ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6
м. Київ
23.11.2007 р. № 9/49
11-20
За позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Мультіборд»
ДоГоловного управління з питань реклами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)
прозобов'язання вчинити певні дії
Суддя: Кротюк О.В.
Секретар судового засідання: Рудик Т.О.
Представники:
від позивача Карманніков М.О. (довіреність)
від відповідача Криштоф Р.С. (довіреність)
Обставини справи:
Позивач звернувся до окружного адміністративного суду міста Києва із позовом до Головного управління з питань реклами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) з вимогою визнати незаконною відмову відповідача у реєстрації заяв позивача та зобов'язати відповідача здійснити реєстрацію заяв позивача від 31.07.2007 р. в журналі реєстрації заяв та дозволів на розміщення зовнішньої реклами.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 31.07.2007р. Товариство з обмеженою відповідальністю «Мультіборд»подало до Головного управління з питань реклами Київської міської державної адміністрації (виконавчого органу Київської міської ради) шість заяв на розміщення зовнішньої реклами в м. Києві (вихідні № 65 - 70 від 28.07.2007р.).
Відповідно до п. 10 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених Постановою КМУ від 29.12.2003р. №2067, заява протягом трьох днів з дати її надходження реєструється робочим органом в журналі реєстрації заяв та дозволів на розміщення зовнішньої реклами.
Реєстрація заяви у вищезазначеному журналі є обов'язковим початковим етапом процедури отримання дозволу, оскільки всі строки обраховуються саме з цього моменту.
Всупереч вищезазначеній нормі службовець Головного управління з питань реклами реєструвати заяви в журналі відмовився.
Позивач обґрунтовує свої вимоги тим, що відсутність факту реєстрації заяв Товариства з обмеженою відповідальністю «Мультіборд» у журналі обліку робить неможливим встановлення пріоритету за заявником на розміщення зовнішньої реклами, що порушує права ТОВ «Мультіборд»на розміщення зовнішньої реклами, що є незаконним обмеженням статутної діяльності позивача.
Відповідач позовні вимоги не визнає, просить відмовити в задоволенні адміністративного позову повністю з наступних підстав.
Відповідно до ст. 16 Закону України «Про рекламу»зовнішня реклама у населених пунктах розміщується у порядку, встановленому виконавчими органами міських, селищних, сільських рад на підставі «Типових правил розміщення зовнішньої реклами», затверджених постановою Кабінетом Міністрів України від 29.12.2003 № 2067.
Згідно ст. 21 Закону України «Про благоустрій населених пунктів»зовнішня реклама являється одним із елементів благоустрою населеного пункту. Статтею 10 цього Закону передбачено, що міська рада наділена повноваженнями щодо встановлення правил благоустрою, в т.ч. затвердження місцевих програм та заходів благоустрою населених пунктів. Таке право надане місцевим радам і п.44 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Пунктом 5 Типових правил встановлено, що для регулювання діяльності з розміщення зовнішньої реклами міською, селищною, сільських радою може утворюватися відділ, управління або уповноважена установа, організація - робочий орган.
Згідно зазначених вище нормативно-правових актів саме органам місцевого самоврядування надано виключне право встановлювати порядок розміщення зовнішньої реклами у насалених пунктах.
Використовуючи своє право Київська міська рада, з метою вдосконалення і врегулювання питань в сфері розміщення зовнішньої реклами, своїми рішеннями від 28.09.2006 №8/65 «Про реорганізацію госпрозрахункової організації «Київреклама» у комунальне підприємство виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації)»та від 28.09.2006 №7/64 «Про створення Головного управління з питань реклами виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації)»уповноважила Головне управління з питань реклами здійснювати функції робочого органу у сфері зовнішньої реклами.
п. 2.4. рішення Київради від 28.09.2006 №7/64 «Про створення Головного управління з питань реклами виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації)»Київській міській державній адміністрації доручено розробити новий порядок розміщення зовнішньої реклами у м. Києві, оскільки Головне управління з питань реклами є неприбутковою установою та не могло відповідно до п.32 Типових правил справляти кошти за тимчасове користування місцями для розміщення рекламних засобів, що перебувають в комунальній власності, і які розповсюджувач зовнішньої реклами зобов'язаний сплачувати з моменту встановлення за ним пріоритету.
З метою збору коштів за тимчасове користування місцями, які перебувають у комунальній власності м. Києва, і було створено КП «Київреклама».
Відповідач зазначає, що розгляд нових заяв на розміщення зовнішньої реклами, у тому числі встановлення пріоритетів та справляння плати за тимчасове користування місцями, можливий був лише після затвердження нового порядку розміщення зовнішньої реклами у місті Києві, оскільки попередній «Порядок розміщення об'єктів зовнішньої реклами у м.Києві, затверджений розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 02.12.2002 №2159, не передбачав діяльності двох суб'єктів: головного управління (робочий орган) та комунального підприємства.
Новий порядок розміщення зовнішньої реклами у м. Києві затверджений Розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 23.08.2007 №1100 «Про затвердження порядку розміщення зовнішньої реклами в м. Києві», яке зареєстроване Головним управлінням юстиції у м. Києві від 28.08.2007 за №21/756. Після чого відновлено розгляд нових заяв на розміщення зовнішньої реклами.
Розглянувши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позов та заперечення проти нього, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
встановив:
Частиною першою статті 16 Закону України «Про рекламу»(№270/96-ВР від 03.07.1996р.) розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах провадиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, та в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Розпорядженням Київської міської державної адміністрації № 2159 від 02.12.2002 року затверджено Порядок розміщення об'єктів зовнішньої реклами у м. Києві (далі - Порядок).
Порядком визначено робочий орган яким є госпрозрахункова організація "Київреклама", що підпорядкована Головному управлінню контролю за благоустроєм та зовнішнім дизайном міста Києва, яка уповноважена виконавчим органом Київської міської ради (Київською міською державною адміністрацією) виконувати покладені на нього цим Порядком та Положенням про цю організацію функції (оформлення, реєстрація та видача дозволів на розміщення об'єктів зовнішньої реклами, паспортів на інформаційні вивіски, укладення договорів з розповсюджувачами зовнішньої реклами на право тимчасового використання місць для розташування ОЗР, тощо).
Рішенням Київської міської ради (від 28 вересня 2006 року N 7/64) були визначено створити Головне управління з питань реклами у складі виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) та затверджено Положення про Головне управління з питань реклами виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) згідно з додатком. Додатково, зазначеним рішенням Головному управлінню контролю за благоустроєм та зовнішнім дизайном міста Києва виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), комунальному підприємству "Київреклама" виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) після створення Головного управління з питань реклами у складі виконавчого органу Київради передати за реєстром Головному управлінню з питань реклами виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) всі бази даних, інформацію та документацію (у тому числі справи на видачу дозвільної документації) на електронних та паперових носіях, що були створені в процесі виконання повноважень робочого органу та інших повноважень, пов'язаних з оформленням та видачею дозволів на розміщення об'єктів зовнішньої реклами. Крім того на виконавчий орган Київради рішенням було зобов'язано розробити та затвердити Порядок розміщення рекламних засобів в місті Києві.
Рішенням Київської міської ради від 28.09.2006 р. №8/65 було вирішено госпрозрахункову організацію «Київреклама»шляхом перетворення реорганізувати в комунальне підприємство «Київреклама»та віднесено до сфери управління Головного управління з питань реклами виконавчого органу Київради.
Листом Головного управління з питань реклами виконавчого органу Київради від 14.03.07 № 21/ГУ було повідомлено позивача про те, що нові заявки на розміщення рекламних засобів повинні прийматись до розгляду Головним управлінням з питань реклами після передачі управлінню від КП «Київреклама»всієї документації (в т.ч. електронної бази даних), що була створена в процесі виконання повноважень робочого органу.
Як вбачається з матеріалів справи та пояснень представника відповідача комунальне підприємство «Київреклама»зареєстроване в єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України 21.03.2007 року. Документи передбачені рішенням Київської міської ради (від 28 вересня 2006 року N 7/64) були передані комунальним підприємством «Київреклама»Головному управлінню з питань реклами виконавчого органу Київради до кінця червня місяця 2007 року.
Порядок розміщення об'єктів зовнішньої реклами у м. Києві втратив чинність з 23.08.2007 року згідно з розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 23 серпня 2007 року N 1100, яким було затверджено новий Порядок розміщення зовнішньої реклами в місті Києві.
Відповідно частини 7 Рішення Київської міської ради (від 28 вересня 2006 року N 7/64) розпорядження Київської міської державної адміністрації від 02.12.2002 N 2159 "Про Порядок розміщення об'єктів зовнішньої реклами в місті Києві", розпорядження Київської міської державної адміністрації від 28.12.2005 N 2430 "Про розміщення реклами на транспорті комунальної власності м. Києва" до затвердження Порядку розміщення рекламних засобів в місті Києві застосовуються в тій частині, що не суперечить цьому рішенню.
Так, у відповідності до цього рішення Київської міської ради (від 28 вересня 2006 року N 7/64) було затверджено положення про Головне управління з питань реклами виконавчого органу Київради у відповідності до пункту 6, зокрема підпунктів 6.1 та 6.3. визначено, що до повноважень Головного управління з питань реклами належать: розгляд заяв розповсюджувачів зовнішньої реклами на надання дозволу на розміщення рекламних засобів, внесення змін у дозвіл, прийняття рішень про встановлення приорітету заявника на місце розташування рекламних засобів, продовження строку на який встановлено зазначений пріоритет, або про відмову у встановлені такого пріоритету.
У відповідності до підпункту 2.5. Порядку (редакція розпорядження КМДА від 2 грудня 2002 року N 2159) з моменту реєстрації заявки за заявником встановлюється пріоритет на відповідне місце розташування об'єктів зовнішньої реклами до прийняття відповідного рішення з цього питання. Підпунктами 2.8. та 2.9. цього Порядку встановлено, що виконавчий орган Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) протягом п'яти робочих днів розглядає пропозиції робочого органу, приймає протокольне рішення про надання дозволу або про відмову у його наданні, яке підписується керівником цього органу. У разі прийняття рішення про надання дозволу, робочим органом оформлюється два примірника дозволу, який протягом трьох робочих днів підписується начальником Головного управління контролю за благоустроєм та зовнішнім дизайном міста Києва, скріплюється печаткою цього управління та реєструється у журналі реєстрації, зазначеному у п. 2.4 цього Порядку. При цьому, перший примірник дозволу видається заявникові після одержання від нього документа, що підтверджує оплату ним передбачених в цьому Порядку платежів, а другий - залишається у робочому органі для обліку та контролю.
Позивач з метою встановлення пріоритету подав начальнику Головного управління з питань реклами відповідні заяви про надання дозволу на розміщення зовнішньої реклами за номерами 65-70 від 28.07.2007 року які були прийняті відповідачем, про що наявні відмітки на примірниках заяв позивача з вхідним номером відповідача датою подання яких є 31.07.07 року, але у реєстрації зазначених заяв службовцем відповідача у відповідному журналі було відмовлено.
У відповідності до частини другої статті 19 Конституції України (№254к/96-ВР від 28.06.1996р.) органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вищезазначене, а також пункти 1, 3, 4, 7 Рішення Київської міської ради (від 28 вересня 2006 року N 7/64), підпункти 2.5., 2.8., 2.9. Порядку розміщення зовнішньої реклами в місті Києві (редакція розпорядження КМДА від 2 грудня 2002 року N 2159), підпункту 6.1, 6.3. положення про Головне управління з питань реклами виконавчого органу Київради, пояснення відповідача, суд вважає, що у відповідача було достатньо повноважень і можливостей діяти у встановленому законодавством України порядку, прийняти та зареєструвати в журналі реєстрацій заяв та дозволів на розміщення зовнішньої реклами відповідні заяви позивача для встановлення пріоритету заявника на відповідне місце розташування об'єкту зовнішньої реклами. При цьому можливість прийняття та реєстрація відповідної заяви для встановлення в подальшому відповідного пріоритету не пов'язується з необхідністю здійснення відповідних платежів, передбачених Порядком. Як було зазначено вище, відповідно до частини 7 Рішення Київської міської ради (від 28 вересня 2006 року N 7/64) розпорядження Київської міської державної адміністрації від 02.12.2002 N 2159 "Про Порядок розміщення об'єктів зовнішньої реклами в місті Києві", розпорядження Київської міської державної адміністрації від 28.12.2005 N 2430 "Про розміщення реклами на транспорті комунальної власності м. Києва" до затвердження Порядку розміщення рекламних засобів в місті Києві застосовуються в тій частині, що не суперечить цьому рішенню. Таким чином, питання щодо правового регулювання та упорядкування діяльності Головного управління з питань реклами виконавчого органу Київради відповідає вимогам та змісту Порядку та не унеможливлює виконання ним своїх функцій в частині прийняття та реєстрації відповідних заяв з метою встановлення відповідного пріоритету до моменту затвердження нового Порядку розміщення зовнішньої реклами в місті Києві (Розпорядження Київської міської державної адміністрації №1100 від 23.08.2007р.).
Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд також бере до уваги, що згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 9, 69-71, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва суд, -
1. Задовольнити адміністративний позов повністю.
2. Визнати протиправним бездіяльність Головного управління з питань реклами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) щодо перереєстрації заявок ТОВ «Мультіборд»(код ЄДРПОУ 34808604) на розміщення зовнішньої реклами поданих 31.07.2007 року в журналі реєстрації заяв та дозволів на розміщення зовнішньої реклами.
3. Зобов'язати Головне управління з питань реклами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) зареєструвати заявки ТОВ «Мультіборд»(код ЄДРПОУ 34808604) від 31.07.2007 року в журналі реєстрацій заяв та дозволів на розміщення зовнішньої реклами.
4. Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Мультіборд»(код ЄДРПОУ 34808604) витрати зі сплати судового збору у розмірі 3 (три) грн. 40 (сорок) коп.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя О.В. Кротюк