Справа: № 2а-2456/10/2370 Головуючий у 1-й інстанції: Руденко А.В.
Суддя-доповідач: Зайцев М. П.
Іменем України
"19" жовтня 2010 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі :
головуючого судді Зайцева М.П.
суддів: Собківа Я.М., Усенка В.Г.
при секретарі Губа О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві апеляційну скаргу Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Черкаській області на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 26 липня 2010 року у справі за позовом прокурора м.Черкаси в інтересах держави в особі державного управління охорони навколишнього природного середовища в Черкаській області до Черкаської міської ради, третя особа ТОВ «Грандбуд-Д»про визнання незаконним і скасування рішення №4-289 від 20.12.2007 р., -
Позивач прокурор м.Черкаси в інтересах держави в особі державного управління охорони навколишнього природного середовища в Черкаській області звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом до Черкаської міської ради, третя особа ТОВ «Грандбуд-Д»про визнання незаконним і скасування рішення №4-289 від 20.12.2007 р. «Про погодження ТОВ «Гранбуд-Д» місця розташування 12-14 поверхового двосекційного житлового будинку з підземно-надземним паркінгом по вул.Ільїна, 226/3 та надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки».
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 26 липня 2010 року -у задоволені позову відмовлено.
Не погоджуючись з вищезазначеним судовим рішенням, Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Черкаській області подало апеляційну скаргу, в якій просить апеляційну інстанцію скасувати постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 26 липня 2010 року та прийняти нове рішення яким задоволити позовні вимог позивача в повному обсязі, посилаючись на неповне з'ясування судом першої інстанції всіх обставин справи, порушення норм матеріального та процесуального права.
У судове засідання з'явився представник позивача, інші сторони на розгляд справи не з'явилися, причини неявки суду невідомі, про розгляд справи були повідомлені належним чином.
Відповідно до ч.4 ст. 196 КАС України неприбуття в судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно зі ч.1 п.1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом першої інстанції встановлено, що Черкаська міська рада рішенням від 20.12.2007 р. № 4 - 289 «Про погодження TOB «Грандбуд - Д»місця розташування 12-14 поверхового двосекційного житлового будинку з підземно-надземним паркінгом по вул. Ільїна, 226/3 та надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки»вирішила товариству з обмеженою відповідальністю «Грандбуд - Д»:
- погодити місце розташування 12-14 поверхового двосекційного житлового будинку з підземно-надземним паркінгом по вул. Ільїна. 226/3 на земельній ділянці площею 2236 кв.м за рахунок міських земель, що не надані у власність чи користування;
- розробити проект озеленення та благоустрою земельної ділянки, що погоджена для розташування об'єкта та прилеглої території;
- надати TOB «Грандбуд - Д»дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки площею 2236 кв. м під 12-14 поверховий двосекційний житловий будинок з підземно-надземним паркінгом по вул. Ільїна. 226/3;
- товариству з обмеженою відповідальністю «Грандбуд - Д»питання відведення земельної ділянки вирішити відповідно до вимог Земельного кодексу України.
Прокурором м. Черкаси заявлено протест від 01.02.2008 р. № 07/1 - 684 вих.08 на рішення Черкаської міської ради від 20.12.2007р. № 4-289 про порушення органом місцевого самоврядування вимог чинного законодавства та не отримання позитивних висновків Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Черкаській області щодо погодження місця розташування 12-14 поверхового двосекційного житлового будинку з підземно - наземним паркінгом на земельній ділянці в м. Черкаси по вул. Ільїна. 226/3.
В протесті прокурора викладена вимога про приведення у відповідність до законодавства рішення органу місцевого самоврядування від 20.12.2007 р. № 4-289 та зупинено дію опротестованого акту з його обов'язковим розглядом в 10 - денний термін після надходження протесту.
Черкаська міська рада листом № 3237-01-21 від 17.04.2008р. повідомила прокурора м. Черкаси, що оскаржуване рішення Черкаської міської ради підготовлене відповідно до ст. 151 Земельного кодексу України та на підставі позитивних висновків служб міста.
Прокурор м. Черкаси, не погоджуючись з рішенням Черкаської міської ради № 4-289 від 20.12.2007 р. та відповіддю на протест прокурора, звернувся до суду з вимогою про визнання незаконним та скасування рішення Черкаської міської ради від 20.12.2007р. № 4-289 «Про погодження ГОВ «Грандбуд - Д»місця розташування 12 -14 поверхового двосекційного житлового будинку з підземно-надземним паркінгом по вул.Ільїна, 226\3 та надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки»
Черкаський окружний адміністративний суд в своєму рішенні прийшов до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог позивача.
Апеляційна інстанція погоджується з доводами суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Згідно з вимогами статті 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування та державних органів приватизації щодо земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Зі змісту рішення від 20.12.2007р. № 4-289 вбачається, що воно прийнято за результатами розгляду клопотання товариства з обмеженою відповідальністю «Грандбуд-Д»та на підставі статей 12, 124, 125 та 151 Земельного кодексу України.
Статтею 124 Земельного кодексу України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органом місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу (в редакції на день прийняття спірного рішення).
Частинами третьою, четвертою статті 123 Земельного кодексу України передбачено, що юридична особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у постійне користування із земель державної або комунальної власності, звертається з відповідним клопотанням до районної. Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій або сільської, селищної, міської ради. До клопотання про відведення земельної ділянки додаються матеріали, передбачені частиною п'ятнадцятою статті 151 цього Кодексу, документи, що обґрунтовують її розмір, призначення та місце розташування.
Частиною п'ятнадцятою статті 151 Земельного кодексу України (в редакції на день прийняття спірного рішення) передбачено, що матеріали погодження місця розташування об'єкта повинні включати: виконіювання з генерального плану або іншої містобудівної документації населеного пункту, копію плану земельної ділянки з нанесенням на ній варіантів розміщення об'єкта із зазначенням загальної площі, яку необхідно вилучити.
Частиною п'ятою статті 123 Земельного кодексу України передбачено, що відповідна районна державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки.
Таким чином, погодження природоохоронним органом місця розташування об'єкта при наданні органом виконавчої влади чи органом місцевого самоврядування згоди на розроблення проекту відведення земельної ділянки статтею 123 Земельного кодексу України (в редакції на день прийняття спірного рішення) не передбачено.
Оскільки відповідно до пункту 3 рішення Черкаської міської ради від 20.12.2007р. № 4-289 товариству з обмеженою відповідальністю «Грандбуд-Д»було надано дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що погодження місця розташування 12-14-поверхового двосекційного житлового будинку з підземно-наземним паркінгом Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Черкаській області здійснюватись не повинно.
Посилання апелянта на порушення при прийнятті оспорюваного рішення статей 123 та 151 Земельного кодексу України є помилковим, з тих підстав, що проект відведення земельної ділянки ТОВ «Грандбуд-Д»по вул. Ільїна, 226/3 затверджене рішенням Черкаської міської ради від 25.12.2008р. № 4-866. Оскільки рішенням від 20.12.2007р. № 4-289 проект відведення земельної ділянки по вул. Ільїна, 226/3 не затверджувався, частина шоста статті 123 Земельного кодексу України при прийнятті вказаного рішення застосуванню не підлягала. Оскільки, відповідно до пункту 1.1 рішення від 20.12.2007р. № 4-289 погоджено місце розташування земельної ділянки за рахунок міських земель, що не надані у власність чи користування, суд приходить до висновку про безпідставність застосування до спірних правовідносин статті 151 Земельного кодексу України.
Крім того, судова колегія вважає, оскільки рішення від 20.12.2007р. № 4-289 прийнято відповідно до частини п'ятої статті 123 Земельного кодексу України, тому необхідність одержання погодження місця розташування об'єкта відповідно до Порядку № 434 відсутня.
Враховуючи викладене, судова колегія приходить до висновку, що постанова Черкаського окружного адміністративного суду від 26 липня 2010 року ґрунтується на повному та об'єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають значення для вирішення спору, відповідає нормам матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, викладених у зазначеній постанові, у зв'язку з чим підстав для її скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Черкаській області - залишити без задоволення.
Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 26 липня 2010 року по справі № 2-а-2456/10/2370 - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст.212 КАС України.
Головуючий суддя:
Судді:
Повний текст постанови виготовлений 22 жовтня 2010 року.