Справа: № 2а-2917/10/2370 Головуючий у 1-й інстанції: Тимошенко В.П
Суддя-доповідач: Зайцев М. П.
Іменем України
"19" жовтня 2010 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі :
головуючого судді Зайцева М.П.
суддів: Собківа Я.М., Усенка В.Г.
при секретарі Губа О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за апеляційною скаргою позивача багатофункціонального обслуговуючого еколого-комунального підприємства «Агроекологія» на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 09 серпня 2010 року у справі за позовом багатофункціонального обслуговуючого еколого-комунального підприємства «Агроекологія» до Черкаської районної державної адміністрації Черкаської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, визнання нечинним та скасування розпорядження в частині, -
Позивач багатофункціональне обслуговуюче еколого-комунальне підприємство «Агроекологія» звернулося до Черкаської районної державної адміністрації Черкаської області про визнання протиправними дії відповідача щодо відмови у наданні у довгострокову оренду земельної ділянки та зобов'язати відповідача прийняти рішення щодо надання в оренду строком на 15 років земельної ділянки площею 25, 6111 га в адміністративних межах Червонослобідської сільської ради Черкаського району Черкаської області.
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 09 серпня 2010 року -позов задоволено частково.
Не погоджуючись з вищезазначеним судовим рішенням, багатофункціональне обслуговуюче еколого-комунальне підприємство «Агроекологія» подало апеляційну скаргу, в якій просить апеляційну інстанцію скасувати незаконну, на їх думку, постанову суду першої інстанції та постановити нову про задоволення позову. В своїй апеляційній скарзі апелянт посилається на незаконність, необ'єктивність та необґрунтованість оскаржуваного рішення, невідповідність висновків суду дійсним обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування судового рішення.
У судове засідання з'явився представник позивача, інші учасники процесу на розгляд справи не з'явилися, причини неявки суду невідомі, про розгляд справи були повідомлені належним чином.
Відповідно до ч.4 ст. 196 КАС України неприбуття в судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно зі ч.1 п.1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Черкаський окружний адміністративний суду в своєму рішенні прийшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Апеляційна інстанція погоджується з доводами суду першої інстанції, з огляду на наступне:
Як вбачається з матеріалів справи, 23.05.2005року позивач звернувся з клопотанням до відповідача про надання у довгострокове користування на умовах оренди терміном на 15 років земельної ділянки площею 25,666 га із земель запасу Червонослобідської сільської ради.
07.06.2005 року відповідач надав дозвіл на замовлення в організації, яка має дозвіл (ліцензію), технічну документацію по заключению договору оренди земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, загальною площею 25, 666 га за рахунок земель запасу в адміністративних межах Червонослобідської сільської ради, в довгострокову оренду на 15 років.
30.03.2006 року позивач надав державному підприємству «Черкаський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою»технічне завдання на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право на земельну ділянку. Документацію розроблено підприємством та передано до Черкаського районного відділу земельних ресурсів.
Черкаський районний відділ земельних ресурсів, розглянувши технічну документацію, погодив її та зазначив, що вважає можливим передати багатофункціональному обслуговуючому еколого-комунальному підприємству «Агроекологія»для ведення сільськогосподарського виробництва у довгострокову оренду на 15 років земельну ділянку площею 25,6111 га ріллі за рахунок земель запасу в адміністративних межах Червонослобідської сільської ради Черкаського району Черкаської області ( а.с.14).
Відповідно до висновку державної експертизи № 515 від 13.06.2006 справу направлено на доопрацювання із зауваженнями - відсутність висновку конкурсної комісії про надання земельної ділянки.
02.11.2007 на засіданні районної конкурсної комісії по розгляду заяв громадян про надання земельних ділянок для ведення селянських (фермерських) господарств вирішено надати дозвіл багатофункціональному обслуговуючому еколого-комунальному підприємству «Агроекологія»на виготовлення проектної документації на земельну ділянку площею 25,6 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в адмінмежах Червонослобідської сільської ради в оренду на 15 років.
Висновком державної експертизи від 13.05.2008 № 1816, зокрема, у пункті 10.1 «Зауваження та пропозиції до землевпорядної документації»зазначено, що надання земельної ділянки необхідно здійснити згідно вимог Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України». У пункті 11 висновку державної експертизи «Підсумкова оцінка результатів державної експертизи»надано висновок: «позитивна оцінка при умові виконання п. 10.1»та зазначено, що Законом України № 509-VІ від 06.09.2008 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву»надання земельної ділянки проводиться без аукціону.
14.05.2008 державне підприємство «Черкаський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою»звернувся з проханням до Черкаського районного відділу земельних ресурсів направити у Черкаську районну державну адміністрацію технічну документацію із землеустрою щодо передачі земельної ділянки у довгострокову оренду на 15 років площею 26,6111 га позивачу для ведення сільськогосподарського виробництва.
Позивач неодноразово звертався з листами до відповідача з проханням затвердити технічну документацію та скласти договір оренди без проведення аукціону, однак відповідач відмовляв у наданні земельної ділянки з посиланням на статтю 134 Земельного кодексу України.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, колегія суддів зважає на наступне.
Суд зазначає, що відповідно до статті 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відповідно до ст. 58 Конституції України, Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод громадян та юридичних осіб.
Відповідно до ст.124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
Згідно абзацу 3 п. 1 Перехідних положень Земельного кодексу України у разі прийняття відповідними органами рішення про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки до 1 січня 2008 року передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної та комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів).
01.01.2008 р. набув чинності Закон України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" №107-\Ч від 28.12.2007 р., яким були внесені зміни, у тому числі до ст. 124 Земельного кодексу України та визначено, що у 2008 році набуття права на оренду земельних ділянок, що перебувають у державній та комунальній власності здійснюється виключно на аукціонах, крім земельних ділянок, що передається в оренду бюджетним установам, музеям, підприємствам і громадським організаціям у сфері культури і мистецтв (в тому числі національним творчим спілкам та їх членам під творчі майстерні), Пенсійному фонду України та його органам, державним видавництвам та підприємствам книгорозповсюдження".
Конституційним Судом України 22.05.2008 р. у справі №1-28/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України положення окремих статей Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України", у тому числі щодо внесення змін до ст. 124 Земельного кодексу України про набуття права оренди земельних ділянок на підставі аукціону.
Відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" №309-УІ від 03.06.2008 р., яким абзац другий частини першої статті 124 Земельного кодексу України викладено у наступній редакції: "Набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах (крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі, набуття права на оренду земельних ділянок під об'єкти соціального призначення, будівництво соціального і доступного житла, використання земельних ділянок для розробки корисних копалин та спеціального водокористування відповідно до отриманих спеціальних дозволів (ліцензій), використання релігійними організаціями (під культовими будівлями), які легалізовані в Україні)".
Статтею 22 Конституції України встановлено, що «при прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод".
При цьому слід зазначити, що Конституційний Суд України у Рішенні №5-рп/2005 від 22.09.2005 р. зазначив, що загальновизнаним є правило, згідно з яким сутність змісту основного права в жодному разі не може бути порушена.
Позивач, погоджуючи з відповідними установами проект відведення земельної ділянки підтверджує факт можливості дотримання ним екологічної, санітарно-епідеміологічної безпеки, забезпечення цільового використання землі, дотримання земельних сервітутів тощо.
У той же час, відповідач, за наявності законних підстав (враховуючи соціально-економічні чинники розвитку регіону, необхідність забезпечення нормальної життєдіяльності населення району та ін.), вправі прийняти рішення як про надання, так і про відмову у наданні в оренду земельної ділянки, яке має бути належним чином аргументовано.
Враховуючи, що дозвіл на виготовлення технічної документації щодо надання земельної ділянки в оренду, надано Черкаською районною державною адміністрацією позивачу листом №01-17/1012 від 07.06.2005 р., тобто до 1 січня 2008 р., то передача в оренду вказаної земельної ділянки із земель державної та комунальної власності повинна здійснюватися без проведення земельних торгів (аукціонів) в порядку встановленому ст.123 ЗК України.
Вирішуючи даний спір суд виходить з того, що статями 123, 124 Земельного кодексу України передбачено механізм розгляду питань про надання земельної ділянки в оренду.
Зокрема, виключно до компетенції райдержадміністрації віднесено прийняття за результатами розгляду поданих заявником документів відповідного рішення, а саме, про надання або про відмову у наданні в оренду земельної ділянки.
За таких обставин, суд не може підміняти державний орган та давати вказівки, які б свідчили про вирішення судом питань, які належать до виключної компетенції суб'єкта владних повноважень, а в даному випадку, зобов'язувати приймати наперед визначене рішення.
А тому, за сукупністю наведених обставин, колегія суддів вважає вірним висновком суду першої інстанції, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, щодо зобов'язання Черкаської РДА розглянути питання щодо можливості надання багатофункціональному обслуговуючому еколого-комунальному підприємству «Агроекологія», в оренду земельної ділянки строком на 15 років земельної ділянки площею 25, 6111 га в адміністративних межах Червонослобідської сільської ради Черкаського району Черкаської області і за результатами даного розгляду прийняти відповідне рішення.
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що постанова Черкаського окружного адміністративного суду від 09 серпня 2010 року ґрунтується на повному та об'єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають значення для вирішення спору, відповідає нормам матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, викладених у зазначеній постанові, у зв'язку з чим підстав для її скасування не вбачається.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу багатофункціонального обслуговуючого еколого-комунального підприємства «Агроекологія»-залишити без задоволення.
Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 09 серпня 2010 року по справі № 2-а-2917/10/2370 -залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст.212 КАС України.
Головуючий суддя:
Судді:
Повний текст ухвали виготовлений 22 жовтня 2010 року.