Рішення від 11.04.2024 по справі 160/19742/23

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 квітня 2024 рокуСправа №160/19742/23

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кучугурної Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

Обставини справи: до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить суд:

визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №21575-16019/Р-1/8-0400/21 від 10.05.2023 про відмову в перерахунку пенсії;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі заяви від 11.04.2023.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з 01.02.2008 ОСОБА_1 призначено пенсію відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». 21.01.2021 Дніпропетровським окружним адміністративним судом у справі №160/15350/20 було ухвалено рішення, яким позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково; визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не зарахування ОСОБА_1 періоду роботи з 20.10.1980 по 31.12.1981 на посаді землероба ливарного цеха УКВ в заводі Дніпропетровського заводу прокатних валків по Списку № 2, з 01.01.1982 по 31.05.1982, та з 21.08.1992 по 29.08.1993 на посаді машиніста крана № 5 вальцеливарного цеху УКВ в ПАТ «Дніпропетровському заводі прокатних валків» по Списку № 1, з 24.02.2004 по 18.04.2006 на посаді машиніста крана 4 розряду обробки метала в ВАТ ДМЗ ім. Комінтерна по Списку №2 з дати звернення за призначенням пенсії, а саме: з 26.03.2008; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу період роботи з 20.10.1980 по 31.12.1981 на посаді землероба ливарного цеха УКВ в заводі Дніпропетровського заводу прокатних валків по Списку № 2, з 01.01.1982 по 31.05.1982, та з 21.08.1992 по 29.08.1993 на посаді машиніста крана № 5 вальцеливарного цеху УКВ в ПАТ «Дніпропетровському заводі прокатних валків» по Списку № 1, з 24.02.2004 по 18.04.2006 на посаді машиніста крана 4 розряду обробки метала в ВАТ ДМЗ ім. Комінтерна по Списку №2 з дати звернення за призначенням пенсії, а саме: з 26.03.2008; в решті позовних вимог відмовлено. Позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою від 11.04.2023, в якій, з-поміж іншого, вказала, що відповідно до рішення №912050190487 про перерахунок пенсії (дата-час розрахунку: 19.06.2021 08:25) здійснено перерахунок пенсії, головним управлінням для розрахунку пенсії береться середньомісячний заробіток для обчислення пенсії у розмірі 8270,00 грн, тоді як відповідно до відомостей Пенсійного фонду України розмір середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії в листопаді 2022 року, склав 13020 грн 61 коп., таким чином головним управлінням було невірно зроблено перерахунок пенсії, оскільки 13020,61 грн (середньомісячний заробіток для обчислення пенсії) х 0,31167 (коефіцієнт страхового стажу) = 4058, 14 грн. Відповідно до зазначеного розмір пенсії за віком має бути в розмірі 4058,14 грн. Доплата за наднормовий стаж - 230 грн 23 коп. Загальний розмір пенсії має бути 4288,37 грн. У зв'язку з цим, позивач просила провести перерахунок її пенсії за період з листопада 2022 року по теперішній час та виплатити заборгованість. У відповідь на це звернення відповідач надав відповідь від 10.05.2023 №21575-16019/Р-01/8-0400/23, в якій вказав на відсутність підстав для перерахунку пенсії позивача.

Справі за цією позовною заявою присвоєно №160/19742/23 та за результатами автоматизованого розподілу справу передано для розгляду судді Кучугурній Н.В.

Позовна заява не відповідала вимогам, установленим ст.ст.160, 161 КАС України, тому ухвалою суду від 14.08.2023 була залишена без руху з наданням позивачу строку для усунення недоліків позовної заяви, шляхом надання до суду доказів звернення до суду в межах строків, установлених ст.122 КАС України, або подання заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду з доказами на підтвердження поважності причин його пропуску.

06.09.2023 до суду від позивача надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.09.2023 продовжено ОСОБА_1 строк для усунення недоліків позовної заяви, шляхом надання доказів звернення до суду в межах строків, установлених ст.122 КАС України, або подання заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду з доказами на підтвердження інших причин поважності його пропуску; встановлено позивачу десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії цієї ухвали.

16.10.2023 до суду від позивача надійшла заява про поновлення пропущеного строку звернення до суду.

Ухвалою суду задоволено заяву ОСОБА_1 про поновлення строку подання позовної заяви до суду; поновлено ОСОБА_1 строк для звернення до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії; прийнято до розгляду позовну заяву, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), за наявними у справі матеріалами; встановлено відповідачам строк для подання відзиву на позовну заяву (у разі заперечення проти позовної заяви) протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення копії цієї ухвали, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідачів.

01.12.2023 засобами поштового зв'язку від 05.12.2023 до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надійшов відзив на позовну заяву, згідно з яким, відповідач заперечує проти позовних вимог, і вказує, що розмір пенсії позивача розраховано відповідно до набутого стажу та отриманого заробітку, з якого сплачувались внески, а коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу розраховано відповідно до норм чинного законодавства.

Ухвалою суду від 30.10.2023 витребувано у відповідача належним чином засвідчену копію пенсійної справи позивача. Витребувані судом документи надані до суду відповідачем разом з відзивом на позовну заяву.

Відповідно до ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожній фізичній або юридичній особі гарантується право на розгляд судом упродовж розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, в якій вона є стороною.

Розумність строків є одним із основоположних засад (принципів) адміністративного судочинства відповідно до п.8 ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним уважається строк, який необхідний для вирішення справи відповідно до вимог матеріального і процесуального права.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позовна заява, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

УСТАНОВИВ:

21.01.2021 Дніпропетровським окружним адміністративним судом у справі №160/15350/20 було ухвалено рішення, яким позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково; визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не зарахування ОСОБА_1 періоду роботи з 20.10.1980 по 31.12.1981 на посаді землероба ливарного цеха УКВ в заводі Дніпропетровського заводу прокатних валків по Списку № 2, з 01.01.1982 по 31.05.1982, та з 21.08.1992 по 29.08.1993 на посаді машиніста крана № 5 вальцеливарного цеху УКВ в ПАТ «Дніпропетровському заводі прокатних валків» по Списку № 1, з 24.02.2004 по 18.04.2006 на посаді машиніста крана 4 розряду обробки метала в ВАТ ДМЗ ім. Комінтерна по Списку №2 з дати звернення за призначенням пенсії, а саме: з 26.03.2008; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу період роботи з 20.10.1980 по 31.12.1981 на посаді землероба ливарного цеха УКВ в заводі Дніпропетровського заводу прокатних валків по Списку № 2, з 01.01.1982 по 31.05.1982, та з 21.08.1992 по 29.08.1993 на посаді машиніста крана № 5 вальцеливарного цеху УКВ в ПАТ «Дніпропетровському заводі прокатних валків» по Списку № 1, з 24.02.2004 по 18.04.2006 на посаді машиніста крана 4 розряду обробки метала в ВАТ ДМЗ ім. Комінтерна по Списку №2 з дати звернення за призначенням пенсії, а саме: з 26.03.2008; в решті позовних вимог відмовлено.

Згідно з даними КП «ДСС» вказане рішення суду набрало законної сили.

У цьому рішенні суд установив, що з 01.02.2008 ОСОБА_1 призначено пенсію відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою від 11.04.2023, в якій, з-поміж іншого, вказала, що відповідно до рішення №912050190487 про перерахунок пенсії (дата-час розрахунку: 19.06.2021 08:25) здійснено перерахунок пенсії, головним управлінням для розрахунку пенсії береться середньомісячний заробіток для обчислення пенсії у розмірі 8270,00 грн, тоді як відповідно до відомостей Пенсійного фонду України розмір середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії в листопаді 2022 року, склав 13020 грн 61 коп., таким чином головним управлінням було невірно зроблено перерахунок пенсії, оскільки 13020,61 грн (середньомісячний заробіток для обчислення пенсії) х 0,31167 (коефіцієнт страхового стажу) = 4058, 14 грн. Відповідно до зазначеного розмір пенсії за віком має бути в розмірі 4058,14 грн. Доплата за наднормовий стаж - 230 грн 23 коп. Загальний розмір пенсії має бути 4288,37 грн. У зв'язку з цим, позивач просила провести перерахунок її пенсії за період з листопада 2022 року по теперішній час та виплатити заборгованість.

У відповідь на це звернення відповідач надав відповідь від 10.05.2023 №21575-16019/Р-01/8-0400/23, в якій повідомив, що розмір пенсії кожного пенсіонера визначається індивідуально залежно від набутого ним страхового стажу та отриманої заробіт6ної плати, з якої сплачувалися страхові внески.

При обчисленні пенсії для кожного пенсіонера розраховується коефіцієнт страхового стажу (залежно від кількості відпрацьованих місяців) та коефіцієнт заробітної плати, який обчислюється шляхом ділення фактичної заробітної плати застрахованої особи на величину середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за відповідний період у розрізі кожного місяця.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.01.2021 №160/15350/21 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу період роботи з 20.10.1980 по 31.12.1981 на посаді землероба ливарного цеха УКВ в заводі Дніпропетровського заводу прокатних валків по Списку № 2, з 01.01.1982 по 31.05.1982, та з 21.08.1992 по 29.08.1993 на посаді машиніста крана № 5 вальцеливарного цеху УКВ в ПАТ «Дніпропетровському заводі прокатних валків» по Списку № 1, з 24.02.2004 по 18.04.2006 на посаді машиніста крана 4 розряду обробки метала в ВАТ ДМЗ ім. Комінтерна по Списку №2 з дати звернення за призначенням пенсії, а саме: з 26.03.2008.

На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду позивачу проведено відповідний перерахунок пенсії з 26.03.2008 та враховано до пільгового стажу вищезазначені періоди.

Після проведеного перерахунку страховий стаж позивача зарахований по 20.11.2008 складає 31 рік 2 місяці 22 дні, в тому числі стаж за Списком №1 - 11 років 7 місяців 29 днів.

Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1% становить 0,31167 (31 рік х 12 місяців +2 місяці = 374 місяці : 12місяців : 100).

Пенсію обчислено відповідно до статей 27 і 28 Закону №1058, виходячи із заробітної плати за період роботи з 01.03.1981 по 28.02.1986 та за даними системи персоніфікованого обліку з 01.08.2000 по 29.02.2008.

Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації становить 1.33682.

Відповідно до пункту 1 Постанови №168 з 1 березня 2023 року перерахунок пенсії згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне страхування», затвердженим постановою КМУ від 20 лютого 2019 року №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1.197 (збільшено з 01.03.2019 на 1,17; з 01.05.2020 на 1,11; з 01.03.2021 на 1,11; з 01.03.2022 на 1,14).

Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії позивача з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки, із застосуванням коефіцієнтів збільшення в розмірі 1,17, 1,11, 1,11, 1,14 та 1,197 складає 9899,19 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 = 7405,03 грн =х 1,33682).

Загальний розмір пенсійної виплати з 01.03.2023 складає 3315,51 грн, у тому числі: 3085,28 грн - основний розмір пенсії (9899,19 грн х 0,31167); 230,23 грн - доплата за понаднормативний стаж (2093,00 грн х 11%).

Додатково повідомлено, що пенсійна справа позивача була перевірена управлінням пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг, порушень в частині призначення, перерахунків пенсії не виявлено.

Позивач не погоджується із твердження відповідача про те, що її пенсія була обчислена і перерахована відповідно до вимог чинного законодавства, тому і звернулась до суду з цим позовом щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок її пенсії за період з листопада 2022 року по квітень 2023 року з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка враховується для обчислення пенсії в листопаді 2022 року.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає таке.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.07.2003 (далі - Закон №1058-ІV), який розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Цей Закон також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Статтею 8 Закону №1058-IV закріплено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Відповідно до ч.1 ст.9 Закону №1058-IV, в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Суд установив, що з 01.02.2008 ОСОБА_1 призначено пенсію відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Статтею 40 Закону №1058-IV визначено порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії.

Відповідно до ч.1 ст.40 Закону №1058-IV, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.

За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 18 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8, 9 і 14 статті 11 цього Закону та періоди страхового стажу під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, з місяця запровадження карантину у 2020 році та шести календарних місяців після його завершення, періоди страхового стажу під час воєнного стану, введеного відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану», з місяця введення воєнного стану та протягом трьох календарних місяців після його припинення або скасування. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

У разі якщо за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутні відомості, необхідні для призначення пенсії військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейським, особам рядового і начальницького складу, заробітна плата (дохід) обчислюється на підставі довідки про нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески.

Частина друга зазначеної статті передбачає, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1+ Кз2+ Кз3+ ... + Кзn);

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Відповідно до ч.1 ст.44 Закону №1058-IV, призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Так, з пенсійної справи позивача, копія якої надана до матеріалів справи, суд установив, що позивачу за її заявою від 24.04.2018, яка подана до органів пенсійного фонду разом із відповідними довідками про заробітну плату, було здійснено перерахунок пенсії, з урахування заробітку до 2000 року. Тобто перерахунок здійснено відповідно до ч.1 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Також суд установив, що пенсію позивачу обчислено відповідно до статей 27 і 28 Закону №1058, виходячи із заробітної плати за період роботи з 01.03.1981 по 28.02.1986 та за даними системи персоніфікованого обліку з 01.08.2000 по 29.02.2008.

Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації становить 1.33682.

Відповідно до пункту 1 Постанови №168 з 1 березня 2023 року перерахунок пенсії згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне страхування», затвердженим постановою КМУ від 20 лютого 2019 року №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1.197 (збільшено з 01.03.2019 на 1,17; з 01.05.2020 на 1,11; з 01.03.2021 на 1,11; з 01.03.2022 на 1,14).

Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії позивача з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки, із застосуванням коефіцієнтів збільшення в розмірі 1,17, 1,11, 1,11, 1,14 та 1,197 складає 9899,19 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 = 7405,03 грн =х 1,33682).

Загальний розмір пенсійної виплати з 01.03.2023 складає 3315,51 грн, у тому числі: 3085,28 грн - основний розмір пенсії (9899,19 грн х 0,31167); 230,23 грн - доплата за понаднормативний стаж (2093,00 грн х 11%).

Наведене вище свідчить про те, що пенсія позивачу була обчислена відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а також про те, що позивачу було здійснено перерахунок її пенсії з урахуванням індексації.

Згідно з ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, довести правомірність своїх дій чи бездіяльності відповідно до принципу офіційності в адміністративному судочинстві зобов'язаний суб'єкт владних повноважень. Водночас, згідно з принципом змагальності позивач має спростувати доводи суб'єкта владних повноважень, якщо заперечує їх обґрунтованість.

Натомість у цьому випадку позивачем не доведено та не підтверджено належними доказами доводи щодо права на здійснення перерахунку пенсії позивача за період з листопада 2022 року по квітень 2023 року з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та яка враховується для обчислення пенсії в листопаді 2022 року.

У свою чергу, відповідач довів правомірність своїх дій.

Отже, з огляду на встановлені обставини справи, наведені положення чинного законодавства, позовні вимоги у цій справі є такими, що задоволенню не підлягають.

Підстави для розподілу судових витрат, відповідно до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні, оскільки у задоволенні позову відмовлено.

Відповідно до ч.5 ст.250 КАС України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Відмовити в задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427).

Суддя Н.В. Кучугурна