Ухвала від 07.09.2010 по справі 2а-10982/10/0570

Головуючий у 1 інстанції - Мозгова Н.А.

Суддя-доповідач - Ястребова Л.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 вересня 2010 року справа №2а-10982/10/0570

приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі:

судді - доповідача: Ястребової Л.В.

суддів: Колеснік Г.А., Ляшенка Д.В..

при секретарі судового засідання: Дровниковій К.В.

за участю представників:

від позивача: Груминський Г.В.

від відповідача: Троніц М.І.

від третьої особи: не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Донецьку апеляційну скаргу Контрольно- ревізійного управління в Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 06 липня 2010 року по справі № 2а-10982/10/0570 за адміністративним позовом Управління МНС в м. Єнакієве Головного управління МНС України в Донецькій області до Контрольно - ревізійного управління в Донецькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Управління Пенсійного фонду України в м. Єнакієве про визнання п. 1 Вимоги щодо проведення перерахунку та відповідних взаємозвірок щодо сум внесків до Фондів та повернення зайво сплачених коштів у сумі 167,61тис.грн. недійсним., -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з вищезазначеним позовом.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 06 липня 2010 року позов Управління МНС в м. Єнакієве Головного управління МНС України в Донецькій області до Контрольно - ревізійного управління в Донецькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Управління Пенсійного фонду України в м. Єнакієве про визнання п. 1 Вимоги щодо проведення перерахунку та відповідних взаємозвірок щодо сум внесків до Фондів та повернення зайво сплачених коштів у сумі 167,61тис.грн. недійсним задоволено.

Визнано недійсним пункт 1 вимоги Єнакієвського міжрайонного контрольно - ревізійного відділу від 19.04.2010 № 21-13/708 щодо проведення перерахунку та відповідних взаємозвірок щодо сум внесків до Фондів та повернення зайво сплачених коштів у сумі 167,61тис.грн.

Стягнуто з Державного бюджету України на користь Управління МНС в м. Єнакієве Головного управління МНС України в Донецькій області витрати по сплаті судового збору у розмірі 3 (три) грн. 40 коп.

В апеляційній скарзі представник відповідача просить скасувати постанову суду першої інстанції, прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.

Представник позивача в судовому засіданні проти доводів апеляційної скарги заперечував, представник відповідача доводи апеляційної скарги підтримала.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, заперечень на апеляційну скаргу, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Єнакієвським міжрайонним контрольно - ревізійним відділом з 05.03.2010р. по 31.03.2010р. було проведено ревізію використання бюджетних коштів виділених для забезпечення діяльності сил цивільного захисту в Управління МНС в м. Єнакієве Головного управління МНС України в Донецькій області за період з 01.02.2007р. по 28.02.2010р. За результатами проведеної ревізії Єнакієвським міжрайонним контрольно-ревізійним відділом складено акт від 06 квітня 2010 року №15, яким зокрема встановлено зайву сплату позивачем внесків до Пенсійного фонду України за період з 01.02.2007р. по 28.02.2010р. на загальну суму 167,61 тис. грн. чим порушено п. 4.1 та п.5.2.1 Інструкції про порядок обрахування та сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року №21-1 та п.2 ст.20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003р. за №1058-ІV.

19 квітня 2010 року Відповідачем прийнято спірну Вимогу № 21-13/708 про усунення порушень виявлених під час ревізії Управління МНС в м. Єнакієве Головного управління МНС України в Донецькій області, якою зобов'язано, крім іншого, провести перерахунок та відповідні взаємо звірки щодо сум внесків до Фондів та повернути зайво сплачені кошти в сумі 167,61 тис. грн.

Предметом спірних правовідносин є вимога контрольно-ревізійного відділу про відшкодування незаконних витрат в сумі 167,61 тис. грн.

Відповідно до ст. 2 Закону України “Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні” головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.

Відповідно до преамбули Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.

Згідно пп. 2.1.2 п. 2.1 ст. 2 вказаного Закону стосовно збору на обов'язкове державне пенсійне страхування контролюючим органом є органи Пенсійного фонду України.

Саме органи Пенсійного фонду України згідно з пп. 2.2.1, 2.2.2 п. 2.1 ст. 2 вказаного Закону мають право здійснювати перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати лише стосовно тих податків і зборів (обов'язкових платежів), які віднесені до їх компетенції цим пунктом.

Інші державні органи не мають права проводити перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), у тому числі за запитами правоохоронних органів.

Пунктом 2 ч. 1 ст. 64 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” саме Виконавчій дирекції Пенсійного фонду України та її територіальним органам надано право не частіше одного разу на календарний рік проводити планові, а також у випадках, передбачених законодавством, - позапланові перевірки на будь-яких підприємствах, в установах і організаціях та у фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності бухгалтерських книг, звітів, кошторисів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням, обчисленням та сплатою страхових внесків, отримувати необхідні пояснення, довідки і відомості (у тому числі письмові) з питань, що виникають під час таких перевірок.

Крім того, суд зауважує, що відповідно до ч. 1 ст. 103 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” метою державного регулювання та нагляду у сфері загальнообов'язкового державного пенсійного страхування є, зокрема, забезпечення дотримання суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування вимог законів, інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

При цьому, частиною 2 статті 103 Закону України № 1058 визначено вичерпний перелік органів, які здійснюють Державне регулювання та нагляд у порядку, передбаченому законодавством, до яких органи контрольно - ревізійної служби не відносяться.

Судом першої інстанції вірно встановлено, що на виконання приписів зазначених правових норм Управлінням Пенсійного фонду України в м. Єнакієве Донецької області було проведено планову перевірку Управління МНС в м. Єнакієве Головного управління МНС України в Донецькій області з питань дотримання вимог законодавства щодо нарахування, обчислення та сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів за період з 01.07.2007р. по 01.04.2009р. та надання достовірних відомостей до органів Пенсійного фонду України за період з 01.01.2007р. по 31.12.2008р, за результатами якої складено акт від 29.05.2009р. за №12058/02. Відповідно до висновку Акту перевірки порушень нарахування страхових внесків на грошове забезпечення не встановлено. Зокрема, внески до Пенсійного фонду України нараховані та сплачені на інші виплати, а саме на індексацію грошового забезпечення військовослужбовців, що відповідало вимогам чинного на той час законодавства.

Контрольно-ревізійним відділом під час ревізії вказаний акт врахований не був, замість цього ним здійснені функції, що належать до компетенції спеціально уповноваженого на те органу.

В свою чергу, п. 2 ч. 1 ст. 8 Закону України „Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні” відносить до функцій контрольно-ревізійного управління проведення у підконтрольних установах ревізії фінансово-господарської діяльності, використання і збереження фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильності визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, стану і достовірності бухгалтерського обліку та фінансової звітності.

Отже, Єнакієвський міжрайонний контрольно - ревізійний відділ діяв не у межах повноважень, що передбачені законами України, у зв'язку з чим прийнята за результатами таких дій вимога не може вважатися правомірною і підлягає визнанню недійсною.

Статтею 21 Закону України “Про пожежну безпеку” визначено, що умови оплати праці особового складу державної пожежної охорони відповідають умовам оплати праці осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, встановленим Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 17 статті 11 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової служби), особи рядового і начальницького складу з 1 січня 2007 року підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і є застрахованими особами.

Частиною 1 ст. 19 вказаного Закону визначено, що страхові внески до солідарної системи нараховуються для роботодавця - на суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат.

Відповідачем в Акті перевірки та вимозі від 19.04.2010 № 21-13/708 ставиться у провину Позивачу порушення приписів п. 4.1 та п.5.2.1 Інструкції про порядок обрахування та сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року №21-1 та п.2 ст.20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003р. за №1058-ІV.

Відповідно до приписів абзацу 1 п. 4.1 Інструкції для платників, зазначених у підпунктах 2.1.1 та 2.1.2 пункту 2.1 цієї Інструкції (до яких відноситься Управління МНС в м. Єнакієве Головного управління МНС України в Донецькій області) розмір страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування встановлюються відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" за ставкою 33,2 відсотка суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці", що підлягають обкладенню податком на доходи фізичних осіб, у тому числі і індексація грошового забезпечення військовослужбовців.

Постанова Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу”, на порушення якої посилався контрольно-ревізійний відділ, не підлягала застосуванню до періоду з 01 лютого 2007 року по 31 грудня 2007 року щодо якого, на його думку, відбулося порушення, оскільки набрала чинності після вказаного періоду - з 01 січня 2008 року.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, відносно того, що позовні вимоги Управління МНС в м. Єнакієве Головного управління МНС України в Донецькій області до Контрольно - ревізійного управління в Донецькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Управління Пенсійного фонду України в м. Єнакієве про визнання п. 1 Вимоги щодо проведення перерахунку та відповідних взаємо звірок щодо сум внесків до Фондів та повернення зайво сплачених коштів у сумі 167,61тис.грн. недійсним підлягають задоволенню.

За таких обставин, колегія суддів вважає, що судове рішення першої інстанції прийнято з дотриманням норм матеріального та процесуального права і не може бути скасовано чи змінено з підстав, що наведені в апеляційній скарзі.

Враховуючи наведене та керуючись статтями 195, 196, пунктом 1 статті 198, ст.ст. 200, 205, 206, 211, 212, 254, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Контрольно - ревізійного управління в Донецькій області - залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 06 липня 2010 року по справі № 2а-10982/10/0570 за адміністративним позовом Управління МНС в м. Єнакієве Головного управління МНС України в Донецькій області до Контрольно - ревізійного управління в Донецькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Управління Пенсійного фонду України в м. Єнакієве про визнання п. 1 Вимоги щодо проведення перерахунку та відповідних взаємозвірок щодо сум внесків до Фондів та повернення зайво сплачених коштів у сумі 167,61тис.грн. недійсним - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.

Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя: Л.В. Ястребова

Судді: Г.А. Колеснік

Д.В. Ляшенко