Головуючий у 1 інстанції - Любчик В.М.
Суддя-доповідач - Ляшенко Д.В.
31 серпня 2010 року справа №2а-709/10/0514
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі:
судді - доповідача: Ляшенко Д.В.
суддів: Колеснік Г.А., Ястребової Л.В.
при секретарі судового засідання: Агейченковій К.О.
за участю представників:
від відповідача: Петрова А.М. - за дов. № 01-1217 від 01.06.2010 року
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Добропільського міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття на постанову Добільського міськрайонного суду Донецької області від 18 червня 2010 року по справі № 2а-709/10/0514 за адміністративним позовом ОСОБА_4 - головного бухгалтера відокремленого підрозділу «Дитячий оздоровчий центр Донець» до Добропільського міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, за участю третьої особи - Державного підприємства «Добропіллявугілля» «про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності», -
У квітні 2010 року ОСОБА_4 - головний бухгалтер відокремленого підрозділу «Дитячий оздоровчий центр Донець» (далі по тексту - ВП «ДОЦ «Донець») звернулась до суду із позовом до Добропільського міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття про скасування постанови № 27 від 14.04.2010 року про адміністративне правопорушення та накладення штрафу в розмірі 136 грн. за неповну та несвоєчасну сплату страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в м. Добропіллі.
В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначила, що 19 квітня 2010 року отримала постанову № 26 від 14.04.2010 року, винесену Добропільським міським центром зайнятості про адміністративне правопорушення та накладення штрафу на неї за неповну та несвоєчасну сплату страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі по тексту - Фонд) у розмір 136 грн. Вважає, що зазначена постанова не відповідає вимогам чинного законодавства з наступних підстав.
Протягом липня-серпня 2009 року на виконання Урядового рішення (протоколом засідання КМУ від 23.07.2009 року № 48) з метою не допущення заборгованості з виплати заробітної плати шахтарям, згідно вимог Міністерства вугільної промисловості України, забезпечувалось першочергове спрямування коштів, що виділяються із державного бюджету та коштів, отриманих від реалізації вугілля, виключно на виплату заробітної плати працівникам. Урядовим рішенням передбачено, що нараховані податки та платежі до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, пенсійного та інших соціальних фондів підлягають сплаті протягом жовтня-листопада поточного року при умові одержання держпідтримки вугледобувних підприємств. Кошти на виплату заробітної плати зараховувалися на рахунки держказначейства для спрямування їх за призначенням згідно Урядового рішення, про що до Головних управлінь державного казначейства України в Донецькій, Львівській, Луганській, Волинських областях та м.Києві надійшли Головному управлінню державного казначейству України вказівки про здійснення контролю за їх цільовим використанням (Лист № 12-06/1302-12618 від 29.07.2009 року).
Організаційно-правова форма ВП «Дитячий оздоровчий центр «Донець» філія, структурний підрозділ Державного підрозділу «Добропіллявугілля» (далі по тексту - ДП «Добропіллявугілля»), без права юридичної особи. Головним підприємством є ДП «Добропіллявугілля», яке вилучає, розподіляє, фінансує та контролює усі платежі по ВП «Дитячий оздоровчий центр «Донець». Бхгалтером ВП «ДОЦ «Донець» кожного місяця нараховується заробітна плата працівникам та складається розрахунок коштів на виплату заробітної плати. Розрахунок подається до 6-го числа кожного місяця у фінансовий відділ ДП «Добропіллявугілля». Згідно розрахунку ДП «Добропіллявугілля» перераховує заробітну плату працівникам самостійно або перераховує кошти на розрахунковий рахунок ВП «ДОЦ «Донець» згідно внутрішнього розподілу коштів. ДОЦ «Донець» оздоровлює тільки дітей шахтарів ДП «Добропіллявугілля», не є прибутковим та всі затрати і платежі є затратами головного підприємства. Отже на розрахунковий рахунок ВП «ДОЦ «Донець» надходять кошти тільки по призначенню, перераховані через фінансово-економічний відділ ДП «Добропіллявугілля».
Перерахування заробітної плати, та внески в фонди соціального страхування проводяться з рахунків ДП «Добропіллявугілля», відкритих у відділенні Держказначейства. В платіжних дорученнях, у рядку «Платник» вказане ДП «Добропіллявугілля», лише в «Призначення платежу» зазначається за яке підприємство ДП «Добропіллявугілля» перераховує кошти (платна доручення № 494, 1806, 2426, додаток № 6). Крім того, перевірка проводилась за період з 07 квітня 2009 року по 31 грудня 2009 року. Позивачка була прийнята на роботу 25 листопада 2009 року, отже в зазначений період працювала 1 місяць 4 дні.
Постановою Добільського міськрайонного суду Донецької області від 18 червня 2010 року адміністративний позов задоволено у повному обсязі, а саме судом першої інстанції скасована постанова № 27 від 14.04.2010 року про притягнення до адміністративної відповідальності головного бухгалтера ОСОБА_4 за ч. 1 ст. 163-5 КУпАП у вигляді штрафу у розмірі 136 грн.
Відповідач вважаючи, що це судове рішення прийнято з порушенням норм матеріального права, звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просить постанову суду скасувати та постановити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні підтримав доводи апеляційної скарги та наполягав на ї задоволенні.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника відповідача, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає апеляційну скаргу необґрунтованою, а судове рішення таким, що підлягає залишенню без змін, з наступних підстав.
Відповідно до ст. 287 КУпАП постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено особою, щодо якої її винесено.
Відповідно до довідки АБ № 044274 з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України Відокремлений підрозділ «Дитячий оздоровчий центр «Донець» Державного підприємства «Добропіллявугілля» є філією без права юридичної особи, керівником якого зазначено Клімову Ніну Іванівну.
Судом встановлено та з матеріалів справи вбачається, що 26 березня 2010 року працівниками Добропільського міського центру зайнятості було проведено перевірку ВП «Дитячий оздоровчий центр «Донець» ДП «Добропіллявугілля» додержання законодавства з питань правильності нарахування та сплати страхових внесків до фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття та встановлено факти несвоєчасного перерахування страхових внесків за період з 01 квітня 2009 року по 31 грудня 2009 року, про що було складено акт № 59 від 26 березня 2010 року.
Згідно акту № 59 від 26 березня 2010 року, в результаті проведення планової перевірки ВП «ДОЦ «Донець» ДП «Добропіллявугілля» з питань дотримання вимог законодавства щодо правильності нарахування та своєчасності сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття за період з 07.04.2009 року до 31.12.2009 року, встановлено порушення вимог п. 3 ст. 17 та п.п. 2 п.2 ст. 35 Закону України «Про загальнообов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 року № 1533-Ш з подальшими змінами та доповненнями, що виявилося у неповному обсязі та несвоєчасній сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття до Фонду, встановлено недоїмку у розмірі 5430,03 грн., та згідно пункту 1 статті 38 вищезазначеного закону за несвоєчасну та неповну сплату страхових внесків нарахована пеня в сумі 198,57 грн.
В матеріалах справи наявний додаток до акту № 59 від 26.03.2010 року, який містить розрахунок нарахування та утримання страхових внесків виявлених під час перевірки.
Зазначене правопорушення зафіксовано у протоколі № 24 від 09 березня 2010 року, в свою чергу слід звернути увагу на те що акт складено 26 березня 2010 року, зі слів представника відповідача було зроблено описку, тому вірною датою складання протоколу слід вважати 09 квітня 2010 року.
Постановою директора Добропільського міського центру зайнятості Шевченко В.Г., на підставі акту позивач ОСОБА_4 притягнута до адміністративної відповідальності за ст. 165-3 КУпАП у вигляді штрафу у розмірі 136 грн. Згідно постанови, при виплаті заробітної плати працівникам нараховані страхові внески сплачувалися несвоєчасно та не в повному розмірі при виплаті заробітної плати 29.09.2009 року нараховані страхові внески до Фонду - 2482,16 грн., а перераховано до фонду 694,41 грн., та при виплаті заробітної плати 28.12.2009 року нараховані страхові внески 292,71 грн., а перераховано лише 79,83 грн.
Таким чином в неповному обсязі були сплачені страхові внески до фонду в вересні 2009 року, та в грудні 2009 року.
З копії акту № 59 від 26 березня 2010 року вбачається, що у період за який провадилась перевірка відповідальними за фінансово-господарську діяльність суб'єкта господарювання були керівник ОСОБА_5, за період з 07 квітня 2009 року до 10 вересня 2009 року, головний бухгалтер ОСОБА_6, за період з 10 вересня 2009 року по 16 листопада 2009 року - ОСОБА_7, з 26 листопада по час перевірки ОСОБА_4.
Згідно наказу № 204-к від 25 листопада 2009 року ОСОБА_8 була призначена на посаду головного бухгалтера ВП «ДОЦ «Донець» з 26 листопада 2009 року.
На підставі положення про відокремлений підрозділ «ДОЦ «Донець» ДП «Добропіллявугілля» керівник та головний бухгалтер підрозділу несуть персональну відповідальність за вірність обчислення та своєчасну сплату податків та обов'язкових платежів до бюджету та фондів згідно чинного законодавства, але позивач ОСОБА_4, як посадова особа, не є розпорядником державних коштів, які надходять до ВП «ДОЦ «Донець» за призначенням із ДП «Добропіллявугілля», на виплату заробітної плати, в тому числі сплату страхових соціальних внесків.
Крім того, розпорядженням Генерального директора В.Ф. Панібратченко № 80 від 08.07.2009 року зобов'язано узгоджувати всі перерахунки фінансових коштів з розрахунків ВП «ДОЦ «Донець» з дирекцією з економіки та фінансів.
В матеріалах справи містяться копії довідок-розрахунків ВП «ДОЦ «Донець», які щомісячне подаються до ДП «Добропіллявугілля» для здійснення перерахування коштів, з визначенням щомісячних страхових внесків, що відповідають розміру передбаченому Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», а також платіжні доручення, з підтвердженням, що перерахунок страхових внесків до Фонду сплачувався ДП «Добропілллявугілля», однак в сумах які не відповідають розрахунку коштів.
В матеріалах справи наявна копія розрахунку коштів необхідних для виплати заробітної плати за листопад 2009 року, яка була надіслана до фінансового відділу ДП «Добропіллявугілля», де головний бухгалтер ОСОБА_4 пропонує сплатити кошти в Фонд в розмірі 212,88 грн. та 79,83 грн., а всього 292,71 грн., що відповідає законодавству, однак копія платіжного доручення № 2426 від 28.12.2009 року, свідчить про те що страхові внески сплатило ДП «Добропіллявугілля» у розмірі 79,83 грн., тобто не в повному обсязі.
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що 28 грудня 2009 року страхові внески були перераховані до фонду не в повному обсязі ДП «Добропіллявугілля» не з вини головного бухгалтера ВП «ДОЦ «Донець» ОСОБА_4, а щодо сплати страхових внесків в неповному обсязі 29.09.2009 року, слід зазначити, що відповідальною за фінансово-господарську діяльність ВП «ДОЦ»Донець» на той період ОСОБА_4 не була. Позивачка у вказаний період не виконувала обов'язки головного бухгалтера підприємства, тому не може нести відповідальності за їх неналежне виконання.
У відповідності до ст. 8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема, людина її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Дослідивши в сукупності всі надані сторонами докази, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції щодо того, що виносячи постанову про притягнення до адміністративної відповідальності, суб'єкт владних повноважень, в порушення вимог ст. 280 КУпАП не перевірив, чи мала ОСОБА_4 реальну можливість здійснити ці виплати, чи були у підприємства відповідні кошти, чи є у діях позивача провина в порушенні Закону України «Про загальнообов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття».
Крім того, суд першої інстанції обґрунтовано вважає, що вина позивача ОСОБА_4 в несвоєчасній сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відсутня, оскільки грошові кошти у вказаний період ДП «Добропіллявугілля» не надавались, відповідно, не були своєчасно сплачені внески до фонду на випадок безробіття.
Згідно ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
При цьому ст. 18 КУпАП передбачено, що не є адміністративноим правопорушенням дія, яка хоч і передбачена цим кодексом або іншими законами, що встановлюють відповідальність за адміністративні правопорушення, але вчинена в стані крайньої необхіності, тоб то для усунення небезпеки, яка загрожує державному або громадському порядку, власності, правам і свободам громадян, установленому порядку управління, якщо ця небезпека за данних обставин не могла бути усунута іншими засобами і якщо заподіяна шкода є менш значною, ніж відвернена шкода.
Таким чином, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції щодо задоволення позовних вимог та скасування постанови № 27 від 14.04.2010 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_4 за ст. 165-3 КУпАП
Приймаючи викладене до уваги апеляційний суд зазначає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та ухвалено постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, керуючись ст. 195-196, ст. 199, ст. 200, ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Добропільського міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття на постанову Добільського міськрайонного суду Донецької області від 18 червня 2010 року по справі № 2а-709/10/0514 за адміністративним позовом ОСОБА_4 - головного бухгалтера відокремленого підрозділу «Дитячий оздоровчий центр Донець» до Добропільського міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, за участю третьої особи - Державного підприємства «Добропіллявугілля» «про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності» - залишити без задоволення, а постанову суду без змін.
Вступна та резолютивна частини ухвали складені, підписані колегією суддів у нарадчій кімнаті та проголошені в судовому засіданні 31 серпня 2010 року.
Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.
Ухвала складена в повному обсязі та підписана колегією суддів 06 вересня 2010 року.
Колегія суддів: