Рішення від 27.12.2023 по справі 320/129/23

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 грудня 2023 року № 320/129/23

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лиска І.Г., розглянувши в м. Києві у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Зазимської сільської ради Броварського району Київської області про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

До суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Зазимської сільської ради Броварського району Київської області в якому просить суд:

-визнати протиправним та скасувати рішення Зазимської сільської ради Броварського району Київської області від 15.08.2022 №3001-38-VIII восьмого скликання «Про відмову ОСОБА_1 в наданні дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельних ділянок в с. Погреби».

Заявлені вимоги мотивовані протиправною, за твердженнями позивача, відмовою відповідача у наданні позивач дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення у власність запитуваних земельних ділянок.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 30.01.2023 позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 21.03.2023 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Відповідач проти позову заперечував та зазначив, що до клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою позивачем додано копії витягів з порталу Публічна кадастрова карта України з орієнтовним розташуванням земельних ділянок, при цьому, не зазначаючи їх фактичне місцезнаходження. Однак, з поданих позивачем матеріалів неможливо визначити точне місце розташування бажаних земельних ділянок.

До суду від позивача надійшла відповідь на відзив, у якій зазначено, що посилання Відповідача на те, що графічні матеріали - роздруківка з кадастрової карти України, на яких не окреслені межі бажаних до відведення земельних ділянок не є підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою.

У своєму запереченні на відповідь на відзив відповідач зазначив, що ним обґрунтовано правомірність винесення оскаржуваного рішення.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом № НОМЕР_2 .

З матеріалів справи вбачається, що позивач 15 червня 2021 року направив до Зазимської сільської ради Броварського району Київської області чотири Клопотання відповідно до п. 6. ст.118 Земельного Кодексу України про виділення у власність земельних ділянок 1, для ведення особистого селянського господарства не більше 2,0 гектарів; 2. Для ведення садівництва площею не більше 0,12 гектарів; 3. Для індивідуального дачного будівництва не більше 0,10 гектара; 4. Для будівництва індивідуального гаражу не більше 0,01 гектара; в межах земельної ділянки, що знаходиться в адміністративних межах Зазимської сільської ради Броварського району Київської області.

22 липня 2021 року ОСОБА_1 отримав на електронну пошту листа «SwiftScan_2021-07-20_14.52.07.pdf» від Зазимської сільської ради з листом № 551/02-21; №552/02-21; № 553/02-21; №554/02-21 від 07 липня 2021 року.

Відповідач зазначив, що «..на доданому до клопотань вх.№551; вx.№552; вx.№553; вх.№554 графічному матеріалі зазначене бажане місце розташування земельної ділянки чітко не визначене процедура вибору земельної ділянки здійснюється саме з метою встановлення можливості відведення тієї чи іншої ділянки для цілей, вказаних у зверненні, її граничних розмірів та площі, правового режиму, складу угідь земель та вимог щодо відведення земельної ділянки. Відсутність чіткого визначення розташування земельної ділянки унеможливлює розгляд питання про відведення».

У зв'язку з тим, що Зазимська сільська рада Броварського району Київської області надала відповідь на чотири клопотання позивача одним листом, ОСОБА_1 оскаржив акт бездіяльності в адміністративному порядку.

23.06.2022 Київський окружний адміністративний суд ухвалив рішення в справі №320/11650/21, яким адміністративний позов було задоволено та визнано протиправною бездіяльність Зазимської сільської ради Броварського району Київської області у вигляді не розгляду чотирьох клопотань позивача від 14.06.2021 відповідно до п. 7 ст. 118 Земельного кодексу України у місячний строк про виділення йому у власність земельних ділянок: Для ведення особистого селянського господарства, не більше 2,0 га; 2. для ведення садівництва площею не більше 0,12 га ; 3. Для індивідуального дачного будівництва не більше 0,10 га; 4. для будівництва індивідуального гаражу, не більше 0,01 га; в межах земельної ділянки що знаходиться в адміністративних межах Зазимської сільської ради Броварського району Київської області. Зобов'язано на найближчому пленарному засіданні сесії розглянути клопотання позивача.

25 серпня 2022 року ОСОБА_1 отримав від Зазимської сільської ради Броварського району Київської області рекомендоване поштове відправлення штрих код 0741500291800, до якого було вкладено листа вих № 712/02-25 від 18 серпня 2022 року та Рішення Зазимської сільської ради Броварського району Київської області від 15 серпня 2022 року № 3004-38 позачергової - VIII «Про відмову гр. ОСОБА_1 в наданні дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність в с. Погреби. Підстава відмови: У зв'язку з не дотриманням вимог ст.118 Земельного кодексу України, в частині надання графічних матеріалів, на яких зазначено бажане місце розташування земельних ділянок.

Не погоджуючись з правомірністю спірного рішення, позивач звернувся з даним позовом до суду про визнання його протиправним та скасування та зобов'язання вчинити певні дії, з приводу чого суд зазначає таке.

Відповідно до абзацу 1 частини першої статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування (частина друга статті 116 Земельного кодексу України).

Частинами третьою та четвертою статті 116 Земельного кодексу України визначено, що безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання.

Частиною першою статті 121 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах, зокрема:

б) для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара;

в) для ведення садівництва - не більше 0,12 гектара;

г) для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара;

ґ) для індивідуального дачного будівництва - не більше 0,10 гектара;

д) для будівництва індивідуальних гаражів - не більше 0,01 гектара.

Частиною першою статті 122 Земельного кодексу України визначено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Відповідно до частини шостої статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Згідно з положеннями частини сьомої статті 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Отже, Земельним кодексом України визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, зокрема: невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. При цьому, чинним законодавством не передбачено право суб'єкта владних повноважень відступати від положень статті 118 ЗК України.

Аналогічний правовий висновок викладено у постановах Верховного Суду від 27.02.2018 у справі № 545/808/17 (номер в Єдиному державному реєстру судових рішень - 72532460) та від 05.03.2019 у справі № 360/2334/17 (номер в Єдиному державному реєстру судових рішень - 80269760), від 20.01.2021 у справі № 360/1590/16-а (реєстраційний номер судового рішення в ЄДРСР - 94264145), від 08.09.2020 у справі № 812/1450/17 (реєстраційний номер судового рішення в ЄДРСР - 91414791).

При цьому, відповідно до положень статті 118 Земельного кодексу України порядок безоплатної передачі земельних ділянок у власність громадянами передбачає реалізацію таких послідовних етапів:

- звернення громадян з клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки;

- надання дозволу відповідним органом виконавчої влади або місцевого самоврядування;

- розробка суб'єктами господарювання за замовленням громадян проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки;

- погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в порядку, передбаченому статтею 186-1 Земельного кодексу України;

-затвердження відповідним органом виконавчої влади або місцевого самоврядування проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Суд звертає увагу на те, що з положень частини першої статті 118 Земельного кодексу України вбачається, що порядок безоплатної передачі земельних ділянок у власність передбачає подання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування окремого клопотання про надання дозволу на розроблення землевпорядної документації по кожному виду цільового призначення земельної ділянки. Кожне клопотання заявника про надання дозволу на розробку проекту землеустрою з відведення земельної ділянки має супроводжуватися зазначенням орієнтовного розміру запланованої до відведення ділянки з схематичним зображенням розташування на місцевості, а також доданням необхідних документів. Кожне таке клопотання, як акт волевиявлення громадянина на реалізацією свого права щодо отримання земельної ділянки у процесі приватизації, потребує окремого розгляду органом місцевого самоврядування, з прийняттям окремого рішення.

Як зазначено вище, підставою прийняття відповідачем спірного рішення є висновки щодо неналежного оформлення ОСОБА_1 клопотання про надання безоплатно у власність земельної ділянки, оскільки позивачем не було додано належних графічних матеріалів, з приводу чого суд зазначає таке.

Позивачем до клопотання про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок долучено витяг з Публічної кадастрової карти з інформацією про земельну ділянку з кадастровим номером, який неможливо повністю ідентифікувати.

В розумінні статті 1 Закону України від 07 липня 2011 року № 3613-VI "Про Державний земельний кадастр" (далі - Закон № 3613-VI) Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами; державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера; кадастрова карта (план) - графічне зображення, що містить відомості про об'єкти Державного земельного кадастру.

Частиною п'ятою статті 5 Закону № 3613-VI визначено, що внесення відомостей до Державного земельного кадастру та користування такими відомостями здійснюється виключно на підставі та відповідно до цього Закону. Забороняється вимагати для внесення відомостей до Державного земельного кадастру та користування такими відомостями надання документів та здійснення дій, прямо не передбачених цим Законом.

Частиною першою статті 15 Закону № 3613-VI передбачено, що до Державного земельного кадастру включаються такі відомості про земельні ділянки: кадастровий номер; місце розташування; опис меж; площа; міри ліній по периметру; координати поворотних точок меж; дані про прив'язку поворотних точок меж до пунктів державної геодезичної мережі; дані про якісний стан земель та про бонітування ґрунтів; відомості про інші об'єкти Державного земельного кадастру, до яких територіально (повністю або частково) входить земельна ділянка; цільове призначення (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель); склад угідь із зазначенням контурів будівель і споруд, їх назв; відомості про обмеження у використанні земельних ділянок; відомості про частину земельної ділянки, на яку поширюється дія сервітуту, договору суборенди земельної ділянки; нормативна грошова оцінка; інформація про документацію із землеустрою та оцінки земель щодо земельної ділянки та інші документи, на підставі яких встановлено відомості про земельну ділянку.

Стаття 118 Земельного кодексу України не містить будь-яких особливих вимог до графічних матеріалів, крім зазначення бажаного місця розташування земельної ділянки.

Метою надання цих матеріалів є необхідність ідентифікації земельної ділянки для перевірки відповідності місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Графічні матеріали, що подаються громадянами для безоплатного отримання у власність земельних ділянок, мають ґрунтуватись на даних Державного земельного кадастру.

Натомість, позивачем не вказано у наданих до клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою графічних матеріалах місцезнаходження та межі земельної ділянки, яку позивач мав намір отримати у власність.

Так, у витязі з Публічної кадастрової карти міститься посилання на земельні ділянки, які неможливо повністю ідентифікувати. При цьому, у клопотанні позивачем не було вказано, що ці земельні ділянки мають розглядатися в якості орієнтиру тощо.

Суд зазначає, що з наданого позивачем витягу з Публічної кадастрової карти неможливо ідентифікувати бажане місце розташування земельної ділянки для перевірки відповідності місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Наведена обставина є самостійною підставою для відмови у задоволенні клопотання позивача.

Суд зауважує, що Земельним кодексом України не передбачено порядку дій органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування на випадок подання такому органу громадянином клопотання про надання земельної ділянки з недоліками щодо комплектності, форми чи змісту клопотання.

Верховним Судом у постанові від 17.12.2018 у справі № 509/4156/15-а висловлено правову позицію, згідно з якою у разі надання особою пакету документів, необхідних для отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, з недоліками щодо комплектності, форми чи змісту, відповідний орган має право звернутися до заявника з пропозицією усунути виявлені недоліки. Така дія є правомірним способом поведінки органу і має на меті створення громадянам умов для реалізації їх прав на землю. Зазначена пропозиція щодо усунення недоліків не може вважатися відмовою у наданні дозволу у розумінні частини сьомої статті 118 Земельного кодексу України. Проте, звернення з такою пропозицією не звільняє відповідний орган від обов'язку прийняти рішення щодо надання дозволу (або відмову) в межах встановленого законом місячного строку. Відсутність рішення про надання дозволу або відмову у наданні дозволу в межах встановленого законом місячного строку свідчить про протиправну бездіяльність відповідного органу і надає особі право замовити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки без згоди уповноваженого органу відповідно до абзацу 3 частини сьомої статті 118 Земельного кодексу України. Недодержання вимог щодо змісту клопотання, ненадання належним чином оформлених графічних матеріалів або погодження землекористувача, якщо бажана земельна ділянка не є вільною, може бути самостійною підставою для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою. При цьому, відмовляючи у наданні дозволу, відповідний орган повинен навести усі підстави такої відмови.

Отже, у зазначеній постанові Судова палата для розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду дійшла висновку, що недодержання вимог щодо змісту клопотання, ненадання належним чином оформлених графічних матеріалів або погодження землекористувача, якщо бажана земельна ділянка не є вільною, може бути самостійною підставою для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою.

Відповідно до частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Частиною шостою статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 № 1402-VIII передбачено, що висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.

На підставі наведеного, враховуючи встановлені судом обставини справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що Зазимська сільська рада Броварського району Київської області, приймаючи рішення про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність, діяла на підставі, в межах та у спосіб, що визначені чинним законодавством, у зв'язку з чим позов задоволенню не підлягає.

Оскільки у задоволенні адміністративного позову відмовлено, понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору відшкодуванню не підлягають, згідно з приписами статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246, 250 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Лиска І.Г.