Ухвала від 08.09.2010 по справі 2а-2789/10/1270

Головуючий у 1 інстанції - Пляшкова К. О.

Суддя-доповідач - Дяченко С.П.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 вересня 2010 року справа №2а-2789/10/1270

< приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26 >

зал судового засідання №5 у приміщенні суду за адресою: м. Донецьк, бульвар Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді: Дяченко С.П., суддів: Сіваченко І.В., Шишова О.О.

при секретарі судового засідання: Васильєві Є.С.

за участю представника відповідача - Глушкова Г.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Комунального підприємства "Лисичанськтепломережа" на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 10 червня 2010 року у адміністративній справі № 2а-2789/10/1270 за позовом Державної податкової інспекції у м. Лисичанську Луганської області до Комунального підприємства "Лисичанськтепломережа" про стягнення податкового боргу в розмірі 1323605,25 грн.

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся з позовом до Комунального підприємства "Лисичанськтепломережа" про стягнення податкового боргу в розмірі 1 323 605,25 грн.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 10 червня 2010 року у справі № 2а-2789/10/1270 позов задоволено.

Стягнуто з комунального підприємства «Лисичанськтепломережа» заборгованість перед бюджетом з податку на прибуток у сумі 1 323 605,25 грн. в дохід Державного бюджету України.

З постановою суду першої інстанції відповідач не погодився, подав апеляційну скаргу, вважаючи, що судом першої інстанції неправильно застосовані норми матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги обґрунтовані тим, що оскільки штрафні санкції, передбачені Законом № 2181, є адміністративно-правовими санкціями, які можливо застосувати до суб'єкту господарювання лише з дотриманням строків, передбачених ст. 250 ГК України, тому, на думку апелянта, позивачем було пропущено строк для стягнення штрафних санкцій.

Просив рішення суду змінити в частині стягнення пені за несвоєчасне погашення податкових зобов'язань у сумі - 89 983 ,87 грн.

При апеляційному перегляді справи представник відповідача підтримав вимоги, викладені в апеляційній скарзі, та просив їх задовольнити.

Позивач в судове засідання не з'явився, про дату, час, та місце розгляду повідомлений належним чином.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, представника відповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги заперечення на неї, встановила наступне.

За вимогами пп. 5.1. ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-ІІІ податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої декларації і не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.

Строки сплати узгодженого податкового зобов'язання визначені у п.п.5.3.1. п.5.3. ст.5 наведеного Закону і становлять десять календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Відповідно до п.1 ст.9 Закону України “Про систему оподаткування” платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

За приписами п.3 ст.9 цього Закону обов'язок юридичної особи щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) припиняється із сплатою податку, збору (обов'язкового платежу).

За приписами п.1.3 ст.1, п.п.5.4.1 п.5.4 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-ІІІ податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції встановив фактичні обставини справи, правильно застосував норму матеріального та процесуального права, виходячи з наступного:

КП «Лисичанськтепломережа» зареєстрований в якості суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи Лисичанською міською радою та перебуває на обліку в позивача, як платник податків та зборів з 27.07.1992року

За відповідачем обліковується податковий борг перед бюджетом у сумі 1 323 605,25 грн., а саме: з податку на прибуток 1 236 621,38 грн., та пеня 86 983,87 грн., зазначене податкове зобов'язання складається з: самостійно узгоджених податкових зобов'язань по деклараціям з податку на прибуток: від 11.08.2008 № 17678 на суму 1 870 грн., від 10.11.2008 № 26331 на суму 5 205 грн., від 22.12.2008 № 29 051 на суму 1 428 грн., від 06.02.2009 року № 34893 на суму 732 грн., від 06.02.2009 № 34893 на суму 32 353 грн.

Крім того, 19.02.2008 року між відповідачем та ДПІ в м. Лисичанську було укладено договір № 12 розстрочення сплати податкових зобов'язань з податку на прибуток, відповідно до якого відповідачу надано розстрочення сплати податкових зобов'язань з податку на прибуток у розмірі 2 995 000 грн. 05.06.2008 року між відповідачем та ДПІ в м. Лисичанську було укладено договір № 36 розстрочення сплати податкових зобов'язань з податку на прибуток, відповідно до якого відповідачу надано розстрочення сплати податкових зобов'язань з податку на прибуток у розмірі 622 668,77 грн.

Натомість, відповідач з листопада 2008 року припинив сплачувати в повному обсязі суму розстрочених податкових зобов'язань, у зв'язку з чим, сума боргу по рішенню № 20 від 19.02.2008 року склала 590 755,72 грн.; по рішенню №54 від 05.06.2008 року - 591 300,56 грн.

Загальна сума недоїмки по основному боргу складає 1 236 621, 38 грн.

Аналізуючи матеріали справи колегія суддів приходить до висновку, що відповідач самостійно визначив предмет спору - правомірність нарахування ДПІ в м. Лисичанську пені за несвоєчасне погашення податкових зобов'язань в сумі -86 983,87 грн.

Колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне:

У преамбулі Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами" № 2181-111 від 21.12.2000р. (далі-Закон № 2181) визначено, що цей Закон, є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.

Відповідно до п. 1.2 ст. 1 Закону № 2181 податкове зобов'язання - це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Згідно з п. 1.3 ст. 1 Закону № 2181 податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

У п. 1.4 ст. 1 Закону № 2181 пеню визначено як плату у вигляді процентів, нарахованих на суму податкового боргу (без урахування пені), що справляться з платника податків у зв'язку з несвоєчасним погашенням податкового зобов'язання.

Згідно з п.п. 16.4.1 п. 16.4 ст. 16 зазначеного Закону пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120

відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Зазначений розмір пені діє щодо всіх видів податків і зборів (обов'язкових платежів), крім пені щодо порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється окремим законодавством.

Слід вказати, що наказом Державної податкової адміністрації України від 11 червня 2003 року № 290 було затверджено Інструкцію про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби, яку розроблено відповідно до Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", Закону України "Про систему оподаткування в Україні", Закону України "Про державну податкову службу в Україні" та інших нормативно-правових актів, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 27.06.2003р. за № 522/7843).

Цією Інструкцією встановлюється порядок ведення органами державної податкової служби обліку нарахування та погашення пені, що справляється з платника податків у зв'язку з несвоєчасним погашенням узгодженого податкового зобов'язання.

Відповідно до п. 4.2 Інструкції про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби встановлено, що погашення сум нарахованої та непогашеної пені здійснюється у загальному порядку, установленому для погашення податкового боргу.

Згідно до п. 1.6 ст. 1 Закону № 2181 примусове стягнення - звернення стягнення на активи платника податків у рахунок погашення його податкового боргу, без попереднього узгодження його суми таким платником податків.

Граничним строком стягнення податкового боргу, згідно ст. 15 Закону № 2181, у разі коли податкове зобов'язання було нараховане податковим органом до закінчення строку давності, визначеного у п. 15.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні податкового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів від дня узгодження податкового зобов'язання.

Відтак, порушення платником податків строків погашення податкового зобов'язання, встановлених Законом № 2181, тягне за собою нарахування контролюючим органом пені.

Таким чином, колегія суддів зазначає, що при нарахуванні пені, за Законом України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, який є спеціальним законом з питань оподаткування, застосовуються строки давності, передбачені ст. 15 Закону № 2181, а не строки накладення адміністративно-господарських санкцій, встановлених статтею 250 Господарського кодексу України.

Варто зазначити, що така правова позиція викладена в інформаційному листі Вищого адміністративного суду України від 20.07.2010 року № 1112/11/13-10 та підтримана Верховним Судом України.

Враховуючи наявність у відповідача податкового боргу, який є узгодженим в силу норм ст.5 Закону № 2181, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції щодо стягнення з відповідача податкової заборгованості в розмірі 1 323 605,25 грн.

За наслідками викладеного та відповідно до нормативного припису ч. 3 ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, за змістом якого, обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, колегія суддів вважає що підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду, не вбачається, рішення суду першої інстанції постановлено з дотриманням норм матеріального і процесуального права, підстав для скасуванню його не має. Апеляційну скаргу слід залишити без задоволення.

Ухвала в повному обсязі виготовлена 10 вересня 2010 року

Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Комунального підприємства "Лисичанськтепломережа" - залишити без задоволення.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 10 червня 2010 року у справі № 2а-2789/10/1270 за позовом Державної податкової інспекції у м. Лисичанську Луганської області до Комунального підприємства "Лисичанськтепломережа" про стягнення податкового боргу в розмірі 1 323 605,25 грн.- залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення; може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення ухвали в повному обсязі.

Головуючий: Дяченко С.П.

Судді: Сіваченко І.В.

Шишов О.О.