Ухвала від 16.09.2010 по справі 2-а-848/10/1670

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 вересня 2010 р.Справа № 2-а-848/10/1670

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Бенедик А.П.

Суддів: Рєзнікової С.С. , Калиновського В.А.

за участю секретаря судового засідання Лаби О.П. Л < Секретар >

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Комунального підприємства "Житлово - комунальний комбінат с. Розсошенці" на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 08.04.2010р. по справі № 2-а-848/10/1670

за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Полтавській області < Список > < Текст >

до Комунального підприємства "Житлово - комунальний комбінат с. Розсошенці" < Текст > < 3 особи > < 3 особа > < за участю > < Текст >

про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, Державна інспекція з контролю за цінами в Полтавській області, звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Комунального підприємства "Житлово- комунальний комбінат с. Розсошенці", в якому просив зобов'язати комунальне підприємство "Житлово-комунальний комбінат с. Розсошенці" допустити посадових осіб інспекції до проведення перевірки, та надати всі необхідні матеріали для її проведення.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилався на те, що відповідачем було неправомірно відмовлено посадовій особі Державної інспекції з контролю за цінами в Полтавській області у проведенні планованої перевірки Комунального підприємства “Житлово-комунальний комбінат с. Розсошенці” щодо питань дотримання державної дисципліни цін на житлово-комунальні послуги та плати за проживання у гуртожитках, оскільки згідно п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України № 483 від 21 травня 2008 року, якою затверджені критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від здійснення господарської діяльності і періодичність проведення планових заходів, відповідач відноситься до суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику, а тому підлягає перевірці.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 08.04.2010 року адміністративний позов Державної інспекції з контролю за цінами в Полтавській області задоволено.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції, при прийнятті постанови, норм матеріального та процесуального права, а саме: Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення умов ведення бізнесу в Україні», 52 КАС України та на обставини і обгрунтування, викладені в апеляційній скарзі.

Сторони в судове засідання не з'явились, були повідомлені належним чином.

Суд апеляційної інстанції розглядає справу згідно ч.4 ст. 196 КАС України.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріли справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що Комунальне підприємство “Житлово-комунальний комбінат с. Розсошенці” ( ідентифікаційний код 31728909, адреса: вул. Шевченка, 15, с. Розсошенці, Полтавського району Полтавської області) зареєстроване 01.02.2002 року розпорядженням Полтавської районної державної адміністрації, є суб'єктом господарювання малого підприємництва, діє на підставі Статуту (свідоцтво про державну реєстрацію від 01.02.2002 року Серії АОО № 189300 )

Згідно довідки АА № 105779, з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій від 26.03.2010 року, копія якої знаходиться у матеріалах справи, одним із видів діяльності відповідача по КВЕД є 40.30.0 - постачання пари та гарячої води.

Даний вид діяльності належить контролю та регулюванню з боку держави за правильністю формування та застосування цін/тарифів за надані послуги та регулюється Законом України від 24.06.2004, № 1875-IV "Про житлово-комунальні послуги", який визначає основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг.

Згідно ст. 7 вказаного Закону, встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги у сфері житлово-комунальних послуг належить до повноважень органів місцевого самоврядування.

За надання послуг Комунальним підприємством “Житлово-комунальний комбінат с. Розсошенці” здійснювалося нарахування плати по тарифах, затверджених відповідними рішеннями Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області.

Згідно ст. 13 Закону України "Про ціни і ціноутворення", в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів, при цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції, і такий контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України.

Відповідно до п. 3 Положення про державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1819 від 13.12.2000 р. основним завданнями Державної інспекції з контролю за цінами є організація та здійснення відповідно до законодавства функцій з контролю та нагляду за дотриманням центральними та місцевими органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, суб'єктами господарювання вимог щодо формування, встановлення та застосування цін (тарифів).

Відповідно до п. 5 Положення про державну інспекцію з контролю за цінами, Державна інспекція з контролю за цінами має право: 1) проводити відповідно до законодавства перевірку бухгалтерських книг, звітів, кошторисів, декларацій, показників, що відображаються у розрахункових документах незалежно від способу подання інформації, пов'язаних з формуванням, встановленням та застосуванням цін (тарифів); знайомитися з установчими документами та свідоцтвом про державну реєстрацію; перевіряти у посадових осіб, відповідальних за формування, встановлення та застосування цін (тарифів), документи, що посвідчують особу; проводити перевірку достовірності даних, наведених у документах з питань порядку формування, встановлення та застосування державних фіксованих та регульованих цін; 2) одержувати відповідно до законодавства письмові пояснення, довідки, документи, матеріали з питань, що виникають під час перевірки порядку формування, встановлення та застосування цін (тарифів), документи (їх копії) про рівень і економічну обґрунтованість цін (тарифів) на товари, роботи та послуги, їх техніко-економічні характеристики, ефективність, споживчі властивості тощо; 3) обстежувати в установленому порядку виробничі, складські, торговельні та інші приміщення суб'єктів господарювання, що використовуються для виготовлення, зберігання й реалізації товарів і сировини, організації та надання послуг; 4) вимагати відповідно до законодавства усунення виявлених порушень порядку формування, встановлення та застосування цін (тарифів), а також здійснення перерахунку вартості товарів, робіт і послуг, ціни (тарифи) на які сформовані, встановлені та/або застосовані з порушенням законодавства (якщо фактичну оплату товарів, робіт та послуг не проведено) для розрахунків із споживачами; 5) приймати відповідно до законодавства рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення порядку формування, встановлення та застосування цін (тарифів); 6) відповідно до вимог законодавства розглядати справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів, а також невиконанням вимог органів державного контролю за цінами; 7) залучати спеціалістів органів виконавчої влади, а також суб'єктів господарювання (за погодженням з їх керівниками) для розгляду питань, що належать до її компетенції; 8) скасовувати розпорядчі документи своїх територіальних органів (припис, розпорядження, рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій), а також винесені ними постанови про накладення адміністративних стягнень; 9) проводити перевірку правильності розрахунків щодо застосування цін (тарифів), на які запроваджене державне регулювання; 10) здійснювати моніторинг цін (тарифів) та проводити цінові дослідження на споживчому та товарних ринках; 11) одержувати відповідно до законодавства копії платіжних документів, що підтверджують факт перерахування до бюджету сум у разі застосування відповідних адміністративно-господарських санкцій; 12) звертатися до суду з позовами про стягнення до бюджету сум у разі застосування відповідних адміністративно-господарських санкцій, зобов'язання вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення; 13) надсилати до правоохоронних органів матеріали перевірок щодо дій, які містять ознаки злочину;14) вчиняти інші дії в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законом.

Порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності передбачений Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Статтею 1 вказаного Закону визначено, що заходи державного нагляду (контролю) - це планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Згідно ч. 1 ст. 5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", планові заходи здійснюються відповідно до річних або квартальних планів, які затверджуються органом державного нагляду (контролю) до 1 грудня року, що передує плановому, або до 25 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому.

Як вбачається із матеріалів справи Державною інспекцією з контролю за цінами в Полтавській області на підставі вищевикладених норм було складено план роботи на І квартал 2010 року затверджений наказом № 71 від 24.12.2009 року, яким було заплановано перевірку відповідача Комунального підприємства “Житлово-комунальний комбінат с. Розсошенці” щодо питань дотримання державної дисципліни цін на житлово-комунальні послуги та плати за проживання у гуртожитках, у зв'язку з тим, що відповідач відноситься до підприємств з високим ступенем ризику.

Згідно ч. 2 ст. 5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", орган державного нагляду (контролю) визначає у віднесеній до його відання сфері критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від здійснення господарської діяльності.

Колегія суддів зазначає, що суд першої інстанції правомірно вказав на те, що даною нормою спростовуються доводи відповідача про відсутність повноважень у Державної інспекції з контролю за цінами в Полтавській області відносити підприємство до ступенів ризику.

З урахуванням значення прийнятного ризику для життєдіяльності всі суб'єкти господарювання, що підлягають нагляду (контролю), відносяться до одного з трьох ступенів ризику: з високим, середнім та незначним. Залежно від ступеня ризику органом державного нагляду (контролю) визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю).

Підпунктом 1 п. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення умов ведення бізнесу в Україні" встановлено до 01 січня 2011 року мораторій на здійснення заходів державного нагляду (контролю) суб'єктів малого підприємництва, крім проведення перевірок суб'єктів малого підприємництва, господарська діяльність яких віднесена до високого ступеня ризику, критерії визначення якого затверджено Кабінетом Міністрів України.

Критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від здійснення господарської діяльності і періодичність проведення планових заходів, затверджуються Постановою Кабінету Міністрів України № 483 від 21 травня 2008 року.

Згідно п. 3 вищевказаної Постанови КМУ, до суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику можуть бути віднесені ті підприємства, що, зокрема, реалізують продукцію, товари і послуги в обсязі, що перевищує 500 тис. гривень на рік та ті, що порушують державну дисципліну цін.

На підставі вказаної постанови Державна інспекція з контролю за цінами в Полтавській області, як орган державного нагляду (контролю), віднесла відповідача до підприємств з високим ступенем ризику, оскільки за результатами перевірки 09.11.2007 року до відповідача застосовано економічні санкції за порушення державної дисципліни цін, а також встановлено, що дохід від реалізації робіт відповідача становив 1612,5 тис. грн. за 9 місяців 2007 року ( копія акта перевірки № 000491 від 07.11.2007 р. та рішення № 107 від 09.11.2007 р. знаходяться у матеріалах справи), а в ході судового розгляду представником відповідача зазначено, що в середньому підприємством за рік надається житлово-комунальних послуг приблизно на 2 млн. грн.

Згідно ст. 5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу. Суб'єкт господарювання має право не допускати посадову особу органу державного нагляду (контролю) до здійснення планового заходу в разі неодержання повідомлення про здійснення планового заходу.

29 січня 2010 року відповідачем було отримано повідомлення Державної інспекції з контролю за цінами в Полтавській області № 17 від 26.01.2010 року про проведення перевірки у період з 08.02.2010 р. по 26.02.2010 р. У листі № 83 від 01.02.2010 року Комунальне підприємство “Житлово-комунальний комбінат с. Розсошенці” звернулося з пропозицією про перенесення перевірки на наступний рік, посилаючись на п.п 1 п. ІІ прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення умов ведення бізнесу в Україні", тобто з дотриманням вимог вищевказаної норми.

Згідно ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки. На підставі наказу оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу, яке підписується керівником або заступником керівника органу державного нагляду (контролю) (із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові) і засвідчується печаткою.

Відповідно до ст. 10 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення державного нагляду (контролю), якщо: він здійснюється з порушенням вимог щодо періодичності проведення заходів державного нагляду (контролю), передбачених законом; посадова особа органу державного нагляду (контролю) не надала копії документів, передбачених Законом, або якщо надані документи не відповідають вимогам.

Судом встановлено, що наказом № 14 від 05.02.2010 року проведення планової перевірки відповідача у період з 08.02.2010 р. по 26.02.2010 р. було доручено провідному державному інспектору відділу організаційно-аналітичної роботи Дем'яновій Т.І. На виконання вказаного наказу Дем'яновій Т.І. було видано посвідчення № 000067 від 05.02.2010 року з терміном дії на період проведення перевірки.

Згідно п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України № 483 від 21 травня 2008 року, якою затверджені Критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від здійснення господарської діяльності і періодичність проведення планових заходів, пов'язані з державним наглядом (контролем) за додержанням суб'єктами господарювання порядку формування, встановлення та застосування цін (тарифів) для підприємств з високим ступенем ризику здійснюються з періодичністю один раз на рік.

Попередня перевірка Комунального підприємства “Житлово-комунальний комбінат с. Розсошенці” з питань дотримання державної дисципліни цін при встановленні, формуванні та застосуванні тарифів на житлово-комунальні послуги Державною інспекцією з контролю за цінами в Полтавській області проводилася у період з 01.11.2007 р. по 07.11.2007 року, за результатами якої було складено акт перевірки № 000491 від 07.11.2007 р., тобто більш ніж 2 роки тому, що не заперечувалось представниками відповідача.

Однак, при виході 08.02.2010 року для здійснення планової перевірки Комунального підприємства “Житлово-комунальний комбінат с. Розсошенці” посадову особу Державної інспекції з контролю за цінами в Полтавській області Дем'янову Т.І. не було допущено до здійснення перевірки, про що нею складено акт № 1 від 08.02.2010 року про не допуск до проведення перевірки, копія якого наявна у матеріалах справи.

Свою відмову у допуску до перевірки відповідач додатково, крім вищевказаних підстав, мотивував незручностями, які підприємство зазнає під час численних перевірок контролюючими органами, відсутності умов для розташування перевіряючих та необхідністю приділення часу та уваги відповідальних працівників підприємства в умовах великої завантаженості.

Разом з тим, такої підстави для не допуску посадових осіб контролюючих органів до перевірки діючим законодавством не передбачено.

Враховуючи викладене, колегія суддів зазначає, що, суд першої інстанції дійшов правомірного висновку про те, що дія мораторію на проведення заходів державного нагляду (контролю) на підприємство відповідача не поширюється, а відмова у допуску посадової особи контролюючого органу до проведення перевірки на підставі документів згідно Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» не ґрунтується на вимогах вказаного Закону.

Підпунктом 12 п. 5 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 р. N 1819, передбачено, що Державна інспекція з контролю за цінами в Полтавській області має право звертатися до суду з позовами про стягнення до бюджету сум у разі застосування відповідних адміністративно-господарських санкцій, зобов'язання вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення.

За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог, та зазначає, що доводи апеляційної скарги не впливають на правомірність висновків суду. Підстави для скасування постанови суду першої інстанції відсутні.

Зважаючи на встановлені обставини справи, колегія суддів дійшла висновку, що постанова Полтавського окружного адміністративного суду від 08.04.2010 року по справі № 2-а-848/10/1670 прийнята з дотриманням норм чинного процесуального та матеріального права і підстав для її скасування не виявлено.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, < 197 > 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Комунального підприємства "Житлово - комунальний комбінат с. Розсошенці" залишити без задоволення.

Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 08.04.2010р. по справі № 2-а-848/10/1670 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя(підпис)Бенедик А.П.

Судді(підпис)

(підпис)Рєзнікова С.С. Калиновський В.А.

ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Калиновський В.А.

Повний текст ухвали виготовлений та підписаний 21.09.2010 року