Рішення від 17.05.2024 по справі 500/759/24

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/759/24

17 травня 2024 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Баб'юка П.М., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (далі - відповідач), в якому позивач просить:

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області нарахувати та виплатити пенсію з 01.11.2021 по 31.07.2023 із урахуванням місячної доплати до пенсії в розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" без обмеження максимальним розміром;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області нарахувати та виплатити пенсію з 01.08.2023 із урахуванням щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" та з урахуванням нарахованої індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2022 №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", без обмеження максимальним розміром із урахуванням виплачених сум.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачу було встановлено доплату до пенсії у розмірі 2000 грн, передбаченої Постановою КМУ №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" а також нараховано індексацію, передбачену Постановою КМУ від 24 лютого 2023 року №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році". Однак їх виплата не проводиться, оскільки пенсі позивача обмежена максимальним розміром, що і слугувало підставою для звернення до суду із відповідним позовом.

Ухвалою судді від 09.02.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідно до статей 162-164 КАС України встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.

У встановлений строк відповідача відзиву не подав, як і будь-яких клопотань.

25.03.2024 продовжено процесуальний строк розгляду справи №500/759/24.

Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи, викладені у позовній заяві, суд встановив наступні обставини.

Рішенням Тернопільського кружного адміністративного суду від 04.10.2022 у справі №500/3188/22, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 30.01.2023, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.03.2022 з урахуванням індексації, установленої згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням проведених виплат.

На виконання вказаного рішення відповідачем встановлено пенсію позивача без обмеження її максимального розміру (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги) станом на 01.03.2022 в розмірі 29955,76 грн.

Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 25.05.2023 у справі №500/1676/23, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 08.11.2023, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити ОСОБА_1 з 01.11.2021 нарахування та виплату щомісячної доплати в розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб".

На виконання вказаного рішення позивачу встановлено доплату до пенсії, починаючи з 01.11.2021, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб". Розмір пенсії після перерахунку з 01.08.2023 склав 33495,51 грн.

Крім того, як слідує із перерахунку пенсії, відповідачем нарахувано позивачу індексацію, передбачену Постановою КМУ від 24 лютого 2023 року №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" в розмірі 1500,00 грн.

Проте, відповідач продовжив виплату пенсії позивача в раніше призначеному розмірі - 29955,76 грн, станом на дату, з якої судом зобов'язано провести перерахунок пенсії, без обмеження її максимального розміру, тобто на 01.03.2022.

Позивач звернувся до відповідача із заявами, в яких просив здійснювати виплату його пенсії згідно рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 25.05.2023 у справі №500/1676/23 без обмеження її максимальним розміром (арк. справи 16-17) а також здійснювати виплату пенсії з урахуванням індексації передбаченої Постановою КМУ від 24 лютого 2023 року №168 з 01.08.2023 без обмеження максимальним розміром (арк. справи 21-22).

У відповідь на вказані звернення, відповідач листами від01.01.2024 та 23.01.2024 повідомив позивачу, що на виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 04.10.2022 у справі №500/3188/22 пенсію встановлено без обмеження її максимального розміру (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги) станом на дату, з якої судом зобов'язано провести перерахунок пенсії, тобто на 01.03.2022 в розмірі 29955,76 грн.

Одночасно нараховано доплату в сумі 44261,88 грн за період з 01.03.2022 по 28.02.2023.

На виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 25.05.2023 у справі №500/1676/23 встановлено доплату до пенсії, починаючи з 01.11.2021, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб".

Розмір пенсії після перерахунку, з 01.08.2023 складає 33495,51 грн.

Проте, виплата пенсії проводиться в раніше призначеному розмірі - 29955,76 грн, станом на дату, з якої судом зобов'язано провести перерахунок пенсії, без обмеження її максимального розміру, тобто на 01.03.2022.

Оскільки виплата проводиться в раніше призначеному розмірі, тому доплата на виконання рішення суду відсутня.

Зазначене рішення виконане в межах повноважень у липні 2023 року.

Додатково зазначено, що рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 25.05.2023 у справі №500/1676/23 зобов'язань щодо перерахунку пенсії без обмеження її максимальним розміром не приймалося (арк. справи 18-20, 23-25).

Позивач, вважаючи, що порушено його право на пенсійне забезпечення, звернувся до суду з цим позовом.

Визначаючись щодо спірних правовідносин, суд виходить з наступного.

Перерахунок призначених пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ) визначений статтею 63, відповідно до якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Так, частиною сьомою статті 43 Закону №2262-ХІІ визначено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Рішенням Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20.12.2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" зі змінами, а саме: частини 7 статті 43, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740,00 грн.

Відповідно до пункту 2 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України №7-рп/2016 від 20.12.2016 положення частини 7 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.

Отже, з 20.12.2016 нечинною є частина сьома статті 43 в Законі №2262-ХІІ.

Відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 №1774-VIII, який відповідно до Прикінцевих положень цього Закону, набрав чинності з 01.01.2017, у частині сьомій статті 43 Закону №2262-ХІІ слова і цифри "у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року" замінено словами і цифрами "по 31 грудня 2017 року".

Таким чином, буквальне розуміння змін, внесених Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 №1774-VIII з урахуванням рішення Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20.12.2016, дозволяє стверджувати, що у Законі №2262-ХІІ відсутня частина сьома статті 43, а внесені до неї зміни, що полягають у зміні слів і цифр, є нереалізованими та самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.

Верховний Суд неодноразово висловлював позицію у подібних правовідносинах в постановах від 06.11.2018 у справі №522/3093/17, від 08.08.2019 у справі №522/3271/17, від 10.10.2019 у справі №522/22798/17, від 30.10.2020 у справі №522/16881/17, від 21.12.2021 у справі №120/3552/21-а.

Крім наведеного, виходячи з розділу Перехідних положень Закону №3668-VI, були внесені зміни щодо обмежень пенсії максимальним розміром у ряд законів та зокрема в Закон №2262-XII, проте це мало місце до рішення Конституційного Суду України від №7-рп/2016 від 20.12.2016, яким частина 7 статті 43 вказаного Закону разом із внесеними змінами визнано неконституційною. Відтак, застосування положень Закону №3668-VI по відношенню до військовослужбовців фактично зводить нінащо наслідки прийняття рішення Конституційного Суду України, яким фактично встановлено, що обмеження пенсії військовослужбовців максимальним розміром не відповідає статті 17 Конституції України.

Висновки по даній справі не спростовують можливість застосування норм Закону №3668-VI по відношенню до осіб, щодо яких положення про обмеження виплати пенсії в максимальному розмірі встановлено іншими спеціальними Законами, які у встановленому порядку неконституційними не визнано.

Зазначене відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладеній у постановах від 09.12.2020 у справі №813/678/18 та від 09.02.2021 у справі №640/2500/18.

При вирішенні справи суд відхиляє посилання відповідача на те, рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 25.05.2023 у справі 500/1676/23 зобов'язань щодо перерахунку пенсії без обмеження її максимальним розміром не приймалось. Оскільки, вказане рішення суду не звільняє відповідача від обов'язку самостійно здійснювати перерахунок пенсії позивача за наявності для цього законних підстав та виплачувати її у новому розмірі у зв'язку з проведенням такого перерахунку.

Крім того, суд зауважує, що право отримання позивачем пенсії без обмеження її максимальним розміром було підтверджено також постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28.07.2022 у справі №500/8504/21 та рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 04.10.2022 у справі №500/3188/22.

Суд зазначає, що закон не уповноважує територіальний орган Пенсійного фонду на власний розсуд визначати підстави, умови та максимальний розмір для обмеження пенсійних виплат, відтак суд дійшов висновку про протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області щодо застосування обмеження максимального розміру пенсії позивачу та необхідність відновлення порушених прав та інтересів позивача шляхом зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії без обмеження її максимального розміру.

Щодо дати з якої слід здійснити вказаний перерахунок, суд зазначає наступне.

Як слідує з листів відповідача 01.01.2024 та 23.01.2024 на виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 04.10.2022 у справі №500/3188/22 пенсію встановлено без обмеження її максимального розміру (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги) станом на дату, з якої судом зобов'язано провести перерахунок пенсії, тобто на 01.03.2022 в розмірі 29955,76 грн.

На виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 25.05.2023 у справі №500/1676/23 позивачу встановлено доплату до пенсії, починаючи з 01.11.2021, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб". Розмір пенсії після перерахунку, з 01.08.2023 склав 33495,51 грн.

Проте, виплата пенсії проводиться в раніше призначеному розмірі - 29955,76 грн, станом на дату, з якої судом зобов'язано провести перерахунок пенсії, без обмеження її максимального розміру, тобто на 01.03.2022.

Отже, з наведеного слідує, що відповідач обмежив пенсію максимальним розміром після проведення перерахунку з 01.08.2023.

Тому відповідача слід зобов'язати здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача без обмеження її максимального розміру саме з 01.08.2023.

За приписами частини другої статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За наслідками судового розгляду, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду достатніх беззаперечних доказів на обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності оскаржуваних дій.

Таким чином, враховуючи встановлені судом обставини справи, оцінивши добуті докази в їх сукупності за правилами статті 90 КАС України та аналізуючи наведені положення законодавства, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, підстави для вирішення питання щодо розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області щодо застосування обмеження максимального розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.08.2023.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" та з урахуванням нарахованої індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2022 №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" без обмеження її максимального розміру з 01.08.2023.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено 17 травня 2024 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );

відповідач:

- Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (місцезнаходження: майдан Волі, 3, м. Тернопіль, Тернопільська обл., Тернопільський р-н, 46001, код ЄДРПОУ 14035769).

Головуючий суддя Баб'юк П.М.