ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6
м. Київ
07.11.2007 р. № 8/53
Окружний адміністративний суд міста Києва колегією суддів Пилипенко О.Є. (головуючий), Арсірій Р.О., Добрянська Я.І.., при секретарі Коваль А.В.
За результатами розгляду у відкритому судовому засіданні адміністративної справи
За позовом: Голови Кіровоградської обласної державної адміністрації Черниша В.О.
До відповідача: Державного агентства земельних ресурсів України
Про визнання незаконною та скасування ч. 1 п. 8 Положення про Головне управління земельних ресурсів у області, затвердженого наказом Державного агентства земельних ресурсів України від 06.06.2007 р. № 24
Представники сторін:
Від позивача : не з'явився
Від відповідача : Дудка В.П. за дор. № 14-17-12/3633 від 22.08.2007 р.
Пред'явлені позовні вимоги про визнання незаконною та скасування ч. 1 п. 8 Положення про Головне управління земельних ресурсів у області, затвердженого наказом Державного агентства земельних ресурсів України від 06.06.2007р. №24.
Обґрунтовуючи свої позовні вимоги, позивач стверджує, що частина перша пункту 8 Положення про Головне управління земельних ресурсів у області є незаконною та такою, що не відповідає правовим актам та підлягає скасуванню, оскільки законодавством передбачено обов'язкове попереднє погодження кандидатури керівника територіального підрозділу центрального органу виконавчої влади з головою відповідної місцевої державної адміністрації.
Відповідач надав заперечення на позовну заяву, в яких не погоджується з позовними вимогами, вважає, що частина перша пункту 8 Положення про Головне управління земельних ресурсів у області відповідає законодавству, оскільки Голова Державного агентства земельних ресурсів України діяв в межах наданих йому прав Кабінетом Міністрів України призначаючи на посаду начальника Головного управління земельних ресурсів у області.
Проаналізувавши матеріали справи та пояснення представників сторін, суд приходить до наступних висновків.
Наказом Державного агентства земельних ресурсів України від 06 червня 2007 року № 24 «Про затвердження Положень про територіальні органи Держземагенства», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 11 липня 2007 року за № 793/14060, затверджено «Положення про головне управління земельних ресурсів у області».
Відповідно до частини першої пункту 8 Положення про головне управління земельних ресурсів у області, Головне управління очолює начальник, який призначається на посаду і звільняється з посади Головою Держкомагенства.
Позивач вважає частину першу пункту 8 Положення про Головне управління земельних ресурсів у області незаконною та такою, що не відповідає правовим актам та підлягає скасуванню, виходячи з наступного.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державне агентство земельних ресурсів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.04.2007р. № 614, Державне агентство земельних ресурсів України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра охорони навколишнього природного середовища.
Позивач обґрунтовуючи свої позовні вимоги зазначає, що частина перша пункту 8 Положення про Головне управління земельних ресурсів в області суперечить постанові Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003р. за № 200 «Про затвердження типових положень про територіальні органи земельних ресурсів», а саме пункту 9, відповідно до якого Головне управління очолює начальник , який призначається на посаду і звільняється з посади Головою Держкомзему за погодженням з Головою обласної державної адміністрації.
Суд вважає позовні вимоги позивача такими, що не підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до частини 9-1 ст. 116 Конституції України, Кабінет Міністрів України, утворює, реорганізовує та ліквідовує відповідно до закону міністерства та інші центральні органи виконавчої влади, діючи в межах коштів, передбачених на утримання органів виконавчої влади.
Згідно з абзацом третім частини другої ст. 81 Цивільного кодексу України, юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування.
Абзацом другим частиною третьою ст. 81 Цивільного кодексу України передбачено, що порядок утворення та правовий статус юридичних осіб публічного права встановлюються Конституцією України та законом.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про реорганізацію Державного комітету України по земельних ресурсах»від 31.01.2007 року за № 69 постановлено, реорганізувати Державний комітет України по земельних ресурсах шляхом перетворення в Державне агентство земельних ресурсів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 04.04.2007 року за № 614 затверджено Положення про Державне агентство земельних ресурсів.
Пунктом першим вищевказаної постанови передбачено, що Державне агентство земельних ресурсів України (Держземагентство) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра охорони навколишнього природного середовища.
Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади, який у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України (ст. 113 Конституції України).
Таким чином, Кабінету Міністрів України має право вирішувати питання щодо утворення, реорганізації та припинення Держкомагенства як юридичної особи, вирішувати питання щодо наділення Держкомагенства відповідними повноваженнями, необхідними для виконання покладених на нього обов'язків, затверджує положення про Держкомагенство.
Відповідно до п. 10 Положення про Державне агентство земельних ресурсів, Голова Держкомагенства призначає на посаду та звільняє з посади в установленому порядку керівників та заступників керівників територіальних органів Агентства, затверджує положення про територіальні органи.
Наказом Держземагенства від 06.06.2007 р. за № 24 за погодженням з Міністром охорони навколишнього природного середовища затверджено Положення про територіальні органи Держкомагенства, зокрема і положення про Головне управління земельних ресурсів, в якому пунктом 8 передбачено, що головне управління в області очолює начальник, який призначається на посаду і звільняється з посади Головою Держкомагенства.
Стаття 31 Закону України «Про місцеві державні адміністрації»передбачає, голови місцевих державних адміністрацій координують діяльність територіальних органів міністерств та інших центральних органів виконавчої влади та сприяють їм у виконанні покладених на ці органи завдань. З питань здійснення повноважень місцевих державних адміністрацій керівники територіальних органів міністерств та інших центральних органів виконавчої влади підзвітні і підконтрольні головам відповідних місцевих державних адміністрацій.
Слід зазначити, що положення п. 6 ч. 1 ст. 39 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», відповідно до якої голови місцевих державних адміністрацій погоджують у встановленому порядку призначення на посади та звільнення з посад керівників не підпорядкованих підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління органів виконавчої влади вищого рівня, крім керівників установ, підприємств і організацій Збройних Сил та інших військових формувань України, не є підставою для скасування частини першої пункту 8 Положення про Головне управління земельних ресурсів у області, оскільки зазначена норма Закону має пряму дію, тому дублювати її зміст в Положенні немає необхідності, крім того, вона не виключає, а лише доповнює зміст спірного пункту.
На підставі вищевикладеного, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, суд вважає, що частина перша пункту 8 Положення про Головне управління земельних ресурсів у області прийняте відповідачем відповідно до норм чинного законодавства, в межах компетенції відповідача та не порушує права та охоронювані законом інтереси відповідача.
На підставі ч. 2 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати по сплаті судового збору покладаються на Голову Кіровоградської обласної державної адміністрації Черниша В.О.
Керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 17, 94, 158, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва -
ПостановиВ:
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складання в повному обсязі за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий суддя О.Є. Пилипенко
Суддя Р.О. Арсірій
Суддя Я.І. Добрянська
Дата підписання постанови: 09 листопада 2007 року