010» № НОМЕР_1 в т.зв. «Государственном банке Луганской Народной Республики» (мовою оригіналу), ЕГРЮЛ 61102720, в розрахунковий валюті - рубль (RUR).
Також ОСОБА_4 проваджував господарську діяльність у взаємодії із т.зв. «государственным унитарным предприятием ЛНР «Аграрный фонд» (мовою оригіналу), створеним на тимчасово окупованій території України. Зокрема, 05.05.2022 було укладено форвардний договір № 01-39176 між ФХ «ЗАСТАВА-2010» (мовою оригіналу) в особі голови господарства ОСОБА_4 та «ГУП ЛНР «АГРОФОНД» (мовою оригіналу) в особі директора ОСОБА_6 № 01-39/175 на поставку 1300 тон пшениці 1-4 класу.
Далі, 21.05.2022 було укладено Додаткові угоди № 1 до договору № 01-39176 про зміну кількості та класу пшениці з 1-4 класу на пшеницю 4 класу, а кількість на 1365 тон. В подальшому, у зв'язку зі зміною законодавства «лнр» було укладено Додаткові угоди № 2 до договору № 01-39176, відповідно до яких «ФХ «ЗАСТАВА-2010» (мовою оригіналу) зобов'язалось поставити «ГУП ЛНР «АГРОФОНД» (мовою оригіналу) 1365 тон пшениці 4 класу урожаю 2022 року в строк до 30.09.2023. Відповідно до акту прийому-передачі № С-088 (про який зазначається в позовній заяві «ГУП ЛНР «АГРОФОНД» (мовою оригіналу) до «ФХ «ЗАСТАВА-2010» (мовою оригіналу), № 2724/01-29 від 23.12.2022), «ФХ «ЗАСТАВА-2010» (мовою оригіналу) передала в власність «ГУП ЛНР «АГРОФОНД» (мовою оригіналу) пшеницю 4 класу 2022 р., в кількості 78,670 тон.
У свою чергу т.зв. «ГУП ЛНР «АГРОФОНД» (мовою оригіналу), створений 07.04.2015 на підставі т.зв. «распоряжения совета министров лнр № 02-05/49/15 от 07.04.2015» та знаходиться у віданні т.зв. «министерства сельского хозяйства и продовольствия лнр», тобто є незаконним органом влади, створеним на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора.
Крім того, 18.04.2022 ОСОБА_4 , знаходячись на тимчасово окупованій території Луганської області у м. Луганськ, з метою реєстрації «сільськогосподарського виробничого кооперативу «БАТЬКИВЩИНА» (мовою оригіналу - сельскохозяйственный производственный кооператив «БАТЬКИВЩИНА») в незаконних органах влади т.зв. «лнр», звернувся до «отдела регистрации юридических лиц и физических лиц - предпринимателей Луганского городского управления министерства юстиции луганской народной республики» (мовою оригіналу). За результатом звернення представниками окупаційних адміністрацій видане т.зв. «Свидетельство № 11-0004278/2022 о государственной регистрации юридического лица СПК «БАТЬКИВЩИНА» (мовою оригіналу), згідно з якого особою, яка має право підпису (керівником) є громадянин України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в переліку засновників також є ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . Вказаний кооператив зареєстровано за адресою: АДРЕСА_4 . Основною метою діяльністю вказаного кооперативу є задоволення матеріальних потреб його членів.
Відповідно до т.зв. «Устава СПК «БАТЬКИВЩИНА» от 28.06.2023» (мовою оригіналу), який затверджено на загальних зборах «СПК «БАТЬКИВЩИНА» (мовою оригіналу), в тому числі ОСОБА_4 , члени кооперативу мають право:
- користуватись всіма послугами, наданими ОСОБА_9 ;
- брати участь в керуванні ОСОБА_9 та бути вибраним в органи керування та контролю;
- отримувати у посадових осіб Кооперативу необхідну інформацію про діяльність Кооперативу, за виключенням конфіденційної інформації;
- виходити із Кооперативу з отриманням вартості свого пайового внеску та повернення позик, наданих Кооперативу, разом із накопиченими процентами;
- користуватись іншими правами членів Кооперативу та послугами Кооперативу на умовах, установлених Загальними зборами членів Кооперативу та які не суперечать діючому законодавству.
Вищим органом керування Кооперативом є загальне зібрання членів Кооперативу, яке уповноважене вирішувати будь-які питання віднесені до діяльності Кооперативу, в тому числі відміняти чи підтверджувати рішення правління Кооперативу та (чи) виконавчого директора та Наглядової ради Кооперативу. До виключної компетенції Загального зібрання членів Кооперативу відноситься:
- прийняття та затвердження Статуту Кооператив, внесення в нього змін та доповнень;
- вибори Голови, заступника Голови та членів Правління Кооперативу, заслуховування звітів про їх діяльність та зупинення їх повноважень, регламентація функцій голови Правління Кооперативу;
- установлення та зміна розміру вступних, членських та пайових внесків та порядок їх внесення членами Кооперативу;
- укладення угод, віднесених до компетенції Загальних зборів членів Кооперативу;
- затвердження порядку вибору уповноважених, норм та строків їх представництва;
- затвердження порядку розподілу прибутку (доходу) та збитків між членами кооперативу тощо.
Так, відповідно до «протокола № 1 Общего собрания членов «СПК «БАТЬКИВЩИНА» от 28.06.2023» (мовою оригіналу), яке відбувалось в АДРЕСА_4 , ОСОБА_4 , в якості головуючого Загального зібрання членів «СПК «БАТЬКИВЩИНА» (мовою оригіналу) та з іншими членами зібрання прийняли рішення про приведення установчих документів «СПК «БАТЬКИВЩИНА» (мовою оригіналу) у відповідність до законодавства Російської Федерації та федеральним законом від 08.12.1995 № 193-ФЗ «О сельськохозяйственной кооперации» (мовою оригіналу).
Встановлено, що відповідно до т.зв. «Свидетельства № 11-0004278/2022 о государственной регистрации юридического лица «СПК «БАТЬКИВЩИНА» (мовою оригіналу), на момент реєстрації т.зв. «СПК «БАТЬКИВЩИНА» (мовою оригіналу) 18.04.2022 головою Кооперативу та особою, яка без довіреності має право діяти від імені юридичної особи був ОСОБА_4 , в подальшому 28.06.2023 в ході загального зібрання членів т.зв. «СПК «БАТЬКИВЩИНА» (мовою оригіналу) новим головою кооперативу було вибрано ОСОБА_10 .
Так, відповідно до т.зв. «Устава СПК «БАТЬКИВЩИНА» от 28.06.2023» (мовою оригіналу) голова кооперативу без довіреності діє на основі рішення загальних зборів членів кооперативу та правління кооперативу по питанням, віднесеним до компетенції даних органі, по іншим питанням одноосібно в інтересах кооперативу. Голова кооперативу представляє кооператив в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та організаціях, розпоряджається у відповідності з статутом правом передоручення, відкриває рахунки кооперативу в банках та інших кредитних установах, здійснює прийом та звільнення працівників кооперативу, організовує їх роботу, видає обов'язкові до виконання членами кооперативу та працівниками Кооперативу накази та розпорядження, організовує виконання рішень загальних зборів членів кооперативу та виконує інші функції які не суперечать статуту кооперативу в інтересах кооперативу.
Надалі 05.07.2022, перебуваючи на тимчасово окупованій території Луганської області, ОСОБА_4 в якості директора «СПК «БАТЬКИВЩИНА» (мовою оригіналу), здійснив перерахунок, через банківську установу т.зв. «Государственный банк ЛНР» (мовою оригіналу), до т.зв «Министерства сельского хозяйства и продовольствия ЛНР» (мовою оригіналу) за надання послуг по визначенню якості зерна та продуктів його переробки, за результатом чого видано «ПЛАТЕЖНОЕ ПОРУЧЕНИЕ № 23 от 05.07.2022» (мовою оригіналу), яке завірене печаткою «СПК «БАТЬКИВЩИНА» (мовою оригіналу) та особисто підписана ОСОБА_4 .
Продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу направленого на провадження господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади створеними на тимчасово окупованій території, ОСОБА_4 , в вересні 2022 року (більш точний час з об'єктивних причин встановити не є можливим) уклав Додаткові умови № 2 до договору поставки між «ФГ «ЗАСТАВА-2010» (мовою оригіналу) та «ГУП ЛНР « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (мовою оригіналу) № 01-39/175 в якості представника «СПК «БАТЬКИВЩИНА» (мовою оригіналу), в результаті чого на рахунок «СПК «БАТЬКИВЩИНА» (мовою оригіналу) відповідно до платіжного доручення № 204826 від 10.05.2022 (про яке зазначається в позовній заяві «ГУП ЛНР «АГРОФОНД» (мовою оригіналу) до «ФГ «ЗАСТАВА-2010» (мовою оригіналу) № 2724/01-29 від 23.12.2022) був переведений авансовий платіж в розмірі 12012000,00 руб. (дванадцять мільйонів дванадцять тисяч руб. 00 коп.) за виконання форвардного договору поставки між «ФГ «ЗАСТАВА-2010» (мовою оригіналу) та «ГУП ЛНР «АГРОФОНД» (мовою оригіналу) № 01-39/175.
Таким чином, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , підозрюється у провадженні господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України.
11 січня 2024 року громадянину України: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця м. Луганськ Луганської області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , громадянина України, депутата Білолуцької селищної ради Старобільського району Луганської області від політичної партії «Наш край», раніше не судимого,повідомлено про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України, а саме у провадженні господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора.
Причетність ОСОБА_4 до вчинення вказаного кримінального правопорушення та обґрунтованість оголошеної йому підозри підтверджується зібраними доказами, а саме:
- протоколом огляду т.зв. сайту т.зв. «ЕГРЮЛ» від 12.01.2023, яким підтверджується факт перереєстрації «ФХ «ЗАСТАВА-2010» на тимчасово окупованій території відповідно до чинного законодавства рф, а також факт перебування на посаді директора «ФХ «ЗАСТАВА-2010» ОСОБА_4 ;
- протоколом огляду т.зв. сайту т.зв. «ЕГРЮЛ» від 12.01.2023, яким підтверджується факт перереєстрації «СПК «БАТЬКИВЩИНА» на тимчасово окупованій території відповідно до чинного законодавства рф, а також факт перебування на посаді директора «СПК «БАТЬКИВЩИНА» ОСОБА_4 ;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_11 , який підтвердив факт вчинення протиправної діяльності ОСОБА_4 ;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_12 , який підтвердив факт вчинення протиправної діяльності ОСОБА_4 ;
- протоколом огляду т.зв. сайту т.зв. «ЕГРЮЛ» від 03.01.2024, яким підтверджується факт реєстрації «Министерства сельского хозяйства и продоольствия лнр» на тимчасово окупованій території відповідно до чинного законодавства рф, з яким ОСОБА_4 . проваджував господарську діяльність;
- протоколом огляду т.зв. сайту т.зв. «ЕГРЮЛ» від 03.01.2024, яким підтверджується факт реєстрації «ООО «Государственный банк лнр» на тимчасово окупованій території відповідно до чинного законодавства рф, з яким ОСОБА_4 . проваджував господарську діяльність;
- протоколом огляду від 06.10.2023, яким підтверджується факт ведення ОСОБА_4 господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором;
- протоколом огляду від 24.11.2023, яким підтверджено факт реєстрації т.зв. «государственного унитарного предприятия лнр «аграниый фонд»;
- протоколом огляду т.зв. сайту т.зв. «ЕГРЮЛ» від 24.11.2023, яким підтверджується факт реєстрації «государственного унитарного предприятия лнр «аграниый фонд» на тимчасово окупованій території відповідно до чинного законодавства рф, з яким ОСОБА_4 проваджував господарську діяльність;
- протоколом за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - зняття інформації з електронних інформаційних систем від 16.09.2023, яким підтверджується факт ведення ОСОБА_4 господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором, а саме підписання договорів та ведення листування з незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, в тому числі з окупаційною адміністрацією держави-агресора;
- протоколом за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - зняття інформації з електронних інформаційних систем від 18.05.2023, яким підтверджується факт ведення ОСОБА_4 господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором, а саме підписання договорів та ведення листування з незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, в тому числі з окупаційною адміністрацією держави-агресора;
- іншими матеріалами кримінального провадження.
07 лютого 2024 року ухвалою слідчого судді Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська стосовно підозрюваного ОСОБА_4 застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, строком до 11.03.2024 з можливістю внесення застави.
Зазначений розмір застави на ім'я ОСОБА_4 внесено 07.02.2024 та після перевірки документів, що підтверджують внесення застави підозрюваного звільнено з під варти 08.02.2024.
У зв'язку із внесенням застави, обов'язки, визначені ухвалою від 07.02.2024, покладаються на ОСОБА_4 строком на два місяці, який починається з моменту звільнення підозрюваного з-під варти внаслідок внесення застави.
На підозрюваного ОСОБА_4 покладені обов'язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України:
- не відлучатися із м. Києва без дозволу слідчого, прокурора або суду, залежно від стадії кримінального провадження;
- прибувати за кожною вимогою до суду або до слідчого чи прокурора, залежно від стадії кримінального провадження;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та роботи, залежно від стадії кримінального провадження;
- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт для виїзду за кордон та інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну;
- утримуватися від спілкування зі свідками у цьому кримінальному провадженні.
Строк покладених на підозрюваного ОСОБА_4 процесуальних обов'язків закінчується 11.06.2024.
На даний час ризик, передбачений п. 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, який був встановлений при обранні запобіжного заходу ОСОБА_4 не зменшились та продовжують існувати.
06 березня 2024 року постановою заступника керівника Луганської обласної прокуратури ОСОБА_13 строк досудового розслідування у кримінальному провадженні продовжено до трьох місяців, тобто до 11.04.2024.
09 квітня 2024 року ухвалою слідчого судді Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська строк досудового розслідування у кримінальному провадженні продовжено до п'яти місяців, тобто до 11.06.2024.
03 червня 2024 року ухвалою слідчого судді Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська строк досудового розслідування у кримінальному провадженні продовжено до шести місяців, тобто до 11.07.2024.
У зв'язку із чим, прокурор просить продовжити строк покладених на підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , обов'язків, визначених ухвалою слідчого судді Жовтневого районного суду міста Дніпропетровська від 07.02.2024 про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, в межах строку досудового розслідування. Покласти на підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , обов'язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України:
- не відлучатися із м. Києва без дозволу слідчого, прокурора або суду, залежно від стадії кримінального провадження;
- прибувати за кожною вимогою до суду або до слідчого чи прокурора, залежно від стадії кримінального провадження;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та роботи, залежно від стадії кримінального провадження;
- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт для виїзду за кордон та інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну;
- утримуватися від спілкування зі свідками у цьому кримінальному провадженні.
У судовому засіданні прокурор просив суд клопотання задовольнити і продовжити строк дії покладених обов'язків на підозрюваного ОСОБА_4 .
Захисник у судовому засіданні заперечував проти задоволення клопотання прокурора, посилаючись на його необґрунтованість, у зв'язку з чим, просив відмовити в задоволенні вказаного клопотання.
Підозрюваний ОСОБА_4 підтримав думку свого захисника та просив відмовити в задоволенні клопотання прокурора.
Вислухавши думки сторін кримінального провадження, дослідивши відповідно до ч. 4 ст. 193 КПК України матеріали, що мають значення для вирішення поданого клопотання, слідчий суддя вважає, що клопотання є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню з таких підстав.
Як встановлено з матеріалів клопотання, слідчим відділом 3 управління (з дислокацією у м. Сєвєродонецьк Луганської області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні за №22022130000000667 від 11.11.2022.
11 січня 2024 року громадянину України: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , повідомлено про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України, а саме у провадженні господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора.
Ухвалою слідчого судді від 07 лютого 2024 року стосовно ОСОБА_4 , з урахуванням доведеності існування ризиків, передбачених п. 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, було застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком до 11 березня 2024 року. При цьому в ухвалі про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою визначено, що у разі внесення застави у розмірі 30 280 гривень, підозрюваний ОСОБА_4 підлягає звільненню з-під варти та зобов'язаний виконувати наступні обов'язки: не відлучатися із м. Києва без дозволу слідчого, прокурора або суду, залежно від стадії кримінального провадження; прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора або суду, залежно від стадії кримінального провадження; повідомляти слідчого, прокурора або суд про зміну місця свого проживання та роботи, залежно від стадії кримінального провадження; здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт для виїзду за кордон та інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну; утримуватись від спілкування зі свідками і експертами у цьому кримінальному провадженні.
08 лютого 2024 року після отримання квитанції про внесення застави, після перевірки документів, що підтверджують внесення застави, згідно з ч. 4 ст. 202 КПК України підозрюваний ОСОБА_4 був звільнений з-під варти. Разом з цим, ухвалою слідчого судді від 07 лютого 2024 року на ОСОБА_4 покладено обов'язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України.
06 березня 2024 року постановою заступника керівника Луганської обласної прокуратури ОСОБА_13 строк досудового розслідування у кримінальному провадженні продовжено до трьох місяців, тобто до 11.04.2024.
11 березня 2024 року ухвалою слідчого судді Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська строк виконання покладених на підозрюваного ОСОБА_4 обов'язків було продовжено до 11 квітня 2024 року.
08 квітня 2024 року ухвалою слідчого судді Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська строк досудового розслідування у кримінальному провадженні продовжено до п'яти місяців, тобто до 11.06.2024.
09 квітня 2024 року ухвалою слідчого судді Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська строк виконання покладених на підозрюваного ОСОБА_4 обов'язків було продовжено до 09 червня 2024 року.
03 червня 2024 року у ухвалою слідчого судді Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська строк досудового розслідування у кримінальному провадженні продовжено до шести місяців, тобто до 11.07.2024.
Відповідно до ч. 1 ст. 177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам: переховуватися від органів досудового розслідування та суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
Вимогами частини першої статті 194 КПК України визначено підстави для застосування запобіжного заходу, до яких належить: 1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; 2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених ст. 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий або прокурор; 3) недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризикам або ризику, зазначеним у клопотанні.
Згідно ч. 7 ст. 194 КПК України, обов'язки, передбачені частинами п'ятою та шостою цієї статті, можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців. У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу. Після закінчення строку, в тому числі продовженого, на який на підозрюваного, обвинуваченого були покладені відповідні обов'язки, ухвала про застосування запобіжного заходу в цій частині припиняє свою дію і обов'язки скасовуються.
Відповідно до ч. 3 ст. 199 КПК України, клопотання про продовження строку тримання під вартою, крім відомостей, зазначених у статті 184 КПК України, повинно містити виклад обставин, які свідчать про те, що заявлений ризик не зменшився або з'явилися нові ризики, які виправдовують тримання особи під вартою; виклад обставин, які перешкоджають завершенню досудового розслідування до закінчення дії попередньої ухвали про тримання під вартою.
Частиною 5 ст. 199 КПК України встановлено, що слідчий суддя зобов'язаний відмовити у продовженні строку тримання під вартою, якщо прокурор, слідчий не доведе, що обставини, зазначені у частині третій цієї статті, виправдовують подальше тримання підозрюваного під вартою, зокрема заявлений ризик не зменшився або з'явилися нові ризики, які виправдовують тримання особи під вартою, а також існують обставини, які перешкоджають завершенню досудового розслідування до закінчення дії попередньої ухвали про тримання під вартою.
Перевіряючи обґрунтованість підозри, слідчий суддя виходить з практики Європейського суду з прав людини (рішення «Нечипорук і Йонкало проти України»), відповідно до якої «обґрунтована підозра» означає наявність фактів чи інформації, які могли б переконати стороннього об'єктивного спостерігача, що особа, можливо, вчинила злочин.
У ході розгляду зазначеного клопотання, слідчим суддею перевірено обґрунтованість підозри у вчиненні ОСОБА_4 інкримінованого йому кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України, що повністю підтверджується зібраними в ході досудового розслідування фактичними даними, отриманими за результатами проведених процесуальних і слідчих дій, сукупність яких на даному етапі досудового розслідування, надають можливість переконатись в обґрунтованості підозри до такого ступеня, за якого об'єктивний спостерігач зробив би висновок, що дана особа може бути причетною до інкримінованого їй кримінального правопорушення.
При цьому слідчий суддя відзначає, що обґрунтована підозра передбачає існування фактів чи інформації, які б переконали об'єктивного спостерігача в тому, що відповідна особа могла вчинити кримінальне правопорушення.
Обґрунтованість підозри залежить від усіх обставин, проте факти, що в сукупності дають підстави для підозри не мають бути такого ж рівня як ті, що необхідні для обвинувачення або навіть винесення вироку.
Тож, на даному етапі провадження слідчий суддя не вирішує ті питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема, не оцінює докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винуватою чи невинуватою у вчиненні кримінальних правопорушень, а визначає лише чи є причетність підозрюваної особи до вчинення злочинів вірогідною та достатньою для застосування заходу забезпечення кримінального провадження.
Також слідчий суддя повністю погоджується з доводами, викладеними у наданому клопотанні, щодо існування обставин, які свідчать про те, що ризики, які були підставою для покладення ряду процесуальних обов'язків на підозрюваного ОСОБА_4 на теперішній час не відпали, враховуючи, що досудове слідство у цьому кримінальному провадженні не завершено, у зв'язку із чим, підозрюваний ОСОБА_4 може ухилятися від органу досудового слідства, оскільки сам по собі факт повідомлення про підозру у вчинені нетяжкого злочину може спричинити думки направлені на ухилення від слідства і суду.
Роблячи висновок про те, що заявлені ризики не зменшилися, суд звертає увагу, що ризики не є фактами, а лише ймовірністю вчинення певних дій, а тому має бути доведено у судовому засіданні саме ймовірність того, що підозрюваний може їх вчинити і суд вважає, що така ймовірність обґрунтовано продовжує існувати, у зв'язку з чим строки покладення на ОСОБА_4 відповідних обов'язків підлягають продовженню в межах строку досудового розслідування.
З урахуванням викладеного, вважаю можливим продовжити строк обов'язків покладених на ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні злочину, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України, в межах строку досудового розслідування, тобто до 11.07.2024.
На підставі викладеного, керуючись вимогами статей ст. 40, 132, 176-179, 184, 193, 194, 196, 198, 199, 309, 369-372 КПК України,
Клопотання прокурора відділу Луганської обласної прокуратури ОСОБА_3 у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №22022130000000667 від 11.11.2022, про продовження строку виконання обов'язків, передбачених частиною п'ятою статті 194 КПК України, покладених на ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Луганська, громадянина України, з вищою освітою, неодруженого, непрацюючого, раніше не судимого, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , та мешкає за адресою: АДРЕСА_2 , підозрюваного у вчиненні злочину, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України, - задовольнити.
Продовжити строк дії обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України, покладених ухвалою слідчого судді Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 07 лютого 2024 року, на ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , підозрюваного у вчиненні злочину, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України, в межах строку досудового розслідування, тобто до 11.07.2024, а саме:
- не відлучатися із м. Києва без дозволу слідчого, прокурора або суду, залежно від стадії кримінального провадження;
- прибувати за кожною вимогою до суду або до слідчого чи прокурора, залежно від стадії кримінального провадження;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та роботи, залежно від стадії кримінального провадження;
- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт для виїзду за кордон та інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну;
- утримуватися від спілкування зі свідками у цьому кримінальному провадженні.
Роз'яснити підозрюваному наслідки невиконання вказаних обов'язків, а саме: у разі, якщо підозрюваний, будучи належним чином повідомлений, не з'явиться за викликом до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду, без поважних причин не повідомив про причину своєї неявки, або якщо порушить інші покладені на нього при застосуванні запобіжного заходу обов'язки, до нього може бути застосований більш суворий запобіжний захід.
Контроль за виконанням ухвали покласти на слідчого, у провадженні якого перебуває кримінальне провадження.
Ухвала слідчого судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення, а особою, що тримається під вартою - протягом того ж строку з моменту отримання нею її копії.
Повний текст ухвали складений та оголошений 07.06.2024 року об 11-05 годині.
Слідчий суддя ОСОБА_1