Справа: № 2а-7306/10/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Добрянська Я.І.
Суддя-доповідач: Зайцев М. П.
Іменем України
"19" жовтня 2010 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі :
головуючого судді Зайцева М.П.
суддів: Собківа Я.М., Усенка В.Г.
при секретарі Губа О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за апеляційною скаргою відповідача Державної податкової інспекції у Оболонському районі м.Києва на постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 26 серпня 2010 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «Енерготрейд» до Державної податкової інспекції у Оболонському районі м.Києва про скасування податкових повідомлень-рішень, -
Позивач ТОВ «Компанія «Енерготрейд» звернулась до Окружного адміністративного суду м.Києва з позовом до Державної податкової інспекції у Оболонському районі м.Києва про скасування податкових повідомлень-рішень відповідача від 09.09.2009 року №0000802304/0, від 25.11.2009 року №0000802304/1, від 03.02.2010 року №00008023304/2.
Постановою Окружного адміністративного суду м.Києва від 26 серпня 2010 року -позов задоволено.
Не погоджуючись з вищезазначеним судовим рішенням, Державна податкова інспекція у Оболонському районі м.Києва подала апеляційну скаргу, в якій просить апеляційну інстанцію скасувати незаконну, на їх думку, постанову суду першої інстанції та постановити нову про відмову в задоволені позовних вимог позивача повністю. В своїй апеляційній скарзі апелянт посилається на незаконність, необ'єктивність та необґрунтованість оскаржуваного рішення, невідповідність висновків суду дійсним обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування судового рішення.
У судове засідання з'явилися представники сторін.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно зі ч.1 п.1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Окружний адміністративний суд м.Києва в своєму рішенні прийшов до висновку про задоволення позовних вимог.
Апеляційна інстанція погоджується з доводами суду першої інстанції, з огляду на наступне:
Як вбачається з матеріалів справи, Державною податковою інспекцією у Оболонському районі м. Києва проведено планову виїзну перевірку ТОВ «Компанія «Енерготрейд», з питань дотримання вимог податкового валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2007р. по 31.03.2009р. За наслідками якої відповідачем складений Акт від 17.08.2009р. №466-23-4-33240206.
На підставі акту перевірки від 17.08.2009р. №466-23-4-33240206 відповідачем прийнято податкове повідомлення - рішення від 09.09.2009р. №0000802304/0 за платежем : збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності в сумі 925 847 грн. 72 коп. у т. ч. основний платіж - 617 231 грн. 81 коп., штрафні санкції - 308 615 грн. 91 коп.
Позивач не погодився з отриманим податковим повідомленням-рішенням та оскаржив його в порядку адміністративного оскарження відповідно до п. 5.2 ст. 5 Закону № 2181-ПІ від 21.12.2000р. "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
За результатами адміністративного оскарження податкове повідомлення -рішення №0000802304/0 залишено без змін, скарга - без задоволення. В результаті чого відповідачем винесені податкові повідомлення рішення від 25.11.2009р. №0000802304/1, від 03.02.2010р. №0000802304/2.
Даючи правову оцінку обставина м вказаної справи колегія суддів зважає на наступне.
Посадові особи податкового органу при проведенні вищезазначеної перевірки виходили з того, що відповідно до листа Міністерства юстиції України від 20.03.2009р. до набрання законної сили постанови КМУ від 27.12.2008р. №1161 «Про внесення змін до пункту 1 Порядку внесення до спеціалізованого фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ»у Порядок внесення до спеціалізованого фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України №442 від 11.06.2005р. внесено зміни, згідно з якими на обсяги природного газу, що постачаються для бюджетних організацій та установ, промислових та інших суб'єктів господарювання та їх відокремлених підрозділів, що використовують природний газ, збір справляється за нульовою ставкою є 13.01.2009р., а тому з 01.01.2009р. по 12.01.2009р. збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ на обсяги природного газу справляється у розмірі 12 %.
Крім того, зазначено, що ТОВ «Компанія «Енерготрейд»не включало до діючого тарифу витрати на реалізацію природного газу Національною акціонерною компанією «Нафтогаз України», а тому занизило суму збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності на загальну суму 617 231 грн.
80 коп.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем встановлені порушення Порядку внесення до спеціалізованого фонду державного бюджету збору у вигляді надбавки до тарифу на природний газ, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №442 від 11.06.2005р. зі змінами та доповненнями, в результаті чого позивач занизив суму збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності на загальну суму 617 231 грн. 80 коп. за період з травня 2008р. по грудень 2008р.
Згідно п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ" від 11.06.2005 №442 - під діючим тарифом слід розуміти ціну природного газу для відповідної категорії споживачів без урахування тарифів на його транспортування і постачання споживачам та суми податку на додану вартість. З наведеної норми видно, що терміни діючий тарифу на природний газ та ціна на природний газ є тотожними. З цієї ж норми вбачається, що до складу тарифу на природний газ не включається зокрема тариф на постачання природного газу, що доводить самостійність такого поняття.
Враховуючи наявні в матеріалах справи пояснення та розрахунки, фактичний розрахунок цільової надбавки до тарифу на природний газ здійснювався Товариством з обмеженою відповідальністю "Компанія"Енерготрейд" керуючись нормами наступних нормативних актів.
У період з 01.04.2008р. по 31.05.2008р. розмір збору у вигляді цільової надбавки відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 19.12.2007 року №1401 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України», становив 8% на обсяги
У період з 01.06.2008 р. по 12.01.2009 р. розмір збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ становив 12% від тарифу на природний газ, що передбачено Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження фінансового плану та основних показників руху коштів HAK "Нафтогаз України", як окремої юридичної особи на 2008 рік та внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України" від 09.04.2008р. №346;
У період з 01.01.2008 р. по 14.11.2008 р. відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2006 р. № 605 граничний рівень ціни на природний газ становив 934,70 грн. без ПДВ за 1 тис. куб. м. природного газу.
У цей же період Товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія"Енерготрейд" здійснювало постачання власного природного газу споживачам по тарифу 934,70 грн. за одну тис. куб. м.
На тариф природного газу в розмірі 934,70 грн. за одну тис. куб. м. природного газу у період з 01.04.2008 р. по 31.05.2008 р. Товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія"Енерготрейд" нараховувало збір у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ в розмірі 8%. (934,70 грн. х 8% = 74,78 грн.)
- у період з 15.11.2008 р. по 31.12.2008 р. відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 р. №998 граничний рівень ціни на природний газ становив 1152,00 грн. без ПДВ за 1 тис. куб. м. природного газу. По такому ж тарифу у цей же період Товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія"Енерготрейд" здійснювало постачання власного природного газу споживачам з якими перебувала у договірних стосунках. На тариф природного газу в розмірі 1152,00 грн. за одну тис. куб. м. природного газу (за цим тарифом TOB "Компанія"Енерготрейд" за його постачання споживачам, з якими укладені договори про постачання природного газу) Товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія"Енерготрейд" нараховувало цільову надбавку в розмірі 12%. (1152,00 грн. х 12% = 138,24 грн.)
Твердження відповідача про те, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія" Енерготрейд" неправильно визначило базу для нарахування збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природній газ для споживачів усіх форм власності, зокрема, до діючого тарифу на природній газ, мають включатись витрати Національної акціонерної компанії «Нафтогаз»на реалізацію природного газу шляхом додавання таких витрат до розміру затвердженого тарифу, судом не береться до уваги, оскільки має місце помилкове ототожнення Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" витрат HAK "Нафтогаз України" на реалізацію природного газу своїм споживачам з Товариством з обмеженою відповідальністю "Компанія"Енерготрейд" та її витратами.
ТОВ «Компанія «Енерготрейд»є окремою юридичною особою створеною приватними особами, і не входить до структури HAK «Нафтогаз України», зазначені обставини підтверджуються правовстановлюючими документами на підставі яких здійснює свою діяльність TOB Компанія «Енерготрейд».
Однак, представник відповідача не надав жодного доказу який би підтверджував, що позивач входить до структури HAK "Нафтогаз України".
У перевіряємий період тарифи на постачання природного газу визначалися постановами Національної комісії регулювання електроенергетики України, зокрема постановою НКРЕ від 07.08.2008 року № 935 та постановою НКРЕ від 21.06.2007 року № 775.
З тексту зазначених постанов ( вступної частин) вбачається, що їх ухвалення обумовлено виключно зміною розміру витрат на постачання природного газу, з чого випливає, що будь які витрати на постачання природного газу в тому числі і витрати на постачання природного газу HAK «Нафтогаз України»є виключно складовою тарифу на постачання природного газу, в силу зазначених вище правових норм не можуть бути включені до тарифу на природний газ у зв'язку з чим у включення їх до бази оподаткування при нарахуванні збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ є незаконним та безпідставним.
У зв'язку з викладеним, дії позивача при нарахуванні збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ, що підтверджено дослідженими в судовому засіданні обставинами, повністю узгоджуються та відповідають вимогам зазначених вище нормативних актів, а також норм Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ" від 11.06.2005 №442.
А тому, за сукупністю наведених обставин, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції, про те що позивач у перевіряємий період здійснював розрахунок цільової надбавки до тарифу на природний газ відповідно до вимог чинного законодавства, а тому оскаржувані податкові повідомлення є протиправними та підлягають скасуванню.
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що постанова Окружного адміністративного суду м.Києва від 26 серпня 2010 року ґрунтується на повному та об'єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають значення для вирішення спору, відповідає нормам матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, викладених у зазначеній постанові, у зв'язку з чим підстав для її скасування не вбачається.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Оболонському районі м.Києва -залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 26 серпня 2010 року по справі № 2-а-7306/10/2670 -залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст.212 КАС України.
Головуючий суддя:
Судді:
Повний текст ухвали виготовлений 22 жовтня 2010 року.