Постанова від 01.09.2010 по справі 2а-10444/10/0570

Головуючий у 1 інстанції - Зеленов А.С.

Суддя-доповідач - Радіонова О.О.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 вересня 2010 року справа №2а-10444/10/0570

приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді: Радіонової О.О.

суддів: Нікуліна О.А., Жаботинської С.В.

при секретарі судового засідання Ольховій О.В.

за участю представників від:

позивача:

відповідача: Комарова Н.О., представник за дов.

від 21.08.2010р. № 733

розглянувши у відкритому судовому Відділення виконавчої дирекції Фонду

засіданні апеляційну скаргу соціального страхування від нещасних

випадків на виробництві та професійного

захворювання України у Першотравневому

районі Донецької області

на постанову Донецького окружного адміністративного суду

від 14 червня 2010 року

по адміністративній справі № 2а-10444/09/0570 (суддя Зеленов А.С.)

за позовом Управління Пенсійного фонду України

у Першотравневому районі

Донецької області

до Відділення виконавчої дирекції Фонду

соціального страхування від нещасних

випадків на виробництві та професійного

захворювання України в Першотравневому

районі Донецької області

про зобов'язання вчинити дії по підписанню

актів звірок та стягнення виплачених

сум пенсій, -

ВСТАНОВИЛА:

Управління Пенсійного фонду України в Першотравневому районі Донецької області (надалі - Управління) звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання України в Першотравневому районі Донецької області (надалі -Фонд) про спонукання вчинити дії по підписанню актів звірок та відшкодування понесених витрат з виплати щомісячної державної адресної допомоги та відповідних витрат з виплати і доставки пенсії за період з квітня 2009 року по квітень 2010 року включно на суму 143655,57 грн. (арк. спр. 3-5).

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 29 квітня 2010 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами Кодексу адміністративного судочинства України (арк. спр. 1).

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 14 червня 2010 адміністративний позов задоволено частково, стягнуто з Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання України в Першотравневому районі Донецької області на користь Управління Пенсійного фонду України в Першотравневому районі Донецької області заборгованість з витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання у сумі 37 093,52грн., в іншій частині позову відмовлено (арк. спр. 58-62).

Фонд подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Донецького окружного адміністративного суду від 14 червня 2010 року у адміністративній справі №2а-10444/10/0570 в частині задоволення позовних вимог на суму 37 093,52грн та ухвалити нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі (арк. спр. 67).

В апеляційній скарзі відповідач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

В скарзі апелянт посилається на те, що сума коштів, яка стягнута судом взагалі не входить до суми заявлених позовних вимог, зазначені кошти носять іншій майновий зміст аніж предмет позову, це пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за період з квітня 2009 року по березень 2010 року включно, а не витрати на щомісячну адресну допомогу.

Також, апелянт зазначає, що кошти у сумі 37093,52грн. у добровільному порядку прийняті Фондом до заліку та направлені для відшкодування на централізованому рівні.

Апелянт у судовому засіданні підтримав доводи апеляційної скарги та просив суд її задовольнити.

Позивач у судове засідання не з»явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Позивачем було направлено відповідачу акти щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, у т.ч. щомісячна державна адресна допомога за період з квітня 2009 року по квітень 2010 року включно у загальній сумі 143655,57 грн., яка не була прийнята Фондом.

Відповідач відмовив у прийнятті до заліку і сплаті вказаної суми, оскільки вважає, що діючим законодавством України відшкодування, зазначених у актах звірки, виплат не передбачено.

Відповідно до частини 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Спірні правовідносини регулюються Законом України від 23 вересня 1999 року «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», Законом України від 22.02.2001 року «Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», Порядком відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, затвердженим Постановою правління пенсійного фонду України, правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 4 березня 2003 року N 5-4/4, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16 травня 2003 року за №376/76 (надалі -Порядок), Законом України «Про пенсійне забезпечення».

Спір виник на стадії проведення звірки витрат по особових справах потерпілих та підписання актів щомісячної звірки з підстав неприйняття Фондом соціального страхування від нещасних випадків до заліку витрат з виплати щомісячної державної адресної допомоги та відповідних витрат з виплати і доставки пенсій за період з 01 квітня 2009 року по 01 квітня 2010 року.

Згідно ст. 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення»пенсійне забезпечення громадян здійснюється органами Пенсійного фонду України, а згідно ст. 8 Пенсійний фонд, поряд з іншими надходженнями, формується за рахунок коштів, що відраховуються підприємствами на заходи соціального страхування.

Відповідно до ст.81 Закону України «Про пенсійне забезпечення»призначення пенсій і оформлення документів для їх виплати здійснюється органами Пенсійного фонду України.

Статті 21, 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності»передбачають обов'язок Фонду соціального страхування від нещасних випадків відшкодувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або у разі його смерті при настанні страхового випадку, виплачуючи йому або особам, які перебували на його утриманні. Пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; пенсію у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.

Збір та акумулювання страхових внесків здійснює Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань відповідно до ст. 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворюванню, які спричинили втрату працездатності»та ст.ст. 1, 2 Закону України «Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності».

Положення ч.2 п.5 ст.24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності»встановлюють, що якщо після призначення застрахованій особі матеріальної допомоги чи надання соціальних послуг між Фондом соціального страхування від нещасних випадків і страховиками з інших видів соціального страхування виникають спори щодо понесених витрат, виплата здійснюється страховиком, до якого звернувся застрахований. При цьому страховик, до якого звернувся застрахований, має право звернутися до відповідного страховика з інших видів соціального страхування щодо відшкодування понесених ним витрат.

Відповідно до п.3 Порядку відшкодуванню підлягають пенсії, призначені відповідно до п.п. «а», «в», «г», ст.26, ст.ст. 37, 38 та пенсії виплачені відповідно до ст.ст.91, 92 Закону України «Про пенсійне забезпечення»в разі настання страхових випадків, визначених Переліком обставин, за яких настає страховий випадок державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2001 року №1094.

Таким чином, витрати, понесені Пенсійним фондом України у зв'язку з виплатою пенсій, передбачених п.п. «а», «в», «г»ст.26 Закону України «Про пенсійне забезпечення», підлягають відшкодуванню Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві.

Згідно з п.4 Порядку відшкодуванню підлягають суми, що виплачуються відповідно до Законів України "Про пенсійне забезпечення", "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" та інших нормативно-правових актів, а саме:

сума основного розміру пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання;

щомісячна цільова грошова допомога на прожиття, якщо така надавалася пенсіонеру, який одержував вищезазначену пенсію;

допомога на поховання сім'ї померлого або особі, яка здійснила поховання особи, яка отримувала вищезазначену пенсію;

сума витрат Пенсійного фонду з виплати і доставки вищезазначених пенсій.

Щодо витрат Управління на виплату підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2009 року №198, на виплату державної адресної допомоги згідно постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 року №265, а також витрат з виплати і доставки пенсії , колегія суддів зазначає.

Згідно Постанови Кабінету Міністрів України №265 від 26 березня 2008 року “Деякі питання пенсійного забезпечення громадян” у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат, державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства і дітям-інвалідам, особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, таким особам надається щомісячна державна адресна допомога у сумі, що не вистачає до зазначеного прожиткового мінімуму.

Виплата щомісячної державної адресної допомоги, передбаченої п.4 цієї постанови, здійснюється за рахунок коштів, з яких виплачується пенсія або державна соціальна допомога.

Таким чином, з вищевикладеного вбачається, що державна адресна допомога є складовою пенсії, а тому підлягає відшкодуванню як і пенсія відповідачем.

Суд першої інстанції дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог та стягнув з Фонду кошти у сумі 37093,52 грн., до складу яких увійшли частково суми виплачених пенсій (основний розмір), суми виплаченої щомісячної державної адресної грошової допомоги, суми витрат з виплати і доставки пенсій, але, судова колегія зазначає, що при цьому суд не звернув увагу на те, що згідно актів щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за період з квітня 2009 року по березень 2010 року (а.с.9-33) фонд перевірив та прийняв до заліку вказану суму, що підтверджено другою частиною актів та підписами посадових осіб позивача та відповідача, які засвідчені відповідними печатками. Ця сума у добровільному порядку прийнята відділенням Фонду до заліку ще до пред»явлення УПФУ позовних вимог та у відповідності до вимог Порядку № 5-4/4 від 04.03.2003р. направлена на відшкодування на централізованому рівні. Докази на підтвердження факту, що зазначені кошти до теперішнього часу не відшкодовані, позивачем не надані, тому стягнення з відповідача коштів у сумі 37093,52 грн. може привести до їх сплати двічі.

Тобто спір стосовно суми 37093,52 грн. між сторонами вирішено шляхом погодження, що підтверджено вищезазначеними актами за період з квітня 2009 року по березень 2010 року, тому колегія суддів вважає, що в цій частині позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Враховуючи наведене колегія суддів вважає, що суд першої інстанції неповно з»ясував обставини, що мають значення для справи та дійшов помилкового висновку про задоволення позовних вимог в частині стягнення суми коштів у розмірі 37093,52 грн., тому в цій частині постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог в цій частині.

Судові витрати підлягають розподілу згідно вимог ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання України в Першотравневому районі Донецької області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 14 червня 2010 у адміністративній справі № 2а-10444/09/0570 - задовольнити частково

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 14 червня 2010 у адміністративній справі № 2а-10444/09/0570 в частині стягнення з Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Першотравневому районі Донецької області на користь Управління Пенсійного фонду України у Першотравневому районі Донецької області заборгованості з витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання у сумі 37093,52 грн. - скасувати.

В задоволенні цієї частини позовних вимог відмовити.

В іншій частині постанову Донецького окружного адміністративного суду від 14 червня 2010 у адміністративній справі № 2а-10444/09/0570 - залишити без змін.

Вступна та резолютивна частини постанови проголошені у судовому засіданні 01 вересня 2010 року.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі.

У повному обсязі постанова складена та підписана колегією суддів 03 вересня 2010 року.

Головуючий суддя О.О.Радіонова

Судді О.А. Нікулін

С.В. Жаботинська