Постанова від 06.10.2010 по справі 2а-933/10/5/0170

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

06.10.10Справа №2а-933/10/5/0170

13:15

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі судді Сидоренко Д.В., при секретарі Мородецькій Ю.В. розглянувши за участю представників:

позивача - Сокол О.В., посвідчення № 08089

відповідача - Кутик І.А., дов.№ 02.1-16/484 від 31.05.2010р.

третьої особи ОК «Скіф-29» - ОСОБА_3 паспорт НОМЕР_1, ОСОБА_4, дов.б/н від 05.10.2010р.

у відкритому судовому засіданні адміністративну справу Заступника прокурора м.Судака АР Крим, м.Судак,

до Судацької міської ради, м.Судак,

треті особи, які не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача:

Обслуговуючий кооператив «Скіф-29», м. Судак,

Державне підприємство «Судак», м. Судак,

треті особи, які не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача:

Державний концерн «Національне виробниче-аграрне об'єднання «Масандра», м. Ялта,

Міністерство аграрної політики України, м. Київ,

про визнання протиправним та скасування рішення,

Обставини справи: Заступника прокурора м.Судака АР Крим звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Судацької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення «Про передачу ОК «Скіф-92» в оренду земельної ділянки площею 0,1809 га. для обслуговування гаражних боксів за адресою: м.Судак, вул.Алуштинська, №6-а та №АДРЕСА_2 №2129/39.від 23.04.2009 року

Позовні вимоги мотивовані тим, що оскаржуване рішення №2129/39 від 23.04.2009р. не відповідає вимогам законодавства, оскільки відповідачем не було дотримання порядку прийняття рішення, передбаченого чинним законодавством.

Прокурор у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Відповідач адміністративний позов не визнав. У запереченнях на адміністративний позов зазначив, що оскаржуване рішення прийнято з дотриманням норм діючого земельного законодавства України.

Третя особа Державний концерн «Національне виробниче-аграрне об'єднання «Масандра» адміністративний позов підтримав у повному обсязі. В письмових поясненнях зазначив, що передача в оренду земельної ділянки Судацькою міською радою є неправомірною, оскільки відповідач не має на це відповідних повноважень, у зв'язку з тим, що органом їх управління є Міністерство аграрної політики України, яке не давало згоди на передачу відповідної земельної ділянки на користь ОК «Скіф-29».

Третя особа Міністерство аграрної політики України адміністративний позов підтримало у повному обсязі. В наданих суду поясненнях від 26.07.2010 року зазначило, що відповідно до діючого законодавства, власником земельної ділянки зазначеної земельної ділянки є Міністерства аграрної політики України, і відведення земельної ділянки без згоди її власника є незаконним.

Третя особа Обслуговуючий кооператив «Скіф-29» проти заявленого адміністративного позову заперечував, в своїх запереченнях зазначив, що проект землеустрою по відводу земельної ділянки в оренду відповідає діючому законодавству.

Третя особа Державне підприємство «Судак» надав до суду пояснення на адміністративний позов, в яких зазначив, що вилучення земельної ділянки із земель ДП «Судак» є незаконним. Окрім того, зазначив, що на момент дачі згоди на відведення земельної ділянки Державне підприємство «Судак» не порушило діючого законодавства.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та третіх осіб, суд -

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Судацької міської ради «Про передачу ОК «Скіф-92» в оренду земельної ділянки площею 0,1809 га. для обслуговування гаражних боксів за адресою: м.Судак, вул.Алуштинська, №6-а та №АДРЕСА_2 №2129/39 від 23.04.2009р. затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ОК «Скіф-92» для обслуговування гаражів в м.Судак по вул.Алуштинська, на загальну площу 0,1809 га.; вилучено із земель ДП «Судак» земельну ділянку площею 0,0616 га., угіддя - сільськогосподарські землі, в т.ч. під господарськими проїздами та прогонами, з його добровільної згоди та передано ОК «Скіф-29» в оренду земельні ділянки загальною площею 0,1809 га для обслуговування гаражних боксів, розташованих за адресою: АДРЕСА_1, в тому числі:

§ ділянка № 1 площею 0,1193 га., із земель Судацької міської ради не наданих в користування і не переданих у власність, за адресою: АДРЕСА_2;

§ ділянка № 2 площею 0,0616 га., із земель ДП «Судак», сільськогосподарські землі, сільськогосподарські угіддя, за адресою: АДРЕСА_1.

20.11.2009р. прокурором м.Судака внесено протест на оскаржуване рішення з вимогою про його скасування. Підставою для внесення протесту зазначено допущення Судацькою міською радою порушення порядку прийняття рішення, щодо вилучення земельних ділянок загальною площею із земель ДП «Судак» без згоди власника земельної ділянки, а саме Міністерства аграрної політики України» є незаконним.

Рішенням Судацької міської ради «Про розгляд протесту прокурора м.Судака на рішення Судацької міської ради від 23.04.2009 року №2129/39 «Про передачу ОК «Скіф-29» в оренду земельної ділянки площею 0,1809 га. для обслуговування гаражних боксів, розташованих за адресою: АДРЕСА_1» №2542/47 від 28.12.2009р. протест прокурора м.Судака відхилено.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Частиною 1 ст.9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно зі ст.14 Конституції України земля є основним національним багатством, що знаходиться під особливою охороною держави. Право на землю набувається і реалізується громадянами і суб'єктами господарської діяльності (юридичними і фізичними особами) виключно відповідно до закону.

Відповідно до ст.1 Земельного Кодексу України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Статтею 12 Земельного Кодексу України передбачено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить:

а) розпорядження землями територіальних громад;

б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу;

в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу;

г) вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу;

ґ) викуп земельних ділянок для суспільних потреб відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст;

д) організація землеустрою;

е) координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів;

є) здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства;

ж) обмеження, тимчасова заборона (зупинення) використання земель громадянами і юридичними особами у разі порушення ними вимог земельного законодавства;

з) підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок відповідно до цього Кодексу;

и) встановлення та зміна меж районів у містах з районним поділом;

і) інформування населення щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок;

ї) внесення пропозицій до районної ради щодо встановлення і зміни меж сіл, селищ, міст

й) вирішення земельних спорів;

к) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Частиною 1 ст.84 Земельного Кодексу України закріплено, що у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності.

Згідно до ч.3 ст.84 Земельного Кодексу України до земель державної власності, які не можуть передаватись у комунальну власність, належать:

а) землі атомної енергетики та космічної системи;

б) землі оборони, крім земельних ділянок під об'єктами соціально-культурного, виробничого та житлового призначення;

в) землі під об'єктами природно-заповідного фонду та історико-культурними об'єктами, що мають національне та загальнодержавне значення;

г) землі під водними об'єктами загальнодержавного значення;

ґ) земельні ділянки, які використовуються для забезпечення діяльності Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України, інших органів державної влади, Національної академії наук України, державних галузевих академій наук;

д) земельні ділянки зон відчуження та безумовного (обов'язкового) відселення, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи;

е) земельні ділянки, які закріплені за державними професійно-технічними навчальними закладами;

є) земельні ділянки, закріплені за вищими навчальними закладами державної форми власності;

ж) земельні ділянки, на яких розташовані державні, у тому числі казенні підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), об'єкти незавершеного будівництва та законсервовані об'єкти.

Відповідно до листа Відділу Держкомзему у м.Судак вих.№412-21/10-22 від 25.05.2010р. (а.с.48) земельна ділянка площею 0,0616 га. розташована в межах населеного пункту м.Судак.

Пунктом 12 Перехідних положень Земельного Кодексу України визначено, що до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Таким чином, земельна ділянка вилучена із земель ДП «Судак» площею 0,0616 га., угіддя - сільськогосподарські землі, в т.ч. під господарськими проїздами та прогонами, належить до земель державної власності.

Відповідно до Статуту Державного концерну «Національне виробничо-аграрне об'єднання «Масандра» Державне підприємство «Судак» є учасником зазначеного концерну.

Згідно до Наказу Міністерства аграрної політики України від 02.06.2008 року №345 «Про перелік державних підприємств, установ і організацій, що належать до сфери управління Мінагрополітики України» Державне підприємство «Судак» належить до сфери управління Міністерства аграрної політики України.

Відповідно до п.1 Положення про Міністерство аграрної політики України, затвердженого постановою КМ України №1541 від 01.11.2006р., Міністерство аграрної політики України (Мінагрополітики) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. Мінагрополітики є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань забезпечення реалізації державної аграрної політики, продовольчої безпеки держави, державного управління у сфері сільського господарства, садівництва, виноградарства, харчової і переробної промисловості та комплексного розвитку сільських територій.

Пунктом 27 вищезазначеного положення передбачено, що Мінагрополітики виконує у встановленому законодавством порядку функції з управління майном, що перебуває у державній власності і належить до сфери його управління, бере участь у формуванні Єдиного реєстру об'єктів державної власності.

Згідно з пунктом "а" статті 16 та частини 8 статті 149 Земельного кодексу України до повноважень Ради Міністрів Автономної Республіки Крим у галузі земельних відносин належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом. Рада міністрів Автономної Республіки Крим вилучає земельні ділянки державної власності, які перебувають у постійному користуванні, в межах міст республіканського (Автономної Республіки Крим) значення та за межами населених пунктів для всіх потреб, крім випадків, визначених частинами п'ятою, дев'ятою цієї статті.

Згідно до п.а) ч.1 ст.141 Земельного Кодексу України підставами припинення права користування земельною ділянкою є добровільна відмова від права користування земельною ділянкою.

Судом встановлено, що спірним рішенням підставою припинення права постійного користування земельною ділянкою ДП «Судак» визначено саме добровільна відмова, тобто приймаючи спірне рішення відповідач керувався положеннями ст.142 Земельного кодексу України.

Відповідно до частин 3 та 4 статті 142 Земельного кодексу України припинення права постійного користування земельною ділянкою у разі добровільної відмови землекористувача здійснюється за його заявою до власника земельної ділянки. Власник земельної ділянки на підставі заяви землекористувача приймає рішення про припинення права користування земельною ділянкою, про що повідомляє органи державної реєстрації.

Отже, виходячи із системного аналізу змісту положень ст.16, ч.ч.2.3 ст.84, ч.ч.3.4 ст.142, ч.8 ст.149 та п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України припинення права постійного користування спірною земельною ділянкою, яка перебуває у державній власності (входить до складу земель державного підприємства «Судак») та не може передаватись у комунальну власність, здійснюється власником земельної ділянки, тобто державним органом виконавчої влади, а не органом місцевого самоврядування.

В даному ж випадку власником спірної земельної ділянки є держава, а тому адресоване Судацької міської ради та розглянутий нею висновок вих.№269 від 20.03.2008 не породжує жодних юридичних наслідків в аспекті виникнення передбачених частиною 3 статті 142 Земельного кодексу України передумов для припинення права постійного землекористування ДП «Судак».

За таких обставин суд дійшов висновку, що рішення Судацької міської ради від 23.04.2009р. №2129/39 яким припинено право користування частиною земельної ділянки ДП «Судак» та передано її в оренду іншій ОК «Скіф-29», було прийнято з перевищенням наданих їй повноважень та порушує права та інтереси держави, у зв'язку з чим адміністративний позов підлягає задоволенню.

Вступна та резолютивна частини постанови проголошені в судовому засіданні 06.10.2010 року.

У повному обсязі постанову складено 11.10.2010 року.

Керуючись ст.ст. 160-163, 167, 171 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Судацької міської ради «Про передачу ОК «Скіф-29» до оренди земельної ділянки площею 0,1809 га для обслуговування гаражних боксів, розташованих за адресою: АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 № 2129/39 від 23.04.2009 року.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду

Суддя Сидоренко Д.В.