Ухвала від 08.05.2024 по справі 200/987/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

про залишення без розгляду позовної заяви

08 травня 2024 року Справа №200/987/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Аканова О.О., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84122, Донецька область, м.Слов'янськ, пл.Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) про

визнання протиправними дій щодо відмови з 01.07.2021 щомісячної доплати у розмірі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб” в повному обсязі з урахуванням раніше виплачених сум;

зобов'язання провести перерахунок та виплатити перераховану пенсію з 01.07.2021 щомісячної доплати у розмірі 2000 грн., різниці між фактично отриманими та належними до сплати сумами щомісячної доплати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб”, з урахуванням раніше виплачених сум, в повному обсязі, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з вищевказаним позовом.

Ухвалою суду від 28 березня 2024 року позовну заяву залишено без руху; встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви п'ять днів з дня вручення позивачу даної ухвали шляхом подання до суду заяви про поновлення строку та докази поважності причин його пропуску.

На виконання вимог ухвали суду позивачем надано до суду заяву про поновлення строку звернення до суду.

Обставинами, які слугували причиною пропуску строку звернення з адміністративним позовом позивач вказує введення воєнного стану у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.

Позивач з посиланням на частину 2 статті 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зазначає, що в період, за який він вимагає перерахунок пенсії, у тому числі доплата до пенсії згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» з 01.07.2021 нараховувалась, однак повноцінно оцінювати повноту нарахувань у нього не було можливості, після виконання відповідачем рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/2108/23 позивач продовжує отримувати доплату до пенсії згідно постанови КМУ від 14.07.2021 № 713.

Крім того, позивач вказав, що про припинення виплати він дізнався 09 лютого 2024 за результатом розгляду ГУ ПФУ в Донецькій області його звернення від 11.01.2024 року.

Ознайомившись із такими аргументами позивача, вказаними в обґрунтуванні поважності причин пропуску звернення до адміністративного суду, суд, вирішуючи питання про поновлення цього строку, виходить з такого.

Відповідно до правової позиції, викладеної у рішенні Верховного Суду України від 13.09.2006 у справі №6-26370кс04, поважними причинами пропуску строку позовної давності вважаються такі обставини, за яких своєчасне пред'явлення позову стає неможливим або утрудненим.

Визначаючи зміст поняття “поважні причини”, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 27.05.2020 у справі №9901/546/19 зазначала, що поважними причинами пропуску строку звернення до суду визнаються лише ті обставини, які були об'єктивно непереборними, тобто не залежали від волевиявлення особи, що звернулась з адміністративним позовом, пов'язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами.

Стосовно посилань позивача на те, що позивач не мав об'єктивної можливості своєчасно звернутись до адміністративного суду із позовом у зв'язку із збройною агресією російської федерації та введенням в Україні з 24.02.2022 воєнного стану, суд зазначає таке.

За змістом статті 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені, зокрема, статтею 55 цієї Конституції, відповідно до якої кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Зміст правового режиму воєнного стану, порядок його введення та скасування, правові засади діяльності органів державної влади, військового командування, військових адміністрацій, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій в умовах воєнного стану, гарантії прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб визначає Закон України від 12.05.2015 №389-VIII “Про правовий режим воєнного стану”, згідно з статтею 10 якого у період дії воєнного стану не можуть бути припинені повноваження Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Національного банку України, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, судів, органів прокуратури, органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування, розвідувальних органів та органів, підрозділи яких здійснюють контррозвідувальну діяльність.

Діяльність судів, органів та установ системи правосуддя в умовах воєнного стану регламентовано статтею 12-2 вищевказаного Закону, за приписами якої в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України.

Повноваження судів, органів та установ системи правосуддя, передбачені Конституцією України, в умовах правового режиму воєнного стану не можуть бути обмежені.

За правилами статті 26 Закону України “Про правовий режим воєнного стану” правосуддя на території, на якій введено воєнний стан, здійснюється лише судами. На цій території діють суди, створені відповідно до Конституції України. Скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється. У разі неможливості здійснювати правосуддя судами, які діють на території, на якій введено воєнний стан, законами України може бути змінена територіальна підсудність судових справ, що розглядаються в цих судах, або в установленому законом порядку змінено місцезнаходження судів. Створення надзвичайних та особливих судів не допускається.

Тобто, у період дії правового режиму воєнного стану не можуть бути припинені повноваження Президента України, Верховної Ради України, судів, органів та установ системи правосуддя, передбачені Конституцією України.

Місцезнаходження Донецького окружного адміністративного суду визначено м.Слов'янськ Донецької області.

У зв'язку з активізацією проведення бойових дій на території Донецької області та прилеглих областей, виникнення загрози безпеці, здоров'ю та життю людей, головою Донецького окружного адміністративного суду 26 лютого 2022 року прийнято наказ №14/І-г. Про запровадження особливого режиму роботи Донецького окружного адміністративного суду у вигляді дистанційної роботи. Наказом запроваджено особливий режим роботи з 26 лютого 2022 року до закінчення воєнного стану, і до дня відновлення роботи суду у звичайному режимі.

Отже, Донецький окружний адміністративний суд не припиняв роботи у зв'язку з введенням в Україні воєнного стану, безперервно здійснював свою діяльність на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України, забезпечував усім особам, у тому числі й позивачу у цій справі, можливість реалізації права на судовий захист, навіть в умовах воєнного стану, а також роз'яснив на своєму офіційному веб-сайті, доступ до якого є безперешкодним, безперервним і безоплатним, відповідну інформацію щодо способів комунікації, подання документів, режиму та особливостей роботи суду в умовах воєнного стану тощо.

Суд зазначає, що в матеріалах позовної заяви та заяви про поновлення строку звернення до суду відсутні посилання на підтверджені доказами конкретні обставини, які б свідчили про те що введення воєнного стану в Україні дійсно не давало можливості у встановлений процесуальним законом строк звернутися до суду з цим позовом у будь-який зручний для нього спосіб, у тому числі засобами дистанційного зв'язку.

Узагальнюючи усе вищевикладене, суд констатує, що після введення в Україні воєнного стану у зв'язку зі збройною агресією російської федерації Донецький окружний адміністративний суд не припиняв своєї роботи, продовжував отримувати та опрацьовувати вхідні документи, у тому числі позовні заяви, і забезпечував реальну можливість практичної реалізації права кожного на звернення до суду, як шляхом безпосереднього подання процесуальних документів, так і з використанням засобів поштового, електронного зв'язку, інших засобів дистанційної комунікації. Отже, сам собою факт введення воєнного стану не позбавив позивача можливості звернутись з позовом до адміністративного суду у встановлений законодавством шестимісячний строк.

Щодо посилання позивача на те, що він дізнався про припинення виплати він дізнався 09 лютого 2024 за результатом розгляду ГУ ПФУ в Донецькій області його звернення від 11.01.2024, суд зазначає, що отримання позивачем будь-яких документів на його заяви не змінює момент, з якого позивач повинен був дізнатись про порушення своїх прав, а свідчить лише про час, коли позивач почав вчиняти дії щодо реалізації свого права і ця дата не пов'язується з початком перебігу строку звернення до суду в цьому випадку.

Щодо посилання позивача на частину 2 статті 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд зазначає наступне.

Згідно частини другої статті 46 Закону України від 09 липня 2000 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Відповідачем, на виконання вимог ухвали суду, надано розрахунок нарахованої та фактично виплаченої пенсії ОСОБА_1 , відповідно до якого позивачу проводилась виплата щомісячної доплати в розмірі 2000 грн. за період з 01.07.2021 по 31.12.2022, а з січня 2023 року припинено нарахування щомісячної доплати в розмірі 2000грн., а тому посилання позивача на ч.2 ст.46, судом не приймаються.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що вказані позивачем підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду з цим позовом не можна визнати поважними.

Приписами ч. ч. 1, 2 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

За захистом своїх прав позивач звернувся 18 лютого 2024 року через систему “Електронний суд”, тобто з пропуском встановленого законом шестимісячного строку звернення до суду.

На підставі наведеного, суд дійшов висновку про пропуск позивачем строку звернення до адміністративного суду в частині позовних вимог про визнання протиправними дій щодо відмови з 01.07.2021 по 17.08.2023 щомісячної доплати у розмірі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб” в повному обсязі з урахуванням раніше виплачених сум та зобов'язання провести перерахунок та виплатити перераховану пенсію з 01.07.2021 по 17.08.2023 щомісячної доплати у розмірі 2000 грн., різниці між фактично отриманими та належними до сплати сумами щомісячної доплати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб”.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про неповажність підстав для поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, що зазначені позивачем у відповідній заяві.

Частиною 3 ст. 123 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

Пунктом 8 ч. 1 ст. 240 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу.

На підставі наведеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для залишення без розгляду позовної заяви в частині позовних вимог щодо визнання протиправними дій щодо відмови з 01.07.2021 по 17.08.2023 щомісячної доплати у розмірі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб” в повному обсязі з урахуванням раніше виплачених сум та зобов'язання провести перерахунок та виплатити перераховану пенсію з 01.07.2021 по 17.08.2023 щомісячної доплати у розмірі 2000 грн., різниці між фактично отриманими та належними до сплати сумами щомісячної доплати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб”.

Керуючись ст. ст. 122, 123, 240, 248, 256, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Залишити без розгляду позовну заяву ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84122, Донецька область, м.Слов'янськ, пл.Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправними дій щодо відмови з 01.07.2021 щомісячної доплати у розмірі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб” в повному обсязі з урахуванням раніше виплачених сум; зобов'язання провести перерахунок та виплатити перераховану пенсію з 01.07.2021 щомісячної доплати у розмірі 2000 грн., різниці між фактично отриманими та належними до сплати сумами щомісячної доплати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб”, з урахуванням раніше виплачених сум, в повному обсязі - в частині позовних вимог про визнання протиправними дій щодо відмови з 01.07.2021 по 17.08.2023 щомісячної доплати у розмірі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб” в повному обсязі з урахуванням раніше виплачених сум та зобов'язання провести перерахунок та виплатити перераховану пенсію з 01.07.2021 по 17.08.2023 щомісячної доплати у розмірі 2000 грн., різниці між фактично отриманими та належними до сплати сумами щомісячної доплати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб”.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.О. Аканов