Головуючий у 1 інстанції - Заруцька Г. М.
Суддя-доповідач - Попов В.В.
02 вересня 2010 року справа №2а-1194/10/0529
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
судді-доповідача: Попова В.В.
суддів: Нікулін О.А.
Жаботинська С.В.
розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Димитрові Донецької області на постанову Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 24 червня 2010 року у адміністративній справі № 2а-1194/10/0529 за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м. Димитрові Донецької області про скасування постанови № 24 від 02.12.2009 року, -
26 березня 2010 року ОСОБА_3 звернувся до Красноармійського міськрайонного суду Донецької області з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Димитрові Донецької області ( надалі - УПФУ в м. Димитрові ) про скасування постанови № 24 від 02.12.2009 року про притягнення його до адміністративної відповідальності .
Красноармійського міськрайонного суду Донецької області своєю постановою від 24 червня 2010 року у справі № 2а-1194/10/0529 задовольнив позовні вимоги ОСОБА_3, а саме:
Поновив ОСОБА_3 строк оскарження постанови Управління Пенсійного фонду України в Димитрові Донецької області № 24 від 02.12.2009 року;
Визнав протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Димитрові Донецької області щодо складення постанови № 24 від 02 грудня 2009 року про накладення на ОСОБА_3 адміністративного стягнення у вигляді штрафу в доход держави в розмірі 850 грн.;
Скасував постанову Управління Пенсійного фонду України в м. Димитрові № 24 від 02 грудня 2009 року про накладення на ОСОБА_3 адміністративного стягнення у вигляді штрафу в доход держави в розмірі 850 грн, провадження у справі про адміністративне правопорушення закрив. ( а.с. 49 ).
Не погодившись з ухваленим судовим рішенням, відповідач звернувся до Донецького апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції.
Апеляційну скаргу мотивує тим, що постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права.
На думку скаржника страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків, відповідно ч. 12 ст. 20 до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV.
Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п.2 ч.1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді - доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права приходить до наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що згідно наказу в.о. генерального директора Державного підприємства «Красноармійськвугілля» № 55-к від 18 лютого 2009 року ОСОБА_3 призначений виконуючим обов'язки керівника ВП «Шахта «Стаханова» з 19 лютого 2009 року (а.с. 41).
Постановою № 24 від 02 грудня 2009 року начальник УПФУ в м. Димитрові Качмар Т.П. прийняла рішення про притягнення до адміністративної відповідальності позивача і стягнення з позивача у справі штрафу за порушення строків сплати страхових внесків на загальнообов'язкове пенсійне страхування за вересень 2009 року в розмірі 850 грн. (а.с. 2).
Відповідно до п. 5.29. Посадової інструкції керівника, позивача у справі, на керівника покладені обов'язки забезпечення повної і своєчасної оплати обов'язкових платежів і податків до державного бюджету, позабюджетні та інші фонди (а.с. 40).
Шахта ім. Стаханова є підрозділом Державного підприємства «Красноармійськвугілля», не є юридичною особою, представляє інтереси і реалізує свою діяльність і задачі в межах цього Положення і Статуту Підприємства, тобто ДП «Красноармійськвугілля» (а.с. 13-14).
Згідно п. 6.8.3. Підрозділ, тобто «Шахта «Стаханова» самостійно нараховує та сплачує всі податки та інші обов'язкові платежі до бюджету і фондів відповідно до чинного законодавства, за винятком податку на прибуток та податку на додану вартість, при виділенні коштів на поточний рахунок Підприємством, тобто ДП «Красноармійськвугілля».
Колегія суддів не погоджує висновок суду першої інстанції про необґрунтованість дій відповідача щодо накладення адміністративного стягнення.
Виключно Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV (далі Закон № 1058) визначаються порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками.
Відповідальність за своєчасність, повноту нарахування та сплату внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування несе страхувальник - роботодавець, в даному випадку - Відокремлений підрозділ «Шахта «Стаханова», а не головне підприємство - юридична особа - Державне підприємство «Красноармійськвугілля», яким в порушення Закону № 1058 прийнято локальні нормативні акти, що регулюють порядок сплати страхових внесків по ДП «Красноармійськвугілля».
Відповідно до вимог п. 1 ст. 14 Закону № 1058 страхувальниками є - підприємства, установи, організації, об'єднання громадян, профспілки, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.
Абзацом 1 частини 6 статті 20 Закону № 1058 передбачено, що Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Пунктом 14 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058 передбачено, що гірничі підприємства зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період не пізніш як через 28 календарних днів з дня закінчення цього періоду.
Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків (абзац другий частини 12 статті 20 Закону № 1058).
Відповідно до положення Відокремленого підрозділу «Шахта «Стаханова» відокремлений підрозділ має окремий баланс, поточний рахунок в установах банків, печатки та штампи зі своїм найменуванням, бланки зі своїми реквізитами (п.п. 3.4, 3.5 Положення), здійснює поточний, оперативний, статистичний, бухгалтерський та податковий облік результатів своєї діяльності, надає необхідну інформацію, статистичну і фінансову звітність у встановленому порядку. Підрозділ самостійно сплачує всі податки та інші обов'язкові платежі (п.п. 7.1, 7.6 Положення).
Таким чином, саме ВП «Шахта «Стаханова» Державного підприємства «Красноармійськвугілля» є страхувальником - платником страхових внесків до УПФУ в м. Димитрові Донецької області.
Персональну відповідальність за своєчасну сплати податків та зборів несе керівник відокремленого підрозділу (п.п. 5.10.4 Положення).
Відповідно до ч.4 ст. 165-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення несплата або несвоєчасна сплата страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у тому числі авансових платежів, у сумі більше трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Виходячи з вищевикладеного, колегія суддів, вважає, що УПФУ в м. Димитрові Донецької області діяло в межах своїх повноважень та відповідно до чинного законодавства, а тому накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_3 є обґрунтованим та правомірним.
Суд першої інстанції неповно з'ясував обставини , що мають значення по справі, тому постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 71, 160, 167, 195, 196, 198, 202 ч. 1 п. 1 , 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Димитрові Донецької області - задовольнити.
Постанову Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 24 червня 2010 року у адміністративній справі № 2а-1194/10/0529 - скасувати.
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в м. Димитрові Донецької області про скасування постанови № 24 від 02.12.2009 року - відмовити.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Суддя-доповідач: /підпис/ В.В. Попов
Судді : /підпис/ О.А. Нікулін
/підпис/ С.В. Жаботинська
З оригіналом згідно.
Суддя В.В. Попов