Провадження 3/760/3195/24
Справа № 760/7187/24
29 березня 2024 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Букіна О.М., при секретарі судового засідання Щепановій І.І., за участю представника Київської митниці Короля Л.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи, що надійшли з Київської митниці про притягнення до адміністративної відповідальності відправника міжнародного поштового відправлення № CQ061726065UA громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_1 виданий Жовтневим РВ УМВС України в Запорізькій обл. 21.01.1997, РНОКПП - НОМЕР_2 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , тел. НОМЕР_3 , за ознаками порушення митних правил, передбаченого ст. 473 МК України,-
27.03.2024 до Солом'янського районного суду м. Києва від Київської митниці надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина ОСОБА_1 за порушення митних правил, передбаченого ст. 473 МК України.
Зі змісту протоколу про порушення митних правил № 0093/10000/24 від 09.02.2024 вбачається, що 21.01.2024 року у зоні митного контролю митного поста «УкрПошта» Київської митниці за адресою: м. Київ, вул. Г Кірпи, 2, під час митного огляду міжнародного поштового відправлення (далі МПВ) № CQ061726065UA, яке пересилалось з України громадянином України ОСОБА_1 до Японії на адресу громадянина - ОСОБА_2 , АДРЕСА_2 виявлено: пристрої з маркуванням «ПАНЕЛЬ ЛАМПОВАЯ ПЛК 8-1» - 20 шт.
В митній декларації форми CN 23 вміст вкладення задекларовано як «used capacitor» (в перекладі на українську мову - використаний конденсатор), кількість - 1, вага 2,2 кг, вартість 6 USD.
Листом Київської митниці № 7.8-1/7.8-31/7.17/1459 від 26.01.2024, вказані зразки направлено для проведення експертного дослідження до Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби (далі - СЛЕД Держмитслужби).
Відповідно до висновку СЛЕД Держмитслужби від 31.01.2024 року № 142000-3302-0010, надані для дослідження предмети ідентифіковані як панелі лампові керамічні із стаканами «плк 8-1», які призначені для кріплення та підключення електровакуумних приладів, а саме радіоламп «ГУ-50», в радіоелектронній апаратурі загальнопромислового, спеціального, в тому числі і військового призначення, виготовляються за технічними умовами ГЯО.481.002.
За результатами зовнішнього огляду встановлено, що на наданих на дослідження панелях лампових керамічних із стаканами «ПЛК 8-1» присутнє маркування у вигляді ромбів. Нанесення на вироби зірок або ромбів з цифрами, або зірок та ромбів, свідчить про проходження виробами додаткових тестових випробувань та перевірок на придатності для військового використання.
Панелі лампові керамічні із стаканами «ПЛК 8-1» мають ознаки товарів, зазначених в позиції ML11 Списку товарів військового призначення згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 №1807 «Про затвердження Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення».
Міжнародна передача таких товарів може здійснюватися суб'єктом здійснення міжнародних передач товарів або іноземним суб'єктом господарської діяльності за наявності у нього відповідного дозволу чи висновку Держекспортконтролю, оригінал якого під час митного оформлення разом з іншими документами, необхідними для здійснення митного контролю та митного оформлення товарів, зобов'язаний надати відповідний суб'єкт.
Відповідно до Закону України від 20.02.2003 № 549-1V «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання», Держекспортконтроль України проводить експертизу в галузі державного експортного контролю, одним із основних завдань якої є визначення належності найменувань та описів товарів, поданих на експертизу, до найменувань та описів товарів, внесених до відповідних списків товарів, що підлягають державному експортному контролю.
Оригінал дозволу або висновку Держекспортконтролю до митного органу не надавався.
Таким чином, громадянин ОСОБА_1 здійснив пересилання з України до Японії в міжнародному поштовому відправленні № CQ061726065UA товару - панелі лампові керамічні із стаканами «плк 8-1», які призначені для кріплення та підключення електровакуумних приладів в кількості 20 шт., які мають ознаки спеціально призначених компонентів для електронного обладнання спеціально призначеного для військового використання зазначених в позиції ML11 Списку товарів військового призначення, без відповідних дозвільних документів.
Враховуючи вищевикладене представник митного органу вважає, що в діях громадянина ОСОБА_1 наявні ознаки порушення митних правил, передбачених ст. 473 Митного кодексу України.
Представник Київської митниці у судовому засіданні пояснив, що обставини порушення митних правил ОСОБА_1 є доведеними, що підтверджується матеріалами справи, у зв'язку з чим щодо останнього 09.02.2024 складено протокол про порушення митних правил № 0093/10000/24 за ст. 473 МК України.
В судове засідання особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил - гр. ОСОБА_1 не з'явився, будучи повідомленим про дату та час судового засідання за адресою, зазначеною в міжнародному поштовому відправленні.
З урахуванням вимог ст. 526 МК України, суд вважає можливим розглянути справу у відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Заслухавши пояснення представника митного органу, дослідивши та оцінивши зібрані матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що 21.01.2024 року у зоні митного контролю митного поста «УкрПошта» Київської митниці за адресою: м. Київ, вул. Г Кірпи, 2, під час митного огляду міжнародного поштового відправлення (далі МПВ) № CQ061726065UA, яке пересилалось з України громадянином України ОСОБА_1 до Японії на адресу громадянина - ОСОБА_2 , АДРЕСА_2 виявлено: пристрої з маркуванням «ПАНЕЛЬ ЛАМПОВАЯ ПЛК 8-1» - 20 шт.
В митній декларації форми CN 23 вміст вкладення задекларовано як «used capacitor» (в перекладі на українську мову - використаний конденсатор), кількість - 1, вага 2,2 кг, вартість 6 USD.
Листом Київської митниці № 7.8-1/7.8-31/7.17/1459 від 26.01.2024, вказані зразки направлено для проведення експертного дослідження до Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби (далі - СЛЕД Держмитслужби).
Відповідно до висновку СЛЕД Держмитслужби від 31.01.2024 року № 142000-3302-0010, надані для дослідження предмети ідентифіковані як панелі лампові керамічні із стаканами «плк 8-1», які призначені для кріплення та підключення електровакуумних приладів, а саме радіоламп «ГУ-50», в радіоелектронній апаратурі загальнопромислового, спеціального, в тому числі і військового призначення, виготовляються за технічними умовами ГЯО.481.002.
За результатами зовнішнього огляду встановлено, що на наданих на дослідження панелях лампових керамічних із стаканами «ПЛК 8-1» присутнє маркування у вигляді ромбів. Нанесення на вироби зірок або ромбів з цифрами, або зірок та ромбів, свідчить про проходження виробами додаткових тестових випробувань та перевірок на придатності для військового використання.
Панелі лампові керамічні із стаканами «ПЛК 8-1» мають ознаки товарів, зазначених в позиції ML11 Списку товарів військового призначення згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 №1807 «Про затвердження Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення».
При переміщенні даних товарів оригінал дозволу або висновку Держекспортконтролю до митного органу не надавався.
Стаття 473 МК України передбачає відповідальність особи за вчинення дій, спрямованих на пересилання через митний кордон України в міжнародних експрес-відправленнях товарів, заборонених до такого пересилання законодавством України, а також пересилання у міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до пересилання актами Всесвітнього поштового союзу, та тягне за собою конфіскацію цих товарів.
Відповідно до ст. 196 Митного кодексу України (далі - МК України) не можуть бути пропущені через митний кордон України:
1) товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено законом;
2) товари, на пропуск яких відповідно до закону потрібні дозволи інших державних органів, за відсутності цих дозволів (крім алкогольних напоїв і тютюнових виробів, а також харчових продуктів для власного споживання, що ввозяться громадянами в обсязі та в порядку, встановлених статтею 376 та частиною другою статті 378 цього Кодексу);
3) товари, що переміщуються через митний кордон України з порушенням вимог цього Кодексу та інших законів України, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Частиною 1 статті 235 МК України регламентується заборона щодо переміщення (пересилання) в міжнародних поштових та експрес-відправленнях товарів заборонених цим Кодексом та іншими законодавчими актами України відповідно до ввезення на митну територію України або вивезення з цієї території (п.1.1), відправлених з порушенням митних правил (п.1.2) та товарів, щодо яких відсутні відповідні дозвільні документи, у разі застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності (п.1.3).
Процедура здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення визначена Порядком здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення.
Пунктом 2 Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення визначено, що у цьому Порядку терміни вживаються у значенні, наведеному в Законі України «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання».
Пунктом 3 Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення передбачено, що міжнародна передача товарів може здійснюватися суб'єктом здійснення міжнародних передач товарів або іноземним суб'єктом господарської діяльності за наявності у нього відповідного дозволу чи висновку Держекспортконтролю.
Дозвіл чи висновок Держекспортконтролю на право здійснення відповідної міжнародної передачі будь-якого виробу військового призначення є підставою для передачі імпортеру (кінцевому споживачеві) комплекту технічної документації (технічних даних), необхідної для налагодження, експлуатації та використання такого виробу за цільовим призначенням в обсягах, визначених цим дозволом чи висновком.
Порядком здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення визначено Список товарів військового призначення, міжнародні передачі яких підлягають державному контролю та, зокрема, відповідно до розділу ML11 до даного Списку входить електронне обладнання, що не підлягає контролю згідно з іншими позиціями цього Списку, і «спеціально призначені» для нього «компоненти».
Відповідно до ст. 9 Закону Україну «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання», найменування та опис товарів, міжнародні передачі яких підлягають державному експортному контролю, вносяться до списків товарів, що підлягають державному експортному контролю (далі - списки).
Списки складаються за відповідними групами товарів центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю, із залученням заінтересованих центральних органів виконавчої влади. До складання списків можуть також залучатися представники підприємств, наукових установ, організацій, а також їх об'єднань.
Списки затверджуються Кабінетом Міністрів України.
У протоколі про порушення митних правил головний державний інспектор відділу портового контролю та комунікації з правоохоронними органами Київської митниці Озорін С.В. вказує, що громадянин ОСОБА_1 здійснив пересилання з України до Японії в міжнародному поштовому відправленні № CQ061726065UA товару - панелі лампові керамічні із стаканами «плк 8-1», які призначені для кріплення та підключення електровакуумних приладів, а саме радіоламп «ГУ-50», в радіоелектронній апаратурі загальнопромислового, спеціального, в тому числі і військового призначення, виготовляються за технічними умовами ГЯО.481.002 в кількості 20 шт., які мають ознаки спеціально призначених компонентів для електронного обладнання спеціально призначеного для військового використання зазначених в позиції ML11 Списку товарів військового призначення, без відповідних дозвільних документів.
В обґрунтування даних доводів головний державний інспектор посилається на висновок експерта СЛЕД Держмитслужби від 31.01.2024 року № 142000-3302-0010 відповідно до якого надані на дослідження 12 (дванадцять) радіоламп «6С6Б-В» мають ознаки спеціально призначених компонентів для електронного обладнання спеціально призначеного для військового використання, зазначених в позиції ML11 Списку товарів військового призначення, що є додатком до порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 №1807.
Таким чином вбачається, що висновком експерта СЛЕД Держмитслужби від 31.01.2024 року № 142000-3302-0010 встановлено, що надані на дослідження 20 панелей лампових керамічних із стаканами «ПЛК 8-1» мають ознаки спеціально призначених компонентів для електронного обладнання спеціально призначеного для військового використання, зазначених в позиції ML11 Списку товарів військового призначення, що є додатком до порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 №1807.
Разом і тим суд звертає увагу, даним висновком не встановлено ту обставину, що надані на дослідження 20 Панелей лампових керамічних із стаканами «ПЛК 8-1» є спеціально призначеними компонентами для електронного обладнання спеціально призначеного для військового використання, зазначених в позиції ML11 Списку товарів військового призначення, що є додатком до порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 №1807.
Окрім цього, відповідно до ст. 11 Закону Україну «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання», експертиза в галузі державного експортного контролю проводиться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю, для вирішення питання про можливість надання відповідних дозволів, висновків чи міжнародних імпортних сертифікатів, можливість проведення реєстрації суб'єктів господарювання, державних замовників у сфері оборони у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю, як суб'єктів здійснення міжнародних передач товарів або надання таким суб'єктам, державним замовникам повноважень на право здійснення експорту, імпорту товарів військового призначення та товарів, які містять відомості, що становлять державну таємницю.
Цією ж статтею також визначено, зокрема, що основними завданнями експертизи в галузі державного експортного контролю є визначення належності найменувань та описів товарів, поданих на експертизу, до найменувань та описів товарів, внесених до відповідних списків товарів, що підлягають державному експортному контролю.
Таким чином встановлено, що експертиза в галузі державного експортного контролю, завданням якої є визначення належності найменувань та описів товарів, поданих на експертизу, до найменувань та описів товарів, внесених до відповідних списків товарів, що підлягають державному експортному контролю, може буди проведено лише центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю.
Як вбачається із висновку експерта СЛЕД Держмитслужби від 31.01.2024 року № 142000-3302-0010, до компетенції та уповноважень СЛЕД Держмитслужби не входить проведення експертизи в розумінні та для цілей, описаних у ст. 11 Закону України «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання».
З урахуванням викладеного вище встановлено, що СЛЕД Держмитслужби немає повноважень на проведення експертизи в галузі державного експортного контролю, завданням якої є визначення належності найменувань та описів товарів, поданих на експертизу, до найменувань та описів товарів, внесених до відповідних списків товарів, що підлягають державному експортному контролю.
Таким чином судом встановлено, що митним органом не доведено ту обставину, що 20 Панелей лампових керамічних із стаканами «ПЛК 8-1» є компонентами для електронного обладнання спеціально призначеного для військового використання, зазначених в позиції ML11 Списку товарів військового призначення, що є додатком до порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 №1807, оскільки висновком експерта СЛЕД Держмитслужби від 31.01.2024 року № 142000-3302-0010 встановлено, що надані на дослідження 20 панелей лампових керамічних із стаканами «ПЛК 8-1» лише мають ознаки спеціально призначених компонентів для електронного обладнання спеціально призначеного для військового використання, зазначених в позиції ML11 Списку товарів військового призначення, що є додатком до порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 №1807, а також у СЛЕД Держмитслужби немає повноважень на проведення експертизи в галузі державного експортного контролю, завданням якої є визначення належності найменувань та описів товарів, поданих на експертизу, до найменувань та описів товарів, внесених до відповідних списків товарів, що підлягають державному експортному контролю.
Стаття 62 Конституції України закріплює принцип презумпції невинуватості, відповідно до якого особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Таким чином, матеріали справи про порушення митних правил не містять будь-яких відомостей та жодних доказів того, що громадянин ОСОБА_1 вчиняв будь-які умисні дії, спрямовані на пересилання через митний кордон України в міжнародних експрес-відправленнях товарів, заборонених до такого пересилання законодавством України, а також пересилання у міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до пересилання актами Всесвітнього поштового союзу, а тому в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 473 МК України.
Згідно зі ст. 487 МК України провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до правил п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, в разі відсутності події та складу адміністративного правопорушення.
У зв'язку з тим, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 473 МК України, провадження по справі відносно нього підлягає закриттю.
Керуючись ст.ст. 264, 318, 458, 473, 487 МК України, ст.ст. 10, 245, 247, 252, 280, 283, 287-294 КУпАП, суддя, -
Закрити провадження відносно ОСОБА_1 в справі про порушення митних правил, передбачених ст. 473 МК України, у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду шляхом подання скарги протягом десяти днів з дня ухвалення постанови.
Суддя: О.М. Букіна