Рішення від 20.03.2024 по справі 300/8884/23

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"20" березня 2024 р. справа № 300/8884/23

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Микитюка Р.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі також - позивач, ОСОБА_1 ), 25.12.2023 звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі також - відповідач, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області), Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі також - відповідач, ГУ ПФУ у Вінницькій області) про визнання протиправним та скасування рішення ГУ ПФУ у Вінницькій області від 05.12.2023 №926020109020 про відмову позивачу у перерахунку пенсії згідно Закону України "Про державну службу" та зобов'язання ГУ ПФУ в Івано-Франківській області перевести позивача з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію державного службовця з 30.11.2023, відповідно до пункту 12 розділу XI Закону №889-VIII та статті 37 Закону №3723-XII, здійснивши нарахування і виплату пенсії (з урахуванням виплачених сум) у розмірі 60 відсотків заробітної плати, зазначених у довідках №467/05-01/06 виданих 28.11.2023 Управлінням соціального захисту населення Верховинської районної державної адміністрації Івано-Франківської області.

Ухвалою суду від 01.04.2024 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с.38-39).

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Івано-Франківській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". 30.11.2023 позивач звернулася через портал електронних послуг ПФУ із відповідною заявою про переведення пенсії з виду на вид (з пенсії за віком, згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком, згідно Закону України "Про державну службу"). Листом ГУ ПФУ в Івано-Франківській області від 08.12.2023 за №0900-0205-8/63126 позивачу надіслано рішення ГУ ПФУ у Вінницькій області від 05.12.2023 за №926020109020. Даним рішенням відмовлено позивачу у перерахунку пенсії, оскільки з 01.05.2016 набув чинності Закон України "Про державну службу", норма якого не поширюється на журналістів державних та комунальних засобів інформації. Позивач вважає дане рішення протиправним та просить його скасувати, а позовні вимоги задовольнити.

Відповідач - ГУ ПФУ в Івано-Франківській області скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 22.01.2024. Представник відповідача проти заявлених позовних вимог заперечила з підстав, наведених у відзиві, який міститься в матеріалах справи (а.с.44-52). Просила суд в задоволенні позову відмовити, оскільки з 01.05.2016 набув чинності Закон України "Про державну службу", норма якого не поширюється на журналістів державних та комунальних засобів інформації.

Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області скористалося правом на подання відзиву на позовну заяву, згідно змісту якого, представник відповідача щодо задоволення позовних вимог заперечила. Вказала, на відсутність у позивача права на перерахунок пенсії, оскільки розмір пенсії обчислено у відповідності до діючих норм пенсійного законодавства. Зауважила, що Управлінням відмовлено позивачу у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" з мотивів відсутності законодавчих підстав. Відтак, спору щодо розрахунку пенсії з урахуванням відповідної довідки про заробітну плату на час звернення позивача у цій справі до суду не існувало. Управління не ухвалювало рішення щодо розрахунку пенсії з урахуванням довідки про заробітну плату на виконання цього рішення суду, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при здійсненні такого переведення будуть порушені. Оскільки, судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, представник відповідача вважає, що вимоги про розрахунок пенсії з урахуванням довідки про заробітну плату задоволенню не підлягають є передчасними (заявлені на майбутнє) (а.с. 68-71).

29.01.2023 на адресу суду від позивача надійшла відповідь на відзив (а.с.57-65), проте суд зазначає, що у відповідності до частин 3 статті 263 КАС України, у справах, визначених частиною 1 цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив, а тому в суду відсутні правові підстави надавати оцінку даному документу в рамках розгляду даної адміністративної справи.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та відзиви на позов, встановив такі обставини.

Указом Президента України №589 від 03.06.1999 ОСОБА_1 присвоєно почесне звання "Заслужений журналіст України", що підтверджується копією посвідчення (а.с.21).

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 2003 отримувала пенсію державного службовця за віком згідно Закону України "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", з 01.12.2018 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

30.11.2023 ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою про переведення з одного виду призначеної пенсії за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на інший - згідно Закону України "Про державну службу".

За наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 від 30.11.2023 та поданих нею документів, Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області прийняло рішення №926020109020 від 05.12.2023 "Про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу". У рішенні серед іншого, зазначено, що провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 немає можливості в зв'язку з відсутністю права, оскільки станом на 01.05.2016 набув чинності Закону України "Про державну службу", норма якого не поширюється на журналістів державних та комунальних засобів масової інформації (а.с.33-34).

Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області листом №0900-0205-8/63126 від 05.12.2023 повідомило позивача про результати розгляду її заяви від 30.11.2023 та направлено рішення про відмову у перерахунку пенсії від 05.12.2023 №926020109020 (а.с.32).

Вважаючи неправомірною відмову пенсійного органу у переведенні позивача з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" з 30.11.2023, викладену в рішенні від 05.12.2023 №926020109020, ОСОБА_1 звернулася з цим позовом до суду.

При вирішенні спору суд виходить з такого.

Статтею 1 Конституції України визначено, що Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава.

У статті 3 Конституції України зазначено, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Згідно статті 22 Конституції України, Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Частиною 1 статті 55 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Як встановлено рішенням Головного управління Пенсійного Фонду України у Вінницькій області про відмову у перерахунку пенсії позивачу №926020109020 від 05.12.2023, що страховий стаж ОСОБА_1 становить 38 років 03 місяці 1 день, стаж роботи на посадах журналіста державних та комунальних засобів масової інформації - 29 років 5 місяців 9 днів (порахований по 05.04.2002), що сторонами визнається.

У відповідності до довідки ПП "Редакції газети "Верховинські вісті" від 15.12.2023 №113, про що ОСОБА_1 з 01.12.1970 (наказ №51 від 01.12.1970) переведена з посади коректора на посаду літпрацівника (кореспоедента), з 24.06.1977 працювала на посаді кореспондента-організатора районного радіомовлення, з 03.10.1983 переведена на посаду завідуючої відділом редакції, на якій працювала до 05.04.2002 (наказ №9 від 05.04.2002 про звільнення з посади у зв'язку з виходом на пенсію) (а.с.22).

Згідно оскаржуваного позивачем рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області №926020109020 від 05.12.2023, ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", оскільки з 01.06.2015 скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до ЗУ "Про державну службу". А отже, з часу набрання чинності цим законом журналісти державних та комунальних засобів масової інформації призначається пенсія за нормами ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Також з 01.05.2016 набув чинності ЗУ "Про державну службу", норма якого не поширюється на журналістів державних та комунальних засобів масової інформації.

Надаючи оцінку запереченням ГУ ПФУ в Івано-Франківській області наведеним у відзиві на позов, щодо зарахування ОСОБА_1 до стажу роботи, що дає право на пенсію державного службовця, періодів роботи з 01.12.1970 по 05.04.2002 у редакції газети "Верховинські Вісті", суд зазначає таке.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року №229 затверджено Порядок обчислення стажу державної служби (далі Порядок № 229).

Відповідно до п.3 Порядку №229, документом для визначення стажу державної служби є трудова книжка, копія послужного списку, військовий квиток та інші документи, які відповідно до законодавства підтверджують стаж роботи (довідки, виписки з наказів, дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, тощо).

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж державної служби обчислюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, а також архівними установами.

Згідно п. 4 Порядку №229 стаж державної служби обчислюється відповідно до частини другої статті 46 Закону України від 10 грудня 2015 р. №889-VIII "Про державну службу" (далі - Закон).

Відповідно п. 6 Порядку № 229 стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях визначено Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII (далі Закон № 889-VIII).

Відповідно п. 8 Прикінцевих положень Закону №889-VIII, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

До набрання чинності Закону №889-VII, стаж державної служби обчислювався відповідно до Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 року №283 (далі - Порядок №283).

Отже, стаж державної служби за періоди роботи до 01.05.2016 року обчислюється відповідно до законодавства, яке діяло раніше, та на тих умовах і в порядку, що були ним передбачені.

Згідно п. 3 Порядок № 283 до стажу державної служби включається також стаж роботи журналіста в державних і комунальних засобах масової інформації, обчислений відповідно до Порядку обчислення стажу роботи для встановлення щомісячної надбавки за вислугу років і призначення пенсій журналістам державних і комунальних засобів масової інформації та державних інформаційних агентств, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 березня 1999 року № 377.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 15 березня 1999 року №377 затверджено:

- Порядок оплати праці журналістів державних і комунальних засобів масової інформації;

- перелік посад журналістів державних і комунальних засобів масової інформації, які прирівнюються до посад керівних працівників, спеціалістів апарату відповідного органу державної влади та органу місцевого самоврядування;

- Порядок обчислення стажу роботи для встановлення щомісячної надбавки за вислугу років і призначення пенсій журналістам державних і комунальних засобів масової інформації та державних інформаційних агентств.

Відповідно до затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 березня 1999 року №377 переліку посад журналістів державних і комунальних засобів масової інформації, які прирівнюються до посад керівних працівників, спеціалістів апарату відповідного органу державної влади та органу місцевого самоврядування, "Друковані засоби масової інформації, засновниками (співзасновниками) яких є Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації, обласні, Київська та Севастопольська міські ради", серед іншого визначено, що посада заступник відповідального секретаря, оглядач, кореспондент спеціальний, кореспондент власний та фотокореспондент відноситься до посад журналістів державних і комунальних засобів масової інформації, які прирівнюються до посад керівних працівників, спеціалістів апарату відповідного органу державної влади та органу місцевого самоврядування.

Згідно п. 1 Порядку обчислення стажу роботи для встановлення щомісячної надбавки за вислугу років і призначення пенсій журналістам державних і комунальних засобів масової інформації та державних інформаційних агентств №377 (далі - Порядок №377), до стажу роботи, що дає право на встановлення щомісячної надбавки за вислугу років і призначення пенсій журналістам державних і комунальних засобів масової інформації, зараховується стаж роботи на посадах, зазначених у переліку, затвердженому цією постановою, а також на посадах журналістів державних інформаційних агентств, зазначених у додатку 1, а саме:

- до 1 серпня 1990 р. - у засобах масової інформації, засновниками яких були партійні, комсомольські та профспілкові організації;

- до 23 серпня 1991 р. - у засобах масової інформації, засновниками яких були органи державної влади колишньої УРСР та інших республік СРСР, а також органи державної влади та військові формування колишнього СРСР (додаток 2);

з 24 серпня 1991 р. - у засобах масової інформації, засновниками (співзасновниками) яких є (були) органи державної влади або органи місцевого самоврядування.

Відповідно до пункту 3 Порядку документами для визначення стажу роботи журналіста є трудова книжка та інші документи, які відповідно до законодавства підтверджують стаж роботи.

Якщо засновника (співзасновника) засобу масової інформації неможливо визначити за записами у трудовій книжці чи печаткою, що засвідчує ці записи, підставою для його визначення є довідка таких органів виконавчої влади та телерадіокомпаній.

Згідно довідки Івано-Франківського обласного управління статистики №2009 про включення до Єдиного Державного реєстру підприємств та організацій України - редакція районної газети "Верховинські Вісті" належала до комунальної власності (а.с.24).

Як зазначалось судом вище, у відповідності до довідки ПП "Редакції газети "Верховинські вісті" від 15.12.2023 №113, про що ОСОБА_1 з 01.12.1970 (наказ №51 від 01.12.1970) переведена з посади коректора на посаду літпрацівника (кореспоедента), з 24.06.1977 працювала на посаді кореспондента-організатора районного радіомовлення, з 03.10.1983 переведена на посаду завідуючої відділом редакції, на якій працювала до 05.04.2002 (наказ №9 від 05.04.2002 про звільнення з посади у зв'язку з виходом на пенсію) (а.с.22).

З урахуванням наведеного, можна прийти висновку, що редакції газети "Верховинські Вісті", де в період з 01.12.1970 по 05.04.2002 працювала ОСОБА_1 була комунальним засобом масової інформації.

Закон України "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів" визначає правові, економічні, організаційні засади державної підтримки засобів масової інформації та соціального захисту журналістів.

Статтею 12 Закону України "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", серед іншого визначено, що стаж роботи журналіста в державних та комунальних засобах масової інформації зараховується до стажу державної служби, а стаж державної служби зараховується до стажу роботи журналіста в державному або комунальному засобі масової інформації.

Відповідно до "Переліку посад журналістів державних і комунальних засобів масової інформації, які прирівнюються до посад керівних працівників, спеціалістів секретаріату (апарату) відповідного органу державної влади або органу місцевого самоврядування" затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.03.1997 №377, посади кореспондента та завідуючої відділом редакції на яких у період з 01.12.1970 по 05.04.2002 працювала позивач відносяться до посад журналіста.

Отже, аналізуючи зазначене, суд вважає, що період роботи ОСОБА_1 з 01.12.1970 по 05.04.2002 підлягає зарахуванню до стажу державної служби, оскільки посади кореспондента та завідуючої відділом редакції відносяться до посад журналіста, а редакція газети "Верховинські Вісті" була комунальним засобом масової інформації.

Щодо зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області перевести ОСОБА_1 , з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" з 30.11.2023, суд зазначає таке.

Пенсійне забезпечення державних службовців станом до 01.05.2016 регулювалося Законом України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року за № 3723-XII (далі - Закон № 3723 - ХІІ).

Водночас, з 01 травня 2016 року набрав чинності Закон України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року за № 889-VIII (далі - Закон № 889-VІІІ), відповідно до статті 90 якого встановлено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно із пунктом 10 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VІІІ державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-XII (далі - Закон № 3723-XII) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VІІІ визначено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менше як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку 3 визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Так, статтею 25 Закону №3723 визначено перелік категорій посад державних службовців. Відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 19 грудня 1993 року за №3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

З аналізу наведених норм вбачається, що право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону 3723-ХІІ мають особи: які станом на 01.05.2016 займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст.25 Закону №3723-XII та актами КМ України; які станом на 01.05.2016 мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст.25 Закону №3723-ХІІ та актами КМ України.

Пенсії відповідно до Закону №889-УІІІ, у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців (стаття 37 Закону №3723-ХІІ), призначаються особам, які:

1) досягли пенсійного віку;

2) мають страховий стаж;

3) не призначали пенсію відповідно до Закону № 3723-ХІІ;

4) на день набрання чинності Законом №889-VIII, обіймають посади державної служби та мають не менше 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, або на день набрання чинності Законом № 889-УШ мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України незалежно від факту роботи на державній службі на 1 травня 2016 року.

Частиною першою статті 37 Закону №3723-ХІІ встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі, стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Відтак, законодавець визначив правила, що підлягають застосуванню при призначенні пенсії державним службовцям після 01 травня 2016 року, тобто, підлягають застосуванню у сукупності норми, визначені пунктами 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII, і норми, передбачені частиною першою статті 37 Закону №3723-XII, які визначають умови для призначення пенсії державного службовця, а саме: вік, стаж державного службовця і страховий стаж.

Зважаючи на те, що станом на 01.05.2016 ОСОБА_1 набула більше 10 років (29 років 5 місяців 9 днів) стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, суд приходить до висновку, що позивач має право на призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", а відтак рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 05.12.2023 №926020109020 про відмову ОСОБА_1 у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", є протиправним і підлягає скасуванню.

Поряд з тим, щодо позовних вимог в частині зобов'язання відповідача здійснити нарахування і виплату пенсії (з урахуванням виплачених сум) у розмірі 60 відсотків заробітної плати, зазначених у довідках №467/05-01/06 виданих 28.11.2023 Управлінням соціального захисту населення Верховинської районної державної адміністрації Івано-Франківської області, суд виходить з такого.

Право на захист - це суб'єктивне право певної особи, тобто вид і міра її можливої (дозволеної) поведінки із захисту своїх прав, яке випливає з конституційного положення, закріпленого у статті 55 Конституції України).

Отже, кожна особа має право на захист свого права у разі його порушення, невизнання чи оспорювання у сфері цивільних, господарських, публічно-правових відносин та за наявності неврегульованих питань.

Порушення права означає необґрунтовану заборону на його реалізацію або встановлення перешкод у його реалізації, або значне обмеження можливостей його реалізації тощо.

Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Із системного аналізу вказаних норм випливає, що суд захищає лише порушені, невизнані або оспорюванні права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин.

Разом з тим, суд звертає увагу на те, що оскільки відповідний перерахунок з урахуванням висновків, викладених у цьому рішенні ще не проведено, та відповідно позивач не отримував відмову у здійсненні такого перерахунку пенсії виходячи із даних, вказаних у довідках №467/05-01/06 виданих 28.11.2023 Управлінням соціального захисту населення Верховинської районної державної адміністрації Івано-Франківської області, то на думку суду, такі позовні вимоги є передчасними, адже спору в цій частині на час звернення позивача до суду не існує.

За наведених обставин, суд погоджується з доводами ОСОБА_1 в частині щодо наявності всіх необхідних підстав для переведення позивача на пенсію державного службовця. Однак, вважає передчасними позовні вимоги в частині переведення позивача на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу", виходячи із стажу та із заробітної плати згідно з довідками про складові заробітної плати від 28.11.2002 за №467/05-01/06.

Аналогічна правова позиція висловлена у постановах Восьмого апеляційного адміністративного суду від 31.03.2020 у справі №300/2045/19 та від 23.05.2023 у справі №300/4087/22.

Враховуючи вищевикладене, суд робить висновок про часткове обґрунтування заявлених позовних вимог, тому позов підлягає задоволенню частково.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.

Як наслідок, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів підлягає стягненню судовий збір в загальному розмірі 536,80 грн, сплачений згідно квитанції до платіжної інструкції на переказ готівки №21 від 20.12.2023 в сумі 1073,60 грн.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ - 20551088, вул. С. Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018), Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (код ЄДРПОУ - 13322403, Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21100) про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області №926020109020 від 05.12.2023 про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії згідно Закону України "Про державну службу".

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ - 20551088, вул. С. Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018) зарахувати ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) період роботи з 01.12.1970 по 05.04.2002 в Редакції газети "Верховинські Вісті" до стажу державної служби та перевести на пенсію державного службовця з 30.11.2023, відповідно до пункту 12 розділу XI Закону №889-VIII та статті 37 Закону №3723-XII.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (код ЄДРПОУ - 13322403, Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21100) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) частину сплаченого судового збору в розмірі 268 (дві шістдесят вісім) гривень 40 копійок.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ - 20551088, вул. С. Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) частину сплаченого судового збору в розмірі 268 (дві шістдесят вісім) гривень 40 копійок.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя /підпис/ Микитюк Р.В.