18 жовтня 2010 р.Справа № 2-а-9713/10/1570
Категорія: 7Головуючий в 1 інстанції: Аракелян М.М.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого -Бітова А.І.
суддів -Милосердного М.М.
-Ступакової І.Г.
при секретарі -Кирницькій О.В.
з участю: представника Одеської міської виборчої комісії Одеської області -ОСОБА_1 представника Одеська міська організація політичної партії "Українська платформа" -ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_4 на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 14 жовтня 2010 року по справі за позовом ОСОБА_4 до Одеської міської виборчої комісії Одеської області, третя особа -Одеська міська організація політичної партії "Українська платформа", про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити певні дії,
У жовтні 2010 року ОСОБА_4 звернувся до суду з адміністративним позовом до Одеської міської виборчої комісії Одеської області, третя особа - Одеська міська організація політичної партії "Українська платформа", про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити певні дії.
Позивач обґрунтовує свої вимоги тим, що відповідачем порушено строки надання йому копії постанови Одеської міської виборчої комісії Одеської області №188 від 06 жовтня 2010 року "Про відмову в реєстрації висунутих Одеською міською організацією політичної партії "Українська платформа" кандидатів у депутати Одеської міської ради в одномандатних мажоритарних виборчих округах №1, 11, 18, 19, 24, 50", чим було позбавлено його можливості повторно подати заяву про реєстрацію кандидатом у депутати.
Посилаючись на наведене, з врахуванням уточнень та на підставі ст.ст. 6, 7, 10, 17, 99, 172 КАС України позивач просив суд визнати бездіяльність Одеської міської виборчої комісії щодо реєстрації його кандидатом у депутати Одеської міської ради такою, що не відповідає вимогам абзацу 2 п. 4 ст. 41 КАС України і порушує його виборчі права, які гарантовані Конституцією України. Також позивач, просив суд зобов'язати Одеську міську виборчу комісію Одеської області повторно прийняти від нього заяву про реєстрацію та інші документи, які необхідні для реєстрації його кандидатом у депутати Одеської міської ради у триденний строк, прийняти рішення (постанову) стосовно реєстрації його кандидатом у депутати.
Відповідач позовні вимоги не визнав, вказуючи, що виборча комісія виконала вимоги Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських. селищних, міських голів" надавши постанову № 188 від 06 жовтня 2010 року голові Одеської міської організації політичної партії "Українська платформа". Крім того, відповідач зазначив, що усі прийняті рішення Одеської міської виборчої комісії Одеської області оприлюднюються шляхом їх розташування на дошці оголошень Одеської міської виборчої комісії Одеської області та на офіційному веб-сайті.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 14 жовтня 2010 року у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_4 до Одеської міської виборчої комісії Одеської області, за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору Одеської міської організації політичної партії "Українська платформа", про визнання бездіяльності такою, що не відповідає вимогам абзацу 2 п. 4 ст. 41 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів", зобов'язання вчинити певні дії відмовлено у повному обсязі.
В апеляційній скарзі ОСОБА_4 ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги ОСОБА_4, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.
01 жовтня 2010 року зборами Одеської міської організації політичної партії "Українська платформа" було прийнято рішення про висування кандидатом у депутати Одеської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому округу №1 ОСОБА_4, що підтверджується витягом з протоколу №4 зборів Одеської міської організації політичної партії "Українська платформа" від 01 жовтня 2010 року.
05 жовтня 2010 року від ОСОБА_4 Одеською міською виборчою комісією Одеської області були прийняті наступні документи: заява про реєстрацію кандидата в депутати Одеської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №01; копія свідоцтва про реєстрацію Одеської міської організації політичної партії "Українська платформа"; витяг з протоколу конференції Одеської міської організації політичної партії "Українська платформа"; заява про згоду балотуватися у кандидати в депутати Одеської міської ради; автобіографія ОСОБА_4; декларація про майно та доходи ОСОБА_4; фотокартки ОСОБА_4
06 жовтня 2010 року на засіданні Одеської міської виборчої комісії Одеської області була прийнята постанова № 188 "Про відмову в реєстрації висунутих Одеською міської організацією політичної партії "Українська платформа " кандидатів у депутати Одеської міської ради в одномандатних мажоритарних виборчих округах №№ 1, 11, 18, 19, 24, 50", якою (поряд з іншими кандидатами) відмовлено у реєстрації висунутого Одеською міською організацією політичної партії "Українська платформа" кандидата у депутати Одеської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №1 ОСОБА_4
Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що дії Одеської міської виборчої комісії повністю узгоджуються з вимогами ч. 2 ст. 44, ч. 4 ст. 41 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" та зазначений Закон не виключає права повторного подання кандидатами у депутати документів, але наявність волевиявлення кандидата для застосування подібної процедури, залежить від дати прийняття рішення згідно ч.4 ст.41 вище зазначеного Закону.
Судова колегія вважає ці висновки суду першої інстанції правильними і такими, що відповідають вимогам ст.ст. 2, 7, 10, 11, 70, 71, 72 КАС України, ч.1 ст. 38, ч. 4 ст. 41, ч. 2 ст. 44 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів".
В апеляційній скарзі ОСОБА_4 вказується, що висновок суду першої інстанції про те, що ним не надано доказів звернення до Одеської міської виборчої комісії з вимогою про надання копії постанови № 188 від 06 жовтня 2010 року є неправильним, оскільки відповідно до п. 4.8 постанови Центральної виборчої комісії № 350 від 15 вересня 2010 року копія постанови надається суб'єкту виборчого процесу, якого вона стосується, на його вимогу у строки, встановлені відповідним Законом України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів", яким передбачено, що копія не пізніше наступного дня після його прийняття надсилається (видається) відповідному кандидату в депутати або його довіреній особі. Апелянт, також, зазначає, що він не повинен надавати суду доказів звернення до Одеської міської виборчої комісії за постановою, оскільки вищевказаним Законом передбачено, що ця постанова повинна бути надіслана кандидату в депутати, навіть якщо кандидат в депутати і не з'явився до Одеської міської виборчої комісії за постановою.
Судова колегія не приймає до уваги ці доводи апелянта, з огляду на наступне.
Пунктом 4.8 Порядку ведення діловодства у виборчих комісіях та комісіях з референдумів, затвердженим Постановою Центральної виборчої комісії №350 від 15 вересня 2010 року визначено, що копія постанови, засвідчена головою комісії чи його заступником і секретарем комісії та скріплена печаткою виборчої комісії, видається суб'єкту виборчого процесу, якого вона стосується, на його вимогу у строки, встановлені відповідним Законом України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів".
Відповідно до ч.ч. 1, 4, 6 ст.41 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" кандидати у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі реєструються відповідною територіальною виборчою комісією в разі дотримання умов, передбачених ст. 38 цього Закону.
Територіальна виборча комісія не пізніш як на третій день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі та доданих до неї необхідних документів, але не пізніш як за 23 дні до дня виборів приймає рішення про реєстрацію кандидата або про відмову в його реєстрації.
Після спливу цього строку прийняття таких рішень не допускається. Копія цього рішення не пізніше наступного дня після його прийняття надсилається (видається) відповідному кандидату в депутати або його довіреній особі. Відмова у реєстрації кандидата у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі з підстав невідповідного оформлення документів, передбачених ч. 1, 3 ст. 38 цього Закону, не виключає повторного подання кандидатом заяви про реєстрацію. Така заява з виправленими відповідно до вимог цього Закону документами повинна бути подана до територіальної виборчої комісії не пізніш як за 23 дні до дня виборів. Остаточне рішення про реєстрацію кандидатів у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі приймається територіальною виборчою комісією не пізніш як за 22 дні до дня виборів.
Згідно з ч.2 ст.44 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" - рішення про відмову в реєстрації кандидата повинно містити вичерпні підстави відмови. Копія цього рішення надсилається (видається) відповідно представнику місцевої організації партії, від якої висунуті кандидати в депутати, кандидату в депутати сільської, селищної ради або кандидату на посаду сільського, селищного, міського голови чи його довіреній особі в строки, визначені ч. 9 ст. 40, ч. 4 ст. 41, ч. 4 ст. 42 цього Закону, тобто - не пізніше наступного дня після прийняття постанови про відмову у реєстрації кандидата у депутати.
Як вбачається з матеріалів справи, Одеська міська виборча комісія виконала вимоги ч. 2 ст. 44, ч. 4 ст. 41 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів". Пунктом 2 Постанови Одеської міської виборчої комісії № 188 від 06 жовтня 2010 "Про відмову в реєстрації висунутих Одеською міською організацією політичної партії "Українська платформа" кандидатів у депутати Одеської міської ради в одномандатних мажоритарних виборчих округах № 1, 11, 18, 19, 24, 50 "Українська платформа" вирішено надіслати (видати) копію постанови відповідним особам не пізніше наступного дня після прийняття даної постанови.
Також, свідок ОСОБА_5 в судовому засіданні 14 жовтня 2010 року зазначила, що копія постанови про відмову в реєстрації кандидата у депутати була вручена представнику Одеської міської організації політичної партії "Українська платформа" 07 жовтня 2010 року.
Щодо вимоги зобов'язати Одеську міську виборчу комісію Одеської області повторно прийняти заяву ОСОБА_4 про реєстрацію та інші документи, які необхідні для реєстрації його кандидатом у депутати Одеської міської ради у триденний строк, прийняти рішення (постанову) стосовно реєстрації його кандидатом у депутати суд першої інстанції вірно дійшов висновку проте, що вимоги задоволенню не підлягають, оскільки судом не встановлено ознак бездіяльності відповідача, яка б мала наслідок позбавлення апелянта виборчих прав у зв'язку з недотриманням вимог абзацу 2 ч.4 ст. 41 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських. селищних, міських голів". Також ОСОБА_4 не було вжито заходів щодо реалізації його права повторного звернення до Одеської міської виборчої комісії з заявою про реєстрацію кандидата в депутати та не надано доказів звернення позивача до відповідача з відповідною вимогою про надання копії постанови №188 від 06 жовтня 2010 року.
Враховуючи все вищевикладене, судова колегія вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують. За таких обставин, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 195, 196; п.1 ч.1 ст. 198; ст. 200; п.1 ч.1 ст. 205; ст. 206; ч.5 ст. 254 КАС України, судова колегія, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 14 жовтня 2010 року залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили негайно після її проголошення, є остаточною і оскарженню в касаційному порядку на підлягає.
Головуючий:
Суддя:
Суддя: