Справа № 2а-1319/10
22 вересня 2010 р. м. Рівне
Рівненський міський суд
в особі судді - Харечка С.П.
при секретарі - Хіміч З.В.
з участю: позивача - ОСОБА_1
представника позивача - ОСОБА_2
представника відповідача - Жаворонковій Н.Д.
представника третьої особи - Савчука В.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Рівне справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, третя особа: Рівненський обласний військовий комісаріат, про зобов'язання зробити перерахунок та виплату пенсії, -
ОСОБА_1 звернувся до Рівненського міського суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про зобов'язання зробити перерахунок та виплату пенсії, обґрунтовуючи його тим, що з 1 квітня 2007 року він має право на перерахунок пенсії згідно зі статтею 63 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ) у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, оскільки постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 2007 року № 594 «Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у 2007 році» (далі - постанова № 594) Міністерству оборони України дозволено здійснювати преміювання військовослужбовців понад встановлені законодавством розміри, що в свою чергу, на думку позивача, стало підставою для перерахунку та збільшення його пенсії.
Представник позивача та позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, просили позов задовольнити. Просили поновити строк звернення до суду у зв'язку із пропуском річного строку із поважних причин, посилаючись на те, що позивач дізнався про наявність Постанови та Наказу на початку 2010 року, а до того часу відповідач не повідомляв про порушення прав позивача.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечила, посилаючись на те, що наказ Міністра оборони України від 14.04.2007 №175 «Про встановлення граничного розміру премій військовослужбовцям Збройних Сил України» не має ознак нормативно-правового акта, не зареєстрований в Міністерстві юстиції України, внаслідок чого не може вважатися підставою для перерахунку пенсії позивача. Представником відповідача просила застосувати строк позовної давності.
Представник третьої особи заперечував проти задоволення позову, вказав, що всі дії відповідача є правомірними та здійснені в межах чинного законодавства.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити.
Судом встановлено, що позивач знаходиться на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області і отримує пенсію відповідно до норм чинного законодавства України.
У відповідь на звернення до відповідача щодо перерахунку пенсії з урахуванням премій військовослужбовців, встановлених наказом Міністра оборони України від 14.04.2007 № 175 «Про встановлення граничних розмірів премії військовослужбовцям Збройних сил України», позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку його пенсії, посилаючись на відсутність підстав для проведення вказаного перерахунку.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 105 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» та з метою підвищення рівня соціального захисту військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанову від 28.03.2007 № 594 «Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у 2007 році», якою дозволено, зокрема, Міністерству оборони України здійснювати у 2007 році, починаючи з 1 квітня, преміювання військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу (насамперед осіб рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, осіб рядового, молодшого та середнього начальницького складу та осіб молодшого офіцерського складу) понад встановлений законодавством розмір у межах видатків, передбачених для грошового забезпечення у 2007 році (вказана постанова втратила чинність на підставі Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» від 07 листопада 2007 року № 1294).
На підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 28.03.2007 № 594 Міністром оборони України прийнято наказ від 14.04.2007 № 175 «Про встановлення граничних розмірів премії військовослужбовцям Збройних Сил України».
Даним наказом з 01 квітня 2007 року введено в дію граничні розміри премії, яка може бути виплачена у відсотках від грошового забезпечення військовослужбовцям.
Поряд з цим, відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених і військової служби та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.
Згідно з ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених і військової служби та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Водночас, пунктом 1 Указу Президента «Про державну реєстрацію нормативно-правових актів та інших органів виконавчої влади» від 03.10.1992 №493/92 передбачено, що з 1 січня 1993 року нормативно-правові акти, які видаються міністерствами, іншими органами виконавчої влади, органами господарського управління та контролю і які зачіпають права, свободи і законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер, підлягають державній реєстрації.
Відповідно до визначення нормативно-правового акта, яке міститься у наказі Міністерства юстиції України від 12.04.2005 № 34/5, під нормативно-правовим актом слід розуміти офіційний письмовий документ, прийнятий уповноваженим на це суб'єктом нормотворення у визначеній законодавством формі та за встановленою законодавством процедурою, спрямований на регулювання суспільних відносин, що містить норми права, має неперсоніфікований характер і розрахований на неодноразове застосування.
Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади, затверджене Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.1992 № 731 визначає, що державній реєстрації підлягають нормативно-правові акти, що зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян, а також ті, що прийняті уповноваженими на це суб'єктами нормотворення у визначеній законодавством формі та за встановленою законодавством процедурою, що містять норми права, мають неперсоніфікований характер і розраховані на неодноразове застосування, незалежно від строку їх дії (постійні чи обмежені певним часом) та характеру відомостей, що в них містяться, у тому числі з грифами «Для службового користування», «Особливої важливості», «Цілком таємно», «Таємно» та іншими, а також прийняті в порядку експерименту.
Проаналізувавши наказ Міністра оборони України від 14.04.2007 № 175 в контексті наведених норм чинного законодавства, суд приходить до висновку, що він виданий в межах компетенції Міністра оборони України відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.03.2007 № 594, має організаційно-розпорядчий характер, спрямований на виконання рішення Уряду і не містить нових правових норм.
Оскільки даний наказ не має ознак нормативно-правового акта, вбачається, що він не підлягає державній реєстрації та опублікуванню в офіційних спеціальних виданнях як такий акт.
Крім того, наказ Міністра оборони України від 14.04.2007 № 175 не запроваджує нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, нових розмірів премій, носить тимчасовий характер і не являється підставою для перерахунку пенсії в розумінні ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених і військової служби та деяких інших осіб».
Окрім того, у відповідності до частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених і військової служби та деяких інших осіб» перерахунок пенсій провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Проте, такого порядку Кабінетом Міністрів України не було встановлено.
Відтак, відповідач, на думку суду, правомірно відмовив позивачу у проведенні перерахунку його пенсії, оскільки не мав на це жодних законних підстав.
Згідно ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Позивач достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його позовні вимоги, суду не надав.
Водночас, відповідачем доведено, що його дії повністю відповідають чинному законодавству.
Відповідач просить відмовити в задоволенні позову у зв'язку із пропуском річного строку для звернення до суду, а позивач просить поновити строк звернення до суду, в той час як з позовною заявою до суду звернувся 19 липня 2010 року, тобто з пропуском строку звернення до адміністративного суду, визначеного в ч. 2 ст. 99 КАС України. У відповідності до ст. 102 КАС України, пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом може бути поновлений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі. З урахуванням встановлених судом обставин, позивач мав можливість дізнатися про порушення своїх прав та наявність Постанови КМУ № 594 від 28 березня 2007 року та Наказу Міністерства оборони України від 14 квітня 2007 року № 175, так як вони були офіційно оприлюднені та доступні для позивача, суд прийшов до висновку про не доведеність поважних причин пропуску встановленого ст.99 КАС України строку звернення до адміністративного суду позивачем, що є підставою для відмови в задоволенні позову у зв'яжу із порушенням строку звернення до суду.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Керуючись ст. 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, третя особа: Рівненський обласний військовий комісаріат, про зобов'язання зробити перерахунок та виплату пенсії - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені статтею 186 та набирає законної сили в порядку та строки, передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: підпис
Копія вірно:
Суддя Рівненського міського суду С.П.Харечко