22 травня 2024 рокусправа № 380/28306/23
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Потабенко В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,
на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - ГУ ПФУ у Донецькій області, відповідач 1 ), Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - ГУ ПФУ у Львівській області, відповідач 2), у якій просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 06.06.2023 № 134650016317 про відмову ОСОБА_1 у переведенні з пенсії по віку, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перевести ОСОБА_1 з пенсії за віком, призначеної мені відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на пенсію державного службовця відповідно до Закону України “Про державну службу” від 10.12.2015 № 889- VIII, зарахувавши до стажу державної служби періоди роботи (служби) на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців визначених ст. 25 Закону «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України з 12.10.1978 по 20.10.1980, з 01.04.1984 по 03.11.1988, з 03.11.1988 по 31.12.1990, з 01.11.2000 по 10.11.2006, з 27.12.2007 по 31.03.2023, із урахуванням довідок виданих Шевченківською районною адміністрацією Львівської міської ради від 30.05.2023 № 36- вих-65079 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та від 30.05.2023 № 36-вих- 65079 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, з часу звернення за призначенням такої пенсії - з 30 травня 2023 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Львівській області як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». 30.05.2023 звернулась до ГУ ПФУ у Львівській області із заявою про перехід на пенсію за віком відповідно до п.п.10, 12 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України «Про державну службу», як державному службовцю, який має стаж державної служби понад 20 років. Розглянувши заяву про призначення пенсії за принципом екстериторіальності, ГУ ПФУ у Донецькій області рішенням відмовило у призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю страхового стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України. У рішенні зазначено, що страховий стаж на посадах віднесених відповідних категорій державних службовців становить 06 років 07 місяців 10 днів. Однак, у даному рішенні не вказано робота на яких посадах та у який період зарахована до стажу державної служби. Вказуючи на протиправність рішення відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою від 04.12.2023 суддя залишила позовну заяву без руху.
Ухвалою від 12.12.2023 суддя відкрила провадження у справі та вирішила проводити розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників сторін.
Відповідач 1 позову не визнав. 12.03.2024 надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 18788). Відповідач 1 зазначає, що основним критерієм, який визначає підстави для зарахування того чи іншого періоду роботи особи на посаді державного службовця до стажу, який дає право призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ є встановлення за займаною посадою відповідного рангу державного службовця. За періоди роботи з 12.10.1978 по 20.10.1980, з 01.04.1984 по 03.11.1988, з 01.11.1988 по 31.12.1990 та з 01.11.2000 по 10.11.2006 ОСОБА_1 не встановлювались ранги державного службовця, у зв'язку з чим неможливе зарахування до стажу державного службовця. З 27.12.2007 ОСОБА_1 прийнята на посаду головного спеціаліста загально-організаційного відділу, як така, що прийшла за конкурсом, із присвоєнням 13 рангу посадової особи місцевого самоврядування у межах 6 категорії посад. Прийняла присягу посадової особи місцевого самоврядування. Звільнена 31.03.2023. Оскільки ОСОБА_1 з 27.12.2007 по 31.03.2023 працювала на посадах як особа місцевого самоврядування, які відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ з 05.07.2001 не враховуються до стажу державної служби, тому такі періоди не зараховано до стажу державного службовця. ГУ ПФУ у Донецькій області прийнято рішення № 134650016317 від 06.06.2023 про відмову у переході за віком відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до статті 37 закону України «Про державну службу» у зв'язку з відсутністю необхідного стажу державного службовця станом на 01.05.2016 - 10 років.
Відповідач 2 позову не визнав. 06.03.2024 надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 17738). Відповідач зазначив, що для переведення ОСОБА_1 з пенсії за віком на пенсію згідно Закону № 899 не має правових підстав, оскільки, враховуючи норми чинного законодавства, після 01.05.201,6 право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону №3723 зберігають лише за тими особами, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10, 12 "Прикінцевих та перехідних положень" Закону № 889, та мають передбачені частиною 1 статті 37 Закону №3723 вік і страховий стаж. Відповідач у задоволенні позову просить відмовити повністю.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Оскільки відсутні клопотання будь-якої зі сторін про розгляд справи у судовому засіданні з викликом сторін, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов до наступних висновків.
Судом встановлено та не заперечується відповідачем, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в органах пенсійного фонду з 16.10.2021 та одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно із записів у трудовій книжці серії НОМЕР_1 від 12.02.1978 ОСОБА_1 працювала:
- 12.10.1978 - прийнята на посаду інспектора по праці збірного пункту відділу по праці виконавчого комітету Львівської обласної Ради народних депутатів (запис № 1 у трудовій книжці);
- 03.12.1979 - переведена на посаді економіста перерозподілу трудових ресурсів (запис № );
- 20.10.1980 - звільнена з роботи у порядку переведення в держуніверситет ім. І. Франка (запис № 3);
- 01.04.1984 - прийнята у виконавчий комітет Шевченківської районної Ради народних депутатів м. Львова на посаду відповідального секретаря адміністративної комісії (запис у трудовій книжці № 6);
- з 23.08.1984 - переведена на посаду відповідального секретаря комісії у справах неповнолітніх (запис у трудовій книжці № 7);
- 04.05.1987 - переведена на посаду відповідального секретаря адміністративної комісії (запис у трудовій книжці № 8);
- 03.11.1988 - звільнена у порядку переведення на посаду інспектора Шевченківського районного комітету народного контролю (запис у трудові книжці № 9);
- 03.11.1988 - прийнята на посаду інспектора Шевченківського районного комітету народного контролю м. Львова (запис у трудовій книжці № 10);
- 31.12.1990 - увільнена від займаної посади у зв'язку з ліквідацією Львівського обласного комітету народного контролю відповідно до ухвали сесії Львівської обласної Ради народних депутатів № 012 від 24.12.1990 (запис у трудовій книжці № 11);
- 01.11.2000 - прийнята на службу в органи внутрішніх справ (запис у трудовій книжці № 21);
- 10.11.2006 - звільнена з органів внутрішніх справ (запис у трудовій книжці № 22);
- 27.12.2007 - призначена на посаду головного спеціаліста загально-організаційного відділу як така, що пройшла за конкурсом із присвоєнням 13 (тринадцятого) рангу посадової особи місцевого самоврядування в межах 6 (шостої) категорії посад. Прийняла присягу посадової особи місцевого самоврядування (запис у трудовій книжці № 23);
- 01.01.2008 - переведена за її згодою на рівнозначну посаду головного спеціаліста юридичного відділу (запис у трудовій книжці № 24);
- 04.01.2010 - присвоєно 12 (дванадцятий) ранг посадової особи місцевого самоврядування в межах 6 (шостої) категорій посад ( запис у трудовій книжці № 25);
- 10.01.2012 - присвоєно черговий 11 (одинадцятий) ранг посадової особи місцевого самоврядування в межах 6 (шостої) категорії посад ( запис у трудовій книжці № 26);
- 31.03.2023 - звільнена за власним бажанням ст. 38 КЗпП України (запис у трудовій книжці № 27).
30.05.2023 позивач звернулася із заявою до ГУ ПФУ у Львівській області із заявою про призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», до якої долучила довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 30.05.2023 № 36-вих-65079, від 30.05.2023 № 36-вих-65079.
Вказана заява від 30.05.2023 відповідно до екстериторіального розподілу єдиної черги завдань, розглядалася ГУ ПФУ у Донецькій області, яким прийнято рішення №134650016317 від 06.06.2023. У зазначеному рішенні зазначено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернулася із заявою від 30.05.2023 № 3907 щодо перерахунку пенсії - перехід на інший вид пенсії згідно Закону України від 10.12.2015 № 889-VІІІ «Про державну службу». До заяви ОСОБА_1 надала наступні документи: довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 30.05.2023 № 36в65079, видані Шевченківською районною державною адміністрацією, трудову книжку, паспорт. Страховий стаж заявниці складає 39 років 02 місяці 07 днів, на посад віднесених до відповідних категорій посад державних службовців - 06 років 07 місяців 10 днів. ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії відповідно до заяви 30.05.2023 № 3907 у зв'язку з відсутністю страхового стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій та актами Кабінету Міністрів України.
Враховуючи наведене при вирішенні даної справи суд надає правову оцінку саме підставам прийняття відповідачем спірного рішення.
Вважаючи прийняте щодо неї рішення неправомірним, позивач вернулась до суду з цим позовом.
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців визначається Законом України "Про державну службу" (Закон України від 10.12.2015 № 889-VIII), який набрав чинності з 01.05.2016.
Відповідно до ст. 90 вказаного Закону пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Пунктом 2 розд. ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" визнано таким, що втратили чинність, зокрема Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, крім ст. 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Відповідно до п.п. 10 та 12 розд. ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу":
- державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців (п. 10);
- для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців (п. 12).
Згідно зі ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Тобто, за наявності у особи станом на 01.05.2016 певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом в постанові від 15.12.2020 року у справі № 560/2398/19.
Пунктом 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону№889-VIII передбачено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
При цьому, 04.07.2001 набрав чинності Закон України "Про службу в органах місцевого самоврядування" від 07.06.2001 № 493-III (далі - Закон №2493-III).
Зокрема, п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №2493-III передбачено, що дія Закону України "Про державну службу" поширюється на органи і посадових осіб місцевого самоврядування в частині, що не суперечить Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", цьому Закону та іншим законам України, що регулюють діяльність місцевого самоврядування.
Разом з тим, Верховний Суд у постанові від 10.05.2018, прийнятій у справі №351/1792/17, зазначив, що після набрання чинності Законом України "Про державну службу" № 889-VIII положення законодавства в частині механізму обрахунку стажу державної служби не змінилися. Відповідно до ст. 46 закону України "Про державну службу" №889-VIII та п. 4 Порядку №229, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування" зараховується до стажу державної служби.
Відповідно до п. 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 № 229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом № 889 обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень цього Закону.
До набрання чинності Законом № 889 порядок обчислення державної служби визначався постановою Кабінету Міністрів України від 03 травня 1994 року № 283, якою затверджено Порядок обчислення стажу державної служби (далі - Порядок № 283).
Таким чином, у спірному випадку необхідно застосовувати норми Порядку № 283, а саме п. 2 вказаного порядку згідно з яким до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у ст. 14 Закону № 2493, а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.
Як слідує зі змісту рішення ГУ ПФУ у Донецькій області від 06.06.2023 № 134650016317, відповідачем 1 відмовлено у переведенні на пенсію державного службовця у зв'язку з відсутністю страхового стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій та актами Кабінету Міністрів України.
Щодо незарахування періоду роботи з 12.10.1978 по 20.10.1980, з 01.04.1984 по 03.11.1988, з 03.11.1988 по 31.12.1990 суд зазначає таке.
Згідно абзацами 1, 2 та 3 п. 2 Порядку №283 до стажу державної служби зараховується робота (служба): на посадах державних службовців у державних органах, передбачених у статті 25 Закону України «Про державну службу», а також на посадах, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад державних службовців; на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань, Держспецзв'язку, Адміністрації Держспецтрансслужби, державної податкової та контрольно-ревізійної служби, Держфінінспекції, її територіальних органів; на посадах керівних працівників і спеціалістів державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР згідно з додатком.
У додатку до Порядку № 283 наведено Перелік державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР, період роботи в яких на посадах керівних працівників і спеціалістів зараховується до стажу державної служби. Цим Переліком серед іншого передбачено виконавчі комітети місцевих Рад депутатів трудящих, Рад народних депутатів, їх управління, самостійні відділи, інші структурні підрозділи, органи народного контролю.
Натомість, судом встановлено згідно із записів у трудовій книжці НОМЕР_1 від 12.02.1978 ОСОБА_1 працювала:
- 12.10.1978 - прийнята на посаду інспектора по праці збірного пункту відділу по праці виконавчого комітету Львівської обласної Ради народних депутатів (запис № 1 у трудовій книжці);
- 03.12.1979 - переведена на посаді економіста перерозподілу трудових ресурсів (запис № 2);
- 20.10.1980 - звільнена з роботи у порядку переведення в держуніверситет ім. І. Франка (запис № 3);
- 01.04.1984 - прийнята у виконавчий комітет Шевченківської районної Ради народних депутатів м. Львова на посаду відповідального секретаря адміністративної комісії (запис у трудовій книжці № 6);
- з 23.08.1984 - переведена на посаду відповідального секретаря комісії у справах неповнолітніх (запис у трудовій книжці № 7);
- 04.05.1987 - переведена на посаду відповідального секретаря адміністративної комісії (запис у трудовій книжці № 8);
- 03.11.1988 - звільнена у порядку переведення на посаду інспектора Шевченківського районного комітету народного контролю (запис у трудові книжці № 9);
- 03.11.1988 - прийнята на посаду інспектора Шевченківського районного комітету народного контролю м. Львова (запис у трудовій книжці № 10);
- 31.12.1990 - увільнена від займаної посади у зв'язку з ліквідацією Львівського обласного комітету народного контролю відповідно до ухвали сесії Львівської обласної Ради народних депутатів № 012 від 24.12.1990 (запис у трудовій книжці № 11);
Отже, на думку суду, спірні періоди роботи підлягають зарахуванню до стажу державної служби позивача.
Щодо незарахування періоду роботи з 01.11.2020 по 10.11.2006 до стажу державної служби суд зазначає таке.
Постановою Кабінету Міністрів України № 804 від 07.06.2006 "Про доповнення пункту 3 Порядку обчислення стажу державної служби", доповнено пункт 3 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 № 283 абзацом такого змісту: "час служби в органах внутрішніх справ на посадах рядового та начальницького складу".
Постановою Кабінету Міністрів України № 36 від 24.01.2007 внесено зміни до п. 3 Порядку обчислення стажу державної служби, а саме, - абзац двадцять другий пункту 3 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 №283 викладено в такій редакції: "час служби на посадах рядового та начальницького складу осіб, яким присвоєно встановлені законодавством спеціальні звання міліції, в органах внутрішніх справ, що входили або входять до структури Міністерства внутрішніх справ".
Відповідно до абзацу 22 п. 3 Постанови №283 до стажу державної служби включається час служби на посадах рядового та начальницького складу осіб, яким присвоєно встановлені законодавством спеціальні звання міліції, в органах внутрішніх справ, що входили або входять до структури Міністерства внутрішніх справ.
Згідно з ст.7 Закону України "Про міліцію" від 20.12.1990 №565-ХІІ міліція є єдиною системою органів, яка входить до структури Міністерства внутрішніх справ України, виконує адміністративну, профілактичну, оперативно-розшукову, кримінальну процесуальну, виконавчу та охоронну (на договірних засадах) функції.
Відповідно до ст. 16 Закону №565-ХІІ особовий склад міліції складається з працівників, що проходять державну службу в підрозділах міліції, яким відповідно до чинного законодавства присвоєно спеціальні звання міліції.
Статтею 18 Закону №565-ХІІ визначено, що порядок та умови проходження служби в міліції регламентуються Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.07.1991р. №114 (далі - Положення №114), в якому зазначено, що до рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ належать особи, які перебувають у кадрах Міністерства внутрішніх справ і яким присвоєно спеціальні звання, встановлені законодавством.
Згідно п. 9 Положення №114 військовозобов'язані, зараховані в кадри Міністерства внутрішніх справ на посади рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, включаючи курсантів і слухачів навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ, у встановленому порядку знімаються з військового обліку і перебувають на спеціальному обліку Міністерства внутрішніх справ.
Відповідно до п. 1 постанови Верховної Ради України від 22.04.1993 № 3135-XII «Про спеціальні звання, формений одяг та знаки розрізнення в органах внутрішніх справ України» установлено для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ такі спеціальні звання, як зокрема старший лейтенант міліції, капітан міліції.
Пунктом 4 Постанови №283 встановлено, що документом для визначення стажу державної служби є трудова книжка та інші документи, які відповідно до чинного законодавства підтверджують стаж роботи.
Згідно із записів у трудовій книжці серії НОМЕР_1 від 12.02.1978 ОСОБА_1 працювала:
- 01.11.2000 - прийнята на службу в органи внутрішніх справ (запис у трудовій книжці № 21);
- 10.11.2006 - звільнена з органів внутрішніх справ (запис у трудовій книжці № 22).
Відповідно до довідки, виданої Львівським державним університетом внутрішніх справ від 07.09.2021 № 19/397 ОСОБА_1 проходила службу в органах внутрішніх справ України у Львівському інституті внутрішніх справ при Національній академії внутрішніх справ України з 01.11.2000 по 01.07.2005 на посаді старшого юрисконсульта; з 01.07.2005 по 10.11.2006 на посаді старшого юрисконсульта у Львівському юридичному інституті МВС.
Відповідно до послужного списку за особистим номером М-087285 ОСОБА_1 було присвоєно спеціальні звання: старший лейтенант міліції відповідно до наказу по інституту від 06.11.2000 № 115 о/с та капітан міліції відповідно до наказу по інституту від 06.11.2003 № 205 о/с.
З урахуванням встановлених обставин та процитованих вище норм законодавства, суд зазначає, що період служби позивача на посадах в органах внутрішніх справ з 01.11.2000 по 10.11.2006 підлягає зарахуванню до стажу державної служби, в тому числі для призначення пенсії за віком відповідно до Закону №3723-XII.
Щодо незарахування періоду роботи з 27.12.2007 по 31.03.2023 до стажу державної служби суд зазначає таке.
Згідно із ст. 1 Закону № 2493 «Про службу в органах місцевого самоврядування» (в редакції, чинній станом на 01.05.2016) служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.
Положення ст. ст. 2, 3 Закону України № 2493 визначають, що посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.
Дія цього Закону не поширюється на технічних працівників та обслуговуючий персонал органів місцевого самоврядування.
Посадами в органах місцевого самоврядування є: виборні посади, на які особи обираються територіальною громадою; виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою; посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.
Відповідно до ч. 7 ст. 21 Закону № 2493 пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу
Статтею 46 Закону України "Про державну службу" №889-VIII визначені особливості стажу державної служби, зокрема у пункті 2 зазначено, що до стажу державної служби зараховуються, зокрема, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування".
Пункт 2 Порядку №283 визначав, що до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» (2493-14), а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.
Відповідно до п. 4 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 № 229 (далі - Порядок №229, чинний з 01.05.2016) до стажу державної служби зараховуються, зокрема, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування».
Суд звертає увагу на те, що як Порядок № 283, так і чинний Порядок № 229 передбачають, що до стажу державної служби зараховується час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування.
Після набрання чинності Законом № 889 положення законодавства в частині механізму обрахунку стажу державної служби не змінилися.
Відповідно до ст. 46 Закону № 889 та п. 4 Порядку № 229 час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування», зараховується до стажу державної служби.
Згідно із записів у трудовій книжці серії НОМЕР_1 від 12.02.1978 ОСОБА_1 працювала:
- 27.12.2007 - призначена на посаду головного спеціаліста загально-організаційного відділу як така, що пройшла за конкурсом із присвоєнням 13 (тринадцятого) рангу посадової особи місцевого самоврядування в межах 6 (шостої) категорії посад. Прийняла присягу посадової особи місцевого самоврядування (запис у трудовій книжці № 23);
- 01.01.2008- переведена за її згодою на рівнозначну посаду головного спеціаліста юридичного відділу (запис у трудовій книжці № 24);
- 04.01.2010 - присвоєно 12 (дванадцятий) ранг посадової особи місцевого самоврядування в межах 6 (шостої) категорій посад ( запис у трудовій книжці № 25);
- 10.01.2012 - присвоєно черговий 11 (одинадцятий) ранг посадової особи місцевого самоврядування в межах 6 (шостої) категорії посад ( запис у трудовій книжці № 26);
- 31.03.2023 - звільнена за власним бажанням ст. 38 КЗпП України (запис у трудовій книжці № 27).
Відповідно до ст. 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", до шостої категорії посад в органах місцевого самоврядування віднесено шоста категорія - посади керуючих справами (секретарів) виконавчих комітетів міських (міст районного значення), сільських, селищних рад, керівників структурних підрозділів виконавчого апарату районних та секретаріатів районних у містах Києві та Севастополі рад та їх заступників, керівників управлінь, відділів та інших структурних підрозділів виконавчих органів міських (міст районного значення), районних у містах рад та їх заступників, помічників голів, радників, консультантів, начальників секторів, головних бухгалтерів, спеціалістів управлінь, відділів, інших структурних підрозділів виконавчих органів міських (міст обласного значення та міста Сімферополя) рад.
Тому періоди роботи позивача в органах місцевого самоврядування (до 01.05.2016) підлягають зарахуванню до стажу державної служби, а доводи відповідача про те, що стаж роботи на посадах в органах місцевого самоврядування не може бути зарахований як стаж державного службовця, який за наявності відповідного стажу дає право на призначення пенсії державного службовця, є безпідставними.
Між тим, пенсійний орган у своєму рішенні від 06.06.2023 № 134650016317 не зазначає періоду роботи позивач, який зараховано до стажу державної служби. Лише зазначає, що такий становить 06 років 07 місяців 10 днів.
Відтак, суд вважає за необхідне зарахувати до стажу державної служби весь період роботи на посадах в органах місцевого самоврядування, а саме з 27.12.2007 по 31.03.2023.
Разом з тим, як уже зазначено вище, обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених ч. 1 ст. 37 Закону № 3723 і Прикінцевими та перехідними положеннями Закону № 889, а саме щодо віку, страхового стажу та стажу державної служби.
Стаж державної служби позивачки, який не заперечується пенсійним органом та з урахуванням спірних періодів служби (роботи) позивача з 12.10.1978 по 20.10.1980, з 01.04.1984 по 03.11.1988, з 03.11.1988 по 31.12.1990, з 01.11.2000 по 10.11.2006, з 27.12.2007 по 31.03.2023 становить більше 20 років, також у позивача наявний необхідний вік для призначення.
За таких обставин за сукупністю умов, про які судом зазначено вище, позивач має право на призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
Отже, рішення ГУ ПФУ у Донецькій області від № 134650016317 від 06.06.2023 про є протиправним та підлягає скасуванню.
Щодо вимог зобов'язального характеру, то суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 (далі - Порядок № 622) пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права.
Питання щодо порядку переведення (переходу) з одного виду пенсії на інший та питання призначення пенсії неодноразово було проаналізовано у постанові Верховного Суду України від 31.03.2015 року у справі №21-612а14, постановах Верховного Суду від 23.10.2018 у справі №317/4184/16-а; від 17.05.2019 у справі №511/777/17; від 11.07.2019 у справі №264/6292/16-а; від 10.10.2019 у справі №520/7533/17; від 13.02.2020 у справі №263/3478/17; від 17.07.2020 у справі №335/13894/16-а, в яких суди дійшли висновку, що, якщо особа отримувала пенсію на підставі одного закону (наприклад, Закону України «Про прокуратуру») та виявила бажання перейти на пенсію за іншим законом (наприклад, на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»), зазначені правовідносини слід розцінювати як нове призначення пенсії. У іншому ж випадку, якщо такий перехід відбувся в рамках одного закону - Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», вказані правовідносини є переведенням на пенсію в рамках одного закону.
Станом на дату виникнення спірних правовідносин позивач отримує пенсію за віком, яка їй обчислюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». При цьому, позивач має право на призначення пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ.
Суд встановив, що із заявою про призначення на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» до відповідача позивач звернулася 30.05.2023. Таким чином, ураховуючи вимоги Порядку № 622, пенсія позивачці має бути призначена саме з 30.05.2023, тобто з дати звернення.
Щодо позовної вимоги про призначення пенсії з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби та про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 30.05.2023 № 36-вих-65079, з часу звернення за призначенням такої пенсії, тобто з 30.05.2023, то суд зазначає таке.
Пунктом 2 Порядку № 622 передбачено, що згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу» на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-XII «Про державну службу» мають право особи, які на день набрання чинності Законом України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу»: мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України; займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.
За змістом абзацу 6 п. 4 Порядку № 622 за бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
Відповідно до п. 5 Порядку № 622 форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 № 1-3 (далі - Постанова № 1-3) затверджені форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу» пенсії відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-XII «Про державну службу».
Такими довідками є:
про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);
про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);
про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
З матеріалів справи встановлено, що позивачу видано довідку від 30.05.2023 № 36-вих-65079 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, виданої Шевченківською районною адміністрацією Львівською міською радою та довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 30.05.2023 № 36-вих-65079, виданої Шевченківською районною адміністрацією Львівською міською радою.
Форма вказаних довідок відповідає формам довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям, затверджених Постановою №1-3 та містять відображення складових заробітної плати: посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років, надбавка за інтенсивність праці та щомісячна премія, за останнім місцем роботи на державній службі за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією.
На всі види оплати праці, включені в довідки, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Таким чином, суд дійшов висновку, що всі відображені в довідках види оплати праці, є складовими частинами заробітної плати позивача, з якої сплачені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, тому довідки, видані позивачу, мають братися відповідачем до уваги при призначенні та розрахунку розміру пенсії позивачу відповідно до ст. 37 Закону України №3723-XII «Про державну службу» від 16.12.1993.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача ГУ ПФУ у Львівській області призначити на виплачувати пенсію, то суд враховує позицію Верховного Суду, висловлену в постанові від 08.02.2024 по справі № 500/1216/23, згідно з якої дії зобов'язального характеру щодо призначення позивачу пенсії має вчинити територіальний орган Пенсійного фонду України, визначений за принципом екстериторіальності, яким у цьому випадку є ГУ ПФУ у Донецькій області. А відтак, у задоволенні позовних вимог до ГУ ПФУ у Львівській області позивачу слід відмовити, оскільки останній не здійснював обчислення стажу позивача та не приймав жодних рішень .
З урахуванням встановлених обставин справи та норм чинного законодавства, що врегульовують спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позов належить задовольнити частково шляхом прийняття рішення про визнання протиправним та скасування рішення ГУ ПФУ у Донецькій області від 06.06.2023 № 134650016317, зобов'язання ГУ ПФУ у Донецькій області зарахувати до стажу державної служби періоди роботи (служби) на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців визначених ст. 25 Закону «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України з 12.10.1978 по 20.10.1980, з 01.04.1984 по 03.11.1988, з 03.11.1988 по 31.12.1990, з 01.11.2000 по 10.11.2006, з 27.12.2007 по 31.03.2023 із урахуванням довідок виданих Шевченківською районною адміністрацією Львівської міської ради від 30.05.2023 № 36- вих-65079 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та від 30.05.2023 № 36-вих- 65079 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, з часу звернення за призначенням такої пенсії - з 30 травня 2023 року.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 2, 6-9, 19-20, 22, 25-26, 90, 139, 143, 241-246, 255, 257-258, 293, 295, пп. 15.5 п.15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України, суд
адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області від 06.06.2023 № 134650016317.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Донецькій області (місцезнаходження: 84121, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3) зарахувати до стажу державної служби періоди роботи (служби) на посадах ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ), віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України з 12.10.1978 по 20.10.1980, з 01.04.1984 по 03.11.1988, з 03.11.1988 по 31.12.1990, з 01.11.2000 по 10.11.2006, з 27.12.2007 по 31.03.2023 із урахуванням довідок, виданих Шевченківською районною адміністрацією Львівської міської ради від 30.05.2023 № 36-вих-65079 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та від 30.05.2023 № 36-вих- 65079 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, з часу звернення за призначенням такої пенсії - з 30.05.2023.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області (місцезнаходження: 84121, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3) на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) 2147 (дві тисячі сто сорок сім) гривень 20 коп. судових витрат у вигляді судового збору.
Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений 22.05.2024.
СуддяПотабенко Варвара Анатоліївна