20 жовтня 2010 р.Справа № 2-а-9819/10/1570
Категорія: 7Головуючий в 1 інстанції: Вовченко О.А.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді -Яковлева Ю.В.
судді -Алєксєєва В.О.
судді -Жука С.І.
при секретарі -Святошенко К.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Одеської міської організації Партії «Солідарність»на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2010 року по адміністративній справі за позовом Одеської міської організації Партії «Солідарність»до Одеської міської виборчої комісії Одеської області, третя особа - кандидат на посаду Одеського міського голови ОСОБА_5, про визнання протиправною та скасування постанови Одеської міської виборчої комісії Одеської області від 13.10.2010 року № 564 «Про відмову у задоволенні скарги Одеської міської організації Партії «Солідарність»на дії кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_5.», про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
встановила:
Позивач -Одеська міська організація Партії «Солідарність»15.10.2010 року звернувся в Одеський окружний адміністративний суд з адміністративним позовом до Одеської міської виборчої комісії Одеської області, третя особа -кандидат на посаду Одеського міського голови ОСОБА_5, у якому просив суд:
- визнати протиправною та скасувати постанову Одеської міської виборчої комісії Одеської області від 13.10.2010 року № 564 «Про відмову у задоволенні скарги Одеської міської організації Партії «Солідарність»на дії кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_5»;
- визнати протиправною бездіяльність Одеської міської виборчої комісії Одеської області, щодо недотримання приписів Закону про здійснення контролю за використанням кандидатами на посаду міського голови власних виборчих фондів, контролю за дотриманням установленого Законом порядку проведення передвиборної агітації;
- зобов'язати Одеську міську виборчу комісію Одеської області вчинити певні дії, а саме: здійснити контроль за дотриманням установленого Законом порядку проведення передвиборної агітації, шляхом звернення до правоохоронних органів з заявою про вжиття відповідних заходів для встановлення обставин виготовлення, розповсюдження та кола осіб, причетних до виготовлення та розповсюдження анонімних друкованих агітаційних матеріалів; здійснити контроль за використанням коштів виборчого фонду суб'єкта виборчого процесу, шляхом перевірки чи були розповсюджені друковані агітаційні матеріали, виготовлені за рахунок і в межах коштів власного виборчого фонду кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_5; перевірити чи подано кандидатом на посаду Одеського міського голови ОСОБА_5 по одному примірнику виготовлених та розповсюджених друкованих агітаційних матеріалів до Одеської міської виборчої комісії Одеської області не пізніш як через два дні після їх виготовлення;
- за результатом вчинених дії прийняти відповідне рішення про оголошення чи не оголошення попередження кандидату на посаду Одеського міського голови ОСОБА_5 за порушення норм Закону.
В обґрунтування свого позову позивач посилався на те, що постанова Одеської міської виборчої комісії Одеської області № 564 від 13.10.2010 року порушує його права та інтереси у сфері публічно-правових відносин з боку відповідача при здійсненні ним владних управлінських функцій на основі законодавства, оскільки відповідач не здійснив жодних дій із власних повноважень, передбачених Законом. Також позивач зазначав, що 10.10.2010 року ним було отримано друкований агітаційний матеріал кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_5, який не відповідає вимогам п. 8 ст. 49 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»- відсутні відомості про друк, тираж та особу, відповідальну за випуск. Ці агітаційні матеріали спонукають виборців голосувати за кандидата у депутати та згідно ч. 1 ст. 47 Закону підпадають під визначення передвиборної агітації.
11.10.2010 року представник позивача подав до Одеської міської виборчої комісії Одеської області скаргу на дії кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_5 про здійснення контролю за використанням коштів його виборчого фонду та перевірку факту надання ним відповідачу в установлені строки примірників виготовлених і розповсюджених агітаційних матеріалів.
За результатами розгляду скарги, постановою № 564 від 13 жовтня 2010 року, Одеська міська виборча комісія Одеської області відмовила у задоволені скарги у зв'язку з неподанням належних доказів, які б підтверджували факт розповсюдження та замовлення агітаційних матеріалів, без відомостей про установу, що здійснила друк, його тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск саме суб'єктом оскарження.
В судовому засіданні представник позивача -ОСОБА_6 підтримав вказані позовні вимоги та просив їх задовольнити.
Представник відповідача -ОСОБА_7 та представник третьої особи -ОСОБА_8 заперечували проти задоволення зазначеного адміністративного позову, посилаючись на його безпідставність.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 17.10.2010 року в задоволенні адміністративного позову Одеської міської організації Партії «Солідарність»було відмовлено.
В апеляційній скарзі Одеська міська організація Партії «Солідарність», посилаючись на порушення судом 1-ї інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Одеського окружного адміністративного суду від 17.10.2010 року по даній справі та прийняти нову постанову про задоволення її адміністративного позову.
Заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду 1-ї інстанції в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Частиною 1 ст. 12 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та селищних, міських голів»від 10.07.2010 року, № 2487-VІ (далі Закон України № 2487-VІ) передбачено, що суб'єктами виборчого процесу є місцеві організації партій, які висунули кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі, або одномандатному виборчому окрузі, або одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, або кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.
Згідно ч. 1 ст. 172 КАС України, право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.
Постановою Центральної виборчої Комісії від 15.09.2010 року № 355 утворена Одеська міська виборча комісія Одеської області.
Відповідно до п. 24 ч. 5 ст. 25 Закону України № 2487-VІ, до повноважень міської виборчої комісії входить розгляд звернень, заяв і скарг стосовно підготовки та проведення місцевих виборів до відповідної місцевої ради, прийняття щодо них рішення.
Постановою Одеської міської виборчої комісії Одеської області № 42 від 30.09.2010 року було зареєстровано кандидатом на посаду Одеського міського голови ОСОБА_9, висунутого Одеською міською організацією Партії «Солідарність».
11.10.2010 року представник Одеської міської організації партії «Солідарність»ОСОБА_6 звернувся до Одеської міської виборчої комісії Одеської області зі скаргою на порушення вимог Закону України № 2487-VІ кандидатом на посаду Одеського міського голови ОСОБА_5
Скарга була зареєстрована в виборчій комісії за вх. № 2209. В цій скарзі представник Одеської міської організації партії «Солідарність»ОСОБА_6 зазначив, що в друкованому агітаційному матеріалі кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_5 відсутні відомості про установу, що здійснила друк, його тираж, інформацію про осіб, відповідних за випуск, та на агітаційному матеріалі присутні прізвище і зображення Президента України, при цьому просив оголосити попередження кандидату на посаду Одеського міського голови ОСОБА_5 за допущені ним порушення п. 8 ст. 49 Закону України № 2487-VI та п. 3 Указу Президента України «Про недопущення порушень закону під час передвиборної агітації». В підтвердження своїх доводів заявник додав буклет.
В ч. 1 ст. 47 Закону України № 2487-VІ, визначено поняття передвиборчої агітації - це здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати за або не голосувати за кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.
Приписами ст. 47 Закону України № 2487- VІ, передбачено, що передвиборну агітацію мають право вести місцеві організації партій, кандидати на посаду міського голови, зареєстровані відповідною територіальною виборчою комісією для участі у місцевих виборах. Розпочати свою передвиборчу агітацію можливо з дня, наступного за днем прийняття відповідною територіальною виборчою комісією рішення про реєстрацію кандидатів на посаду міського голови. Передвиборна агітація здійснюється в будь-яких формах і будь-якими засобами, що не суперечать Конституції та законам України.
Згідно ст. 90 того ж Закону України, відповідач, розглядаючи вказану скаргу позивача повинен був вирішити: чи мала місце оскаржувана дія суб'єкта оскарження; чи оскаржувана дія здійснювалась суб'єктом оскарження на законних підставах; які правові норми належить застосовувати до цих правовідносин; чи належить задовольнити кожну з вимог суб'єкта звернення або відмовити в їх задоволенні; чи належить поновити порушені права або законні інтереси суб'єкта звернення іншим способом; які рішення слід зобов'язати прийняти або які дії, що випливають з факту визнання оскаржуваних дій протиправними, вчинити.
Положеннями статті 89 зазначеного Закону України передбачено, що доказами, на підставі яких виборча комісія встановлює наявність чи відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення скаржника, суб'єкта оскарження чи заінтересованих осіб, та інші обставини, що мають значення для правильного розгляду скарги, можуть бути письмові документи і матеріали (в тому числі електронні), які містять відомості про обставини, що мають значення для правильного розгляду скарги, письмові пояснення суб'єктів виборчого процесу, речові докази, висновки експертів.
З витягу з протоколу № 19 засідання Одеської міської виборчої комісії від 13.10.2010 року вбачається, що під час розгляду скарги виборчою комісією досліджувався друкований матеріал, доданий до скарги представником Одеської міської організації партії «Солідарність»ОСОБА_6, а також письмові пояснення довіреної особи кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_5, де зазначено, що до наданого друкованого матеріалу ОСОБА_5, не має ні якого відношення.
Згідно ч.ч. 4 та 7 ст. 89, ч. 14 ст. 27 Закону України № 2487-VІ, виборча комісія приймає до розгляду лише ті докази, які мають значення для розгляду скарги, тобто які свідчать про наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги суб'єкта звернення і заперечення зацікавлених осіб, або конкретизують, уточнюють ці обставини тощо. Оцінка доказів належить до компетенції виборчої комісії, яка приймає рішення відкритим голосуванням більшістю голосів від присутніх членів комісії.
Частиною 8 ст. 49 того ж Закону України встановлено, що друкований агітаційний матеріал повинен містити відомості про установу, що здійснила друк, його тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск. Розповсюдження друкованих агітаційних матеріалів без зазначених відомостей забороняється.
З досліджених письмових доказів, що надані представником відповідача до суду вбачається, що 07.10.2010 року ОСОБА_10 - довірена особа кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_5, звернувся до Одеської міської виборчої комісії Одеської області з письмовим поданням про надання примірників агітаційного матеріалу, виготовленого за рахунок власного виборчого фонду, на якому відсутні прізвище і зображення Президента України та зазначено установу, що здійснила друк - «типографія ВМВ», тираж - «250000», інформацію про осіб, відповідальних за випуск - «ответственный ОСОБА_11.».
Наданий позивачем друкований матеріал не є ідентичними з примірниками друкованого агітаційного матеріалу кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_5., що подані до виборчої комісії та не підтверджують факт виготовлення та розповсюдження кандидатом на посаду Одеського міського голови ОСОБА_5, друкованих матеріалів, що надані представником Одеської міської організації Партії «Солідарність»ОСОБА_6
Частинами 1 та 6 ст. 90 Закону України № 2487-VІ визначено, що рішення виборчої комісії за результатами розгляду скарги має бути законним і обґрунтованим. Виборча комісія відмовляє в задоволенні скарги, якщо встановить, що рішення, дії або бездіяльність суб'єкта оскарження вчинені відповідно до закону, в межах повноважень, передбачених законом, і не порушують виборчі права суб'єкта звернення зі скаргою.
Судом 1-ї інстанції під час розгляду справи досліджувались докази з приводу розповсюдження друкованого агітаційного матеріалу (буклету), а саме акт від 10.10.2010 року про виявлення порушення виборчого законодавства на пл. Дерев'янка у місті Одеса.
Колегія суддів погоджується з критичною оцінкою, наданою цьому Акту судом 1-ї інстанції.
Частиною 9 ст. 64 Закону України № 2487-VI визначено, що територіальна виборча комісія та установа банку, в якій відкрито рахунок виборчого фонду, здійснюють вибірковий контроль за надходженням, обліком і використанням коштів виборчого фонду.
Колегія суддів вважає правильним висновок суду 1-ї інстанції про те, що позивач не надав суду належних та допустимих доказів на підтвердження доводів свого позову.
З огляду на викладене колегія суддів вважає, що суд 1-ї інстанції правильно і у достатньому обсязі встановив обставини справи, та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги колегія суддів вважає не суттєвими та такими, що висновків суду 1-ї інстанції не спростовують.
Підстав для скасування чи зміни зазначеної постанови суду 1-ї інстанції колегія суддів не вбачає.
Керуючись ст.ст. 94, 172, 177, ч. 1 ст. 195, п. 1 ч. 1 ст. 198, ч. 1 ст. 200 та п. 1 ч. 1 ст. 205 КАС України, колегія суддів -
ухвалила:
Апеляційну скаргу Одеської міської організації Партії «Солідарність»-залишити без задоволення.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2010 року по адміністративній справі за позовом Одеської міської організації Партії «Солідарність» до Одеської міської виборчої комісії Одеської області, за участю третьої особи: кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_5 про визнання протиправною та скасування постанови Одеської міської виборчої комісії Одеської області від 13.10.2010 року № 564 «Про відмову у задоволенні скарги Одеської міської організації Партії «Солідарність»на дії кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_5, про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії -залишити без змін.
Стягнути з Одеської міської організації Партії «Солідарність» (ідентифікаційний код 26597538) судовий збір у розмірі 1, 70 гривень за подання апеляційної скарги.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили негайно після її проголошення та оскаржена в касаційному порядку бути не може.
Головуючий:/підпис/Ю.В. Яковлев
Суддя:/підпис/В.О. Алєксєєв
Суддя:/підпис/С.І. Жук