Справа № 758/6718/24
03 червня 2024 року
Слідчий суддя Подільського районного суду міста Києва - ОСОБА_1 ,
за участі секретаря судового засідання - ОСОБА_2 ,
прокурора - ОСОБА_3 ,
розглянувши у закритому судовому засіданні в залі суду в місті Києві клопотання прокурора Подільської окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_3 про надання дозволу на проведення обшуку у кримінальному провадженні, внесеному 12 березня 2021 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42021100000000170 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 367, ч. 2 ст. 364-2, ч. 1 ст. 366 КК України, -
Прокурор Подільської окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді із клопотанням про надання дозволу на проведення обшуку у кримінальному провадженні, внесеному 12 березня 2021 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42021100000000170 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 367, ч. 2 ст. 364-2, ч. 1 ст. 366 КК України.
Клопотання мотивовано тим, що 11.04.2017 між комунальним підприємством «Дирекція будівництва шляхово-транспортних споруд м. Києва» в особі директора ОСОБА_4 як замовником та ТОВ «Еко-Буд-Трейд» в особі директора ОСОБА_5 як генпідрядником укладено договір генпідряду №11/04-17, відповідно до п. 1.1. якого замовник доручає, а генпідрядник зобов'язується виконати на свій ризик власними і залученими силами, засобами і способами роботи по об'єкту: «Будівництво Подільського мостового переходу через р. Дніпро у м. Києві». Пунктом 4.1 цього договору встановлено, що розрахунки за виконані роботи здійснюватимуться на підставі Актів приймання виконаних будівельних робіт (форми №КБ-в) і Довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрати (форма №КБ-3), які враховуючи умову фінансування робіт за бюджетні кошти, приймаються виключно по фактичному надходженню коштів на рахунок замовника, проміжними платежами в міру виконання робіт.
Пунктом 4.4 зазначеного договору генпідряду №11/04-17 від 11.04.2017 передбачено, що замовник проводить розрахунки з генпідрядником у термін 5-ти календарних днів з моменту підписання проміжних актів виконаних робіт за звітний місяць - «Актів приймання виконаних будівельних робіт» за формою КБ-2в та «Довідки про вартість виконаних будівельних робіт /та витрати/» за формою КБ-3.
Цим же договором у пункті 10.1 передбачено, що замовник здійснює контроль і технічних нагляд за відповідністю обсягів і якості виконуваних робіт проектній документації, державним будівельним нормам, стандартам і правилам, а матеріалів, конструкцій, виробів - державним стандартам і технічним умовам.
В ході здійснення досудового розслідування, у вказаному кримінальному провадженні повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, керівнику генерального підрядника за договором - директору ТОВ «Еко-Буд-Трейд» який, згідно повідомленої підозри, здійснив привласнення бюджетних коштів, які виділені генеральному підряднику з міського бюджету.
Крім того, в межах вказаного кримінального провадження повідомлено про підозру керівнику КП «Дирекція будівництва шляхово-транспортних споруд міста Києва», у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, який виступав замовником виконання робіт, а також повідомлено про підозру керівникам інших суб'єктів господарської діяльності, які виконували підрядні роботи, та шляхом необґрунтованого завищення вартості матеріалів а також, виконання будівельних робіт, які не відповідають обсягам та вартості фактично наданих послуг (виконаних робіт), вчинили кримінальні правопорушення, матеріали відносно яких виділено в окреме провадження.
В ході здійснення досудового розслідування встановлено, що генпідрядником ТОВ «Еко-Буд-Трейд» на виконання договору генпідряду №11/04-17 з метою створення уяви здійснення законної господарської діяльності та конвертації безготівкових грошових коштів в готівку, до злочинної схеми залучені субпідрядні підприємства, які здійснюють господарську діяльність у сфері постачання річкового піску, піщано-гравійної, бетонної суміші, лако-фарбних матеріалів та металоконструкцій, тобто мають потрібну номенклатуру товарів/послуг і в подальшому укладають договірні відносини з ланцюгом фіктивних підприємств, що мають ознаки правопорушень, пов'язаних з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом.
Одночасно з тим, встановлено, що після перерахування коштів замовником генпідряднику, здійснюється перерахування грошових коштів на товариства «транзитно-конвертаційних груп», які мають ознаки здійснення легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом.
Досудовим розслідуванням встановлено, що з рахунку КП «Дирекції будівництва шляхово-транспортних споруд м. Києва» на рахунки ТОВ «Мостобудiвельний загiн №112», ТОВ «ДОРТРАНС», ТОВ «БК Теплобуд», ТОВ «ВКФ «"Стандарт-авто», ТОВ "СIТI-А", ТОВ "ПОЗИТИВ-В", ТОВ «ЕКО-БУД-ТРЕЙД», ТОВ «ГК «Автострада», ТОВ «Сталь-Свiт», ТОВ «Д-Групп Констракшн», ТОВ «Сучасна транспортна iнфраструктура» протягом 2023 року перераховано бюджетні грошові кошти, на загальну суму 2 295 034 028 млн гривень ймовірно з метою їх розкрадання по об'єкту: «Будівництво Подільського мостового переходу через р. Дніпро у м. Києві»
Так, з метою створення уяви здійснення законної господарської діяльності Генеральним підрядником та конвертації безготівкових грошових коштів в готівку, до злочинної схеми залучені підприємства, які здійснюють господарську діяльність у сфері постачання річкового піску, піщано-гравійної, бетонної суміші та металоконструкцій, тобто мають потрібну номенклатуру товарів/послуг та у подальшому укладають договірні відносини з ланцюгом фіктивних підприємств, що мають ознаки правопорушень, пов'язаних з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом.
Крім того, згідно узагальненого матеріалу з Державної служби фінансового моніторингу України встановлено схему спрямовану на заволодіння бюджетними коштами КП «ДБШТС» м. Києва призначених для виконання робіт по об'єкту: «Будівництво Подільського мостового переходу через р. Дніпро у м. Києві», шляхом розміщення на депозитних рахунках, погашення кредитів, використання ризикових фінансових інструментів «фінансова допомога», «зустрічні транзити» та із залученням ряду суб'єктів господарювання з ознаками фіктивності та «транзитності», інформація про які передавалась Держфінмоніторингом до правоохоронних органів у складі узагальнених матеріалів, пов'язаних із наданням незаконних послуг з формування податкового кредиту підприємствам реального сектору економіки, сприянням в ухиленні від сплати податків та відмиванні коштів.
Таким чином, на думку прокурора, в інший спосіб, ніж шляхом проведення обшуку в автомобілі, неможливо виявити та зафіксувати відомості про обставини вчинення кримінальних правопорушень, а в разі відсутності перелічених вище речей та документів, не буде об'єктивної можливості виконати завдання кримінального провадження щодо захисту особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорони прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення повного і неупередженого розслідування.
У судовому засіданні прокурор клопотання підтримав, посилаючись на викладені в ньому доводи та на долучені до матеріалів клопотання документи, у зв'язку із чим просив задовольнити у повному обсязі.
Заслухавши доводи прокурора, дослідивши всі долучені до клопотання документи, слідчий суддя дійшов наступного висновку.
Згідно ч. 1, ч. 2 ст. 233 КПК України, ніхто не має права проникнути до житла чи іншого володіння особи з будь-якою метою, інакше як лише за добровільною згодою особи, яка ними володіє, або на підставі ухвали слідчого судді.
Відповідно до ч. 1 ст. 234 КПК України, обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.
Слідчий суддя, вивчивши клопотання та долучені до нього документи, оцінивши в сукупності доводи клопотання з долученими до нього документами, дійшов висновку, що на даний час прокурором доведено наявність достатніх підстав вважати, що: 1) було вчинено кримінальне правопорушення; 2) відшукуванні речі і документи мають значення для досудового розслідування; 3) відомості, які містяться у відшукуваних речах і документах, можуть бути доказами під час судового розгляду; 4) відшукуванні речі, документи знаходяться у зазначеному в клопотанні транспортному засобі; 5) за встановлених обставин обшук є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей і документів, які мають значення для досудового розслідування, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб, а також заходом, пропорційним втручанню в особисте і сімейне життя особи.
Необхідність надання дозволу на проведення обшуку підтверджується дослідженими матеріалами, доданими до клопотання.
Відтак, слідчий суддя дійшов висновку, що долученими до клопотання документами підтверджується наявність підстав вважати, що було вчинено кримінальні правопорушення з обставин, внесених до ЄРДР, як таких, що можуть свідчити про вчинення кримінальних правопорушень, а відшукуванні речі, щодо яких йдеться у клопотанні, можуть знаходитись в автомобілі «Toyota Rav-4 Hybrid», білого кольору, VIN: НОМЕР_1 , державний номерний знак НОМЕР_2 , який перебуває у власності ОСОБА_6 , та такі можуть бути доказами під час судового розгляду, що в своїй сукупності свідчить про наявність підстав для надання дозволу на проведення обшуку.
У справі «Ізмайлов проти Росії» (п. 38 рішення від 16 жовтня 2008 р.) ЄСПЛ встановив, що для того, щоб втручання вважалося пропорційним, воно має відповідати тяжкості правопорушення і не становити «особистий і надмірний тягар для особи».
Слідчим суддею у судовому засіданні не було встановлено відомостей, які б беззаперечно свідчили, що надання дозволу на обшук становитиме особистий та надмірний тягар, тобто таке втручання не є свавільним, оскільки отримання дозволу на його проведення здійснено з дотриманням принципу законності та воно є пропорційним до тяжкості вчинених кримінальних правопорушень та відповідає справжнім інтересам суспільства.
Відповідно до ч. 2 ст. 235 КПК України, ухвала про дозвіл на обшук повинна містити відомості про речі, документи або осіб, для виявлення яких проводиться обшук.
Відповідно до ч. 5 ст. 234 КПК України слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про обшук, якщо прокурор, слідчий не доведе наявність достатніх підстав вважати, що: 1) було вчинено кримінальне правопорушення; 2) відшукувані речі і документи мають значення для досудового розслідування; 3) відомості, які містяться у відшукуваних речах і документах, можуть бути доказами під час судового розгляду; 4) відшукувані речі, документи або особи знаходяться у зазначеному в клопотанні житлі чи іншому володінні особи.
Згідно з п. 7 ч. 3 ст. 234 КПК України клопотання про обшук повинно містити відомості, зокрема, про індивідуальні або родові ознаки речей, документів, іншого майна або осіб, яких планується відшукати, а також їхній зв'язок із вчиненим кримінальним правопорушенням.
За вимогами п. 4 ч. 5 тієї ж статті, на прокурора, слідчого покладено обов'язок довести наявність достатніх підстав вважати, що відшукувані речі, документи або особи знаходяться у зазначеному в клопотанні житлі чи іншому володінні особи.
Разом з тим, в порушення вимог ст. 234 КПК України прокурором не зазначено конкретних родових чи індивідуальних ознак ряду речей, вказаних у клопотанні та їх значення для досудового розслідування, а тому в задоволенні клопотання в частині надання дозволу на обшук з метою вилучення предметів, що були об'єктом кримінально протиправних дій, а саме комп'ютерної техніки, ноутбуків, планшетів, ПЕОМ (персональні електронні обчислювальні машини), мобільних телефонів, слід відмовити.
З огляду на викладене, слідчий суддя дійшов висновку щодо часткового задоволення клопотання.
При цьому, строк дії ухвали слід встановити у межах одного місяця з дня її постановлення.
Керуючись ст. 234, 235 КПК України, слідчий суддя -
Клопотання прокурора Подільської окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_3 про надання дозволу на проведення обшуку у кримінальному провадженні, внесеному 12 березня 2021 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42021100000000170 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 367, ч. 2 ст. 364-2, ч. 1 ст. 366 КК України, задовольнити частково.
Надати прокурорам Подільської окружної прокуратури міста Києва, які входять до групи прокурорів та слідчим слідчого відділу Подільського УП ГУ НП у м. Києві, які входять до групи слідчих у кримінальному провадженні, внесеному 12 березня 2021 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42021100000000170 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 367, ч. 2 ст. 364-2, ч. 1 ст. 366 КК України, дозвіл на проведення обшуку автомобіля «Toyota Rav-4 Hybrid», білого кольору, VIN: НОМЕР_1 , державний номерний знак НОМЕР_2 , який перебуває у власності ОСОБА_6 , з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, а також відшукання та вилучення: документів, блокнотів та чорнових записів, комп'ютерної техніки, магнітних та інших носіїв інформації, які містять відомості програмного комплексу «AВК» або його аналогу із електронними відповідниками документів щодо об'єкту: «Будівництво Подільського мостового переходу через р. Дніпро у м. Києві», документи, які підтверджують фінансово-господарські відносини з КП «Дирекція будівництва шляхово-транспортних споруд м. Києва», з ТОВ «Мостобудiвельний загiн №112» (код ЄДРПОУ 22202218), ТОВ «ДОРТРАНС» (код ЄДРПОУ 32308729), ТОВ «БК Теплобуд» (код ЄДРПОУ 32386681), ТОВ «ВКФ «Стандарт-авто» ( код ЄДРПОУ 33308410), ТОВ «СIТI-А» (код ЄДРПОУ 38766275), ТОВ «ПОЗИТИВ-В» (код ЄДРПОУ 38897504), ТОВ «ЕКО-БУД-ТРЕЙД» (код ЄДРПОУ 39532133), ТОВ «ГК «Автострада» ( код ЄДРПОУ 40148165), ТОВ «Сталь-Свiт» (код ЄДРПОУ 41270440), ТОВ «Д-Групп Констракшн»( код ЄДРПОУ 41894985), ТОВ «Сучасна транспортна iнфраструктура» ( код ЄРПОУ 42229523), та інших підприємств задіяних в будівництві об'єкту: «Будівництво Подільського мостового переходу через р. Дніпро у м. Києві».
В іншій частині вимог клопотання - відмовити.
Встановити строк дії ухвали в один місяць з дня її постановлення, тобто до 03 липня 2024 року.
Ухвала надає право проникнути до житла чи володіння особи лише один раз.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1