Ухвала від 03.09.2010 по справі 2а-4071/10/1270

Головуючий у 1 інстанції - Пляшкова К. О.

Суддя-доповідач - Дяченко С.П.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 вересня 2010 року справа №2а-4071/10/1270

зал судового засідання №5 у приміщенні суду за адресою: м. Донецьк, бульвар Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді: Дяченко С.П., суддів: Сіваченко І.В., Шишова О.О.

розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства "Групова збагачувальна фабрика "Білоріченська" на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 07 липня 2010 року у адміністративній справі № 2а-4071/10/1270 за позовом Прокурора Лутугинського району Луганської області діючого в інтересах держави в особі Лутугинського районного центра зайнятості Луганської області до Відкритого акціонерного товариства "Групова збагачувальна фабрика "Білоріченська" про стягнення заборгованості по сплаті внесків на загальнообов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття

ВСТАНОВИЛА:

Прокурор Лутугинського району Луганської області, діючий в інтересах держави в особі Лутугинського районного центра зайнятості Луганської області, звернувся до суду з адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства "Групова збагачувальна фабрика "Білоріченська" про стягнення заборгованості по сплаті внесків на загальнообов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття у сумі - 70 474 грн. 92 коп., пеню у сумі - 6 945 грн. 08 коп., на загальну суму - 77 420 грн.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 07 липня 2010 року позовні вимоги задоволено.

Стягнуто з відкритого акціонерного товариства «Групова збагачувальна фабрика «Білоріченська» на користь Лутугинського районного центру зайнятості недоїмку по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття у сумі - 70 474,92 грн., пеню у сумі - 6 945,08 грн., а всього - 77 420 грн.

З рішенням суду першої інстанції відповідач не погодився, подав апеляційну скаргу, вважаючи, що судом першої інстанції неправильно застосовані норми матеріального права. Доводи апеляційної скарги мотивовані тим, що при наданні позовної заяви прокуратурою не дотримано вимоги 106 КАС України. Крім того, суд першої інстанції знехтував правом відповідача на захист, розглянувши справу за його відсутності.

Просив рішення суду скасувати і прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог, відмовити.

Особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, незважаючи на те, що належним чином були повідомлені про дату, час і місце судового засідання. Відповідно до п.2 ч.1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, заперечення на неї, встановила наступне:

ВАТ «ГЗФ «Білоріченська» є платником страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, знаходиться на обліку в Лутугинському районному центрі зайнятості.

В період з 07 по 09 квітня 2009 року службовими особами Лутугинського районного центру зайнятості Луганської області була проведена перевірка з питань дотримання вимог законодавства щодо правильності нарахування та своєчасності перерахування страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за період з 18.10.2008 року по 07.04.2010 рік.

При проведенні перевірки було виявлено, заборгованість відповідача по страховим внескам до Фонду на випадок безробіття у сумі 77420 грн., з яких: недоїмка - 70474,92 грн., нарахована пеня - 6945,08 грн.

За результатами проведеної перевірки, Лутугинським районним центром зайнятості Луганської області було складено акт № 41 від 09.04.2010 року.

Зазначений акт перевірки, керівником та головним бухгалтером товариства підписано без заперечень та зауважень.

На час розгляду справи заборгованість відповідачем у добровільному порядку не погашена.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, колегія суддів зважає на наступне.

Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 2 березня 2000 року № 1533-III, що набрав чинності відповідно до п. 1 розділу VIII "Прикінцеві положення" з 01.01.2001 р. (далі по тексту -Закон № 1533-III).

Нормами вказаного Закону передбачено, що всі суб'єкти господарювання, незалежно від обраної системи оподаткування, які використовують найману працю, зобов'язані сплачувати страхові внески до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття за найманих працівників.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 12 Закону № 1533-III, виконавча дирекція Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття (далі - Фонд) є виконавчим органом правління Фонду, який забезпечує виконання рішень правління. Функції виконавчої дирекції Фонду покладаються на органи державної служби зайнятості, які в свою чергу наділені функціями виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Відповідно до ч. 2 ст. 12 даного Закону, виконавча дирекція Фонду та її робочі органи ведуть реєстр платників страхових внесків, проводять збір страхових внесків, контролюють правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрати за страхування на випадок безробіття, представляють інтереси Фонду в судових та інших органах.

Згідно зі ст.19 Закону України «Про зайнятість населення» Державна служба зайнятості має право стягувати з підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності, суми прихованих або знижених обов'язкових зборів та недоїмок до державного фонду сприяння зайнятості населення.

Згідно абз.1 ч.1 ст. 19 Закону №1533-III, для роботодавця розміри страхових внесків установлюються на календарний рік у відсотках до сум фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, що включають витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати, інших заохочувальних і компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, що визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці", які підлягають обкладенню податком з доходів фізичних осіб.

Відповідно до ч.2 ст.12 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» Лутугинський районний центр зайнятості є робочим органом виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та виконує покладені на нього функції, серед яких є здійснення обліку та ведення реєстру платників страхових внесків, збір страхових внесків, контроль за правильністю їх нарахування, своєчасністю сплати, представництво інтересів Фонду в судових органах та інших органах.

Згідно зі ст.34 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» Фонд має право застосовувати фінансові санкції, передбачені законом, у разі порушення порядку сплати страхувальниками страхових внесків, стягувати з посадових осіб та страхувальників передбачені законом штрафи та застосовувати інші фінансові санкції за недотримання цього Закону. Фонд зобов'язаний забезпечувати збір страхових внесків, контролювати правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття.

Відповідно до ст.35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та п.п.5.1, 5.2, 5.6, 5.7 Інструкції про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.12.2000 № 339 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2001 за № 30/5221, роботодавець зобов'язаний своєчасно та в повному розмірі сплачувати страхові внески до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.

Розмір страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, що підлягають сплаті до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України, встановлений ч.2 ст.1 Закону України від 11.01.2001 «Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування».

Відповідно до ч.1 ст.38 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків.

Абз.2 ч.1 ст.38 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» визначено, що у разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальниками або неповної їх сплати страхувальники сплачують суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню.

Згідно з абз.4 ч.1 ст.38 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь її строк.

Строк давності у разі стягнення страхових внесків, пені, та фінансових санкцій, передбачених ст. 38 вказаного Закону, не застосовується.

Згідно абз. 11 ч. 2 ст. 19 Закону України "Про зайнятість населення", Державна служба зайнятості має право стягувати з підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності, суми прихованих або знижених обов'язкових зборів та недоїмок до державного фонду сприяння зайнятості населення.

Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.12.2000 № 339 «Про затвердження Інструкції про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16.01.2001 за № 30/5221, затверджено порядок обліку платників страхових внесків, обчислення і сплати роботодавцями та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, обліку їх надходження до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та контролю за сплатою страхових внесків. При цьому Розділом 9 продубльовано вказані положення Закону стосовно відповідальності платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття.

Заборгованість Відкритого акціонерного товариства "Групова збагачувальна фабрика "Білоріченська" по сплаті страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття склала 77420 грн., з яких: недоїмка - 70474,92 грн., нарахована пеня - 6945,08 грн., зазначена сума заявлена до стягнення, обґрунтована, підтверджена матеріалами справи.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку про правомірність дій центру зайнятості щодо стягнення донарахованих сум страхових внесків та застосування фінансових санкцій Зазначене підтверджується наявними в справі доказами, які свідчать про непогашення відповідачем заборгованості по сплаті страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, що вказує на порушення останнім вимог діючого законодавства України.

Згідно зі ст.159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

Апелянтом не було надано доказів на підтвердження заявлених ним вимог, а тому доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції .

З огляду на наведене, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для його скасування не вбачається.

Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства "Групова збагачувальна фабрика "Білоріченська" - залишити без задоволення.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 07 липня 2010 року у адміністративній справі № 2а-4071/10/1270 за позовом Прокурора Лутугинського району Луганської області в інтересах держави в особі Лутугинського районного центра зайнятості Луганської області до Відкритого акціонерного товариства "Групова збагачувальна фабрика "Білоріченська" про стягнення заборгованості по сплаті внесків на загальнообов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: Дяченко С.П.

Судді: Сіваченко І.В.

Шишов О.О.