ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"20" березня 2024 р. справа № 300/2564/23
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Скільського І.І., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання до вчинення певних дій,
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі - відповідач 2) в якому просить:
- визнати неправомірним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 13.04.2023 №092850001648 про відмову в переведенні ОСОБА_1 , з пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу";
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити ОСОБА_1 , перерахунок пенсії з 10.04.2023, а саме перевести на пенсію за віком державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу" з врахуванням до стажу державної служби періоду з 04.07.2001 по 22.04.2003, з 28.10.2003 по 04.12.2020, та з врахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на 01.01.2023 від 05.04.2023 №8 та про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням на пенсію) від 05.04.2023 №7, виданих Витвицькою сільською радою Івано-Франківської області.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Івано-Франківській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». У квітні 2023 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою про перехід на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" з урахуванням довідок про заробітну плату, однак рішенням від 13.04.2023 їй відмовлено у такому переході у зв'язку з відсутністю права на перерахунок. Позивач уважає, що у неї наявний необхідний стаж державної служби, вона досягла відповідного віку, а отже має право на отримання пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу". Таким чином ОСОБА_1 уважає відмову відповідача протиправною, тому звернулася до суду з метою захисту порушеного права.
Івано-Франківський окружний адміністративний суд ухвалою від 12.05.2023 позовну заяву залишив без руху, надав позивачу для усунення вказаних недоліків десятиденний строк з дня вручення (отримання) ухвали про залишення позовної заяви без руху, шляхом подання до Івано-Франківського окружного адміністративного суду засвідчених і оформлених відповідно до вимог статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України копій усіх доданих до позовної заяви письмових доказів (а.с. 26-27).
Позивач, 25.05.2023, виконала вимоги ухвали суду від 12.05.2023 про залишення позовної заяви без руху.
Івано-Франківський окружний адміністративний суд ухвалою від 30.05.2023 відкрив провадження у цій адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до правил, встановлених статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) (а.с.48-49).
Представником Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області подано до суду відзив на позовну заяву (а.с.54-56). У відзиві вказала, що після набрання з 01.05.2016 чинності Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10,12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII та мають передбачені частиною 1 статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII вік і страховий стаж. Особи з числа держслужбовців, з 01.05.2016 втратили право на призначення пенсії за віком державного службовця у розмірах, визначених частиною 1 статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII, проте зберегли право на призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Представник відповідача вказала, що станом на 01.05.2016 упозивачки стаж державної служби становить 6 років 2 місяці, що є недостатнім для призначення пенсії державного службовця.Крім того вказала про те, що постановою Кабінету Міністрів України від 05.06.2019 № 469 "Про внесення змін до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб" доповнено п. 3-1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб", а саме: державні службовці, які на день набрання чинності Законом України "Про державну службу" № 889 займали посади державної служби та які пенсію, призначену відповідно до Закону, не отримували з дати призначення до дня набрання чинності Закону №889 мають право на обчислення пенсії на умовах цього Порядку після звільнення з посади державної служби.Записами трудової книжки вбачається, що позивачка станом на 01.05.2016 працювала на посаді в органах місцевого самоврядування.Крім того, позивачкою до заяви від 10.04.2023 долучені довідки № 7 та 8 від 05.04.2023 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, де посадовий оклад, надбавка за ранг та надбавка за вислугу років вказані станом па 01.01.2023, а інші складові вказані за період з 01.01.2017 по 04.12.2020, що суперечить чинному законодавству. Враховуючи наведене просить суд у задоволенні позову відмовити.
Також, правом на подання відзиву на позовну заяву скористалося Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (а.с.62-65), в якомупредставник заперечуючи проти позовних вимог, зазначив ті самі заперечення, що і відповідач 1 у відзиві на позовну заяву та серед іншого зазначив про те, що час роботи в органах місцевого самоврядування, в тому числі на виборних посадах, зараховується до стажу роботи, який дає право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» №3723 до 04.07.2001, тобто по дату набуття чинності Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування». Відповідно до наданих позивачкою документів віповідачем-2 до стажу державної служби було зараховано періоди її роботи з 03.05.1995 по 03.06.1996, з 05.06.1996 по 03.07.2001 та встановлено, що станом на 01.05.2016 стаж державної служби складає 06 років 02 місяці, що є неостатнім для призначення пенсії за віком відповідно до норм Закону України «Про державну службу». Станом на 01.05.2016 позивачка обіймала посаду в органах місцевого самоврядування з присвоєнням рангу посадовій особі органу місцевого самоврядування, що не дає права на призначення пенсії державного службовця. Враховуючи наведене, на думку представника, підстави для переведення пенсії позивачки на пенсію у відповідності до норм Закону України «Про державну службу» відсутні.
Суд, розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив такі обставини.
ОСОБА_1 з 27.02.2019 призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно із записами трудової книжки НОМЕР_1 від 26.01.1983 позивач працювала у період:
- з 03.05.1995 по 02.01.1996 - інженером-землевпорядником в Долинській районній раді (записи № 9, 11);
- з 03.01.1996 по 03.06.1996 - інженером-землевпорядником в Станковецькій сільській раді (записи № 12, 13);
- з 05.06.1996 по 22.04.2003 - на посаді спеціаліста земельних ресурсів та спеціаліста II категорії по обслуговуванню Станківецької сільської ради у відділі земельних ресурсів Долинської районної держадміністрації (записи № 14, 19);
- з 28.10.2003 по 26.02.2017 - спеціалістом по землевпорядкуванні у Станковецькій сільській раді (записи № 22, 24);
- з 27.02.2017 по 04.12.2020 - землевпорядником, головним спеціалістом та начальником відділу архітектури, земельних відносин та житлово-комунального господарства у Витвицькій сільській раді об'єднаної територіальної громади (записи № 25, 26, 27, 29).
З метою переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", позивач 10.04.2023звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із відповідною заявою та доданими документами.
Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області за принципом екстериторіальності розглянувши заяву позивача прийняло оскаржуване рішення від 13.04.2023 №092850001648про відмову ОСОБА_1 у переведенні на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» (а.с. 19). У зазначеному рішенні позивач роз'яснено про те, щоправо на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону №3723 за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням необхідного стажу державної служби, мають жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».Час роботи в органах в органах місцевого самоврядування, в тому числі на виборних посадах, зараховується до стажу роботи, який дає право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону №3723 до 04 липня 2001року, тобто до набрання чинності Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».Розглянувши документи, які були надані для перерахунку, встановлено, що ОСОБА_1 на дату звернення має 6 років 2 місяці стажу державної служби (з 03.05.1995 по 03.06.1996 та 05.06.1996 по 03.07.2001) та станом на 01.05.2016 обіймала посаду в органах місцевого самоврядування з присвоєнням рангу посадовій особі ОМС, а відтак право на пенсію у позивача згідно Закону України «Про державну службу» відсутнє.Враховуючи вищевикладене, прийнято рішення відмовити ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії.
Уважаючи таку відмову протиправною, з метою захисту своїх порушених прав та інтересів, позивач звернулася з цим позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з таких підстав та мотивів.
Спірні правовідносини врегульовані Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 р. №889-VIII (в редакції чинній на момент виникнення права позивача на призначення пенсії державного службовця), Законом України "Про державну службу" від 16.12.1993 р. №3723; Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. №1058; постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 р. №283 "Про затвердження Порядку обчислення стажу державної служби".
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Відповідно до статті 10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.
Статтею 6 Закону України "Про пенсійне забезпечення" також передбачено право вибору пенсії.
Так, згідно вказаної статті особам, які мають одночасно право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором, за винятком пенсій інвалідам внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби, або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи з виконанням інтернаціонального обов'язку.
Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, оплати праці державних службовців встановлені Законом України "Про державну службу".
01.05.2016 набув чинності Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII, згідно частини 2 Прикінцевих та перехідних положень якого визнано такими, що втратили чинність, зокрема, Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Так, частиною 1 статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ визначено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Відповідно до частини 1 статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
Таким чином, необхідною умовою для наявності у осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, права на пенсію відповідно до згаданої статті є досягнення такими особами певного віку та наявність страхового стажу, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Тобто до набрання чинності Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII - 01.05.2016, право на пенсію державного службовця мали особи, які: а) досягли певного віку та мають передбачений законодавством страховий стаж; б) мали стаж державної служби не менш як 10 років, та на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців; а також особи, які мали не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Після 01.05.2016, відповідно до статті 90 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
При цьому законодавець визначив певні умови, за дотримання яких у осіб зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ.
Так, відповідно до пункту 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Згідно пункту 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Тобто Прикінцевими та перехідними положеннями Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII передбачено, що за наявності у особи станом на 01.05.2016 певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Водночас, для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, статтею 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ передбачає додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: певний вік і страховий стаж.
З огляду на зміст зазначених норм чинного законодавства, обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених частиною 1 статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ і Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.
Отже, після набрання чинності Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII - 01.05.2016 зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII, та мають передбачені частиною 1 статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ вік і страховий стаж.
Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права була висловлена у рішенні Верховного Суду від 04.04.2018 за результатом розгляду зразкової справи №822/524/18.
Відповідно до пункту 8 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Так, Порядок обчислення стажу державної служби, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 №283, був чинний до 01.05.2016.
Згідно з п. 4 Порядку обчислення стажу державної служби , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 р. №283 (далі - Порядок №283) документом для визначення стажу державної служби є трудова книжка та інші документи, які відповідно до чинного законодавства підтверджують стаж роботи.
Відповідно до п. 2 Порядку №283 робота на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у ст. 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування зараховується до стажу державної служби.
Отже, доводи відповідача про те, що станом на 01.05.2016 позивач не обіймав посаду державного службовця є безпідставними та необґрунтованими.
Як зазначено судом вище, згідно із записами трудової книжки НОМЕР_1 від 26.01.1983 позивач працювала у період:
- з 03.05.1995 по 02.01.1996 - інженером-землевпорядником в Долинській районній раді (записи № 9, 11);
- з 03.01.1996 по 03.06.1996 - інженером-землевпорядником в Станковецькій сільській раді (записи № 12, 13);
- з 05.06.1996 по 22.04.2003 - на посаді спеціаліста земельних ресурсів та спеціаліста II категорії по обслуговуванню Станківецької сільської ради у відділі земельних ресурсів Долинської районної держадміністрації (записи № 14, 19);
- з 28.10.2003 по 26.02.2017 - спеціалістом по землевпорядкуванні у Станковецькій сільській раді (записи № 22, 24);
- з 27.02.2017 по 04.12.2020 - землевпорядником, головним спеціалістом та начальником відділу архітектури, земельних відносин та житлово-комунального господарства у Витвицькій сільській раді об'єднаної територіальної громади (записи № 25, 26,27, 29).
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про те, що періоди роботи позивача: з 04.07.2001 по 22.04.2003 на посаді спеціаліста земельних ресурсів та спеціаліста II категорії по обслуговуванню Станківецької сільської ради у відділі земельних ресурсів Долинської районної держадміністрації, з 28.10.2003 по 26.02.2017 на посаді спеціаліста по землевпорядкуванні у Станковецькій сільській раді та з 27.02.2017 по 04.12.2020на посадах землевпорядника, головного спеціаліста та начальника відділу архітектури, земельних відносин та житлово-комунального господарства у Витвицькій сільській раді об'єднаної територіальної громади, відповідачем протиправно не враховано у стаж її роботи на посадах державної служби.
Вказана правова позиція відповідає висновкам Верховного Суду, які викладені у постанові від 10.05.2018 справа №351/1792/17.
Враховуючи вищевикладені висновки суду щодо протиправності відмови відповідача в зарахуванні ОСОБА_1 до стажу державної служби період роботи з 04.07.2001 по 22.04.2003 на посаді спеціаліста земельних ресурсів та спеціаліста II категорії по обслуговуванню Станківецької сільської ради у відділі земельних ресурсів Долинської районної держадміністрації, з 28.10.2003 по 26.02.2017 на посаді спеціаліста по землевпорядкуванні у Станковецькій сільській раді та з 27.02.2017 по 04.12.2020 на посадах землевпорядника, головного спеціаліста та начальника відділу архітектури, земельних відносин та житлово-комунального господарства у Витвицькій сільській раді об'єднаної територіальної громади, суд доходить висновку, що рішення відповідача за № 092850001648 від 13.04.2023, яким відмовлено позивачу у переведені з одного виду пенсії на інший є протиправним та підлягає до скасування.
Що стосується доводів відповідачів про те, що довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на 01.01.2023 від 05.04.2023 №8 та довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням на пенсію) від 05.04.2023 №7, виданих Витвицькою сільською радою Івано-Франківської області, - суперечать чинному законодавству, то суд зазначає таке.
Відповідно до пунктів 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 року №889-VIII "Про державну службу" та на виконання пункту 6 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року №622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб", Міністерством соціальної політики України розроблено та наказом від 10.05.2017 за №750 затверджено Порядок видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад (надалі, також Порядок №750).
Пунктами 2 і 5 Порядку №750 передбачено, що довідка про заробітну плату для призначення пенсії (далі - довідка для призначення пенсії) відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-XII "Про державну службу" видається особам, які мають право на призначення пенсії згідно з пунктом 3 Порядку №622.
Довідки для призначення пенсії видаються за формами довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям, затвердженими постановою правління Пенсійного фонду України від 17 січня 2017 року №1-3, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 лютого 2017 року за №180/30048 (надалі, також Постанови №3-1).
Так, згідно із пунктом 1 вищевказаної Постанови №1-3, нею затверджено форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 року №889-VIII "Про державну службу" пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-XII "Про державну службу", що додаються.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем для здійснення обчислення пенсії подано до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, які відповідають формам однойменних довідок, затверджених постановою правління Пенсійного фонду України від 17 січня 2017 року №1-3, на яку вказує і сам відповідач (а.с.21, 22-23).
На всі види оплати праці, включені в довідки, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Як наслідок, суд зазначає, що всі відображені в довідках види оплати праці, - є складовими частинами заробітної плати позивача, з якої сплачені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, тому вони мають братися до уваги при розрахунку розміру пенсії позивача.
Такий висновок суду узгоджується з положеннями пункту 1 частини 1 статті 41 Закон №1058-ІV, відповідно до якої до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
Згідно частини першої та другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч.1 та ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Окрім цього, визначаючи відповідача, який має виконувати рішення зобов'язального характеру, суд виходить із такого.
Згідно з підпунктом 1 пункту 1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року №28-2 (далі - Положення №28-2), управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також об'єднані управління є територіальними органами Пенсійного фонду України.
Відповідно до частини першої статті 58 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 за №1058-IV, Пенсійний фонд України є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсію та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання пов'язані з веденням обліку пенсійних активів осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законами України і статутом Пенсійного фонду України.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Постанова №22-1) (у редакції Постанови правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 №25-1 «Про затвердження змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 16.03.2021 за №339/35961), передбачено опрацювання заяв про призначення/перерахунки пенсії бек офісами територіальних органів Фонду в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від місця подачі заяви та місця проживання пенсіонера.
Відповідно пункту 4.2 розділу IV Постанови №22-1, після реєстрації заяви та сканування документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Рішення за результатами заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Судом встановлено, що заяву про перехід на інший вид пенсії ОСОБА_1 подала за місцем проживання та перебування на обліку, тобто до Головного управління Пенсійного фонду в Івано-Франківській області, що підтверджується та не оспорюється відповідачами у відзиві. Тому суд констатує, що першочергово публічно правові відносини на момент звернення про перехід на інший вид пенсії, у позивача виникли саме з Головним управлінням Пенсійного фонду в Івано-Франківській області.
Як уже зазначено вище, подана заява відповідно до екстериторіальності розподілу єдиної черги завдань розглядалась Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області, яке прийняло рішення про відмову у перерахунку пенсіївід 13.04.2023 № 092850001648.
При цьому, суд звертає увагу, що пунктом 4.10 Постанови №22-1 передбачено, що після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.
Таким чином, за приписами Постанови №22-1 електронна пенсійна справа знаходиться в пенсійному органі за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи, та такий орган здійснює нарахування та виплату пенсії. Тобто, після надання відповіді електронна пенсійна справа, яка була отримана Головним управліннями Пенсійного фонду України в Запорізькій області для опрацювання, була передана засобами програмного забезпечення до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання ОСОБА_1 . Тому пенсійна справа позивача після розгляду заяви перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, з яким, як уже зазначено вище, виникли публічно-правові відносини у ОСОБА_1 .
З урахуванням викладеного, суд вважає, що ефективним способом захисту порушених прав на пенсійне забезпечення в даному випадку буде зобов'язання саме Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зарахувати до стажу державної служби періоди роботи на посадах в органах місцевого самоврядування, а також призначити ОСОБА_1 пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу». Вказане, на думку суду, буде забезпечувати реалізацію передбаченого у статті 2 КАС України завдання адміністративного судочинства, а саме справедливого, неупередженого та своєчасного вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Аналогічний підхід щодо способу захисту в подібних правовідносинах між фізичною особою та пенсійним органом в справах щодо призначення пенсії використано Верховним Судом у постановах від 18.11.2022 по справі №560/3734/22, від 17.01.2023 по справі №392/1357/17 (2 а/392/109/17) та від 12.12.2022 по справі №174/420/17 (2 а/174/63/2017).
Так, за наслідками розгляду згаданих справ було зобов'язано пенсійний орган призначити пенсію позивачу, при цьому зобов'язано той територіальний підрозділ, до якого позивач звертався з усіма необхідними документами, а не той, який за принципом екстериторіальності розглядав такі документи.
Як наслідок, враховуючи вищенаведені висновки суду та встановлення судом наявності у позивача стажу державної служби, необхідного для переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», то з метою відновлення порушеного права позивача необхідно зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зарахувати до стажу державної служби позивача періоди роботи з 04.07.2001 по 22.04.2003 на посаді спеціаліста земельних ресурсів та спеціаліста II категорії по обслуговуванню Станківецької сільської ради у відділі земельних ресурсів Долинської районної держадміністрації, з 28.10.2003 по 26.02.2017 на посаді спеціаліста по землевпорядкуванні у Станковецькій сільській раді та з 27.02.2017 по 04.12.2020 на посадах землевпорядника, головного спеціаліста та начальника відділу архітектури, земельних відносин та житлово-комунального господарства у Витвицькій сільській раді об'єднаної територіальної громади та призначити пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" починаючи з 10.04.2023з врахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на 01.01.2023 від 05.04.2023 №8 та про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням на пенсію) від 05.04.2023 №7, виданих Витвицькою сільською радою Івано-Франківської області, з проведенням її перерахунку та виплати.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду з даним позовом позивачем сплачено судовий збір в розмірі 1073,60 грн., згідно квитанції №0.0.2981284851.1 від 05.05.2023 (а.с.1).
Таким чином, необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (як суб'єкта владних повноважень, що прийняв оскаржуване рішення на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 1073 гривень 60 копійок.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 13.04.2023 №092850001648 про відмову в переведенні ОСОБА_1 , з пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити ОСОБА_1 , перерахунок пенсії з 10.04.2023, а саме перевести на пенсію за віком державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу" з врахуванням до стажу державної служби періоду з 04.07.2001 по 22.04.2003, з 28.10.2003 по 04.12.2020, та з врахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на 01.01.2023 від 05.04.2023 №8 та про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням на пенсію) від 05.04.2023 №7, виданих Витвицькою сільською радою Івано-Франківської області.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області(ідентифікаційний код юридичної особи 20490012) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний НОМЕР_2 ) сплачений нею судовий збір у розмірі 1073 (одна тисяча сімдесят три) гривні 60 копійок.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи:
позивач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_3 ), адреса: АДРЕСА_1 ;
відповідач 1 - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, (ідентифікаційний код юридичної особи 20551088), адреса: вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018;
відповідач 2 - Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (ідентифікаційний код юридичної особи 20490012), адреса: проспект Соборний, 158-Б, м. Запоріжжя, Запорізька область, 69057.
Суддя /підпис/ Скільський І.І.