Справа № 201/4488/24
Провадження № 1-кс/201/1524/2024
19 квітня 2024 року м. Дніпро
Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська у складі слідчого судді ОСОБА_1 за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши в залі Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська клопотання старшого слідчого в ОВС 2 відділення слідчого відділу 3 управління (з дислокацією у м. Сєвєродонецьк Луганської області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях ОСОБА_3 , погоджене прокурором Кремінського відділу Сєвєродонецької окружної прокуратури Луганської області ОСОБА_4 , про арешт майна у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №22023130000000551 від 14.07.2023 за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України
Слідчий звернувся до суду із погодженим прокурором клопотанням про арешт майна підозрюваного
В обґрунтування заявленого клопотання посилався на те, що після окупації м. Кремінна Луганської області, незаконними збройними формуваннями так званої «ЛНР», підконтрольними державі-агресору - Російській Федерації, здійснено захоплення всього комплексу споруд та устаткування 21 ДПРЧ 3 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Луганській області, за адресою: Луганська область, м. Кремінна, вул. Лиманська, б. 165.
На базі захопленого комплексу незаконно створено та організовано роботу підзвітного та підконтрольного незаконним органам влади, у тому числі окупаційній адміністрації держави-агресора - Російської Федерації т.зв. «76 Государственная пожарно-спасательная часть (г. Кременная) Кременского государственного пожарно-спасательного отряда МЧС ЛНР», який розташований за адресою: Луганська обл., м. Кремінна, вул. Лиманська, б. 165.
Так зване «76 Государственная пожарно-спасательная часть (г. Кременная) Кременского государственного пожарно-спасательного отряда МЧС ЛНР», як структурний підрозділ підпорядковується у своїй діяльності т.зв. «МЧС ЛНР».
Викладене свідчить, що т.зв. «76 Государственная пожарно-спасательная часть (г. Кременная) Кременского государственного пожарно-спасательного отряда МЧС ЛНР» є структурним підрозділом (складовою частиною) органу державної влади так званого «Министерства чрезвычайных ситуаций ЛНР» (мовою оригіналу), а отже зайняття посади у вказаному структурному підрозділі є фактичним зайняттям посади в органі влади створеному на тимчасово окупованій території, в тому числі окупаційній адміністрації держави-агресора.
В квітні 2022 року, більш точний час встановити з об'єктивних причин не виявилось можливим громадянин України ОСОБА_5 , усвідомлюючи здійснення відкритої російської агресії, яка розпочалась приблизно о 04 годині ранку 24.02.2022 повномасштабним російським військовим вторгненням на територію України, метою якого є повалення конституційного ладу, територіальної цілісності та захоплення території України, будучи обізнаною про незаконність органів влади, створених представниками окупаційних військ держави-агресора та підконтрольних їй незаконних збройних формувань так званої «ЛНР» на тимчасово окупованій території України, з метою переслідування своїх особистих інтересів, перебуваючи на території м. Кремінна Луганської області, маючи умисел на зайняття посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій у незаконному структурному підрозділі органу влади, створеному на тимчасово окупованій території, а саме: в окупаційній адміністрації держави-агресора - Російської Федерації так званого «76 Государственная пожарно-спасательная часть (г. Кременная) Кременского государственного пожарно-спасательного отряда МЧС ЛНР», і реалізуючи його, вступив в злочинну змову з представниками окупаційних військ російської федерації та представниками так званої «ЛНР», отримавши від них пропозицію на зайняття посади «начальника 76 Государственная пожарно-спасательная часть (г. Кременная) Кременского государственного пожарно-спасательного отряда МЧС ЛНР»», і, в порушення вимог Конституції та Законів України, добровільно, умисно погодився на вказану пропозицію
Частинами третьою та четвертою пункту 1 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про хабарництво» від 26.04.2002 № 5 передбачено, що організаційно-розпорядчі обов'язки - це обов'язки по здійсненню керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форми власності. Такі функції виконують, зокрема, керівники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних, колективних чи приватних підприємств, установ і організацій, їх заступники, керівники структурних підрозділів, їх заступники, особи, які керують ділянками робіт
Адміністративно-господарські обов'язки - це обов'язки по управлінню або розпорядженню державним, колективним чи приватним майном.
Реалізуючи вказаний умисел, ОСОБА_5 , в квітні 2022 року, більш точний час встановити з об'єктивних причин не виявилось можливим, будучи громадянином України, перебуваючи на території м. Кремінна Луганської області, діючи зі своїх особистих мотивів та бажання обіймати посаду у незаконному структурному підрозділі органу влади, створеному на тимчасово окупованій території, а саме: в окупаційній адміністрації держави-агресора - Російської Федерації, погоджуючись на пропозицію представників держави-агресора - Російської Федерації та представників незаконних збройних формувань так званої «ЛНР», добровільно зайняв посаду «76 Государственная пожарно-спасательная часть (г. Кременная) Кременского государственного пожарно-спасательного отряда МЧС ЛНР», тобто посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у незаконному органі влади, а саме: в окупаційній адміністрації держави-агресора - Російської Федерації, створеній на тимчасово окупованій території - у АДРЕСА_1 .
12 січня 2024 року в порядку ст. 135 КПК України громадянину України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України шляхом публікації відповідних повідомлень в Урядовому кур'єрі та на сайті Офісу Генерального прокурора.
Таким чином, матеріали кримінального провадження містять достатні відомості, які дають підстави підозрювати ОСОБА_5 у вчиненні тяжкого злочину, який, відповідно до ч. 5 ст. 111-1 КК України, карається позбавленням волі на строк від п'яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої.
ОСОБА_5 підозрюється у скоєнні кримінального правопорушення, відповідно до санкції якого передбачено покарання у тому числі у вигляді конфіскації майна або без такої.
Згідно відповіді на запит з ГСЦ МВС України, підозрюваному ОСОБА_5 на праві приватної власності належать наступні транспортні засоби:
- мопед, VIN: НОМЕР_1 , номерний знак НОМЕР_2 ;
- мотоцикл SUZUKI SV 1000S, VIN: НОМЕР_3 , номерний знак НОМЕР_4 ;
- причіп ПА 004 , VIN: НОМЕР_6 , номерний знак НОМЕР_7 ;
- легковий автомобіль ВАЗ НОМЕР_8 , VIN: НОМЕР_9 , номерний знак НОМЕР_10 ;
- легковий автомобіль MITSUBISHI PAJERO SPORT, VIN: НОМЕР_11 , номерний знак НОМЕР_12 .
Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, підозрюваному ОСОБА_5 на праві приватної власності належить:
- земельна ділянка, кадастровий номер 4421681000:03:003:0178;
- земельна ділянка, кадастровий номер 4421610100:02:153:0709;
- житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно інформації, наданої АТ КБ «ПРИВАТ БАНК» ОСОБА_5 має відкриті банківські (карткові) рахунки:
- НОМЕР_13 ;
- НОМЕР_14 ;
- НОМЕР_15 .
На підставі викладеного, слідчий просив накласти арешт майно підозрюваного ОСОБА_5 з метою забезпечення конфіскації майна як виду покарання та проводити розгляд клопотання в порядку ч. 2 ст. 172 КПК України без участі власника цього майна.
Слідчий у судове засідання по розгляду клопотання не з'явився, про час та місце його розгляду повідомлений належним чином, подав до суду заяву про розгляд клопотання про арешт майна за його відсутності, на задоволенні наполягав, неприбуття слідчого в судове засідання не перешкоджає розгляду клопотання.
Відповідно до ч. 2 ст. 172 КПК України клопотання слідчого, прокурора, цивільного позивача про арешт майна, яке не було тимчасово вилучене, може розглядатися без повідомлення підозрюваного, обвинуваченого, іншого власника майна, їх захисника, представника чи законного представника, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо це є необхідним з метою забезпечення арешту майна.
З метою забезпечення арешту майна, клопотання розглядається без повідомлення підозрюваного.
Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України, фіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних засобів не здійснювалась.
Відповідно до ст. 26 КПК України, сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та спосіб, передбачених цим Кодексом.
Зважаючи на ці положення закону та враховуючи принцип диспозитивності, суд визнав можливим прийняти рішення по суті клопотання за відсутності осіб, що не з'явилися.
Вивчивши матеріали клопотання та долучені до клопотання матеріали, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання слідчого підлягає задоволенню, виходячи з такого.
Розглядом клопотання встановлено, що слідчим відділом 3 управління (з дислокації у м. Сєвєродонецьк Луганської області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях здійснюється досудове розслідування, у кримінальному провадженні №22023130000000551 від 14.07.2023 за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
12 січня 2024 року в порядку ст. 135 КПК України громадянину України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України шляхом публікації відповідних повідомлень в Урядовому кур'єрі та на сайті Офісу Генерального прокурора.
Доведено, що згідно інформації ГСЦ МВС ОСОБА_5 на праві приватної власності належать такі транспортні засоби:
- мопед, VIN: НОМЕР_1 , номерний знак НОМЕР_2 ;
- мотоцикл SUZUKI SV 1000S, VIN: НОМЕР_3 , номерний знак НОМЕР_4 ;
- причіп ПА 004 , VIN: НОМЕР_6 , номерний знак НОМЕР_7 ;
- легковий автомобіль ВАЗ НОМЕР_8 , VIN: НОМЕР_9 , номерний знак НОМЕР_10 ;
- легковий автомобіль MITSUBISHI PAJERO SPORT, VIN: НОМЕР_11 , номерний знак НОМЕР_12 .
Також доведено, що відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Державному реєстрі Іпотек, Єдиному державному реєстрі заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта ОСОБА_5 на праві приватної власності належить:
- земельна ділянка, кадастровий номер 4421681000:03:003:0178;
- земельна ділянка, кадастровий номер 4421610100:02:153:0709;
- житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 .
Крім того, доведено, що відповідно до інформації, наданої АТ КБ «ПРИВАТ БАНК» ОСОБА_5 має відкриті банківські (карткові) рахунки: НОМЕР_13 ; НОМЕР_14 ; НОМЕР_15 .
Згідно з ч. 1 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження.
Арешт майна допускається з метою забезпечення конфіскації майна як виду покарання (п. 3 ч. 2 ст. 170 КПК України).
У випадку, передбаченому пунктом 3 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, за наявності достатніх підстав вважати, що суд у випадках, передбачених Кримінальним кодексом України, може призначити покарання у виді конфіскації майна або застосувати до юридичної особи захід кримінально-правового характеру у виді конфіскації майна (ч. 5 ст. 170 КПК України).
Вказана норма передбачає можливість накладення арешту на майно підозрюваного щодо якого здійснюється провадження, за наявності достатніх підстав вважати, що суд у випадках, передбачених Кримінальним кодексом України, може призначити покарання у виді конфіскації майна.
За положеннями ч. 10 ст. 170 КПК України, арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна.
Санкцією ч. 5 ст. 111-1 КК України, за якою підозрюється ОСОБА_5 , окрім іншого передбачає додаткове покарання у виді конфіскації майна.
Окрім того, згідно з п. 4 ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення: відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
Пунктами 4, 6 ч. 2 ст. 173 КПК України передбачено, що при вирішенні питання про арешт майна суд повинен враховувати розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 4 частини другої статті 170 цього Кодексу). У положеннях пункту 4 цієї ж статті йдеться про те, що у разі задоволення клопотання слідчий суд, застосовує найменш обтяжливий спосіб арешту майна, суд зобов'язаний застосовувати такий спосіб арешту майна, який не призведе до зупинення або надмірного обмеження правомірної підприємницької діяльності особи, або інших наслідків, які суттєво позначаються на інтересах інших осіб.
Отже, матеріали провадження свідчать, що на цьому етапі кримінального провадження потреби досудового розслідування виправдовують таке втручання у права та інтереси власника майна з метою забезпечення кримінального провадження, а слідчий суддя на даній стадії не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд при розгляді кримінального провадження по суті, тобто не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для встановлення вини чи її відсутності у фізичної або юридичної особи за вчинення злочину, а лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити, що причетність тієї чи іншої особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою для застосування щодо неї заходів забезпечення кримінального провадження, одним із яких і є накладення арешту на майно.
Таким чином, за наявності усіх підстав для арешту майна, слідчий суддя прийшов до висновку, що клопотання слідчого підлягає задоволенню, шляхом накладення арешту на зазначене в клопотанні майно.
Керуючись ст. ст.117, 170-173 КПК України, слідчий суддя,
Клопотання - задовольнити.
Накласти арешт у кримінальному провадженні №22023130000000551 від 14.07.2023 із забороною користування, розпорядження та відчуження на майно підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме:
- мопед, VIN: НОМЕР_1 , номерний знак НОМЕР_2 ;
- мотоцикл SUZUKI SV 1000S, VIN: НОМЕР_3 , номерний знак НОМЕР_4 ;
- причіп ПА 004 , VIN: НОМЕР_6 , номерний знак НОМЕР_7 ;
- легковий автомобіль ВАЗ НОМЕР_8 , VIN: НОМЕР_9 , номерний знак НОМЕР_10 ;
- легковий автомобіль MITSUBISHI PAJERO SPORT, VIN: НОМЕР_11 , номерний знак НОМЕР_12 ;
- земельну ділянку, кадастровий номер 4421681000:03:003:0178;
- земельну ділянку, кадастровий номер 4421610100:02:153:0709;
- рахунки, відкриті в АТ КБ «ПРИВАТ БАНК»: НОМЕР_13 ; НОМЕР_14 ; НОМЕР_15 .
Накласти арешт у кримінальному провадженні №22023130000000551 від 14.07.2023 із забороною розпорядження та відчуження на майно підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме: житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 .
Роз'яснити, що відповідно до ст. 174 КПК України підозрюваний, обвинувачений, їх захисник, законний представник, інший власник або володілець майна, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1