Ухвала від 26.10.2010 по справі 2-а-156/10/9103

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 2а- 156 /10/9103

Суддя-доповідач: Горяйнов А.М.

УХВАЛА

26 жовтня 2010 року м. Київ

Суддя Київського апеляційного адміністративного суду Горяйнов А.М., перевіривши відповідність вимогам ст.ст. 105, 106, 172 КАС України матеріалів позовної заяви Херсонської міської виборчої комісії Херсонської області до Центральної виборчої комісії про визнання незаконними дій та скасування постанови, -

ВСТАНОВИВ:

Херсонська міська виборча комісія Херсонської області звернулася до суду з позовом, у якому просить визнати незаконними дії Центральної виборчої комісії щодо винесення постанови «Про звернення Херсонської міської організації Української морської партії, зареєстроване в Центральній виборчій комісії 21 жовтня 2010 року за № 21-34-55220» № 479 від 23 жовтня 2010 року та скасувати вказану постанову.

У відповідності до ч. 3 ст. 6 КАС України суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду у випадках, передбачених Конституцією та законами України.

Згідно п. 5 ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.

Таким чином, Херсонська міська виборча комісія Херсонської області, як суб'єкт владних повноважень, має право звернутися до суду з адміністративним позовом лише в тому разі, якщо таке право їй надане спеціальним законом.

Спеціальними законами, які визначають право виборчих комісій на звернення до суду під час виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів є Кодекс адміністративного судочинства України та Закон України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів».

Херсонська міська виборча комісія Херсонської області звернулася до суду з позовом про оскарження рішення та дій Центральної виборчої комісії.

Перевіряючи наявність у Херсонської міської виборчої комісії Херсонської області права на звернення до адміністративного суду з даним позовом керуюся наступним.

Особливості провадження у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій встановлені ст. 172 КАС України.

У відповідності до ч. 1 ст. 172 КАС України право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.

Таким чином, Херсонська міська виборча комісія Херсонської області не наділена правом звернення до адміністративного суду з позовом у порядку, встановленому ст. 172 КАС України, з позовними вимогами щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності Центральної виборчої комісії.

Право виборчої комісії на звернення до суду з позовом також закріплене у ч. 3 ст. 85 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів».

Згідно п. 1 ч. 3 ст. 85 вказаного Закону виборча комісія може оскаржити до суду рішення, дії чи бездіяльність, що стосується виборчого процесу, таких суб'єктів оскарження: органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, закладу, підприємства, установи, організації, їх посадових чи службових осіб.

Центральна виборча комісія відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» є постійно діючим колегіальним державним органом, який діє на підставі Конституції України, цього та інших законів України і наділений повноваженнями щодо організації підготовки і проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, всеукраїнського і місцевих референдумів в порядку та в межах, встановлених цим та іншими законами України.

Поняття державного органу є значно ширшим, ніж поняття органу державної влади.

У відповідності до ст. 6 Конституції України державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову.

Центральна виборча комісія не є органом державної (законодавчої, виконавчої чи судової) влади у розумінні ст.ст. 75, 127 та розділу VI Конституції України.

З огляду на те, що Центральна виборча комісія не є органом державної влади, частиною 3 ст. 85 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» позивачу, як виборчій комісії, не надано право оскаржувати в суді її рішення, дії та бездіяльність.

За таких обставин приходжу до висновку, що Херсонська міська виборча комісія Херсонської області не наділена правом на звернення до суду з даним адміністративним позовом.

Адміністративний позов, поданий особою, яка не наділена правом звернення до адміністративного суду, - не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України у разі звернення до адміністративного суду з позовом, який не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства суддя відмовляє у відкритті провадження у справі.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6, 17, 109, 165, 172 КАС України, -

УХВАЛИВ:

У відкритті провадження в адміністративній справі за позовною заявою Херсонської міської виборчої комісії Херсонської області до Центральної виборчої комісії про визнання незаконними дій та скасування постанови - відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та може бути оскарження протягом двох днів в апеляційному порядку до Вищого адміністративного суду України.

Суддя А.М. Горяйнов