Головуючий у 1 інстанції - Ірметова О.В.
Суддя-доповідач - Нікулін О.А.
03 вересня 2010 року справа №2а-3748/10/1270
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Нікуліна О.А.
суддів Радіонової О.О. Жаботинської С.В.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Ленінської міжрайонної державної інспекції у м. Луганську на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 06 липня 2010 року по справі № 2а-3748/10/1270 за позовом Ленінської міжрайонної державної інспекції у м. Луганську до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про стягнення штрафних(фінансових) санкцій у розмірі 8075,00 грн.,-
У травні 2010 року позивач звернувся з адміністративним позовом до відповідача про стягнення штрафних(фінансових) санкцій у розмірі 8075,00 грн.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 06 липня 2010 року по справі № 2а-3748/10/1270 у задоволенні позовних вимог Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську до фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 8075,00 грн. було відмовлено повністю.
З постановою суду першої інстанції не погодився позивач та звернувся з апеляційною скаргою на неї, в якій зазначено, що суд першої інстанції порушив норми матеріального та процесуального права внаслідок чого неправильно вирішив справу, вважає, що постанова підлягає скасуванню.
Сторони у судове засідання не прибули, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з наступного.
Відповідно до статті 1 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами), які здійснюють операції з розрахунків у готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.
Відповідно до статті 16 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» контролюючі органи мають право відповідно до законодавства здійснювати планові або позапланові перевірки осіб, які підпадають під дію цього Закону.
Планова перевірка здійснюється органами, уповноваженими законом нараховувати або стягувати податки і збори (обов'язкові платежі) з осіб, що використовують спрощену систему оподаткування згідно з пунктами 5-9 статті 9 цього Закону. Така перевірка здійснюється не частіше одного разу за наслідками звітного календарного року, але не раніше строків, визначених законодавством для подання річного податкового звіту (декларації) такими особами з такого податку. Будь-яке податкове або адміністративне нарахування, здійснене з порушенням цього правила, вважається незаконним та не підлягає виконанню.
Фізична особа - підприємець ОСОБА_3 як платник податків знаходиться на обліку в Ленінській міжрайонній державній податковій інспекції у м. Луганську та згідно акту перевірки від 27.11.2009 року № 0296/12/36/23/240302625 Ленінською міжрайонною державною податковою інспекцією у м. Луганську має свідоцтво про сплату єдиного податку фізичною особою № 848766 від 26.03.2009, виданого Ленінською МДПІ, термін дії до 31.12.2009.
27 листопада 2009 року посадовими особами Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську проведено перевірку фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, господарською одиницею перукарнею АДРЕСА_1 та належить суб'єкту господарської діяльності - фізичній особі ОСОБА_3
В ході перевірки суб'єкта господарювання - фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій були виявлені наступні порушення: при наданні послуг перукарнею «Каприз» розрахункова операція проведена без застосування реєстраторів розрахункових операцій, розрахунковий документ встановленої форми не надано. Адміністратор ОСОБА_4 за отриману послугу, а саме за фарбування волосся, взяла купюру 200 гривень та поклала на робоче місце адміністратора, звідки надала решту готівки. Після початку перевірки адміністратор підрахувала готівку на місці проведення перевірки власноручно склала опис готівкових коштів та підписала його. (арк. справи 6 - 8).
На підставі акта перевірки від 27 листопада 2009 року № 0296/12/36/23/240302625 у відповідності із пунктом 4 статті 17 та статті 22 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» рішеннями Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську від 21 грудня 2009 року № 0003322340 до фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 застосовані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 8075,00 грн. (арк. справи 12).
Згідно із статтею 25 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17-24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.
Сума застосованих штрафних (фінансових) санкцій ОСОБА_3 добровільно у визначені законом строки не сплачена.
Статтею 9 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» встановлено вичерпний перелік надання послуг, під час яких не застосовуються реєстратори розрахункових операцій, а саме: п.6 - при продажу товарів (наданні послуг) суб'єктами підприємницької діяльності - фізичними особами, оподаткування доходів яких здійснюється відповідно до законодавства з питань оподаткування суб'єктів малого підприємництва (в тому числі шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку), якщо такі суб'єкти не здійснюють продаж підакцизних товарів (крім пива на розлив), за умови ведення такими особами книг обліку доходів і витрат у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за поданням державного органу, уповноваженого провадити державну регуляторну політику.
Актом перевірки не встановлено продаж товарів (наданні послуг) відповідачем, які відповідно до чинного законодавства, повинні реєструватися за допомогою реєстраторів розрахункових операцій, а тому у позивача Ленінської МДПІ у м. Луганську не було підстав для застосування штрафних санкцій за порушення відповідачем ФОП ОСОБА_3 п. 1 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій».
Проте, колегія суддів не може погодитися з висновками суду першї інстанції.
Відповідно до статті 198 КАС України суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду має право: 1) залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін; 2) змінити постанову суду; 3) скасувати її та прийняти нову постанову суду; 4) скасувати постанову суду і залишити позовну заяву без розгляду або закрити провадження у справі; 5) визнати постанову суду нечинною і закрити провадження у справі; 6) скасувати постанову суду і направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції.
Відповідно до статті 202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; 3) невідповідність висновків суду обставинам справи; 4) порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання, а так само розгляд і вирішення справи неповноважним судом; участь в ухваленні постанови судді, якому було заявлено відвід на підставі обставин, які викликали сумнів у неупередженості судді, і заяву про його відвід визнано судом апеляційної інстанції обґрунтованою; ухвалення чи підписання постанови не тим суддею, який розглянув справу.
В травні 2010 р. Ленінська МДПІ у м. Луганську .звернулась до суду з позовом до ф.о. - підприємця ОСОБА_3 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 8 075 гри.
На підставі направлення від 27.11.09 №472 та згідно графіку перевірок СПД з питань контролю за розрахунковими операціями на листопад 2009 р.. фахівцями відділу контролю за суб'єктами господарювання, що здійснюють розрахунки у готівковій формі Ленінської МДПІ у м. Луганську проведено перевірку за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведений розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.
На підставі акту перевірки від 27.11.09 №0296/12/36/23/НОМЕР_2 Ленінською МДПІ у м. Луганську прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 21.12.09 №0003322340 у розмірі 8 075 грн.
Актом перевірки встановлені порушення п. І ст. З Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг від 6 липня 1995 р. №265/95-ВР, із змінами та доповненнями (далі - Закон №265), а саме розрахункова операція при продажу товару проведена без застосування зареєстрованого, опломбованого у встановленому порядку та переведеного у фіскальний режим роботи РРО.
Згідно із п.1 ст. З Закону №265, суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Згідно із ст. 15 Закону №265, контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Статтею 16 Закону №265 передбачено, планові або позапланові перевірки осіб, що використовують реєстратори роїрихункових операцій, розрахункові книжки або книги обліку розрахункових операцій, здійснюються у порядку, передбаченому законодавством України.
Ленінською МДП1 здійснено реєстрацію: реєстратора розрахункових операцій Міпі 500/02 МЕ, заводський №50003230, фіскальний №1236003496 за адресою АДРЕСА_1, перукарня, що належить ф.о. - підприємцю ОСОБА_3 (реєстраційне посвідчення№1236003496); книги обліку розрахункових операцій на реєстратор розрахункових операцій Міпі 500/02 МЕ, заводський №50003230, фіскальний №1236003496 (довідкою про реєстраціюкниги обліку розрахункових операцій №1236003496).
Ленінською МДПІ у м- Луганську 1 грудня 2009 р. №20779/3 отримано заяву ф.о. -підприємця ОСОБА_3 про ЗНЯТТЯ з обліку реєстратора розрахункових операцій Міні 500/02 МЕ, заводський №50003230, фіскальний №1236003496, що зареєстрований за адресою АДРЕСА_1, перукарня.
2 грудня 2009 р. ф.о. - підприємець ОСОБА_3 надана до МДШ довідку центру сервісного обслуговування МСП "Геко" про опломбування реєстратора розрахункових операцій.
Довідкою МДПІ від 2 грудня 2009 р. скасовано реєстрацію реєстратора розрахункових операцій Міпі 50 №2 МЕ, заводський №50003230, фіскальний №1236003496.
Згідно із п.2.11 Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого ДПА України від 1 грудня 2000 р. №614. зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 5 лютого 2000 р. №107/5298, із змінами та доповненнями, скасування реєстрації РРО здійснюється на підставі подання СГ заяви довільної форми до органу ДПС, де зареєстровано РРО. Перед скасуванням реєстрації РРО його необхідно зняти з обліку, про що робиться відмітка в реєстраційному посвідченні, і розпломбувати в ЦСО (крім випадків установлення невідповідності конструкції та програмного забезпечення реєстратора до документації виробника). При скасуванні реєстрації посадова особа органу ДПС вилучає реєстраційне посвідчення, довідку про опломбування, робить відповідний запис у Книзі реєстраторів розрахункових операцій та виписує довідку про скасування реєстрації реєстратора розрахункових операцій за встановленою формою (додаток 4), яка надасться СГ.
З 1 квітня 2009 р. ф.о. - підприємець ОСОБА_3 згідно із заявою про застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності №2395 перебуває на спрощеній системі оподаткування.
Перевірка за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій здійснена 27 листопада 2009 р,. а реєстрацію реєстратора розрахункових операцій скасовано 2 грудня 2009 р., тобто після проведення перевірки та винесені рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Перевіркою встановлено незастосування реєстратора розрахункових операцій відповідачкою при наданні перукарських послуг. Сума грошових коштів за місцем перевірки є отриманою виручкою, яка не проведена через РРО.
З урахуванням викладеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції не дотримався норм матеріального права під час вирішення справи, тобто наявні підстави для скасування судового рішення.
На підставі викладеного, керуючись ст. 198, 202, 205, 207 КАС України, колегія суддів ,-
Апеляційну скаргу Ленінської міжрайонної державної інспекції у м. Луганську на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 06 липня 2010 року по справі № 2а-3748/10/1270 - задовольнити.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 06 липня 2010 року по справі № 2а-3748/10/1270 - скасувати.
Позовні вимоги Ленінської МДПІ задовольнити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 суму штрафних(фінансових) санкцій в розмірі 8 075 гривень в доход Державного бюджету України
Постанова за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили через 5 днів після направлення копій особам, що беруть участь у справі, та може бути оскаржена до Вищого Адміністративного суду України протягом 20 днів з дня набрання рішенням законної сили.
Головуючий О.А.Нікулін
Судді О.О.Радіонова
С.В.Жаботинська