13 жовтня 2010 р.Справа № 2-а-11111/09/1570
Категорія: 2.11.1Головуючий в 1 інстанції: Завальнюк І.В.
< Текст >
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого -Єщенко О.В.
суддів -Димерлій О.О.
-Домусчі С.Д.
при секретарі -Тулба О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Одесі на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 13 квітня 2010 року по справі за адміністративним позовом Державного підприємства «Одеський морський торговельний порт»до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Одесі про скасування податкового повідомлення-рішення,
14 вересня 2009 року Державне підприємство «Одеський морський торговельний порт»звернулося до суду з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Одесі про скасування податкового повідомлення-рішення.
Обґрунтовуючи свої позовні вимоги, позивач посилався на те, що діючим законодавством, що регулює спірні правовідносини, встановлено право платника податку включати до складу податкового кредиту суми податку на додану вартість по податковим накладним, виписаним за будь-який період в межах терміну давності - 1095 днів. У зв'язку із цим висновки відповідача по акту перевірки (на підставі якого винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення) про те, що суми податку, що підлягають сплаті до бюджету або бюджетному відшкодуванню є категоріями, які визначаються виключно за звітний податковий період, без перенесення результатів на наступні такі періоди, - не ґрунтуються на чинному законодавстві та є результатом хибного тлумачення Закону України «Про податок на додану вартість». Зважаючи на безпідставність оскаржуваного податкового повідомлення рішення, позивач просить його скасувати.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 13 квітня 2010 року позов Державного підприємства «Одеський морський торговельний порт»задоволено. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Одесі від 04.09.2009 року №0000781520/0 про визначення Державному підприємству «Одеський морський торговельний порт»податкового зобов'язання з податку на додану вартість в сумі 6873,33 гривень та штрафної санкції в сумі 2062,00 гривень, а всього 8935,33 гривень.
Непогоджуючись з постановою суду першої інстанції Спеціалізована державна податкова інспекція по роботі з великими платниками податків у м. Одесі подала апеляційну скаргу в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм права, просить скасувати постанову Одеського окружного адміністративного суду від 13 квітня 2010 року, та ухвалити нове рішення по справі, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Колегією суддів встановлено наступне.
На підставі п. 1 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»та на виконання Розпоряджень Кабінету Міністрів України від 01.07.2009 року №757-р «Про деякі питання адміністрування податків, зборів (обов'язкових платежів)»та від 17.07.2009 року №838-р «Про врегулювання деяких питань адміністрування податку на додану вартість»співробітниками СДПІ по роботі з ВПП проведена невиїзна документальна перевірки платника податку на додану вартість ДП «ОМТП»питання правомірності віднесення сум ПДВ до складу податкового кредиту декларації з податку на додану вартість за червень 2009 року, за результатами якої складений акт від 26.08.2009 ро №527/15-2/01125666/142.
Перевіркою встановлені порушення ДП «ОМТП» п.п.7.2.6 п.7.2, п.п.7.4.1, п.п.7.4.5 п.7.4, п 7.7.1 п.7.7. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», в результаті чого було занижено податкове зобов'язання, належних до сплати в бюджет у розмірі 6873,33 гривень.
Не погодившись із висновками по вищевказаному акту перевірки, ДП «ОМТП»надало де СДПІ по роботі з ВПП у м. Одесі заперечення від 31.08.2009 року №03/7034. За результатами розгляду заперечень відповідачем було складено висновок від 02.09.2009 року №57/15-2/01125666, на підставі якого позивачу надано відповідь від 02.09.2009 року №22896/10/16-2, якою запереченні залишені без задоволення, а висновки акту щодо встановлених порушень -без змін.
На підставі акту перевірки від 26.08.2009 року №527/15-2/01125666/142, з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки, СДПІ по роботі в ВПП в м. Одесі було прийнято податкове повідомлення-рішення від 04.09.2009 року №0000781520/0, яким позивачем донараховано податок на додану вартість в сумі 6873,33 гривень та штрафні санкції в сумі 2062,00 гривень, а всього 8935,33 гривень.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що оскаржуване повідомлення-рішення підлягає скасуванню, виходячи з наступного.
17.07.2009 року ДП «ОМТП»подано декларацію з податку на додану вартість за червень 2009 року та задекларувало податковий кредит в сумі 5866030,00 гривень. Судом встановлено, що в складі податкового кредиту податкових накладних, виписаних в інших податкових періодах з контрагентами, відображені накладні за листопад 2008 року, лютий 2009 року та березень 2009 року на загальну суму 6873,33 гривень. До ДП «ОМТП»було направлено запит від 22.07.2009 року №19251/10/15-23 9 з питання надання обґрунтованих пояснень відображення в складі податкового кредиту податкових накладних, виписаних в інших податкових періодах по контрагентам. У відповідь на даний запит, в підтвердження законності формування податкового кредиту в податковій декларації з ПДВ за червень 2009 року, позивачем були надані засвідчені копії податкових накладних з контрагентами. Проте, згідно акту перевірки перевіряючий співробітник дійшов висновку про необґрунтованість віднесення вказаної суму до податкового кредиту за червень 2009 року, оскільки податкові накладні, які є підставою для формування податкового кредиту, мають бути отримані покупцем у звітному періоді, на який припадає дата виникнення податкових зобов'язань продавця.
Згідно п.п.7.2.3 п.7.2 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»(далі - Закон) податкова накладна складається у момент виникнення податкових зобов'язань продавця у двох примірниках. Оригінал податкової накладної надається покупцю, копія залишається у продавця товарів (робіт, послуг). Для операцій, що оподатковуються і звільнені від оподаткування, складаються окремі податкові накладні. Податкова накладна є звітним податковим документом і одночасно розрахунковим документом. Податкова накладна виписується на кожну повну або часткову поставку товарів (робіт, послуг). У разі коли частка товару (робіт, послуг) не містить відокремленої вартості, перелік (номенклатура) частково поставлених товарів зазначається в додатку до податкової накладної у порядку, встановленому центральним органом державної податкової служби України, та враховується у визначенні загальних податкових зобов'язань. Платники податку повинні зберігати податкові накладні протягом строку, передбаченого законодавством для зобов'язань із сплати податків.
Відповідно до п.п.7.5.1 п.7.5 ст.7 Закону датою виникнення права платника податку на податковий кредит вважається: або дата списання коштів з банківського рахунку платника податку в оплату товарів (робіт, послуг), дата виписки відповідного рахунку (товарного чека) - в разі розрахунків з використанням кредитних дебетових карток або комерційних чеків; або дата отримання податкової накладної, що засвідчує факт придбання платником податку товарів (робіт, послуг).
Згідно п.п.7.2.6 п.7.2 ст.7 Закону податкова накладна видається платником податку, який поставляє товари (послуги), на вимогу їх отримувача, та є підставою для нарахування податкового кредиту. У разі відмови з боку постачальника товарів (послуг) надати податкову накладну або при порушенні ним порядку її заповнення отримувач таких товарів (послуг) має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву зі скаргою на такого постачальника, яка є підставою для включення сум цього податку до складу податкового кредиту. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку внаслідок придбання таких товарів (послуг). Отримання такої скарги є підставою для проведення позапланової виїзної перевірки такого постачальника для з'ясування достовірності та повноти нарахування ним зобов'язань з цього податку за такою цивільно-правовою операцією.
Відповідно до п.п.7.4.5 п.7.4 ст. 7 Закону не підлягають включенню до складу податкового кредиту суми сплаченого (нарахованого) податку у зв'язку з придбанням товарів (послуг), не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з підпунктом 7.2.6 цього пункту). У разі коли на момент перевірки платника податку органом державної податкової служби суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим підпунктом документами, платник податку несе відповідальність у вигляді фінансових санкцій, установлених законодавством, нарахованих на суму податкового кредиту, не підтверджену зазначеними цим підпунктом документами.
Згідно п.п. 15.3.1 п.15.3 ст. 15 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»заяви на повернення надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) або на їх відшкодування у випадках, передбачених податковими законами, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, наступного за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.
З вищенаведених норм виплаває, що отримання податкової накладної, яка засвідчує факт придбання платником податку товарів (робіт, послуг) є підставою для виникнення права платника податку на податковий кредит. При цьому, чинне законодавство, що регулює спірні правовідносини, дозволяє включати до складу податкового кредиту суми податку на додану вартість по податковим накладним, виписаним за будь-який період в межах 1095 днів.
З урахуванням вищевикладеного, висновки перевіряючої щодо порушення позивачем п.п. 7.4.5 п.7.4, п.п. 7.5.1 п.7.5 ст. 7 Закону є необґрунтованими, оскільки позивачем включено до складу податкового кредиту суми, підтверджені податковими накладними з урахуванням вказаних норм Закону.
Суд критично оцінює висновок за актом перевірки щодо порушення позивачем п.п.7.2.6 п.7.2 ст. 7 Закону, оскільки вказана норма є диспозитивною і передбачає право, а не обов'язок платника податку у разі відмови з боку постачальників товарів (послуг) надати податкову накладу додати до податкової декларації за звітний податковий період заяві зі скаргою на такого постачальника. Крім цього, відповідні відмови від контрагентів позивача не мали місця, у зв'язку із чим, підстави для додавання заяви зі скаргою були відсутні.
Враховуючи, що доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, колегія суддів приходить до висновку, що рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13 квітня 2010 року винесено з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 199 та ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Одесі -залишити без задоволення.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 13 квітня 2010 року по справі за адміністративним позовом Державного підприємства «Одеський морський торговельний порт»до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Одесі про скасування податкового повідомлення-рішення -залишити без змін.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня її проголошення.
Головуючий:
Суддя:
Суддя: