Постанова від 31.08.2010 по справі 2а-7619/10/7/0170

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

31 серпня 2010 р.Справа №2а-7619/10/7/0170

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі

головуючого судді Маргарітова М.В. , при секретарі Силантьєвої О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Тур-Сервіс-2007"

до Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" в особі Бахчисарайського відділу Кримської регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при державному комітеті України по земельних ресурсах"

про визнання протиправною відмови та спонукання до виконання певних дій

за участю:

від позивача - представник за довіреністю Шестерик С.О.,

відповідач - не з'явився

Обставини справи: позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» в особі Бахчисарайського відділу Кримської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при державному комітеті України по земельних ресурсах», в якому просить визнати противоправною відмову відповідача в державній реєстрації договору оренди земельної ділянки несільськогосподарського призначення із земель рекреаційного призначення (кадастровий номер: 01 204 844 00 02: 001: 0308) загальною площею 5,0000га, що знаходиться в с.Берегове, в районі старого маяка на території Піщанівської сільської ради, Бахчисарайського району, АР Крим для будівництва та обслуговування спортивно-оздоровчого комплексу, укладеного між Піщанівською сільською радою АР Крим та Товариством з обмеженою відповідальністю «Тур-Сервіс-2007» 05.12.2008р. та зобов'язати провести державну реєстрацію договору оренди вказаної земельної ділянки.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відмова відповідача в здійсненні державної реєстрації договору оренди земельної ділянки, яка мотивована можливістю проведення такої реєстрації тільки після надання документального підтвердження проведення аукціону на вказану земельну ділянку, суперечить положенням Земельного Кодексу України та Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» та є незаконною.

Відповідач у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце його проведення повідомлений належним чином. У судовому засіданні, що відбулося 22.07.10р. представник відповідача Сальков А.С. проти позову заперечував, зазначивши, що відмова у реєстрації договору оренди є правомірною, а позовні вимоги є необґрунтованими, просив у задоволенні позовну відмовити.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши представника позивача, дослідивши наявні докази, суд

ВСТАНОВИВ:

Рішенням 14 сесії V скликання Піщанівської сільської ради АР Крим від 18.04.2007р. №699 (а.с.20) позивачу було надано дозвіл на сбір матеріалів попереднього узгодження місцерозташування земельної ділянки розташованої на території Піщанівської сільської ради загальною площею 5,0000га.

На підставі вказаного рішення, комісією був складений відповідний акт вибору та обстеження земельної ділянки в натурі від 20.04.2007р №85 (а.с.21).

Рішенням 18 сесії V скликання Піщанівської сільської ради АР Крим від 17.08.2007р №894 затверджено вищезгаданий Акт вибору та обстеження земельної ділянки та дано дозвіл ТОВ «Тур-Сервіс-2007» на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 5,0000га для будівництва та обслуговування спортивно-оздоровчого комплексу (а.с.22).

Як вказує позивач, на підставі вказаного рішення був розроблений та узгоджений у встановленому законом порядку проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 5,0000га для будівництва та обслуговування спортивно-оздоровчого комплексу, що знаходиться в с.Берегове, в районі старого маяка на території Піщанівської сільської ради, Бахчисарайського району, АР Крим.

Рішенням 27 сесії V скликання Піщанівської сільської ради АР Крим від 05.09.2008р №1300 (а.с.23), було затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 5,0000га для будівництва та обслуговування спортивно-оздоровчого комплексу, що знаходиться в с.Берегове, в районі старого маяка на території Піщанівської сільської ради, Бахчисарайського району, АР Крим.

Пунктом 2 вказаного рішення було вирішено передати ТОВ «Тур-Сервіс-2007» вказану земельну ділянку строком на 49 років.

Відповідно до п. 4 даного рішення ТОВ «Тур-Сервіс-2007», зокрема, зобов'язано укласти договір оренди земельної ділянки з Пещанівською сільскою радою.

Між Піщанівською сільською радою АР Крим (Орендодавець) та ТОВ «Тур-Сервіс-2007» (Орендар) було укладено договір оренди (а.с.25-27), відповідно до якого Піщанівська сільська рада АР Крим передає, а Товариство з обмеженою відповідальністю «Тур-Сервіс-2007» прийняв в оренду на 49 (сорок дев'ять) років земельну ділянку несільськогосподарського призначення із земель рекреаційного призначення (кадастровий номер: 01 204 844 00 02: 001: 0308) загальною площею 5,0000га, що знаходиться в с.Берегове, в районі старого маяка на території Піщанівської сільської ради, Бахчисарайського району, АР Крим, для будівництва та обслуговування спортивно-оздоровчого комплексу.

06.01.2010р відділ Держкомзему у Бахчисарайському районі АР Крим (а.с.30) висновком №6 узгодив договір оренди вказаної земельної ділянки, та направив на державну реєстрацію у Бахчисарайський відділ Кримського регіонального філіалу державного підприємства «Центр державного земельного кадастру».

Листом від 26.05.2010р вих. №28-02/573 (а.с.33) Бахчисарайський відділ Кримського регіонального філіалу державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» відмовив здійсненні державної реєстрації договору оренди земельної ділянки, посилаючись на те, що відповідно до ст. 16 Закону України «Про оренду землі», ст. 134 Земельного кодексу України реєстрація договорів оренди проводиться тільки після надання документального підтвердження проведення аукціону на вказану земельну ділянку. Договір оренди земельної ділянки загальною площею 5,0000га, що знаходиться в с.Берегове, в районі старого маяка на території Піщанівської сільської ради, Бахчисарайського району, АР Крим, для будівництва та обслуговування спортивно-оздоровчого комплексу, укладений між Піщанівською сільською радою АР Крим та ТОВ «Тур-Сервіс-2007» не відповідає нормам діючого законодавства, укладений без проведення аукціону (тендеру, конкурсу) та реєстрації не підлягає.

Позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 140 Конституції України встановлює, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - мешканців села, селища, міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в рамках Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою у порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради і їх органи.

Порядок обрання органів місцевого самоврядування, їх функціонування та повноваження передбачено в Законі України «Про місцеве самоврядування в Україні».

До виключної компетенції селищних рад, передбачених ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», відноситься вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Згідно зі ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що знаходиться під особливою охороною держави. Право на землю набувається і реалізується громадянами і суб'єктами господарської діяльності (юридичними і фізичними особами) виключно відповідно до закону.

Порядок регулювання земельних відносин встановлений Земельним кодексом України (далі ЗК України).

Серед передбачених ст.12 ЗК України повноважень сільських, селищних, міських рад в галузі земельних відносин є передача земельних ділянок комунальній власності у власність громадянам та юридичним особам, надання їх у користування відповідно до вимог цього кодексу.

Статтею 93 Земельного Кодексу України встановлено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам України, іноземним громадянам і особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним об'єднанням і організаціям, а також іноземним державам.

Відповідно до положень частин 1,2,3 ст. 124 ЗК України (в редакції, яка діяла на час надання відповідачем відмови позивачу), передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.

Статтею 123 Земельного кодексу України встановлено, що особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

У разі якщо проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає обов'язковій державній експертизі землевпорядної документації, погоджений проект подається Комісією до відповідного органу земельних ресурсів для здійснення такої експертизи відповідно до закону.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.

Статтею 125 ЗК України встановлено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Так, згідно з ч. 5 ст. 126 ЗК України право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.

Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (ст. 13 Закону України «Про оренду землі»).

При цьому ст. 18 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що Договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.

Державна реєстрація договорів оренди землі проводиться у порядку, встановленому законом (ст. 20 Закону України «Про оренду землі»).

Умови реєстрації договорів оренди та договорів суборенди земельних ділянок визначені Порядком державної реєстрації договорів оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.1998 року № 2073.

Згідно ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень», речові права на нерухоме майно, їх обмеження та правочини щодо нерухомого майна підлягають обов'язковій державній реєстрації. Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 4 вказаного закону обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права на нерухоме майно, що знаходиться на території України, фізичних та юридичних осіб, зокрема речові права на чуже нерухоме майно.

Відповідно до ч. 3 ст. 5 даного закону адміністратором Державного реєстру прав є центр державного земельного кадастру, який здійснює його ведення.

Відповідно до ст. 19 вказаного закону підставою для державної реєстрації прав на нерухоме майно є зокрема договір про оренду строком більше одного року.

Державна реєстрація договорів оренди землі здійснюється структурними підрозділами Центру державного земельного кадастру при Держкомземі відповідно до п.3.2. Інструкції № 43 (200).

Умови реєстрації договорів оренди і договорів суборенди земельних ділянок встановлені Порядком державної реєстрації договорів оренди землі затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.1998 р. № 2073.

Згідно п. 2 вказаного Порядку, державна реєстрація договорів оренди є офіційним визнанням і підтвердженням державою факту виникнення і припинення права оренди земельних ділянок.

Як було вказано, відповідно до ст. 18 Закону України «Про оренду землі» - договір оренди землі вступає в законну силу після його державної реєстрації.

Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень», у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо:

1) заявлене право, обтяження не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону;

2) об'єкт нерухомого майна або більша його частина розміщені на території іншого органу державної реєстрації прав;

3) із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень звернулася неналежна особа;

4) подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують;

5) заяву про державну реєстрацію прав, пов'язаних з відчуженням нерухомого майна, подано після державної реєстрації обтяжень, встановлених щодо цього майна, крім випадків, встановлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону;

6) заявлене право вже зареєстровано.

Крім того, частиною 4 ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» встановлено, що відмова в державній реєстрації прав та їх обтяжень з підстав, не передбачених цим Законом, заборонена.

Отже, перелік підстав, з яких відповідач має право відмовити у вчинення державної реєстрації встановлений частиною 4 ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» та є вичерпним.

Разом з тим, відповідно до ст. 123 Земельного кодексу України, тільки відповідний орган місцевого самоврядування або місцева державна адміністрація, до компетенції яких відноситься конкретна земельна ділянка, має повноваження вирішувати питання щодо укладення договору оренди, або відмови в його укладенні.

Матеріали справи не містять встановлених частиною 4 ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» підстав відмови у державній реєстрації.

У порядку, передбаченому ст. 71 КАС України, відповідачем не надані докази існування будь-яких, передбачених ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» підстав для відмови позивачу у державній реєстрації укладеного договору оренди земельної ділянки.

Таким чином, відмовляючи у реєстрації договору оренди, відповідач діяв не у межах своїх повноважень, у зв'язку з чим така відмова є протиправною.

За таких підстав, суд критично оцінює доводи відповідача, по яких він просить відмовити у задоволенні позову та не приймає їх до уваги.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що відмовляючи позивачу у реєстрації зазначеного вище договору оренди земельної ділянки, відповідач порушує встановлене чинним законодавством України право позивача на оренду земельної ділянки, діє способом, який непередбачений законодавством України, в наслідок чого позовні вимоги підлягають задоволенню.

Під час судового засідання оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Постанову складено 06.09.2010р.

Керуючись ст.ст. 94, 98, 160-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати противоправною відмову Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» в особі Бахчисарайського відділу Кримського регіонального філіалу державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» в державній реєстрації договору оренди земельної ділянки несільськогосподарського призначення із земель рекреаційного призначення (кадастровий номер: 01 204 844 00 02: 001: 0308) загальною площею 5,0000га, що знаходиться в с. Берегове, в районі старого маяка на території Піщанівської сільської ради, Бахчисарайського району, АР Крим для будівництва та обслуговування спортивно-оздоровчого комплексу, укладеного між Піщанівською сільською радою АР Крим та Товариством з обмеженою відповідальністю «Тур-Сервіс-2007» 05.12.2008р.

3. Зобов'язати Державне підприємство «Центр державного земельного кадастру» в особі Бахчисарайського відділу Кримського регіонального філіалу державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» провести державну реєстрацію договору оренди земельної ділянки несільськогосподарського призначення із земель рекреаційного призначення (кадастровий номер: 01 204 844 00 02: 001: 0308) загальною площею 5,0000га, що знаходиться в с. Берегове, в районі старого маяка на території Піщанівської сільської ради, Бахчисарайського району, АР Крим для будівництва та обслуговування спортивно-оздоровчого комплексу, укладеного між Піщанівською сільською радою АР Крим та Товариством з обмеженою відповідальністю «Тур-Сервіс-2007» 05.12.2008р.

4. Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Тур-Сервіс-2007» 3,40грн. судового збору.

Постанова може бути оскаржена в Севастопольський апеляційний адміністративний суд через Окружний адміністративний суд АР Крим шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду в десятиденний строк з дня її проголошення.

У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Маргарітов М.В.