Справа № 757/17298/24-к Головуючий в 1 інст.: ОСОБА_1
Провадження№11-сс/824/3502/2024 Доповідач: ОСОБА_2
28 травня 2024 року колегія суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Київського апеляційного суду в складі:
головуючого судді ОСОБА_2 ,
суддів ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,
при секретарі судового засідання ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали провадження за апеляційною скаргою захисника ОСОБА_6 , який діє в інтересах підозрюваного ОСОБА_7 , на ухвалу слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 17 квітня 2024 року, щодо
ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Києва, громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
який підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255, ч. 1 ст. 111 КК України, -
за участю:
прокурорів ОСОБА_8 , ОСОБА_9 ,
захисників ОСОБА_10 , ОСОБА_6 ,
встановила:
Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 17 квітня 2024 року задоволено клопотання старшого слідчого ГСУ Державного бюро розслідувань ОСОБА_11 про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою підозрюваному ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та обрано відносно ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Визначено строк дії ухвали слідчого судді в межах строку досудового розслідування.
Після затримання ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , не пізніше як через 48 годин з часу доставки до місця кримінального провадження забезпечити його доставку до слідчого судді Печерського районного суду м. Києва для вирішення питання про застосування обраного запобіжного заходу у виді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід.
Не погоджуючись з вказаним рішенням, захисник ОСОБА_6 , який діє в інтересах підозрюваного ОСОБА_7 , подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану ухвалу слідчого судді та постановити нову ухвалу, якою відмовити у задоволенні клопотання старшого слідчого ГСУ Державного бюро розслідувань ОСОБА_11 про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно підозрюваного ОСОБА_7 .
На обґрунтування вимог апеляційної скарги, апелянт зазначає, що судом порушено вимоги КПК України при постановленні ухвали, якою задоволено клопотання старшого слідчого ГСУ Державного бюро розслідувань ОСОБА_11 .
Апелянт вказує на те, що клопотання слідчого надане стороні захисту не містить будь-яких доказів стосовно дій органів досудового розслідування, що полягають у розшуку підозрюваного ОСОБА_7 .
На переконання апелянта постанова старшого слідчого ГСУ Державного бюро розслідувань ОСОБА_11 від 11.04.2024 про оголошення розшуку підозрюваного носить суто формальний характер, оскільки після її прийняття з боку органів досудового розслідування не було вчинено дій щодо розшуку ОСОБА_7 .
Також апелянт наголошує на тому, що зазначаючи підставу ст. 281 КПК України старший слідчий постановою від 11.04.2024 року оголосив у національний розшук підозрюваного ОСОБА_7 , коли у свою чергу, у ст. 193 КПК України йде мова про міжнародний розшук.
Таким чином, застосування ст. 281 КПК України в системному зв'язку зі ст. 193 КПК України під час розгляду клопотання про обрання запобіжного заходу є неприпустимим, оскільки дані норми стосуються абсолютно різних розшуків - міжнародного та національного.
Апелянт вказує на те, що судом не обґрунтовано наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених п.п. 1-5 ч. 1 ст. 177 КПК України.
Крім того, підозрюваний не переховується від органів досудового розслідування та суду, докази стосовно знищення, схову бо спотворення ним будь-яких із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення відсутній, незаконний вплив на свідків не доведений.
Заслухавши доповідь судді, доводи захисників, які підтримали подану апеляційну скаргу та просили її задовольнити, думку прокурорів, які заперечували проти задоволення апеляційної скарги захисника, вважаючи оскаржувану ухвалу законною та обґрунтованою, вивчивши матеріали провадження та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу захисника ОСОБА_6 , який діє в інтересах підозрюваного ОСОБА_7 , слід залишити без задоволення, виходячи з наступного.
Як вбачається з представлених в апеляційний суд матеріалів, Слідчими Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42020000000002261 від 24.11.2020 за підозрою ОСОБА_12 та ОСОБА_13 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255, ч. 3 ст. 27 ч. 1 ст. 111 КК України, ОСОБА_14 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 255 КК України, ОСОБА_15 та ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255, ч. 1 ст. 111 КК України.
З матеріалів клопотання вбачається, що у 2016 році (точна дата слідством не встановлена) перший заступник Головного управління Генерального штабу збройних сил Російської Федерації громадянин Російської Федерації ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та його помічник громадянин Російської Федерації ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , свідомо ставши на шлях злочинної діяльності, створили злочинну організацію, а саме стійке ієрархічне об'єднання декількох осіб з числа невстановлених військовослужбовців ІНФОРМАЦІЯ_5 , які за попередньою змовою зорганізувалися для спільної діяльності з метою безпосереднього вчинення особливо тяжких злочинів учасниками цієї організації, керівництва та координації кримінально протиправної діяльності інших осіб, забезпечення функціонування злочинної організації, підшукання співучасників, об'єднання їх зусиль, детальний розподіл між ними обов'язків, складення плану, визначення способів його виконання, внаслідок чого ОСОБА_16 і ОСОБА_13 досягнуто основної мети такої організації, а саме утворення стійкого об'єднання осіб для заняття злочинною діяльністю, забезпечення взаємозв'язку між діями всіх учасників останнього, упорядкування взаємодії його структурних частин.
Злочинна діяльність полягала в підшуканні співучасників із числа народних депутатів України та працівників прокуратури, які, користуючись своїм правовим статусом та довірою громадян, змогли б під час виступів на пресконференціях та у засобах масової інформації здійснювати вплив на думку населення України та поширювати наративи російської пропаганди, спрямовані на завдання шкоди обороноздатності, державній та економічній безпеці України, для надання представникам іноземної організації допомоги в проведенні підривної діяльності проти України.
До участі у злочинній організації впродовж 2016-2020 років організаторами злочинної організації ОСОБА_12 та ОСОБА_13 , крім інших, залучено громадян України, а саме: помічника народного депутата України ОСОБА_14 - ОСОБА_17 (пособник), народних депутатів України - ОСОБА_14 (виконавець) та ОСОБА_15 (виконавець), працівника Генеральної прокуратури України ОСОБА_7 (виконавець) та інших на цей час не встановлених осіб, які дали згоду на участь у злочинній організації, усвідомлювали факт її існування і підтвердили реальність своїх намірів та яким доведено детальний розподіл між ними обов'язків, план злочинної діяльності та способи його виконання.
Так, ОСОБА_12 у цей же період часу, а саме в 2016 році, більш точна дата слідством не встановлена, під час розробки плану діяльності злочинної організації, собі, як організатору і керівнику, відвів роль управління функціонуванням злочинної організації як стійкого об'єднання осіб (забезпечення існування, відповідного рівня організованості, дотримання загальних правил поведінки і дисципліни; вербування нових учасників, розподіл або перерозподіл між ними функціональних обов'язків; планування конкретних злочинів і злочинної діяльності в цілому; організація заходів щодо прикриття останньої, вдосконалення структури об'єднання) та здійсненням ними злочинної діяльності (визначення її мети і напрямів, конкретних завдань об'єднання, його структурних частин або окремих учасників, координація їхніх дій; ініціювання здійснення певного виду злочинної діяльності чи вчинення конкретних злочинів тощо), забезпечення фінансування та організації приховування злочинної діяльності злочинної організації.
Після цього, ОСОБА_12 у 2016 році, більш точна дата слідством не встановлена, залучено свого помічника ОСОБА_13 , якому відведено роль співорганізатора у сприянні вчиненню кримінального правопорушення та який відповідав за своєчасне фінансування інших членів злочинної організації і координацію дій учасників групи за погодженням з ОСОБА_12 , сприяв приховуванню кримінального правопорушення.
На виконання плану злочинної організації, створеної ОСОБА_12 і ОСОБА_13 у 2016 році, більш точна дата слідством не встановлена, було залучено помічника народного депутата України ОСОБА_14 - ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , якому було доведено план злочинної діяльності, з яким він погодився, таким чином вступив до злочинної організації і став її учасником, з метою надання допомоги в проведенні підривної діяльності проти України. Отже, ОСОБА_17 було відведено роль пособника у вказаній злочинній організації, зокрема, йому було доручено організацію підбору кандидатів із числа громадян України для залучення до співробітництва з представниками вищезазначеної іноземної організації, які наділені владними повноваженнями та ведуть активну медійну діяльність на території України та за її межами, забезпечення передачі грошових коштів для фінансування спеціально створеного агентурного апарату згаданої іноземної організації на території України та забезпечення комунікації з представниками іноземної організації.
Також з 08.04.2019 по 10.04.2019, більш точна дата слідством не встановлена, до вказаної злочинної організації було залучено народного депутата України ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , після чого у жовтні 2019 року, більш точна дата слідством не встановлена, було залучено народного депутата України ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , а на початку 2020 року, більш точна дата слідством не встановлена, але не пізніше 22.06.2020, залучено працівника Генеральної прокуратури України ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яким відведено роль виконавців у цій злочинній організації та доручено, використовуючи свій правовий статус та довіру громадян, під час виступів на пресконференціях та у засобах масової інформації здійснювати вплив на думку населення України та поширювати наративи російської пропаганди, спрямовані на завдання шкоди обороноздатності, державній та економічній безпеці України, для надання представникам іноземної організації допомоги в проведенні підривної діяльності проти України.
Зокрема, учасник злочинної організації ОСОБА_17 , не сприймаючи державну владу в Україні та сповідуючи ідеї проросійської спрямованості, з корисливих мотивів та мотивів непогодження з політикою представників української державної влади, з метою ведення підривної діяльності проти України, у період часу з 2016 року, більш точний час та дата не встановлені, до 03.03.2022 (включно), діючи умисно, на виконання завдань представників іноземної організації - співробітників ГУ ГШ ЗС РФ ОСОБА_12 та ОСОБА_13 , надавав згаданій іноземній організації допомогу в проведенні підривної діяльності проти України шляхом фінансування спеціально створеного агентурного апарату вказаної іноземної організації на території України; підбору кандидатів із числа громадян України для залучення до співробітництва з представниками вищезазначеної іноземної організації. Так, під час перебування на території Російської Федерації у м. Москва за місцем дислокації ГУ ГШ ЗС РФ у 2016 році, більш точний час та дата не встановлені, за невстановлених обставин ОСОБА_17 був залучений до співробітництва представником іноземної держави співробітником ГУ ГШ ЗС РФ ОСОБА_12 з метою пошуку та підбору осіб із числа громадян України для їх подальшого залучення до співробітництва та використання представниками вищевказаної іноземної організації, таким чином вступив у цю злочинну організацію.
У подальшому ОСОБА_17 , будучи учасником злочинної організації, діючи на виконання завдань ОСОБА_12 на початку 2019 року, більш точний час та дата не встановлені, запропонував народному депутату України ІХ скликання ОСОБА_14 провести зустріч зі співробітником ГУ ГШ ЗС РФ ОСОБА_12 для вирішення питання щодо можливої подальшої співпраці з указаною іноземною організацією в інтересах Російської Федерації на шкоду України, на що через невстановлений проміжок часу, але не пізніше 05.04.2019, ОСОБА_14 погодився.
У подальшому ОСОБА_17 , діючи на виконання завдання керівника злочинної організації ОСОБА_12 , у період часу з 08.04.2019 по 10.04.2019, більш точний час та дата не встановлені, організував зустріч ОСОБА_14 та ОСОБА_12 на території Російської Федерації у м. Москва в приміщенні адміністративної будівлі ГУ ГШ ЗС РФ, за результатами якої ОСОБА_14 фактично був залучений ОСОБА_12 до співробітництва з розвідувальним органом Російської Федерації, де йому було доведено план злочинної діяльності, з яким він погодився і таким чином вступив до злочинної організації та став її учасником, а на ОСОБА_17 , зокрема, було покладено завдання бути сполученою ланкою між указаними особами в ході отримання та виконання ОСОБА_14 окремих завдань ГУ ГШ ЗС РФ, а також здійснювати організацію фінансування на території України окремих проєктів, запроваджених ГУ ГШ ЗС РФ з метою здійснення підривної діяльності проти України. Так, у ході виконання завдань представника ГУ ГШ ЗС РФ ОСОБА_12 . ОСОБА_17 був обізнаний про створення на території України за рахунок бюджетних коштів указаної іноземної організації суб'єктів господарювання, що здійснюють охоронну діяльність. Метою створення згаданих приватних охоронних структур, переважна кількість працівників яких складається з колишніх співробітників МВС України, було сприяння цих осіб у захопленні органів державної влади та створенні так званої «народної міліції» під час військової агресії Російської Федерації проти України.
При цьому ОСОБА_17 , будучи учасником злочинної організації, діючи на виконання завдань ОСОБА_12 , упродовж 2019-2022 років, з періодичністю 1-2 рази на квартал, через невстановлений конвертаційний центр на території м. Києва отримував від представників ГУ ГШ ЗС РФ готівкові кошти у сумі від 1 до 3 мільйонів доларів США, які в подальшому передавав довіреним особам, відповідальним за створення та діяльність указаних охоронних структур. Крім того, ОСОБА_17 , діючи на виконання завдань ГУ ГШ ЗС РФ, протягом 2019-2020 років був залучений останніми до організації проведення спеціальних інформаційних акцій, які широко висвітлювались у державних та закордонних засобах масової інформації та мали на меті, зокрема, дискредитацію представників органів державної влади України і погіршення зовнішньополітичних відносин держави з країнами-партнерами, що є одним із пріоритетних завдань розвідувальних органів Російської Федерації. Також ОСОБА_17 , діючи на виконання завдань ГУ ГШ ЗС РФ, здійснював пошук осіб із числа громадян України для їх подальшого використання іноземною організацією з метою проведення підривної діяльності проти України. Так, у травні 2019 року ОСОБА_17 , організував на території Російської Федерації зустріч окремих осіб з представниками ГУ ГШ ЗС РФ, після якої ці особи неодноразово намагалася влаштуватися на державну службу на керівні посади категорій ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , що свідчить про використання вказаною іноземною організацією ОСОБА_17 у формуванні агентурної мережі на території України.
Крім того, ОСОБА_14 , будучи учасником злочину, надавав допомогу ГУ ГШ ЗС РФ у здійсненні підривної діяльності проти України шляхом проведення спеціальних інформаційних акцій, які широко висвітлювалися в українських та закордонних засобах масової інформації та мали на меті, у тому числі, дискредитацію представників органів державної влади України і погіршення зовнішньополітичних відносин держави із країнами-партнерами.
Так, 09.10.2019 та 20.11.2019 народний депутат України ОСОБА_14 , використовуючи свій правовий статус та наявні можливості, у тому числі пов'язані з посадою народного депутата України, організовував онлайн - конференції на такі теми: «Оприлюднення фактів тиску посольства США на правоохоронні органи України з метою втручання у виборчий процес в Сполучених Штатах Америки», «Нові факти про міжнародну корупцію, «Бурісму» та схему доведення України до банкрутства».
Основною метою вказаних виступів ОСОБА_14 , які набули значного суспільного резонансу, була, зокрема, дискредитація кандидата у Президенти Сполучених Штатів Америки напередодні президентських виборів 2020 року та погіршення відносин між Україною та її стратегічним партнером - Сполученими Штатами Америки.
У подальшому, із 17.02.2020 по 21.02.2020 (більш точна дата досудовим розслідуванням не встановлена), ОСОБА_14 знову прибув до м. Москва, де зустрівся з ОСОБА_12 . У ході вказаної зустрічі з метою вчинення дій на шкоду державній безпеці України в зовнішньополітичній сфері, що матимуть наслідком погіршення дипломатичних відносин між Україною та Сполученими Штатами Америки, ОСОБА_14 було поставлено завдання за грошову винагороду здійснити низку спеціальних інформаційних акцій, а саме: під час проведення онлайн-конференцій опублікувати записи телефонних розмов віцепрезидента Сполучених Штатів Америки, який на момент публікації балотувався в Президенти Сполучених Штатів Америки, та Президента України, а також розмови Президента України та Президента Російської Федерації.
Через ОСОБА_17 для ОСОБА_14 на територію України почали надходити різні суми грошових коштів. Зокрема, 27.03.2020, ОСОБА_17 від представників ГУ ГШ ЗС РФ у месенджер «Телеграм» надійшов код на отримання готівки. ОСОБА_17 з метою конспірації своїх дій попросив свого сина ОСОБА_20 поїхати та отримати грошові кошти в розмірі 50 тисяч доларів США (що згідно з офіційним курсом Національного банку України на 27.03.2020 становило 1 407 000 гривень) за адресою: АДРЕСА_2 . Після отримання вказаних грошових коштів їх було передано ОСОБА_14 за не встановлених досудовим розслідуванням обставин.
Надалі 22.04.2020 о 17 годині 35 хвилин ОСОБА_20 , перебуваючи за адресою: АДРЕСА_2 , отримав грошові кошти в розмірі 250 тисяч доларів США (що згідно з офіційним курсом Національного банку України на 22.04.2020 становило 6 770 000 гривень), які відвіз до приймальні народного депутата України ОСОБА_14 за адресою: АДРЕСА_3 , де передав їх ОСОБА_14 через його помічника ОСОБА_21 .
Наступного дня, 23.04.2020 о 15 годині 17 хвилин, ОСОБА_20 отримав у не встановленої досудовим розслідуванням особи на ім'я ОСОБА_22 грошові кошти в розмірі 267 тисяч доларів США (згідно з офіційним курсом Національного банку України на 23.04.2020 становило 7 222 350 гривень), які також відвіз до приймальні народного депутата України ОСОБА_14 за адресою: АДРЕСА_3 , де передав їх ОСОБА_14 через його помічника ОСОБА_21 .
Після цього ОСОБА_14 , на виконання єдиного для учасників злочинної організації плану злочинної діяльності, чітко усвідомлюючи, що своїми діями надає допомогу Російській Федерації, а також окремим організаціям указаної держави у проведенні підривної діяльності проти України, чим створює загрозу державній безпеці України у внутрішньо та зовнішньополітичних сферах, 19.05.2020, 22.06.2020, 09.07.2020 та 16.09.2020 у пресцентрі інформаційного агентства «Інтерфакс-Україна» за адресою: АДРЕСА_4 , де основною метою його виступів була, зокрема, дискредитація кандидата у Президенти Сполучених Штатів Америки напередодні президентських виборів 2020 року в Сполучених Штатах Америки та погіршення відносин між Україною та її стратегічним партнером - Сполученими Штатами Америки.
Також у 2019 році (точна дата та час досудовим розслідуванням не встановлені), але не пізніше 12.10.2019, народний депутат України ІХ скликання ОСОБА_15 отримав та прийняв запрошення, від не встановлених під час досудового розслідування осіб провести зустріч із співробітниками ГУ ГШ ЗС РФ для вирішення питання щодо подальшої співпраці в інтересах вказаного розвідувального органу Російської Федерації, після чого, маючи негативне ставлення до чинної влади в Україні та держави загалом, а також проросійські настрої щодо соціально-політичної обстановки в Україні, діючи умисно на шкоду обороноздатності, державній та економічній безпеці України, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, у період часу з 11.10.2019 по 12.10.2019, перебуваючи на території Російської Федерації у м. Санкт-Петербург, зустрівся із представниками ГУ ГШ ЗС РФ, де йому було доведено план злочинної діяльності, з яким він погодився, таким чином вступив до злочинної організації та став її учасником з метою надання допомоги в проведенні підривної діяльності проти України.
Так, 20.11.2019 народний депутат України ОСОБА_15 , на виконання єдиного для учасників злочинної організації плану злочинної діяльності, використовуючи свій правовий статус та наявні можливості, у тому числі пов'язані з посадою народного депутата України, діючи разом із ОСОБА_14 організували спільну пресконференцію на тему: «Новые факты о международной коррупции, Бурисме и схеме доведения Украины до банкротства», яка відбулась у пресцентрі інформаційного агентства «Інтерфакс-Україна» за адресою: АДРЕСА_4 , де основною метою виступів було вчинення дій на шкоду обороноздатності, державній та економічній безпеці України, у тому числі шляхом дискредитації кандидата у Президенти Сполучених Штатів Америки напередодні президентських виборів 2020 року в Сполучених Штатах Америки та погіршення відносин між Україною та її стратегічним партнером - Сполученими Штатами Америки.
Крім того, 30.11.2019 ОСОБА_15 , продовжуючи реалізацію єдиного для учасників злочинної організації плану злочинної діяльності, перебуваючи у приміщенні Верховної Ради України за адресою: АДРЕСА_5 , разом із ОСОБА_14 зареєстрували проєкт постанови: «Про утворення тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України для розслідування фактів міжнародної корупції за участі вищих посадових осіб держави, пов'язаних з діяльністю Національного банку України та Міністерства фінансів України, а також інших протиправних дій, вчинених під впливом міжнародних чинників та незаконного лобіювання окремими представниками міжнародних організацій та урядів іноземних країн».
У подальшому, 02.12.2019 ОСОБА_15 , реалізуючи єдиний для учасників злочинної організації план злочинної діяльності, перебуваючи у не встановленому під час досудового розслідування місці, разом із ОСОБА_14 підписали та надіслали листи Голові Комітету із судової системи Сенату США, директору Адміністративно-бюджетного управління Адміністрації Президента США, Голові Комітету Палати представників США з розвідки з приводу нібито розкрадання коштів платників податків США українськими неурядовими організаціями та створення з цього приводу міжпарламентської групи у Верховній Раді України «Друзі України СТОП корупція».
Крім того, на початку 2020 року (точна дата та час досудовим розслідуванням не встановлені), але не пізніше 22.06.2020, працівник Генеральної прокуратури України ОСОБА_7 отримав та прийняв запрошення, від не встановлених під час досудового розслідування осіб провести зустріч із співробітниками ГУ ГШ ЗС РФ для вирішення питання щодо подальшої співпраці з указаним розвідувальним органом, після чого, маючи негативне ставлення до чинної влади в Україні та держави загалом, а також проросійські настрої щодо соціально-політичної обстановки в Україні, діючи умисно на шкоду обороноздатності, державній та економічній безпеці України, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, у не встановлений досудовим розслідуванням час та місці зустрівся із представниками ГУ ГШ ЗС РФ, де йому було доведено план злочинної діяльності, з яким він погодився, таким чином вступив до злочинної організації, став її учасником, з метою надання допомоги в проведенні підривної діяльності проти України.
Після цього, 22.06.2020 ОСОБА_7 , на виконання єдиного для учасників злочинної організації плану злочинної діяльності, використовуючи свій правовий статус та наявні можливості, у тому числі пов'язані з посадою працівника Генеральної прокуратури України, організував спільну із ОСОБА_14 пресконференцію на тему: «Нові записи розмов, які свідчать про міжнародну корупцію та зовнішнє управління України», яка відбулась у пресцентрі інформаційного агентства «Інтерфакс-Україна» за адресою: АДРЕСА_4 , де основною метою виступів було вчинення дій на шкоду обороноздатності, державній та економічній безпеці України, у тому числі, шляхом дискредитації кандидата у Президенти Сполучених Штатів Америки напередодні президентських виборів 2020 року в Сполучених Штатах Америки та погіршення відносин між Україною та її стратегічним партнером - Сполученими Штатами Америки.
Таким чином, ОСОБА_7 підозрюється в участі у злочинній організації, створеній з метою вчинення особливо тяжкого злочину, та участі у злочинах, вчинюваних такою організацією, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 255 КК України (в редакції закону № 2341-III від 05.04.2001).
Крім того, на початку 2020 року (точна дата та час досудовим розслідуванням не встановлені), але не пізніше 22.06.2020, працівник Генеральної прокуратури України ОСОБА_7 отримав та прийняв запрошення, від не встановлених під час досудового розслідування осіб провести зустріч із співробітниками ГУ ГШ ЗС РФ для вирішення питання щодо подальшої співпраці з указаним розвідувальним органом, після чого, маючи негативне ставлення до чинної влади в Україні та держави загалом, а також проросійські настрої щодо соціально-політичної обстановки в Україні, діючи умисно на шкоду обороноздатності, державній та економічній безпеці України, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, у не встановлений досудовим розслідуванням час та місці зустрівся із представниками ГУ ГШ ЗС РФ, де йому було доведено план злочинної діяльності, з яким він погодився, таким чином вступив до злочинної організації, став її учасником, з метою надання допомоги в проведенні підривної діяльності проти України.
Після цього, 22.06.2020 ОСОБА_7 , на виконання єдиного для учасників злочинної організації плану злочинної діяльності, використовуючи свій правовий статус та наявні можливості, у тому числі пов'язані з посадою працівника Генеральної прокуратури України, організував спільну із ОСОБА_14 пресконференцію на тему: «Нові записи розмов, які свідчать про міжнародну корупцію та зовнішнє управління України», яка відбулась у пресцентрі інформаційного агентства «Інтерфакс-Україна» за адресою: АДРЕСА_4 , де основною метою виступів було вчинення дій на шкоду обороноздатності, державній та економічній безпеці України, у тому числі, шляхом дискредитації кандидата у Президенти Сполучених Штатів Америки напередодні президентських виборів 2020 року в Сполучених Штатах Америки та погіршення відносин між Україною та її стратегічним партнером - Сполученими Штатами Америки.
Таким чином, ОСОБА_7 підозрюється у вчиненні державної зради, тобто діяння, умисно вчиненого громадянином України на шкоду обороноздатності, державній та економічній безпеці України: наданні представникам іноземної організації допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111 КК України.
17.04.2024 старший слідчий ГСУ Державного бюро розслідувань ОСОБА_11 , за погодженням із прокурором третього відділу Офісу Генерального прокурора ОСОБА_23 , звернувся до слідчого судді Печерського районного суду м. Києва із клопотанням про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою підозрюваному ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
На обґрунтування вимог поданого клопотання слідчий вказав на те, що 13.11.2023 ОСОБА_7 у встановленому кримінальним процесуальним законодавством України порядку повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255, ч. 1 ст. 111 КК України.
На момент вручення повідомлення про підозру ОСОБА_7 органу досудового розслідування місце знаходження підозрюваного не було відоме.
13.11.2023 у відповідності до вимог ч. 2 ст. 135 КПК України органом досудового розслідування вжито заходів до вручення письмового повідомлення про підозру за місцем мешкання ОСОБА_7 , проте зафіксовано відсутність будь-кого за цією адресою. Через це письмове повідомлення про підозру відправлено поштовим зв'язком з описом вкладення за місцем проживання ОСОБА_7 .
Крім того, повідомлення про підозру ОСОБА_7 публікувалося в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, а саме газеті «Урядовий кур'єр», яка відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 10.11.2021 № 1425-р визначена друкованим засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Таким чином, ОСОБА_7 у повній відповідності до ч. 1 ст. 42 КПК України набув статусу підозрюваного у цьому кримінальному провадженні.
Органом досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_7 станом на теперішній час вимкнув відомі органу досудового розслідування абонентські номери операторів стільникового зв'язку, якими він постійно користувався.
З метою проведення слідчих та процесуальних дій за участі ОСОБА_7 надано доручення оперативному підрозділу СБ України з метою встановлення місця знаходження підозрюваного.
Згідно інформування оперативного підрозділу СБ України підозрюваний ОСОБА_7 може перебувати на території російської федерації.
Також, з метою виклику підозрюваного ОСОБА_7 до органу досудового розслідування неодноразово публікувалися повістки про виклик останнього в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, а саме газеті «Урядовий кур'єр», яка відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 10.11.2021 № 1425-р визначена друкованим засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Крім того, неодноразово направлялися повістки про виклик за місцем проживання підозрюваного ОСОБА_7 та його захисникам.
Підозрюваний ОСОБА_7 до органу досудового розслідування не з'явився, на даний час місце його перебування невідоме.
Враховуючи, що місцезнаходження підозрюваного ОСОБА_7 не відоме, проте у кримінальному провадженні наявні відомості про виїзд ОСОБА_7 за межі території України і можливе його перебування на території Російської Федерації, так і на території однієї із країн Європейського Союзу 02.02.2024 його оголошено у розшук, а 11.04.2024 в регіональний, державний, міждержавний та міжнародний розшук.
Крім того, слідчий зазначив, що існують передбачені кримінальним процесуальним законом ризики.
17.04.2024 ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва вказане клопотання слідчого задоволено та обрано відносно ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
З ухвали слідчого судді вбачається, що наведені в клопотанні доводи перевірялись судом першої інстанції при розгляді клопотання. При цьому, були вислухані думки прокурора та захисника, з'ясовані обставини, які мають значення для вирішення питання про обрання запобіжного заходу в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України.
Чинним кримінальним процесуальним законом України передбачено спеціальну процедуру вирішення питання, коли особа, щодо якої ставиться питання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, оголошена у міжнародний розшук.
Зокрема, відповідно до частини шостої статті 193 КПК України, слідчий суддя може розглянути клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного за наявності підстав, передбачених ст. 177 КПК України, та за умови знаходження особи в міжнародному розшуку.
Розглядаючи клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою щодо ОСОБА_7 . слідчий суддя зазначив, що слідчим у клопотанні та доданих документів доведено наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_7 кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255, ч. 1 ст. 111 КК України.
Крім того, слідчий суддя врахував тяжкість покарання, передбаченого ч. 1 ст. 255, ч. 1 ст. 111 КК України, відсутність підозрюваного за місцем свого проживання та реєстрації, у зв'язку з чим він був оголошений у розшук, та вважав наявними підстави для обрання ОСОБА_7 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою для запобігання його подальшим спробам переховуватися від органів досудового розслідування та суду.
На переконання колегії суддів, викладені в клопотанні фактичні обставини інкримінованих ОСОБА_7 кримінальних правопорушень, додані до клопотання матеріали, зокрема текст повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255, ч. 1 ст. 111 КК України, на даному етапі досудового розслідування, свідчать про обґрунтованість вказаних вище висновків слідчого судді.
Як вбачається із матеріалів справи, постановою старшого слідчого Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_11 від 11 квітня 2024 року ОСОБА_7 оголошено у розшук / т. 3 а.с. 120-128/.
За наведених обставин, органом досудового розслідування та слідчим суддею в повній мірі дотримано вимог ч. 6 ст. 193 КПК України.
Доводи захисника, що постанова старшого слідчого ГСУ Державного бюро розслідувань ОСОБА_11 від 11.04.2024 про оголошення розшуку підозрюваного носить суто формальний характер, оскільки після її прийняття з боку органів досудового розслідування не було вчинено дій щодо розшуку ОСОБА_7 , не знайшли свого підтвердження, оскільки надані матеріали містять достатньо доказів щодо дотримання органом досудового розслідування вимог КПК України, зокрема в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, а саме газеті «Урядовий кур'єр», неодноразово публікувалися повістки про виклик підозрюваного ОСОБА_7 до органу досудового розслідування /т. 3 а.с. 144-186/.
Крім того, згідно рапорту старшого уповноваженого 1 відділу 1 управління ГУ "Д" ДЗНД СБ України ОСОБА_24 встановлено, що ОСОБА_7 може перебувати на території однієї з країн Європейського Союзу /т. 3 а.с. 188/, а також відповідно до рапорту старшого уповноваженого на ОВО 1 відділу 1 управління ГУ "Д" ДЗНД СБ України ОСОБА_25 встановлено, що ОСОБА_7 06.03.2022 виїхав за межі України через ПП "Ужгород" (ділянка кордону з Республікою Словаччина) на автомобілі MERSEDES д.н.з. НОМЕР_1 , та на даний час перебуває за межами України, що підтверджується скриншотами відомостей щодо перетину кордону з БД "АРКАН" /т.3 а.с. 189-190/.
Щодо тверджень захисника, що зазначаючи підставу ст. 281 КПК України старший слідчий постановою від 11.04.2024 року оголосив у національний розшук підозрюваного ОСОБА_7 , коли у свою чергу, у ст. 193 КПК України йде мова про міжнародний розшук, а тому застосування ст. 281 КПК України в системному зв'язку зі ст.193 КПК України під час розгляду клопотання про обрання запобіжного заходу є неприпустимим, колегія суддів зазначає наступне.
Враховуючи, що чинний КПК України у жодній нормі не розкриває поняття «міжнародний розшук» та не визначає момент, з якого особа вважається такою, що оголошена у міжнародний розшук, колегія суддів приходить до висновку, що слід керуватись абз. 1 ч. 1 ст. 281 КПК України, згідно якого якщо під час досудового розслідування місцезнаходження підозрюваного невідоме або він виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України чи за межами України та не з'являється без поважних причин на виклик слідчого, прокурора за умови його належного повідомлення про такий виклик, слідчий, прокурор оголошує розшук такого підозрюваного.
Відтак, відповідно ч. 2 ст. 281 КПК України, про оголошення розшуку виноситься окрема постанова, якщо досудове розслідування не зупиняється, або вказується в постанові про зупинення досудового розслідування, якщо таке рішення приймається, відомості про що вносяться до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
А тому, для того, щоб підозрюваний вважався у розумінні ч. 2 ст. 281 КПК України оголошеним у розшук має бути наявна постанова про оголошення особи в розшук.
Так, колегія суддів беручи до уваги, що слідчим долучено до клопотання постанову старшого слідчого ОСОБА_11 від 11.04.2024 року, якою ОСОБА_7 оголошено у розшук, а саме регіональний, державний, міждержавний та зокрема міжнародний розшук / т. 3 а.с. 120-128/, вважає, що вищевказані доводи сторони захисту не знайшли свого підтвердження під час апеляційного розгляду.
Посилання апелянта щодо того, що підозрюваний не переховується від органів досудового розслідування та суду, докази стосовно знищення, схову або спотворення ним будь-яких із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення відсутні, а також незаконний вплив на свідків не доведений, спростовуються матеріалами провадження.
Інші доводи викладені в апеляційній скарзі захисника не спростовують висновків слідчого судді щодо наявності підстав для обрання відносно підозрюваного ОСОБА_7 запобіжного заходу. При цьому, слід зазначити, що обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою за відсутності підозрюваної особи в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України не є остаточним застосуванням стосовно особи запобіжного заходу, натомість, за своєю правовою природою не призводить до негайного взяття особи під варту, а виступає підставою для затримання й доставки цієї особи до місця кримінального провадження.
Відповідно до положень вищевказаної ч. 6 ст. 193 КПК України, у разі обрання стосовно підозрюваної особи запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою за її відсутності, після затримання такої особи та не пізніш як через 48 годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю такої особи розглядає питання про застосування стосовно неї обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід.
Зважаючи на викладене, в сукупності з обставинами провадження, колегія суддів об'єктивно переконана, що слідчий суддя, задовольняючи вказане клопотання слідчого, діяв у спосіб та у межах діючого законодавства, запобіжний захід обрав правомірно, а тому доводи апелянта стосовно незаконності ухвали слідчого судді слід визнати непереконливими.
Істотних порушень вимог КПК України, які б перешкодили чи могли перешкодити слідчому судді місцевого суду постановити законну та обґрунтовану ухвалу, колегією суддів апеляційної інстанції не виявлено.
Відтак, оскаржувана ухвала слідчого судді є законною, обґрунтованою і вмотивованою, оскільки постановлена згідно з нормами матеріального права, з дотриманням вимог щодо кримінального провадження, передбачених КПК України, та ухвалена на підставі об'єктивно з'ясованих обставин, які підтверджені достатніми даними, дослідженими та об'єктивно оціненими судом, в порядку та в межах, передбачених на даній стадії кримінального провадження, натомість доводи та твердження захисника, про які йдеться в поданій апеляційній скарзі, колегія суддів апеляційної інстанції вважає - безпідставними, у зв'язку з чим приходить до висновку про залишення її без задоволення.
Керуючись ст.ст. 177, 178, 183, 193, 309, 376, 404, 405, 407, 422 КПК України, колегія суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Київського апеляційного суду, -
Ухвалу слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 17 квітня 2024 року, - залишити без зміни, а апеляційну скаргу захисника ОСОБА_6 , який діє в інтересах підозрюваного ОСОБА_7 , - залишити без задоволення.
Ухвала апеляційного суду відповідно до правил, визначених ч. 4 ст. 424 КПК України, є остаточною й оскарженню в касаційному порядку не підлягає.
Судді:
______________ ________________ __________________
ОСОБА_2 ОСОБА_3 ОСОБА_4