Головуючий у 1 інстанції - Ципко О.В.
Суддя-доповідач - Ястребова Л.В.
07 вересня 2010 року справа №2а-4218/10/1270
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі:
судді - доповідача: Ястребової Л.В.
суддів: Колеснік Г.А., Ляшенка Д.В.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 05 липня 2010 року по справі № 2а-4218/10/1270 за адміністративним позовом Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю сільськогосподарська фірма «Агроукрптаха» про стягнення коштів за невиконання 4 % нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2009 році, -
Позивач звернувся до суду з вищезазначеним позовом.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 06 липня 2010 року у задоволенні адміністративного позову Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю сільськогосподарська фірма "Агроукрптаха" про стягнення коштів за невиконання 4% нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2009 році відмовлено.
В апеляційній скарзі представник позивача просить скасувати постанову суду першої інстанції, прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.
Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п.2 ч.1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, заперечень на апеляційну скаргу, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю сільськогосподарська фірма "Агроукрптаха" зареєстрований в якості юридичної особи, яка використовує найману працю, та має зобов'язання перед Фондом по забезпеченню працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць.
Відповідно до ст.7 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» № 875-XII від 21.03.1991 року законодавство про соціальну захищеність інвалідів в Україні складається з цього Закону та інших актів законодавства, що видаються відповідно до нього.
Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (частина 3 статті 18 Закону № 875-ХІІ).
Згідно зі ст. 19 Закону України № 875-ХІІ, відповідачу встановлений норматив робочих місць інвалідів у кількості 39 працівників. У 2009 році замість 39 інвалідів працювало лише 24, тому кількість робочих місць не зайнятих інвалідами становить 15 осіб (звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2009 рік .
Згідно зі ст. 20 Закону України № 875-ХІІ, підпри ємства (об'єднання), установи і організації незалежно від форми власності і господарювання, де кількість працюючих ін валідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ч. 1 ст. 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділен ням Фонду соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (в об'єднанні), в установі, орга нізації за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом.
Відповідно до ч.3 ст. 18 Закону № 875-ХІІ (в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо реалізації інвалідами права на трудову зайнятість» від 23.02.2006 р.) підприємства зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Про наявність вакансій для працевлаштування інвалідів роботодавці повідомляють територіальні відділення Фонду соціального захисту інвалідів згідно з наказом Міністерства праці та соціальної політики України "Про затвердження форми звітності № 10-ПІ (річна) "Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів" та Інструкцію щодо заповнення форми звітності № 10-ПІ (річна) "Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів" від 10.02.2007 року № 42 щороку до 1 березня, наступного після звітного періоду, подається або надсилається рекомендованим листом за місцем їх державної реєстрації відділенню Фонду.
Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2009 рік Форми № 10-ПІ наданий відповідачем до Луганського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів у лютому 2009 року.
Про наявність вакантних місць роботодавці повинні повідомляти центри зайнятості, направляючи звітність у формі № 3-ПН згідно з наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.12.2005 року № 420.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що протягом 2009 року відповідач надавав до Луганського міського центру зайнятості даних про наявність посад для працевлаштування інвалідів та потреби в працівниках - інвалідах за формою № 3 -ПН, про що свідчать копії вищезазначених звітів.
Відповідно до ст. 4 Закону України "Про охорону праці", державна політика в галузі охорони праці базується на принципах, зокрема: пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці; встановлення єдиних вимог охорони праці для всіх підприємств та суб'єктів підприємницької діяльності незалежно від форм власності та видів діяльності.
Статтею 5 цього Закону передбачено також, що умови трудового договору не можуть містити положень, що суперечать законам та іншим нормативно-правовим актам з охорони праці. Працівнику не може пропонуватись робота, яка за медичним висновком протипоказана йому за станом здоров'я.
З вищевикладеного слідує, що обов'язок підприємства по створенню робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком займатись пошуком інвалідів для працевлаштування. Сам факт відсутності на підприємстві працевлаштованих інвалідів не є безспірною ознакою наявності відповідальності підприємства, яка могла настати лише у випадку, не вчинення останнім прямо передбачених законодавством заходів щодо працевлаштування інвалідів.
Товариство з обмеженою відповідальністю сільськогосподарська фірма "Агроукрптаха" регулярно надавало до Луганського міського центру зайнятості населення інформацію про наявність вакантних посад, де вказував про можливість прийняття на вакантні посади інвалідів.
Крім того, на протязі 2009 року відповідач окрім подання заявок до Луганського міського центру зайнятості населення самостійно займався пошуками інвалідів. Так, відповідачем до Краснодонського міського центру зайнятості були надіслані листи з проханням організувати аукціон професій за участю представника відповідача, для людей, які знаходяться на обліку в Краснодонському міському центрі зайнятості по питанню працевлаштування.
Також, ТОВ «СФ «Агроукрптаха» у 2009 року були направлені відповідні листи з проханням розмістити оголошення про вакансії для інвалідів, які є на птиці комплексах в с.Власівна та с.Поріччя на дошці оголошень:
- начальнику УПФУ в м.Краснодон;
- начальнику УПФУ Краснодонського району;
- голові Краснодонського МСЕК;
- начальнику УПСЗН Краснодонської райдержадміністрації;
- голові Верхньогерасимівської сільської ради.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідач виконав всі вимоги вищезазначених норм законодавства, з огляду на що, позовні вимоги Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю сільськогосподарська фірма "Агроукрптаха" про стягнення коштів за невиконання 4% нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2009 році задоволенню не підлягають.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що судове рішення першої інстанції прийнято з дотриманням норм матеріального та процесуального права і не може бути скасовано чи змінено з підстав, що наведені в апеляційній скарзі.
Враховуючи наведене та керуючись статтями 195, 196, пунктом 1 статті 198, ст.ст. 200, 205, 206, 211, 212, 254, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів - залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 06 липня 2010 року по справі № 2а-4218/10/1270 за адміністративним позовом Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю сільськогосподарська фірма "Агроукрптаха" про стягнення коштів за невиконання 4% нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2009 році - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя: Л.В. Ястребова
Судді: Г.А. Колеснік
Д.В. Ляшенко