22 вересня 2010 р.Справа № 2-а-184/10/1870
року колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду
у складі: головуючого судді - Мельнікової Л.В.
суддів: - Подобайло З.Г., Григорова А.М.
розглянувши в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами у місті Харкові апеляційну скаргу відкритого акціонерного товариства "Сумський рафінадний завод" на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 22 березня 2010 року по справі за позовом Державної податкової інспекції в м. Суми до відкритого акціонерного товариства "Сумський рафінадний завод" про стягнення заборгованості,-
У серпні 2009 року Державної податкової інспекції в м. Суми (далі -ДПІ в м. Суми) звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просить стягнути з відкритого акціонерного товариства "Сумський рафінадний завод" (далі - ВАТ "Сумський рафінадний завод") податковий борг у сумі 329.584,24 грн.
Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 22 березня 2010 року позовні вимоги задоволені в повному обсязі.
Не погоджуючись з зазначеною постановою суду, в апеляційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати рішення суду та прийняти нове, яким в задоволенні позовних вимог ДПІ в м. Суми відмовити.
Сторони в судове засідання не з'явились, були повідомлені належним чином.
Суд апеляційної інстанції розглядає справу згідно ч.1 ст. 197 КАС України.
Заслухавши доповідь судді Харківського апеляційного адміністративного суду, дослідивши матеріали справи та перевіривши наведені в скарзі доводи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, а судове рішення, відповідно до положень ст. 200 КАС України, слід залишити без змін з наступних підстав.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України "Про систему оподаткування" до обов'язків платників податків входить сплата належних сум податків і зборів у встановлені законами терміни.
Статтею 11 Закону України "Про систему оподаткування" закріплено, що відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) і додержання законів про оподаткування несуть платники податків і зборів (обов'язкових платежів) відповідно до законів України.
На підставі п. 1 та п. 2 ч. 1 ст. 10 Закону України "Про Державну податкову службу в Україні", державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів.
Відповідно до п. 11 ст. 11 Закону України "Про державну податкову службу", органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Відповідно до п.п. 5.3.1. п. 5 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181-III від 21.12.00 р. (далі - Закон № 2181-III) платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого для подання податкової декларації.
Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" зі змінами та доповненнями, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.
За матеріалами справи вбачається, що ВАТ "Сумський рафінадний завод" є юридичною особою, зареєстровано виконавчим комітетом Сумської міської ради, включено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, що підтверджується копією витягу з єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (а.с. 17-18), та взятий на облік в ДПІ в м. Суми, як платник податків.
Що стосується податкового боргу ВАТ "Сумський рафінадний завод" по податку на додану вартість.
ДПІ в м. Суми проведено невиїзну документальну невиїзну ( камеральну) перевірку дотримання вимог податкового законодавства зі сплати відповідачем самостійно узгоджених сум податкових зобов'язань з податку на додану вартість по деклараціях за квітень-червень, серпень - грудень 2006 року, за січень-квітень, червень, липень, вересень - листопад 2007р., в ході якої податковим органом було встановлено несвоєчасну сплату до бюджету узгоджених податкових, зобов'язань з податку на додану вартість згідно поданих декларацій, про що складено відповідний акт від 21.02.2008р. № 1825/15-314/00372925, що підтверджується копією акту (а.с. 25-26).
За зазначені порушення ДПІ в м. Суми прийнято податкові повідомлення-рішення, а саме від 08.07.2008 р. № 0001171503/3/14824, яким відповідно до п.п. 17.1.7 п.17.1 ст. 17 Закону №2181-111 було зобов'язано відповідача сплатити штраф в сумі 22.656,72 грн. (а.с. 21) та від 08.07.2008 р. № 0001171503/3/14825, яким було зобов'язано відповідача сплатити штраф в сумі 60.303,95 грн.(а.с. 23).
Відповідачем було оскаржено податкові повідомлення-рішення 08.07.2008р. № 0001171503/3/14824 та № 0001171503/3/14825 в судовому порядку, але постановою господарського суду Сумської області від 11.08.2008р. по справі № АС 12/413-08, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 16.03.2009 р. № 22-а-571/09 відмовлено в задоволенні адміністративного позову ВАТ "Сумський рафінадний завод"про скасування зазначених податкових повідомлень-рішень, що підтверджується копією постанови суду від 11.08.2008р. по справі № АС12/413/08 (а.с. 83-84) та копією ухвали від 16.03.2009 р. № 22-а/871/09 (а.с. 81-82).
Крім того, відповідачем було самостійно визначено податкове зобов'язання з податку на додану вартість у поданій до ДПІ в м. Суми податковій декларації з податку на додану вартість за квітень 2009 р. в сумі 26394 грн., що підтверджується копією декларації (а.с. 30-32).
Згідно п. 7.7 ст. 7 Закону №2181-111 податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях.
Штрафні санкції, визначені податковим повідомленням-рішенням № 0001171503/3/14825 були частково сплачені відповідачем згідно платіжних доручень від 30.04.2009 р. № 335 на суму 3000,00 грн., від 27.05.2009 р. № 372 - 26394,00 грн., від 29.05.2009 р. № 388 - 10000,00 грн., від 19.06.2009 р. № 434 5000,00 грн., від 30.06.2009 р. № 441 - 15000,00 грн., а тому враховуючи викладене, сума штрафних санкцій по податку на додану вартість станом на 13.08.2009 р. становила 24537,66 грн.
Згідно ст. 16 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181-111 за час існування податкового боргу зі сплати податку на додану вартість податковим органом було нараховано пеню в сумі 880,14 грн.
Згідно ст. 14 Закону України "Про плату за землю"від 03.07.1992 р. № 2535-ХІІ платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Згідно ст. 17 Закону №2535-XII - податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Що стосується податкового боргу ВАТ "Сумський рафінадний завод" по земельному податку.
ДПІ в м. Суми проведено невиїзну документальну (камеральну) перевірку дотримання вимог податкового законодавства в ході якої встановлено несвоєчасну сплату до бюджету узгоджених податкових зобов'язань по земельному податку, про що було складено акт від 21.02.2008 р. №1819/152/00372925 (а.с. 35-36).
За вказані порушення ДПІ в м. Суми було прийнято податкові повідомлення-рішення від 29.02.2008 р. №0010451502/0/14887, яким, відповідно до п.п.17.1.7 п.17.1 ст. 17 Закону № 2181-111, відповідача зобов'язано сплатити штраф в сумі 6391,12 грн., № 0010451502/0/14888, яким, відповідача зобов'язано сплатити штраф в сумі 53.287,34 грн. та № 0010451502/0/14889, яким відповідача зобов'язано сплатити штраф в сумі 92.593,30 грн., що підтверджується копіями рішень (а.с. 34, 114).
Відповідачем було оскаржено податкові повідомлення-рішення від 29.02.2008 р. № 0010451502/0/14887, № 0010451502/0/14888, № 0010451502/0/14889, в судовому порядку, але постановою господарського суду Сумського області від 25.09.2008 р. по справі № АС 3/395-08, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 01.12.2008 р. № 22-а-8185/08 відмовлено в задоволенні адміністративного позову ВАТ "Сумський рафінадний завод"про визнання нечинними вищезазначених податкових повідомлень-рішень, що підтверджується копією постанови від 25.09.2008р. по справі № АС3/395-08 (а.с. 86 зв.б. -89) та копією ухвали від 01.12.2008р. по справі №22-а-8185/08 (а.с. 85-86).
Також ДПІ в м. Суми було проведено невиїзну документальну перевірку дотримання вимог податкового законодавства, в ході якої податковим органом було встановлено несвоєчасну сплату до бюджету узгоджених податкових зобов'язань по земельному податку за січень 2008 р., про що складено акт від 18.04.2008 р. № 4290/152/00372925.
За вказані порушення ДПІ в м. Суми було прийнято податкові повідомлення-рішення від 23.04.2008 р. № 0012051502/0/30800, яким, відповідно до п.п. 17.1.7 п.17.1 ст. 17 Закону № 2181-111, відповідача зобов'язано сплатити штраф в сумі 3585,29 грн. та № 0012051502/0/30801, яким відповідача зобов'язано сплатити штраф в сумі 3785,59 грн.
Відповідачем було оскаржено податкові повідомлення-рішення від 23.04.2008 р. № 0012051502/0/30800, № 0012051502/0/30801, в судовому порядку, але ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 21.05.2009 р. № 22-а-3726/09, залишено без змін рішення господарського суду Сумської області від 26.11.2008 р. по справі № АС10/493-08, яким було відмовлено в задоволенні адміністративного позову ВАТ "Сумський рафінадний завод"про визнання нечинними даних податкових повідомлень-рішень, що підтверджується копією ухвали від 21.05.2009р. (а.с. 112-113).
ДПІ в м. Суми було проведено невиїзну документальну перевірку дотримання вимог податкового законодавства в ході якої встановлено несвоєчасну сплату до бюджету узгоджених податкових зобов'язань по земельному податку за травень, червень, липень 2008 року, про що складено акт від 15.10.2008 р. № 8289/152/00372925 (а.с. 90-91).
За вказане порушення податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 28.10.2008 р. № 0017021502/0/81373, яким відповідно до п.п. 17.1.7 п.17.1 ст. 17 Закону № 2181-111 було зобов'язано відповідача сплатити штраф в сумі 10544,83 грн., що підтверджується копією податкового повідомлення-рішення (а.с. 96), та направлено на адресу відповідача через поштове відділення рекомендованим листом, що підтверджується копією поштової квитанції № 9413 від 28.10.2009 р.
Згідно п. 7.7 ст. 7 Закону № 2181-111 податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях.
Штрафні санкції, визначені податковими повідомленнями-рішеннями, були частково сплачені згідно платіжних доручень від 16.03.2009 р. № 176 на суму 5000,00 грн., від 25.03.2009 р. № 206 - 50000,00 грн., від 27.05.2009 р. № 373 - 6597,00 грн., від 02.06.2009 р. № 393 - 604,00 грн., віл 16.06.2009 р. № 422 - 7255,00 грн. від 30.06.2009 р. № 443 - 5600,00 грн., від 01.07.2009 р. № 445 300,00 грн., від 01.07.2009 р. № 443 - 600,00 грн., від 01.07.2009 р. № 444 - 997,00 грн., від 16.07.2009 р. № 472 - 456,52 грн., від 16.07.2009 р. № 471 - 7255,00 грн., від 27.07.2009 р. № 480 -515,34 грн., від 27.07.2009 р. №479 - 8796,00 грн., від 03.08.2009р. №482 - 6597,00 грн., від 05.08.2009р. №483 - 429,45 грн., від 11.08.2009 р. № 501 - 10156,00 грн.
Враховуючи викладене, сума штрафних санкцій по земельному податку станом 13.08.2009 р. становила 52.327,80 грн.
Згідно ст. 16 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами"№ 2181-111 за час існування податкового боргу відповідачу було правомірно нараховано пеню в сумі 7.869,89 грн.
Згідно з п.п. 6.2.1. п. 6.2 ст. 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами" № 2181 - III від 21.12.2000 року у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податкові вимоги.
Податковим органом була видана перша податкова вимога № 1/67 від 13.01.2009р. та у зв'язку з непогашенням суми заборгованості у встановлені строки була видана друга податкова вимога № 2/308 від 20.02.2009 р., які були отримані уповноважено особою позивача, про що свідчить підпис на податкових вимогах, та підтверджується копіями податкових вимог (а.с. 20), і заявлена позивачем сума боргу є узгодженим податковим зобов'язанням відповідача у розумінні п. 5.2 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
За таких обставин колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо обґрунтованості позовних вимог ДПІ в м. Суми, а тому підстав для задоволення апеляційної скарги не вбачається.
Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Інші доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 185, 195, 197, 198 ч.1 п. 1, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу відкритого акціонерного товариства "Сумський рафінадний завод" -залишити без задоволення, а постанову Сумського окружного адміністративного суду від 22 березня 2010 року - залишити без змін.
Ухвала Харківського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя - (підпис) Л.В. Мельнікова
Судді (підпис) З.Г. Подобайло
(підпис) А.М. Григоров
Повний текст ухвали буде виготовлено та підписано 22 вересня 2010 року.
Згідно з оригіналом Мельнікова Л.В.