Постанова від 06.03.2024 по справі 753/6691/23

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

справа № 753/6691/23

провадження № 22-ц/824/1200/2024

06 березня 2024 року м. Київ

Київський апеляційний суд у складі колегії суддів:

судді - доповідача Кирилюк Г. М.

суддів: Рейнарт І. М., Ящук Т. І.

при секретарі Колесніченко М. О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України, третя особа: Голова комісії з реорганізації Фонду соціального страхування України Бахматський Олександр Олександрович про поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та моральної шкоди, за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Дарницького районного суду міста Києва від 05 грудня 2023 року в складі судді Лужецької О. Р.,

встановив:

22.04.2023 ОСОБА_1 в особі представника - адвоката Левшунова Д. С. звернувся до суду з позовом до Фонду соціального страхування України, третя особа: Голова комісії з реорганізації Фонду соціального страхування України Бахматський О. О. про поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та моральної шкоди.

Ухвалою Дарницького районного суду м. Києва від 05 липня 2023 року до участі в справі в якості правонаступника Фонду соціального страхування України залучено Пенсійний фонд України.

25.09.2023 представник Пенсійного фонду України звернувся до суду з клопотанням про залишення позову без розгляду.

Клопотання обґрунтоване тим, що позовна заява в інтересах ОСОБА_1 подана та підписана адвокатом Левшуновим Д. С., який є колишнім працівником Фонду соціального страхування України, який до 30 січня 2023 року займав посаду заступника начальника відділу представництва інтересів Фонду соціального страхування України в судах та взаємодії з правоохоронними органами.

Відповідно до п. 3 ч.1 ст. 26 Закону України «Про запобігання корупції» особам, уповноваженим на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зазначеним у пункті 1 частини першої статті 3 цього Закону, які звільнилися або іншим чином припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, забороняється: протягом року з дня припинення відповідної діяльності представляти інтереси будь-якої особи у справах (у тому числі в тих, що розглядаються в судах), в яких іншою стороною є орган, підприємство, установа, організація, в якому (яких) вони працювали на момент припинення зазначеної діяльності.

Згідно листа Національного агентства з питань запобігання корупції від 28.08.2023 №30-10/19688-23 представництво інтересів Левшуновим Д. С. у справі, де стороною є Фонд соціального страхування України, є порушенням вимог п. 3 ч.1 ст. 26 Закону України "Про запобігання корупції".

Ухвалою Дарницького районного суду міста Києва від 05 грудня 2023 року вказану позовну заяву залишено без розгляду.

18.12.2023 ОСОБА_1 на ухвалу Дарницького районного суду міста Києва від 05 грудня 2023 року подав апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та прийняти постанову про направлення справи для продовження розгляду до суду першої інстанції.

Вважає, що оскаржувана ухвала суду прийнята зі значними порушеннями норм матеріального та процесуального законодавства.

Зазначив, що його представник - адвокат Левшунов Д. С. неодноразово наголошував на тому, що він не відноситься до посадових та службових осіб інших державних органів, у тому числі Фонду соціального страхування України та Пенсійного фонду, органів влади Автономної Республіки Крим (підпункт "и" пункту 1 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції»).

Так, 30 січня 2023 року Левшунов Д. С. на підставі наказу від 26.01.2023 №28-к був звільнений з посади заступника начальника відділу представництва інтересів Фонду в судах та взаємодії з правоохоронними органами юридичного управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України ( п. 1 ч.1 ст. 40 КЗпП України).

Працюючи у Фонді соціального страхування України Левшунов Д. С. був працівником, який виконував професійні функції щодо представництва інтересів Фонду в судах та правоохоронних органах та не виконував будь-які організаційно-розпорядчі чи адміністративно-господарські функції, що підтверджується його посадовими обов'язками, визначеними у посадовій інструкції Левшунова Д. С .

Зазначив, що вимоги Закону України «Про запобігання корупції» не впливають на представництво інтересів позивача в суді, оскільки договір про надання правничої допомоги, укладений між позивачем та його представником, є чинний, не визнаний недійсним. Питання порушення вимог Закону України «Про запобігання корупції» має вирішуватись при складанні відповідного протоколу, проте не в межах цивільної справи щодо скасування наказу про звільнення та поновлення позивача на роботі.

Вважає, що позов підписаний представником з наявністю відповідних повноважень, з необхідною процесуальною дієздатністю.

05.02.2024 Пенсійний фонд України подав відзив на апеляційну скаргу, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні апеляційної скарги, а ухвалу суду першої інстанції залишити без змін.

Зазначив, що відповідно до пункту 1 частини першої статті 9 Закону України від 23.09.1999 №1105-ХІV "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" ( в редакції до 01.01.2023) до основних завдань Фонду та його робочих органів належить реалізація державної політики у сферах соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, медичного страхування.

Основними завданнями Фонду соціального страхування в Україні та його робочих органів зокрема, були: реалізація державної політики у сферах соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, медичного страхування; реалізація державних гарантій шляхом надання матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг за рахунок страхових коштів ( страхові внески/єдиний внесок) та коштів, виділених з державного бюджету.

Згідно з відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Левшунов Д. С. був наділений повноваженнями вчиняти дії від імені Фонду соціального страхування України.

Виходячи з норм Закону України "Про запобігання корупції" обмеження після припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави, місцевого самоврядування поширюються на конкретну особу (людину).

Надання такою особою після припинення відповідальної діяльності статусу "адвоката", "нотаріуса", "державного службовця ( та інших) чи вчинення представницьких дій у певному статусі ( на підставі договору, довіреності тощо) не відміняють встановлені Законом України "Про запобігання корупції" обмеження.

Суд першої інстанції об'єктивно дослідив обставини справи щодо наявності у представника позивача обмежень щодо здійснення представництва, а відтак відсутності повноважень на здійснення представництва інтересів у даній справі, та надав їм належну правову оцінку.

В судовому засіданні адвокат Левшунов Д. С. апеляційну скаргу позивача підтримав та просив її задовольнити.

Інші учасники справи в судове засідання не з'явились, про день, час та місце розгляду справи повідомлені судом належним чином.

Переглянувши справу за наявними в ній доказами, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, 22.04.2023 ОСОБА_1 в особі представника - адвоката Левшунова Д. С. звернувся до суду з позовом до Фонду соціального страхування України, третя особа: Голова комісії з реорганізації Фонду соціального страхування України Бахматський О. О. про поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та моральної шкоди.

Ухвалою Дарницького районного суду м. Києва від 05 липня 2023 року до участі в справі в якості правонаступника Фонду соціального страхування України залучено Пенсійний фонд України.

Постановляючи ухвалу про залишення без розгляду, суд першої інстанції виходив з того, що адвокат Левшунов Д. С. до 30 січня 2023 року працював у Фонді соціального страхування України на посаді заступника начальника відділу представництва інтересів Фонду в судах та взаємодії з правоохоронними органами юридичного управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України.

При цьому положення пункту третього частини першої статті 26 Закону України "Про запобігання корупції" містять пряму заборону особам, уповноваженим на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зазначеним у пункті 1 частини першої статті 3 цього Закону, які звільнилися або іншим чином припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом року з дня припинення відповідної діяльності представляти інтереси будь-якої особи у справах (у тому числі в тих, що розглядаються в судах), в яких іншою стороною є орган, підприємство, установа, організація, в якому (яких) вони працювали на момент припинення зазначеної діяльності.

Між тим, після припинення діяльності у січні 2023 року, адвокат Левшунов Д. С. у квітні 2023 року, тобто до спливу річного строку, представляючи інтереси ОСОБА_1 , заявив до Фонду соціального страхування України вимоги про вирішення трудового спору.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Згідно з положеннями статті 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.

Цей принцип диспозитивності у цивільному судочинстві реалізується шляхом вільного використання та розпорядження такими процесуальними правами, які, зокрема, впливають на виникнення, рух, розвиток і закінчення судового розгляду (право на звернення з позовом, право на зміну предмета і підстави позову, право позивача відмовитись від позовові або на залишення його без розгляду за заявою позивача, право позивача заявити клопотання про заміну первісного відповідача належним відповідачем або про залучення до участі у справі іншої особи як співвідповідача), випливають з участі у розгляді справи; забезпечують сторонам судовий захист.

Частиною першою статті 58 ЦПК України передбачено, що сторона, третя особа, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.

Статтею 60 ЦПК України визначено, що представником у суді може бути адвокат або законний представник.

Відповідно до пунктів 1 та 2 частини першої статті 257 ЦПК України суд постановляє ухвалу про залишення позову без розгляду, якщо: позов подана особою, яка не має цивільної процесуальної дієздатності; позовну заяву від імені заінтересованої особи подано особою, яка не має повноважень на ведення справи.

Відповідно до пункту третього частини 1 статті 26 Закону України "Про запобігання корупції" особам, уповноваженим на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зазначеним у пункті 1 частини 1 статті 3 цього Закону, які звільнилися або іншим чином припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, забороняється протягом року з дня припинення відповідної діяльності представляти інтереси будь-якої особи у справах (у тому числі в тих, що розглядаються в судах), в яких іншою стороною є орган, підприємство, установа, організація, в якому (яких) вони працювали на момент припинення зазначеної діяльності.

Відповідно до підпункту "и" пункту 1 частини 1 статті 3 цього Закону суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є посадові та службові особи інших державних органів, у тому числі Фонду соціального страхування України та Пенсійного фонду, органів влади Автономної Республіки Крим.

Доводи апеляційної скарги про те, що Левшунов Д. С. не є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону в частині заборони представляти інтереси позивача в справі за позовом до Фонду соціального страхування України, правонаступником якого є Пенсійний фонд України, є необґрунтованими.

Як вбачається з матеріалів справи, представник відповідача - адвокат Левшунов Д. С. був звільнений 30 січня 2023 року на підставі наказу від 26.01.2023 №28-к з посади заступника начальника відділу представництва інтересів Фонду в судах та взаємодії з правоохоронними органами юридичного управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України.

Відповідно до роз'яснень, які надані в постанові Пленуму Верховного Суду України від 26.04.2022 №5 "Про судову практику у справах про хабарництво" до представників влади належать, зокрема, працівники державних органів та їх апарату, які наділені правом у межах своєї компетенції ставити вимоги, а також приймати рішення, обов'язкові для виконання юридичними і фізичними особами незалежно від їх відомчої належності чи підлеглості.

Організаційно-розпорядчі обов'язки - це обов'язки по здійсненню керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форми власності. Такі функції виконують, зокрема, керівники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних, колективних чи приватних підприємств, установ і організацій, їх заступники, керівники структурних підрозділів (начальники цехів, завідуючі відділами, лабораторіями, кафедрами), їх заступники, особи, які керують ділянками робіт (майстри, виконроби, бригадири тощо).

Адміністративно-господарські обов'язки - це обов'язки по управлінню або розпорядженню державним, колективним чи приватним майном (установлення порядку його зберігання, переробки, реалізації, забезпечення контролю за цими операціями тощо). Такі повноваження в тому чи іншому обсязі є у начальників планово-господарських , постачальних, фінансових відділів і служб, завідуючих складами, магазинами, майстернями, ательє, їх заступників, керівників відділів підприємств, відомчих ревізорів та контролерів тощо.

Інформація про те, хто вважається посадовими та службовими особами інших державних органів відповідно до підпункту "и" пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України "Про запобігання корупції" міститься також в роз'ясненнях НАЗК від 29.12.2021 р. №11 "Щодо застосування окремих положень Закону України "Про запобігання корупції" стосовно заходів фінансового контролю ( подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майнову стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку).

Відповідно до вказаного роз'яснення, у цілях визначення суб'єктів, на яких поширюється дія Закону (відповідно до п.п. "и" п.1 ч.1 ст. 3 Закону) , під "посадовими та службовими особами інших державних органів" слід розуміти працівників державних органів, які: 1) здійснюють функції представників влади; 2) обіймають посади , пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарчих функцій.

До представників влади належать, зокрема, працівники державних органів, які наділені правом у межах своєї компетенції ставити вимоги, а також приймати рішення, обов'язкові для виконання юридичними і фізичними особами незалежно від їх відомчої належності чи підлеглості (п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 26.04.2002 № 5 "Про судову практику у справах про хабарництво").

Адміністративно-господарські функції (обов'язки) - це обов'язки з управління або розпорядження державним, комунальним майном (установлення порядку його зберігання, переробки, реалізації забезпечення контролю за цими операціями тощо). Такі повноваження в різному обсязі є у начальників планово-господарських, постачальницьких, фінансових відділів і служб, їхніх заступників, керівників відділів підприємств тощо.

Організаційно-розпорядчі функції (обов'язки) - це обов'язки щодо здійснення керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форм власності. Такі функції виконують, зокрема, керівники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних, комунальних підприємств, установ, організацій, структурних підрозділів, їхні заступники, особи, які керують ділянками робіт.

Щодо інших працівників державних органів, які виконують функції з обслуговування або технічні функції, то їх можна визнати посадовими чи службовими особами лише за умови, що разом із цими функціями вони виконують організаційно-розпорядчі або адміністративно-господарські функції (обов'язки).

Відповідно до частини 1 статті 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (в редакції, що діяла станом на 01.01.2023) основними завданнями Фонду та його робочих органів було: 1) реалізація державної політики у сферах соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, медичного страхування; 2) надання матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг відповідно до цього Закону; 3) профілактика нещасних випадків; 6) здійснення перевірки обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності застрахованим особам, у тому числі на підставі інформації з електронного реєстру листків непрацездатності; 7) здійснення контролю за використанням роботодавцями та застрахованими особами коштів Фонду; 8) аналіз та прогнозування надходження коштів від сплати єдиного внеску.

Відповідно до посадової інструкції заступника начальника відділу представництва інтересів Фонду в судах та взаємодії з правоохоронними органами юридичного управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України, заступник начальника відділу, зокрема, представляє (в порядку самопредставництва) Фонд соціального страхування України в усіх судах України, незалежно від територіальності, спеціалізації та інстанційності суду в повному обсягу прав наданих Цивільним процесуальним кодексом України, Господарським процесуальним кодексом України, Кодексом адміністративного судочинства, Кримінальним процесуальним кодексом України в усіх судах України незалежно від територіальності, спеціалізації та інстанційності, як позивач, відповідач, третя особа, зацікавлена сторона у справі, кредитор, боржник та стягувач з правом підпису позовних заяв, інших заяв, скарг та інших процесуальних документів, без права: відмови, зміни, відкликання, визнання позову, відмови від апеляційних , касаційних скарг, укладання мирової угоди; збирає матеріали для підготовки відповідей з метою захисту прав та інтересів Фонду; бере участь у підготовці претензій щодо неналежного виконання або невиконання договорів, відповіді на претензії контрагентам, позовні заяви, відзиви, заперечення, та інші процесуальні документи для подання до суду; представляє інтереси Фонду в судах України, в правоохоронних органах на підставі відповідної довіреності; виконує інші службові завдання начальника відділу тощо.

Вказані посадові обов'язки заступника начальника відділу представництва інтересів Фонду в судах та взаємодії з правоохоронними органами юридичного управління виконавчої дирекції Фонду були спрямовані на виконання основних завдань і функцій Фонду соціального страхування України, що дає підстави для віднесення особи, яка працює на вказаній посаді до осіб, уповноважених на виконання функцій держави.

Відсутність судових рішень, які б встановили в діях Левшунова Д. С. порушення обмежень, визначених в пункті третьому частини 1 статті 26 Закону України "Про запобігання корупції", а також та обставина, що договір про надання правничої допомоги, укладений між позивачем та його представником недійсним не визнавався, не є обставинами, що впливають на можливість представлення Левшуновим Д. С. , який припинив свою діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави в Фонді соціального страхування України, до закінчення одного року з дня припинення відповідної діяльності представляти інтереси особи в суді, в яких іншою стороною є орган, підприємство, установа, організація, в якому (яких) вони працювали на момент припинення зазначеної діяльності.

Під час розгляду справи апеляційним судом не встановлено порушення судом першої інстанції норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Відповідно до ст. 375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 367, 368, 374, 375, 381-384 ЦПК України суд

постановив:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Ухвалу Дарницького районного суду міста Києва від 05 грудня 2023 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття, може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 03.04.2024.

Суддя - доповідач Г. М. Кирилюк

Судді: І. М. Рейнарт

Т. І. Ящук