61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)
23 вересня 2010 р.Справа № 2-а-47934/09/1670
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Шевцової Н.В.
Суддів: Мінаєвої О.М. , Макаренко Я.М.
за участю секретаря судового засідання Карнаух А.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Колективного підприємства "Кременчуцьке спеціалізоване управління-58 "Термоізоляція" на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 18.03.2010р. по справі № 2-а-47934/09/1670
за позовом Управління Пенсійного фонду України Автозаводського району м. Кременчука < Список > < Текст >
до Колективного підприємства "Кременчуцьке спеціалізоване управління-58 "Термоізоляція" < Текст > < 3 особи > < 3 особа > < за участю > < Текст >
про відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій,
Позивач, Управління Пенсійного фонду України Автозаводського району м. Кременчука, звернувся до суду з адміністративним позовом до Колективного підприємства "Кременчуцьке спеціалізоване управління 58 "Термоізоляція", з про стягнення суми боргу по відшкодуванню пільгових пенсій за списком № 2 в розмірі 62042,50 грн.
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 18.03.2010р. по справі № 2-а-47934/09/1670 адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України Автозаводського району в м. Кременчуці до Колективного підприємства "Кременчуцьке спеціалізоване управління-58 "Термоізоляція" про відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком №2, задоволено. Стягнуто з Колективного підприємства "Кременчуцьке спеціалізоване управління-58 "Термоізоляція" на користь Управління Пенсійного фонду України Автозаводського району в м. Кременчуці заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком №2, за період з серпня по жовтень 2009 року у розмірі 62042,50 грн.
Відповідач, Колективне підприємство "Кременчуцьке спеціалізоване управління 58 "Термоізоляція", не погодився з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу. Свою незгоду мотивує тим, що під час розгляду цієї справи Полтавськім окружним адміністративним судом було допущено порушення та неправильне застосування норм процесуального права, зазначає, що суд не застосував статтю 157 КАСУ та не закрив провадження у справі, хоча ця справа не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства. Вважає, що позовна заява Управління Пенсійного фонду України Автозаводського району в м. Кременчуці підлягала розгляду в порядку господарського судочинства відповідно до норм Господарського процесуального кодексу України, тому просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 18.03.2010р. по справі № 2-а-47934/09/1670, та закрити провадження у справі.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, але через канцелярію суду надав заперечення на апеляційну скаргу, де просить суд апеляційної інстанції в задоволенні апеляційної скарги відмовити, а постанову суду першої інстанції залишити без змін.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів апеляційної інстанції, переглядаючи судове рішення у даній справі в межах доводів апеляційної скарги у відповідності до ч.1 ст. 195 КАС України, дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено судом апеляційної інстанції, що Колективне підприємство "Кременчуцьке спеціалізоване управління 58 "Термоізоляція" зареєстровано як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Управління Пенсійного фонду України Автозаводського району м. Кременчука. Пунктом "б" та пунктом "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 передбачено, що працівники, зайняті повний робочий день на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів, і за результатами атестації робочих місць та водії міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайнятих у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв мають право на пенсію на пільгових умовах. Відповідач зобов'язаний відшкодовувати Управлінню Пенсійного фонду України Автозаводського району в м. Кременчуці витрати на витрату та доставку пенсій, призначених за списком № 2, у розмірі 100 % фактичних витрат. Розрахунки сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених застрахованим особам відповідно до пункту "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", Управлінням Пенсійного фонду України Автозаводського району в м. Кременчуці відповідачу надсилались та вручались особисто.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач зобов'язаний відшкодовувати органам Пенсійного фонду суму фактичних витрат на виплату і доставку пенсії, призначеної на пільгових умовах вказаними громадянам, та законодавство на час виникнення спірних правовідносин передбачало обов'язок платників збору відшкодовувати виплачені їх працівникам пільгові пенсії, призначені відповідно до статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, а також фактичні витрати на їх виплату і доставку.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції на підставі наступного.
Згідно з п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умов мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Відповідно до абз. 4 п.1 ст. 2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» одним з об'єктів оподаткування для платників збору є фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Відповідно до п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно де законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". У цьому випадку розміри пенсій визначається відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Згідно п.6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 N 21-1 відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій. Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Згідно з п. 6.5 Інструкції № 21-1 повідомлення складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком № 8 до Інструкції.
Відповідач на підставі Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України зобов'язаний вносити до Пенсійного фонду кошти на покриття витрат на пенсії за віком на пільгових умовах у строки, встановлені вищезазначеними нормативними документами.
На виконання вимог Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.03 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663 Управлінням Пенсійного фонду України Автозаводського району м. Кременчука відповідачу були направлені розрахуноки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів “б-з” ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення ” за період з серпня 2009 року по жовтень 2009 року, які отриманні відповідачем. Зі змісту зазначених розрахунків встановлено, що місячна сума витрат, що підлягає відшкодуванню відповідачем за списком №2 за період з серпня 2009 року по жовтень 2009 року складає 62042,50 грн.
Відповідно до п. 6.8. вказаної вище Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Колективне підприємство "Кременчуцьке спеціалізоване управління 58 "Термоізоляція" фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” за період з серпня 2009 року по жовтень 2009 року не сплатило.
У зв'язку з порушенням відповідачем строків відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за період з серпня 2009 року по жовтень 2009 року утворилася заборгованість в загальному розмірі 62042,50 грн.
Оскільки наявність заборгованості підтверджується наданими до матеріалів справи доказами, відповідачем не заперечується, та доказів сплати відповідачем не надано, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Щодо доводів апеляційної скарги про те, справа не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, колегія суддів дійшла висновку про їх необґрунтованість на підставі наступного. Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно - правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, зокрема на виконання делегованих повноважень.
У п. 7 ч. 1 ст. 3 КАС України визначено, що суб'єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Оскільки управління ПФУ є органом державної влади, який у правовідносинах з відповідачем реалізує владні управлінські функції, його право на звернення до суду у спірних відносинах, як суб'єкта владних повноважень, визначено п. 4 ч. 1 ст. 17 КАС України.
Згідно абз.1 п.1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2002 року за №12/2001 Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади. Відповідно до зазначеного Положення на Пенсійний фонд України покладено обов'язок щодо: призначення пенсії; підготовки документів для її виплати; забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій. Пунктом 1.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 року за № 8-2 управління Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах є органами Пенсійного фонду України, підвідомчими відповідно головним управлінням цього фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему органів Пенсійного фонду України та мають завданням - забезпечення призначення та виплати пенсії. Таким чином, виходячи з аналізу норм зазначеного Порядку, Пенсійний фонд і система його управлінь є органами, які здійснюючи владні управлінські функції, контролюють своєчасність перерахування підприємствами зазначеної вище різниці у розмірі пенсії і вживають передбачених законом заходів до стягнення цих коштів.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що при прийнятті постанови Полтавського окружного адміністративного суду від 18.03.2010р. по справі № 2-а-47934/09/1670 суд дійшов вірних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував норми матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги, з наведених підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, < 197 > 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Колективного підприємства "Кременчуцьке спеціалізоване управління-58 "Термоізоляція" залишити без задоволення.
Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 18.03.2010р. по справі № 2-а-47934/09/1670 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя(підпис)Шевцова Н.В.
Судді(підпис)
(підпис)Мінаєва О.М. Макаренко Я.М.
ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ Мінаєва О.М.
Повний текст ухвали виготовлений 28.09.2010 р.