Головуючий у 1 інстанції - Тарасенко І. М.
Суддя-доповідач - Нікулін О.А.
02 вересня 2010 року справа №2а-8715/10/0570
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Нікуліна О.А.
суддів Попова В.В., Жаботинської С.В.
при секретарі судового засідання Дегтярьовій А.М.
за участю:
представника позивача не з'явився
представників відповідача Молчанова А.С., Череватової В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21 червня 2010 року по справі № 2а-8715/10/0570 за позовом Державного підприємства «Красноармійськвугілля» до Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області про часткове визнання протиправною та скасування вимоги про усунення порушень,-
У квітні 2010 року позивач звернувся з адміністративним позовом до відповідача про часткове визнання протиправною та скасування вимоги про усунення порушень.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 21 червня 2010 року по справі № 2а-8715/10/0570 адміністративний позов державного підприємства «Красноармійськвугілля» до Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області про часткове визнання протиправною та скасування вимоги про усунення порушень було задоволено, а саме:
визнано протиправною та скасовано вимогу Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області від 02 лютого 2010 року № 05-05-2-1014/847 в частині усунення порушень законодавства щодо :
- 856,37 тис. грн. - втрати підприємства внаслiдок укладання завідомо збиткових угод на постачання вугільної продукції ДП «Вугілля України»;
- 976,2 тис. грн. - втрати фінансових ресурсів ВП «Шахта «Родинська» внаслiдок реалізації вугілля ПП «ВКФ «Кама» за заниженими цінами;
- 293,34 тис. грн. - реалізація послуг ВП «Стандарт» з проведених хімічних аналізів проб вугілля, води, будівельних матеріалів, викидів в атмосферу шкідливих речовин та інших робіт за заниженими цінами;
- 3202,54 тис. грн. - втрачено доходів ВП «Автомобiлiст» внаслiдок необґрунтованого надання знижок до тарифів з наданих автомобільних послуг Асоцiацiї Фiнансових, Промислових i Торговельних підприємств «Донбаський Розрахунково-Фiнансовий Центр».
стягнуто на користь державного підприємства «Красноармйськвугілля» судові витрати у розмірі 3 (три) грн. 40 коп.. з державного бюджету.
З постановою суду першої інстанції не погодився відповідач та звернувся з апеляційною скаргою на неї, в якій зазначено, що КРУ в Донецькій області вважає постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21.06.2010 року № 2а-8715/10/05701 протиправною, про що свідчить порушення судом першої інстанції ст. 159 КАС України, в якій зазначено, що судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Адже, відповідно до ч.2 даної статті, законним є рішенням, ухвалене судом відповідно до. норм матеріального права при дотриманні норм адміністративного процесуального права. Але, як вбачається, судом при винесені оскаржуваної постанови порушені норми матеріального права, вважає, що постанова підлягає скасуванню.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, представників відповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції правильно встановив правовідносини між сторонами по справі, застосував відповідні норми матеріального та процесуального права та виходив з наступного.
Державне підприємство «Красноармійськвугілля» є юридичною особою, Статут, якого затверджений Міністром вугільної промисловості України Топаловим В. 19.01.2006 р., зареєстрований в Димитрівській міській раді Донецької області 26.01.2006 року.
З 28.09.2009 р. по 22.12.2009 р. з перервою з 12.10.2009 р. по 09.11.2009 р., Контрольно-ревізійним управлінням в Донецькій області проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності Державного підприємства «Красноармійськвугілля» та його структурних підрозділів за період з 01.01.2008 р. по 30.09.2009 р. За результатами перевірки складений акт №054-17/18 від 22.12.2009 р., яким встановлені порушення чинного законодавства що призвели до втрат, зокрема втрати підприємства внаслідок укладання завідомо збиткових угод на постачання вугільної продукції ДП «Вугілля України» та іншим покупцям вугільної продукції у сумі 856,37 тис. грн., втрати фінансових ресурсів ВП «Шахта «Родинська» внаслiдок реалізації вугілля ПП «ВКФ «Кама» за заниженими цінами 976,2 тис. грн.; реалізація послуг ВП «Стандарт» з проведених хімічних аналізів проб вугілля, води, будівельних матеріалів, викидів в атмосферу шкідливих речовин та інших робіт за заниженими цінами, що призвело до втрат у сумі 293,34 тис. грн.; втрачено доходів ВП «Автомобiлiст» внаслiдок необґрунтованого надання знижок до тарифів з наданих автомобільних послуг Асоцiацiї Фінансових, Промислових i Торговельних підприємств «Донбаський Розрахунково-Фiнансовий Центр» у сумі 3202,54 тис. грн.
За результати ревізії Генеральному директору ДП «Красноармійськвугілля» пред'явлена вимога про усунення порушень від 02.02.2010 р., в якій зазначено, що в ході ревізії виявлено порушень на загальну суму 560 720,33 тис. грн.., в зв'язку з чим КРУ в Донецькій області зобов'язує позивача прийняти заходи для усунення даних порушень.
Щодо безпідставного використання підприємством базових нормативів якості вугільної продукції при укладанні договорів постачання вугільної продукції, що призвело до завідомо збиткових угод на постачання вугільної продукції, що сприяло збитковій діяльності та спричинило втрати через надання знижок з урахуванням якості реалізованої вугільної продукції у 2008 р. та 9 місяцях 2009 р. суд зазначає наступне.
У вимозі КРУ в Донецькій області, яка оскаржується, приводиться порушення чинного законодавства у сумі 856,37 тис. грн.., яке стосується втрати підприємством фінансових ресурсів в наслідок укладання завідомо збиткових угод на постачання вугільної продукції ДП «Вугілля України». В той же час, на сторінці 132 акту ревізії приводиться на суму 856 366,86 грн. опис порушення, яке встановлено контролюючим органом, при перевірці умов укладених договорів з покупцями на поставку вугілля та вугільної продукції. При цьому ревізією встановлено, що згідно даних аналітичного обліку операцій з реалізації ДП «Красноармійськвугілля»,та наданих специфікацій до договорів на постачання вугільної продукції вартість її реалізація окремим суб'єктам господарювання : а саме ТОВ «Енергоімпекс», ТОВ «Марка Плюс», АФТ «ДРФЦ», ТОВ «Димитроввантажтранс», ЖКГ Димитровської міської ради, ТОВ «Донецький індустріальний союз»,ТОВ «Доненергоком», АТВТ УМР «Донбасводбуд», Димитровський професійний гірничий ліцей, здійснена з урахуванням знижок/надбавок у зв'язкау з невідповідністю якості реалізованого вугілля базовим нормативам зольності та вологи, що передбачені умовами договору для базової ціни вугілля.
Державне підприємство «Красноармійськвугілля» є одним з учасників Оптового ринку вугільної продукції (ОРВПУ). 28 грудня 2006 року між учасниками Оптового ринку був укладений договір, додатком до якого є правила Оптового ринку вугільної продукції, які регулюють механізм формування ціни вугільної продукції. Згідно п.п.4.1 п.4 цих правил, ціна закупівлі вугільної продукції узгоджується з Міністерством вугільної промисловості України. Оператором ОРВПУ здійснюється формування цін на двох етапах постачання вугільної продукції. Перший етап регламентує взаємовідносини між вугільними підприємствами та Оператором ОРВПУ, а другий між Оператором ОРВПУ та споживачами вугільної продукції. Відповідно до зазначених правил Оператор ОРВПУ - уповноважене членами ОРВПУ підприємство, яке здійснює діяльність із закупівлі та продажу вугільної продукції та іншу пов'язану з цим роботу згідно до Договору та Правил ОРВПУ.
На установчих зборах учасників ОРВПУ, які відбулися 28 грудня 2006 року, Оператором оптового ринку вугільної продукції України обрано ДП «Вугілля України»
Відповідно до пп. 4.2.1 п.4.2 п.4 Правил Оператором ОРВПУ здійснюється розрахунок єдиної оптової ціни для споживачів вугільної продукції у розрізі марок і сортів та кількісних і якісних характеристик вугільної продукції.
Оператор ОРВПУ, на підставі балансу сировинних ресурсів, витрат на послуги збагачення та перевезення вугілля, власних витрат формує прогнозовану оптову ціну вугілля для споживачів вугільної продукції.
Відповідно до пп.. 4.2.1 п.4 фактичні оптова ціна вугільної продукції ОРВПУ формується з урахуванням фактичних витрат на виробництво, постачання вугільної продукції та забезпечення діяльності оператора ОРВПУ.
Так, у відповідності до специфікацій до договорів, укладених між позивачем та ДП «Вугілля України», іншими споживачами вугільної продукції зазначених в акті перевірки, а саме ТОВ «Енергоімпекс», ТОВ «Марка Плюс», АФТ «ДРФЦ», ТОВ «Димитроввантажтранс», ЖКГ Димитровської міської ради, ТОВ «Донецький індустріальний союз», ТОВ «Доненергоком», АТВТ УМР «Донбасводбуд», Димитровський професійний гірничий ліцей, розрахунки за відвантажене вугілля відбуваються за базовими цінами, встановленими на Оптовому ринку з урахуванням показників якості вугілля.
Згідно до п.4.3 Наказу Міністерства вугільної промисловості України № 126 від 26.03.2008 р. «Про підсумки роботи підприємств вугільної промисловості в 2007 році і завдання на 2008 р.» фінансово-економічний департамент Мінвуглепрому зобов»язаний формувати цінову політику на оптовому ринку вугільної продукції і приймати заходи по її оптимізації.
Згідно п.1.2 Наказу Міністерства вугільної промисловості №88 від 05.03.2009 р. «Про підсумки роботи підприємств вугільної промисловості у 2008 р. і завдання на 2009 рік», генеральних директорів державних підприємств, відкритих акціонерних товариств, директорів самостійних шахт зобов»язано забезпечити, зокрема, виконання ресурсної бази щодо обсягів реалізації вугільної продукції згідно до додатку 11 до вказаного Наказу.
Додатком 11 до наказу Мінвуглепрому від 05.03.2009 р. № 88 «Ресурсна база щодо обсягів реалізації виходу продуктів збагачення, цін та вартості вугільної продукції по підприємствах Мінвуглепрому України на 2009 рік», встановлено для ДП «Красноармійськвугілля» технологічні показники зольності товарної вугільної продукції (рядового вугілля) встановлені у розмірі 41,7%, сірки - 1,6%, вологи - 8,1%, щодо марки «Г» відповідно 30,5%, 2,0%, 9,2% , з ціною 317,79 та 428,88 грн. відповідно, тобто в розрахунок вартості товарної продукції закладені якісні показники вугілля не базові, а технологічні, що спростовує висновки відповідача про можливість застосування базових показників при визначені відпускної ціни і підтверджує, що формування ціни відбувається не підприємством, а органом управління.
Підприємство виставляє рахунки покупцям за відвантажене вугілля за встановленою і затвердженою учасниками Оптового ринку вугілля схемою розрахунків, а в зв'язку з цим, твердження відповідача щодо укладання позивачем завідомо збиткових угод на постачання вугільної продукції документально не підтверджено суб'єктом владних повноважень.
Зміна ціни здійснюється Радою Оптового ринку вугільної продукції в засіданнях котрої завжди приймає участь представник Міністерства вугільної промисловості України, про що зазначено у відповідних протоколах засіданні Ради ОРВПУ.
Також, рішення прийняті на засіданнях Ради оптового ринку вугільної продукції України висвітлюється в протоколах, які надсилаються супровідним листом для керівництва і виконання Міністерством вугільної промисловості України.
Щодо втрати фінансових ресурсів ВП «Шахта «Родинська» внаслідок реалізації вугілля ПП «ВКФ «Кама» за заниженими цінами.
Вугілля марки ГР 0-200 в кількості 12 000,00 тис. тон, яке знаходилось на вугільному складі ВП «шахта «Родинська» ДП «Краноармійськвугілля», було реалізоване Приватному підприємству «Виробничо-комерційна фірма «Кама» на підставі договору купівлі-продажу (біржовий контракт) № 22/-7-09-01-т від 22.07.2009 р. в результаті проведених біржових торгів на Земельній Товарно-Транспортній Біржі. У відповідності до договору купівлі-продажу вугілля має якісні характеристики: середня зольність -57,2 %, сірка-0,6%, волога - 8,0 %. Початкова ціна продажу товару на біржових торгах, як зазначено в п.3.1 договору склала 1 430 040,0 грн., яка виставлена відповідно до ринкової вартості майна, визначеної суб'єктом оціночної діяльності Приватним підприємством «Авто експерт», згідно звіту про незалежну оцінку майна станом на 16.07.2009 р. Продаж товару вчинено за остаточною ціною, яка склалася за результатами проведених біржових торгів, у розмірі 1 440 000,0 тис.грн., з урахуванням ПДВ. В 2009 році згідно довідки ВП «Стандарт» ДП «Красноармійсьвугілля», планові технологічні показники якості добуваємої вугільної продукції по ВП «шахта «Родинська» складали для вугілля марки Гр. 0-200 по зольності 42,7 %, по сірці - 0,6 %, по волозі - 7,5 %, фактичні - зола - 48,1 %, сірка - 0,6 %, волога - 7,6 %. Тобто, якісні показники вугілля, реалізованого ПП «ВКФ «Кама» по зольності (57,2%) мали суттєві відхилення від фактичних та планових показників по шахті, перевищували граничну норму зольності, що у відповідності до Інструкції по обліку обсягів добичі рядового вугілля та готової продукції на шахтах, розрізах та збагачувальних фабриках Мінвуглепрому України» , затверджена наказом Міністерства вугільної промисловості України від 27.09.1996 р. № 466 , давало підстави підприємству вважати діну партію гірничої маси не кондиційним вугіллям, яка за приписами Інструкції в обсяг видобутку не включається, а направляється на породний відвал. Позивач, в випадку виконання Інструкції, взагалі не отримав би фінансових ресурсів, але здійснив пошук покупця і реалізував вугільну масу в кількості 12 000,0 тон на загальну суму 1 440 000,0 грн. В зв'язку з цим висновки відповідача щодо фінансових втрат ДП «Красноармійськвугіля» від здійснення даної господарської операції суб'єктом владних повноважень не підтверджено. Також, судом не приймаються доводи відповідача, стосовно того що на момент перевірки якісні показники рядового вугілля на складі шахти мали відхилення від тих що зазначені в посвідченнях якості на момент здійснення продажу, з погляду на наступне. В акті ревізії, КРУ в Донецькій області зазначає що вугілля продане позивачем ПП «Кама», находиться у позивача на вугільному складі на відповідальному зберіганні. Приписів від ПП «Кама» щодо зберігання окремо належного їй майна, заборон на користування даним майном позивач не отримував, а тому у відповідності до ст.. 941, 944 ЦКУ зберігач має право змішати речі одного роду або використати річ, з подальшим поверненням поклажедавцю майна відповідної якості та кількості. В зв'язку з цим, відхилення якісних показників вугілля в момент продажу і в момент зберігання об»активно може мати відхилення.
Щодо реалізації ВП «Стандарт» та ВП «Автомобіліст» послуг з проведення для Асоціації Фінансових, Промислових і Торговельних підприємств «Донбаський Розрахунково-Фінансовий Центр» (ДРФЦ ) хімічних аналізів проб вугілля та виконання автоперевезень за заниженими розцінками, встановлено наступне.
ВП «Стандарт» відповідно до договору № 17 від 02.01.2008 року, додаткових угод від 01.12.2008, 01.12.2009 р. надає послуги Асоціації ДРФЦ з опробування рядового вугілля, проведення хімічних аналізів проб вугілля на визначення показників зольності, сірки та вологи, виходу летючих речовин, теплоти горіння. У відповідності до п.3.1 договору, розрахунок вартості послуг встановлений в умовах жовтня 2007 року що є додатком до договору. У відповідності до п.6.1 договору, умови договору можуть бути змінені по взаємній згоді сторін з обов'язковим складанням письмового документу. З моменту укладання вартість послуг сторонами не переглядалась. Встановлена вартість послуги покриває витрати підрозділу на виконання хімічних аналізів.
ВП «Автомобіліст» відповідно до догорів № 1/720 від 23.11.2007 р. та № 1177 від 08.12.2008 року здійснював в 2008 та 2009 роках для Асоціації ДРФЦ послуги з перевезення відходів збагачення АП ЦОФ «Комсомольська». У відповідності до даних договорів розмір оплати за послуги, пов'язані з перевезенням, визначаються по договірним тарифам додатковою угодою, яка є невід»ємною частиною договору. Додаткові угоди до даних договорів підписані сторонами з протоколами розбіжностей та визначають тарифи на перевезення автомобілем БЕЛАЗ-7522 у розмірі 17,68 грн., автомобілем Белаз -7523 у розмірі 16,84 грн. за 10 т/км. Згідно листування (12.05.2008 р.,07.08.2009 р.), ВП «Автомобіліст» неодноразово піднімав питання щодо збільшення тарифів за перевезення, але контрагент наголошував на тому що підвищення тарифів з автоперевезення тягне за собою підвищення вартості послуг зі збагачення вугілля, так як автотранспортні послуги є однією із складових при формуванні ціни за збагачення вугілля.
Між позивачем та Асоціацією ДРФЦ також укладений договір № 136 від 01.06.2005 р. у відповідності до якого Асоціація ДРФЦ здійснює збагачення вугілля марки Гр. 0-200, якій належить ДП «Красноармійськвугілля», на ЦЗФ «Комсомольська» . Протягом 2008 - 2009 років вартість послуг з переробки складала 23, 0 грн. за одну метричну тону, при цьому вартість затрат згідно до кошторису витратна збагачення періодично збільшувався, що підтверджувала Асоціація ДРФЦ регулярно. До складу кошторису витратна збагачення включаються витрати виробничого характеру, в тому числі витрати на вивіз породи та хімічні аналізи.
У відповідності до ст. 19 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання мають право без обмежень самостійно здійснювати господарську діяльність, яка не протирічить законодавству. Ціни на вищезазначені послуги не регулюються державою. У відповідності до ст. 190 ГПК України, вільні ціни визначаються суб'єктами господарювання самостійно за згодою сторін. При цьому сторони керуються вибраною стратегією розвитку та коньюктурою ринку. Договірна ціна встановлюється на підставі узгодження цін попиту та пропозицій на принципі рівності сторін. Судом приймаються доводи позивача про те що послуги з проведення хімічного аналізу та автоперевезення спеціальним технологічним транспортом мають обмежений ринок, наполягання з боку позивача на збільшення вартості даних послуг ймовірно призведе до збільшення вартості послуг зі збагачення вугілля або до розірвання договорів на проведення хімічних аналізів та виконання автоперевезень, що має наслідки вивільнення робочих місць, простою транспорту та обладнання, зменшення доходів підприємства, так як пропозицій на даному ринку послуг є достатньо.
Колегія суддів зазначає, що сутність порушень, встановлених відповідачем, визначається ним як неефективні управлінські рішення.
Неефективність управлінських рішень є оціночною категорією, тобто є засобом оцінки господарської діяльності позивача.
Правову оцінку діяльності господарюючого суб'єкта, з урахуванням дій конкретних осіб, мають право надати органи прокуратури в порядку, визначеному КПК України.
З урахуванням викладеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дотримався норм матеріального та процесуального права під час вирішення справи, тобто відсутні підстави для скасування або зміни судового рішення.
На підставі викладеного, керуючись ст. 198, 200, 205, 206 КАС України, колегія суддів ,-
Апеляційну скаргу Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21 червня 2010 року по справі № 2а-8715/10/0570 - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21 червня 2010 року по справі № 2а-8715/10/0570 - залишити без змін.
Ухвала за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого Адміністративного суду України протягом 20 днів з дня складення у повному обсязі.
Ухвала у повному обсязі складена 03 вересня 2010 року.
Головуючий О.О.Нікулін
Судді С.В.Жаботинська
В.В.Попов