"15" жовтня 2010 р.справа № 2а-12518/10/0470
Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Мірошниченка М.В.
суддів: Руденко М.А. Бишевської Н.А.
при секретарі судового засідання: Мациборко Т.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Дніпропетровську апеляційну скаргу
ОСОБА_1
на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.10.2010р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Дніпропетровської міської виборчої комісії Дніпропетровської області, третя особа: Дніпропетровська міська організація партії «Громадська сила»про скасування постанови та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернулася до суду із адміністративним позовом в якому просила: скасувати постанову Дніпропетровської міської виборчої комісії Дніпропетровської області від 06.10.2010р. № 99 про відмову у реєстрації позивача кандидатом у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 37 з виборів депутатів Дніпропетровської міської ради Дніпропетровської області 31 жовтня 2010р., яка була висунута на конференції Дніпропетровської міської організації партії «Громадська сила», що відбулася 02 жовтня 2010 року; зобов'язати Дніпропетровську міську виборчу комісію Дніпропетровської області зареєструвати її кандидатом у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №37 з виборів депутатів Дніпропетровської міської ради Дніпропетровської області 31 жовтня 2010р., яка була висунута на конференції Дніпропетровської міської організації партії «Громадська сила», що відбулася 02 жовтня 2010 року. В обґрунтування заявлених вимог позивач посилався на те, що відповідач необгрутовано відмовив у реєстрації кандидатом у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 37 з тих підстав, що на думку виборчої комісії, заяву про реєстрацію кандидатів у депутати підписано невстановленою особою, а саме особою, яка не є керівником Дніпропетровської міської організації партії «Громадська сила». Позивач вказував на те, що такі мотиви відмови у реєстрації кандидатом у депутати є необґрунтованими, оскільки заяву про реєстрацію кандидатів подано за підписом керівника Дніпропетровської міської організації партії «Громадська сила», повноваження якого підтверджено рішенням Правління Дніпропетровської обласної організації Партії «Громадська сила»від 07.02.2010р.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2010 року у задоволенні позову відмовлено.
Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що рішення про відмову у реєстрації кандидатом у депутати прийнято виборчою комісією у межах наданих повноважень, на підставі та у спосіб, що визначені Законом України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів».
Не погоджуючись з рішенням суду, позивач, подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просив постанову суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення позову. Апеляційна скарга, зокрема, обґрунтована порушенням судом першої інстанції вимог Закону України «Про вибори депутатів Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», в частині повноважень виборчих комісій щодо реєстрації кандидатом у депутати та відмови у здійснення таких дій, Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», в частині відомостей про осіб, уповноважених представляти юридичну особу у правовідносинах з третіми особами, та осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи.
В письмових запереченнях на апеляційну скаргу відповідач вказавши на законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції, просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.
Представники сторін та третьої особи до судового засідання не з'явились. Про час, дату і місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином. Від відповідача надійшло клопотання розглянути справу без участі представника. Колегія суддів на підставі ч.8 ст 177 КАС України ухвалила розглянути справу без участі представників.
Перевіривши матеріали справи, оцінивши доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач звернувся до виборчої комісії із заявою від Дніпропетровської міської організації Партії «Громадська сила»про реєстрацію кандидатом у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №37 з виборів депутатів Дніпропетровської міської ради Дніпропетровської області, висунутим конференцією Дніпропетровської міської організації партії «Громадська сила», що відбулася 02 жовтня 2010 року.
Відповідач, для перевірки поданих позивачем матеріалів, звернувся до Дніпропетровського управління юстиції з письмовим проханням (лист №12 від 04.10.2010р.) надати офіційне роз'яснення чи наділений ОСОБА_3, повноваженнями на підписання документів про висування кандидатів у депутати Дніпропетровської міської ради від імені цієї місцевої організації партії та чи є легітимними такі документи.
Листом Дніпропетровського міського управління юстиції від 04.10.2010р. за №2526/01-21 повідомлено Дніпропетровську міську територіальну виборчу комісію про те, що з 24 вересня 2010 року в управлінні юстиції ОСОБА_3 як голова Дніпропетровської міської організації партії «Громадська сила»не значиться, оскільки наказ управління юстиції №70 від 20.02.2010р. щодо взяття до відома інформації про обрання ОСОБА_3 головою вищезгаданої місцевої організації партії скасовано.
06 жовтня 2010 року відповідачем, на підставі п.2 ч.1 ст.44 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», прийнято постанову № 99 про відмову в задоволенні заяви ОСОБА_1 про реєстрацію кандидатом у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №37 з виборів депутатів Дніпропетровської міської ради Дніпропетровської області 31 жовтня 2010 року. Постанова обґрунтована тим, що подані документи Дніпропетровською міською організацією партії «Громадська сила»підписані ОСОБА_3, який за офіційною інформацією Дніпропетровського міського управління юстиції не значиться головою Дніпропетровської міської організації партії «Громадська сила»та не наділений відповідними повноваженнями.
Правомірність та обґрунтованість рішення відповідача про відмову у задоволенні заяви позивача щодо реєстрації кандидатом у депутати є предметом спору і, відповідно, судового дослідження, який передано на вирішення суду.
Вирішуючи спірні правовідносини між сторонами та відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції дійшов висновків про те, що рішення про відмову у реєстрації кандидатом у депутати прийнято виборчою комісією у межах наданих повноважень, на підставі та у спосіб, що визначені Законом України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів».
Такі висновки суду першої інстанції колегія суддів вважає обґрунтованими з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.138 КАС України предметом доказування є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи (причини пропущення строку для звернення до суду тощо) та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.
Тобто, предмет доказування обумовлений предметом спору, який передано на вирішення суду.
Як зазначено вище, предметом спору у даній справі є правомірність та обґрунтованість рішення відповідача, як державного органу, про відмову у задоволенні заяви позивача щодо реєстрації кандидатом у депутати.
Відповідно до ст..19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах наданих повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Аналогічні вимоги Конституції України знайшли своє відображення у ч.3 ст.2 КАС України, відповідно до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, у спірних правовідносинах повинно бути встановлено чи прийнято оскаржуване рішення відповідача на підставі та у спосіб, що визначені Законом України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», який є спеціальним законом, що регулює правовідносини у сфері виборчого процесу, щодо виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.38 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата в депутати, висунутого місцевою організацією партії в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, за умови пред'явлення ним документа, передбаченого частиною другою статті 3 цього Закону, та отримання комісією, зокрема, заяви про реєстрацію кандидата в депутати, підписаної керівником місцевої організації партії та засвідченої печаткою місцевої організації партії або організації цієї політичної партії вищого рівня.
Згідно з частиною 1 статті 36 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», висування кандидатів у депутати та на посаду сільського, селищного, міського голови місцевою організацією партії відбувається на підставі цього Закону, та статуту політичної партії.
Відповідно до ч.11 ст.36 названого Закону, органи Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, областях, районах, містах, районах у містах не пізніш як за 35 днів до дня виборів передають до Центральної виборчої комісії та відповідних територіальних виборчих комісій відомості щодо зареєстрованих місцевих організацій партій із зазначенням керівників таких організацій, а також дат їх реєстрації.
Отже, вказаними нормами матеріального права визначено, по -перше те, що заява про реєстрацію кандидата в депутати має бути підписана керівником місцевої організації партії, по-друге те, що відомості, в тому числі про керівників місцевих організацій партій, подаються до виборчих комісій органами Міністерства юстиції України.
Таким чином, з метою з'ясування об'єктивності наданих для реєстрації кандидата в депутати документів, зокрема заяви про реєстрацію кандидата підписаної керівником місцевої організації партії, виборча комісія повинна керуватися саме відомостями, які надані органами Міністерства юстиції України, оскільки іншого Законом України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», не передбачено.
На виконання ч.11 ст.36 Закону, 24.09.2010р. Дніпропетровським міським управлінням юстиції надано Дніпропетровській міській виборчій комісії відомості щодо зареєстрованих місцевих організацій партій на території м.Дніпропетровська із зазначенням керівників таких організацій. 01.10.2010р. Дніпропетровським міським управлінням юстиції було подано оновлені відомості щодо зареєстрованих місцевих організацій партій.
У наданих міським управлінням юстиції відомостях в графі: «Дніпропетровська міська організація партії «Громадська сила», інформація про її керівника була відсутня.
У зв'язку з цим, з метою вирішення питання про реєстрацію кандидатом в депутати позивача, виборчою комісією було зроблено письмовий запит до Дніпропетровського міського управління юстиції про надання інформації про керівний склад Дніпропетровської міської організації партії «Громадська сила».
04 жовтня 2010 року Дніпропетровське міське управління юстиції листом за № 2525/01-21 повідомило, що наказом Дніпропетровського міського управління юстиції від 24 вересня 2010 року №356 «Про скасування наказу»скасовано попередній наказ цього управління від 20.02.2010р. №70 «Щодо внесення змін до статутних документів та зміни керівних органів структурних утворень політичних партій», відповідно до якого було взято до відома інформацію Правління Дніпропетровської обласної організацій партії «Громадська сила»від 07.02.2010р. про затвердження ОСОБА_3 головою Дніпропетровської міської організації партії «Громадська сила».
Крім цього, листом Дніпропетровського міського управління юстиції від 04.10.2010р. за №2526/01-21 повідомлено Дніпропетровську міську територіальну виборчу комісію про те, що з 24 вересня 2010 року в управлінні юстиції ОСОБА_3 як голова Дніпропетровської міської організації партії «Громадська сила»не значиться, оскільки наказ управління юстиції №70 від 20.02.2010р. щодо взяття до відома інформації про обрання ОСОБА_3 головою вищезгаданої місцевої організації партії, скасовано.
З огляду на отримані відомості від Дніпропетровського міського управління юстиції, тобто від органу, який наділений відповідними повноваженнями, виборчою комісією прийнято рішення про відмову у реєстрації кандидатом у депутати позивача, оскільки заяву про реєстрацію кандидата підписано не керівником місцевої організації партії, як того вимагає п.1 ч.1 ст.38 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів».
Таким чином, колегія суддів вважає, що оскаржуване рішення прийнято відповідачем на підставі та у спосіб, що визначені Законом України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»та відповідає критеріям правомірності, які пред'являються до рішення суб'єкта владних повноважень та які встановлені ч.3 ст.2 КАС України.
Колегія суддів вважає безпідставними посилання позивача на Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», в частині відомостей про осіб, уповноважених представляти юридичну особу у правовідносинах з третіми особами, та осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи, оскільки вказаний Закон не регулює правовідносини у сфері виборчого процесу. Спеціальним Законом, що регулює спірні правовідносини є Закон України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів».
Не приймає до уваги колегія суддів і доводи позивача про неправомірність наказу Дніпропетровського міського управління юстиції від 24 вересня 2010 року №356 «Про скасування наказу», оскільки вказаний наказ не є предметом спору у цій справі. Так, у відповідності до ч.3 ст 2 КАС України у справах щодо оскаржень рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачене Конституцією та законами України. Постанова відповідача № 99 від 06.10.2010р. відповідає вимогам вказаного Закону України При цьому, посилання в апеляційній скарзі на неправомірність дій (бездіяльності) Дніпропетровського міського управління юстиції із посиланням на норми Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», не має істотного значення при вирішенні спору у справі № 2а-12518/10/0470, оскільки: по-перше, відповідачем у справі є Дніпропетровська міська виборча комісія, правомірність дій якої досліджує адміністративний суд (але не Дніпропетровське міське управління юстиції), по-друге, до предмету позову не входять вимоги про визнання неправомірними дій Дніпропетровського міського управління юстиції.
Із урахуванням вказаних обставин, відповідно, не підлягає задоволенню і позовна вимога про зобов'язання відповідача зареєструвати ОСОБА_1 кандидатом у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 37.
За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку про те, що судом першої інстанції в достатньому обсязі з'ясовано обставини справи та ухвалено законне і обґрунтоване рішення, у зв'язку з чим підстав для його скасування не вбачається.
На підставі викладеного, керуючись ст..172, п.1 ч.1 ст.198, ст..200, 205, 206 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.10.2010р. у справі № 2а-12518/10/0470 залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили після її проголошення та оскарженню не підлягає.
Головуючий: М.В. Мірошниченко
Суддя: Н.А. Бишевська
Суддя: М.А. Руденко