Ухвала від 12.10.2010 по справі 2а-1638/09/2670

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а-1638/09/2670 (в 2-х томах) Головуючий у 1-й інстанції: Блажівська Н.Є.

Суддя-доповідач: Романчук О.М.

УХВАЛА

Іменем України

"12" жовтня 2010 р. м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого: Романчук О.М.,

Суддів: Собківа Я.М.,

Усенка В.Г.,

при секретарі: Шевчук К.В.,

розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління юстиції в м. Києві на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 грудня 2009 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 до Головного управління юстиції у м. Києві про зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 (далі -позивачі) звернулися до суду з позовом до Головного управління юстиції у м. Києві (далі - Відповідач) про зобов'язання вчинити дії.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 грудня 2009 року позов було задоволено частково. Визнано протиправним та скасувано Наказ Головного управління юстиції в місті Києві від 6 квітня 2009 року № 374/02 «Про відмову в реєстрації громадської організації «АСОЦІАЦІЯ ФАЛУНЬ ДАФА»; зобов'язано Головне управління юстиції в місті Києві повторно розглянути питання щодо реєстрації громадської організації «АСОЦІАЦІЯ ФАЛУНЬ ДАФА»відповідно до вимог чинного законодавства України

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, Відповідач звернулися з апеляційною скаргою, в якій просять скасувати постанову суду та ухвалити нову, якою відмовити у задоволенні позову.

В обґрунтування апеляційної скарги посилається на те, що судом першої інстанції при винесенні оскаржуваного судового рішення були порушені норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Заслухавши у судовому засіданні суддю-доповідача, пояснення сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.,

У відповідності до ч.1 ст. 36 Конституції України, громадяни України мають право на свободу об'єднання у політичні партії та громадські організації для здійснення і захисту своїх прав і свобод та задоволення політичних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів, за винятком обмежень, встановлених законом в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.

8 вересня 2008 року Позивачі звернулися до Відповідача із заявою про реєстрацію місцевої громадської організації «АСОЦІАЦІЯ ФАЛУНЬ ДАФА».

До вказаної заяви Позивачами було додано наступні документи: Протокол № 1 Загальних зборів громадської організації «АСОЦІАЦІЯ ФАЛУН ДАФА»від 21 серпня 2008 року; копію свідоцтва про державну реєстрацію громадського об'єднання від 28 червня 2002 року № 1985 Міністерства юстиції РФ; відомості про склад керівництва центральних статутних органів громадської організації «АСОЦІАЦІЯ ФАЛУНЬ ДАФА»; відомості про засновників громадської організації «АСОЦІАЦІЯ ФАЛУНЬ ДАФА»; Статут громадської організації «АСОЦІАЦІЯ ФАЛУНЬ ДАФА», затверджений Загальними зборами громадської організації «АСОЦІАЦІЯ ФАЛУНЬ ДАФА»від 21 серпня 2008 року Протокол № 1.

У заяві про реєстрацію громадської організації зазначено юридичну адресою громадської організації «АСОЦІАЦІЯ ФАЛУНЬ ДАФА»: 04212, АДРЕСА_1.

Статтею 1 Закону України «Про об'єднання громадян»від 16 червня 1992 року № 2460-XII (далі -Закон № 2460) дано визначення поняттю «об'єднання громадян» - добровільне громадське формування, створене на основі єдності інтересів для спільної реалізації громадянами своїх прав і свобод.

У статті 3 вказаного Закону визначено, що громадською організацією є об'єднання громадян для задоволення та захисту своїх законних соціальних, економічних, творчих, вікових, національно-культурних, спортивних та інших спільних інтересів.

Згідно зі ст.4 Закону № 2460, не підлягають легалізації, а діяльність легалізованих об'єднань громадян забороняється у судовому порядку, коли їх метою є: зміна шляхом насильства конституційного ладу і в будь-якій протизаконній формі територіальної цілісності держави; підрив безпеки держави у формі ведення діяльності на користь іноземних держав; пропаганда війни, насильства чи жорстокості, фашизму та неофашизму; розпалювання національної та релігійної ворожнечі; створення незаконних воєнізованих формувань; обмеження загальновизнаних прав людини.

Забороняється створення і діяльність політичних партій, керівні органи чи структурні осередки яких знаходяться за межами України, а також будь-яких структурних осередків політичних партій в органах виконавчої та судової влади, у Збройних Силах та Державній прикордонній службі України, Державній спеціальній службі транспорту, на державних підприємствах, в установах і організаціях, державних навчальних закладах.

Відповідно до ч.1 та 2 ст 14 Закону № 2460, легалізація (офіційне визнання) об'єднань громадян є обов'язковою і здійснюється шляхом їх реєстрації або повідомлення про заснування. Діяльність об'єднань громадян, які нелегалізовані або примусово розпущені за рішенням суду, є протизаконною.

У разі реєстрації об'єднання громадян набуває статус юридичної особи.

Відповідно до ч.1,2 та 3 ст. 15 Закону № 2460, для реєстрації об'єднань громадян його засновники подають заяву. Заява про реєстрацію політичної партії повинна бути підтримана підписами не менш як однієї тисячі громадян України, які мають виборче право.

До заяви додаються статут (положення), протокол установчого з'їзду (конференції) або загальних зборів, відомості про склад керівництва центральних статутних органів, дані про місцеві осередки, документи про сплату реєстраційного збору, крім випадків, коли громадська організація звільняється від сплати реєстраційного збору відповідно до законів України. Політичні партії подають також свої програмні документи.

Заява про реєстрацію місцевої громадської організації розглядається у 3-денний строк з дня надходження документів. Рішення про реєстрацію або відмову в ній заявнику повідомляється письмово не пізніше наступного робочого дня з дня прийняття рішення.

Наказом Головного управління юстиції у місті Києві від 6 квітня 2009 рок № 374/02 «Про відмову в реєстрації громадської організації «АСОЦІАЦІЯ ФАЛУНЬ ДАФА»відмовлено в реєстрації громадської організації «АСОЦІАЦІЯ ФАЛУНЬ ДАФА». Підставою для відмови в реєстрації громадської організації «АСОЦІАЦІЯ ФАЛУНЬ ДАФА»є невідповідність документів, поданих для реєстрації громадської організації «АСОЦІАЦІЯ ФАЛУНЬ ДАФА»ст. 1 Закону України «Про об'єднання громадян».

Висновок про наявність правових підстав для відмови в реєстрації громадської організації «АСОЦІАЦІЯ ФАЛУНЬ ДАФА»зроблений Відповідачем на підставі правового висновку щодо установчих документів, поданих на реєстрацію громадської організації «АСОЦІАЦІЯ ФАЛУНЬ ДАФА»від 6 квітня 2009 року. Згідно вказаного висновку, «з метою повного та всебічного розгляду, заява та статутні документи Організації були надіслані до Міністерства закордонних справ, Державного комітету України у справах національностей та релігій, Головного управління у справах національностей та релігій Київської міської державної адміністрації, Управління Служби Безпеки України по м. Києву та Київській області з проханням висловити їх думку з приводу назви, мети створення та положень інших документів вище означеної Організації», «на думку Міністерства закордонних справ діяльність організацій даного спрямування може бути оцінена як антикитайська за суттю й така, що шкодить розвитку відносин між Україною та КНР та створює певні труднощі для роботи Посольства України в КНР», «Відповідно до релігієзнавчого висновку Департаменту у справах державно-конфесійних відносин та забезпечення свободи совісті Державного комітету України у справах національностей та релігій «ФАЛУНЬ ДАФА»є релігійною течією, а згідно ст. 1 Закону України «Про об'єднання громадян»дія цього Закону не поширюється на релігійні організації».

У відповідності дота 2 ч.1 ст. 16 Закону № 2460, у реєстрації об'єднанню громадян може бути відмовлено, якщо його назва, статутний або інші документи, подані для реєстрації об'єднання, суперечать вимогам законодавства України.

Рішення про відмову у реєстрації повинно містити підстави такої відмови. Це рішення може бути оскаржено у судовому порядку.

Проаналізувавши зміст Правового висновку щодо установчих документів, поданих на реєстрацію громадської організації «АСОЦІАЦІЯ ФАЛУНЬ ДАФА»від 6 квітня 2009 року, колегія суддів приходить до висновку про те, що він є немотивованим, не містить жодного правового обґрунтування невідповідності поданих Позивачами документів вимогам законодавства України.

Зміст релігієзнавчого висновку Департаменту у справах державно-конфесійних відносин та забезпечення свободи совісті Державного комітету у справах національностей та релігій не може бути покладено в основу рішення Відповідача про відмову в державній реєстрації громадської організації, оскільки Департамент у справах державно-конфесійних відносин та забезпечення свободи совісті Державного комітету у справах національностей та релігій не є органом, до компетенції якого входить повноваження щодо проведення правової експертизи установчих документів на їх відповідність Конституції та іншим актам законодавства України в спірних правовідносинах.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про неправомірність відмови Відповідача у реєстрації громадської організації, про реєстрацію якої звернулись Позивачі. Тому, наказ Головного управління юстиції в місті Києві від 6 квітня 2009 року № 374/02 «Про відмову в реєстрації громадської організації «АСОЦІАЦІЯ ФАЛУНЬ ДАФА»є незаконним та таким, що прийнятий з порушенням вимог чинного законодавства України в сфері реєстрації об'єднань громадян та встановлених критеріїв прийняття рішень суб'єктом владних повноважень.

Також, колегія суддів вважає вірними висновки суду першої інстанції у частині часткового задоволенні позовних вимог щодо зобов'язання повторно розглянути питання щодо реєстарції громадської організації «АСОЦІАЦІЯ ФАЛУНЬ ДАФА». Так, судом першої інстанції було зроблено вірні висновки про неможливість перебирання судом повноважень щодо реєстрації громадської організації, вказаними повноваженнями наділений Відповідач.

Колегія суддів вважає неправомірними дії Відповідача, а висновки суду першої інстанції -обгрунтованими.

Судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, та ухвалено рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а тому, у відповідності до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду -без змін.

Керуючись ст. ст. 160, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України суд,

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління юстиції в м. Києві залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 грудня 2009 року -без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст.212 КАС України.

Головуючий суддя:

Судді:

Повний текст виготовлено: 18.10.2010 року