"15" жовтня 2010 р.справа № 2а-12510/10/0470
Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Бишевської Н.А.
суддів: Семененка Я.В. Руденко М.А.
при секретарі судового засідання: Мациборко Т.І.
за участю представників сторін:
позивача : - Самойленко Т.В. дов від 05.10.10р.
відповідача: - Хохлова Ю.С. дов №3 від 10.10.10р., Анкудінов А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні
апеляційну скаргу Красногвардійської районної організації Партії «Громадська сила»
на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.10.2010р. у справі № 2а-12510/10/0470
за позовом Красногвардійської районної організації Партії «Громадська сила»
до Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську виборчої комісії Дніпропетровської області
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.10.2010р. у справі № 2а-12510/10/0470 (суддя -Врона О.В.) в задоволенні адміністративного позову Красногвардійської районної організації Партії «Громадська сила»до Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську виборчої комісії Дніпропетровської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовлено.
Постанова суду мотивована доведеністю матеріалами справи того факту, що при прийнятті оскаржуваної постанови відповідач керувався діючим законодавством, яке регулює відповідні правовідносини..
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, Красногвардійською районною організацією Партії «Громадська сила»подано апеляційну скаргу, згідно якої скаржник просить скасувати постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.10.2010р. у справі № 2а-12510/10/0470 як таку, що винесена з порушенням норм процесуального права. Скаржник вважає, що суд не врахував перевищення місцевою ТВК своїх повноважень, оскільки не мав підстав для скасування реєстрації списку кандидатів. Красногвардійська районна у м. Дніпропетровську виборча комісія не мала використовувати відомості, направлені Дніпропетровським міським управлінням юстиції з порушенням встановленого для їх надання строку. Судом не звернуто увагу на думку окремих членів комісії.
Сторони по справі про час і місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином в порядку ст.38 КАС України.
До судового засідання з'явились представники сторін. Представником позивача заявлено клопотання про допущення до судового розгляду преси, задоволене колегією.
Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що Красногвардійська районна організація Партії «Громадська сила»звернулася до Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську виборчої комісії Дніпропетровської області із заявою (від 29.09.2010р.) зареєструвати представника від політичної партії «Громадська сила»та зареєструвати список кандидатів в депутати до Красногвардійської районної в м. Дніпропетровську ради Дніпропетровської області від політичної партії «Громадська сила»та з заявою від 03.10.2010 р. зареєструвати кандидатів в депутати по одномандатному мажоритарному виборчому округу від Красногвардійської районної організації партії «Громадська сила».
Згідно протокольного рішення № 1 від 01 жовтня 2010 р. Красногвардійською районною у м. Дніпропетровську виборчою комісією Дніпропетровської області зареєстровано представника від політичної партії «Громадська сила»та затверджено списки кандидатів в депутати до Красногвардійської районної ради м.Дніпропетровська Дніпропетровської області від політичних партій, в якому під № 10 зазначено партію «Громадська сила».
Відповідно до протоколу засідання Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську виборчої комісії Дніпропетровської області №4 від 05 жовтня 2010 р. відповідачем Дніпропетровської області погоджено реєстрацію кандидатів в депутати по одномандатному мажоритарному виборчому округу від Красногвардійської районної організації партії «Громадська сила»м. Дніпропетровська.
Однак, відповідно до протоколу позачергового засідання Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську виборчої комісії Дніпропетровської області № 5 від 06 жовтня 2010 р., Красногвардійською районною у м. Дніпропетровську виборчою комісією Дніпропетровської області прийнято рішення про скасування реєстрації Красногвардійської районної організації «Громадська сила»м. Дніпропетровська та внесено зміни до протокольних рішень від 01.10.2010р. в частині 2; від 05.10.2010 р. № 2 в частині 3 (постанова №9).
Також, постановою № 9 від 06 жовтня 2010 р. внесено зміни до протокольних рішень Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську виборчою комісії Дніпропетровської області від 01.10.2010 р. № 1 в частині 2 та від 05.10.2010 р. № 2 в частині 3 щодо скасування реєстрації кандидатів в депутати по одномандатному мажоритарному виборчому округу від Красногвардійської районної організації партії «Громадська сила». Відповідач обґрунтовуючи дане рішення посилався на виявлення невідповідностей оформлення документів, передбачених ч.1 та ч.3 ст.41 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»та порушень вимог щодо умов реєстрації, передбачених ст.38 (ч.1, ч.3) цього Закону.
Представник позивача в судовому засіданні стверджував, що відповідно до ст. 25 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» Красногвардійська районна виборча комісія м.Дніпропетровська не мала повноваження приймати рішення про скасування реєстрації будь-якої громадської організації, чи структурного утворення політичної партії. Також, на засіданні правління Дніпропетровської міської організації партії «Громадська сила»від 04.07.2010р., протоколом № 04/07 призначено виконуючим обов'язки голови Красногвардійської районної організації «Громадська сила»- ОСОБА_6, чим підтверджено його повноваження щодо підпису документів, необхідних для участі Красногвардійської районної організації партії «Громадська сила»міста Дніпропетровська, що передбачені Законом України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», призначених на 31.10.2010 р. Позивач вважає, що заяви від 29.09.2010р. та від 03.10.2010р. про реєстрацію представника від політичної партії «Громадська сила»та реєстрацію списку кандидатів в депутати до Красногвардійської районної в м. Дніпропетровську ради від політичної партії «Громадська сила», та про реєстрацію кандидатів у депутати в одномандатному виборчому окрузі, підписано уповноваженою, відповідно до норм чинного законодавства, особою - ОСОБА_6, що виконує обов'язки Голови Красногвардійської районної організації партії «Громадська сила»міста Дніпропетровська, а оскаржувана постанова відповідача є безпідставною та такою, що не відповідає нормам чинного законодавства України.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції зазначив, що постанова №9 та рішення, оформлене протоколом №5 прийняті виборчою комісією у межах наданих повноважень, на підставі та у спосіб, що визначені Законом України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів».
Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду вважає за необхідне погодитись з висновками суду першої інстанції внаслідок наступного.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах наданих повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.3 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Абзацом 3 частини 1 Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.11.2006 р. № 1577, Міністерство юстиції України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади із забезпечення реалізації державної правової політики. Міністерство юстиції України дає роз'яснення законодавства державним органам, підприємствам, установам та організаціям, готує за дорученням Кабінету Міністрів України правові висновки з відповідних питань.
Частинами 1, 11 статті 36 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»від 10.07.2010р. № 2487-VІ (із змінами та доповненнями) висування кандидатів у депутати та на посаду сільського, селищного, міського голови місцевою організацією партії відбувається на підставі цього Закону, статуту політичної партії. Органи Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, областях, районах, містах, районах у містах не пізніш як за 35 днів до дня виборів передають до Центральної виборчої комісії та відповідних виборчих комісій відомості щодо зареєстрованих місцевих організацій партій із зазначенням керівників таких організацій, а також дат їх реєстрації.
Як свідчать матеріали справи, Дніпропетровським міським управлінням юстиції надано до Красногвардійської районної у м. Дніпропетровську виборчої комісії Дніпропетровської області відомості щодо зареєстрованих місцевих організацій партій на відповідній території із зазначенням керівників таких організацій, а також дат їх реєстрації, чим виконано обов'язок покладений ст.36 вищезазначеного Закону. Надані управлінням юстиції відомостях у графі: «Красногвардійська районна організація Партії «Громадська сила»інформацію про її керівника (голову) не містять.
Частинами 1 та 3 статті 37 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, у тому числі міст Києва та Севастополя, районних у місті рад, включених до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії, за умови отримання таких документів: заяви про реєстрацію кандидатів у депутати, підписаної керівником місцевої організації партії та засвідченої печаткою місцевої організації партії або організації цієї політичної партії вищого рівня; витягу з протоколу зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидатів у депутати від цієї місцевої організації партії. Витяг з протоколу повинен бути підписаний керівником місцевої організації партії та засвідчений печаткою місцевої організації партії або організації цієї політичної партії вищого рівня.
Окрім того, згідно до ч.1 ст.38 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»відповідна виборча комісія реєструє кандидата в депутати, висунутого місцевою організацією партії в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, за умови пред'явлення ним документа, передбаченого частиною другою ст.3 цього Закону, та отримання комісією заяви про реєстрацію кандидата в депутати, підписаної керівником місцевої організації партії та засвідченої печаткою місцевої організації партії або організації цієї політичної партії вищого рівня.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.44 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови в разі: відсутності передбачених цим Законом відомостей у документах, зазначених відповідно у ст.ст. 37-39 цього Закону, або невідповідного оформлення таких документів.
Наведене вище вказує на те, що Законом України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»чітко визначено перелік документів для реєстрації кандидатів у депутати місцевих рад, до яких входить і заява про реєстрацію кандидатів у депутати та витяг з протоколу (конференції) місцевої організації партії підписаних обов'язковою умовою яких є наявність підпису виключно керівника цієї місцевої організації партії. Також, при з'ясуванні об'єктивності наданих для реєстрації кандидата в депутати документів, виборча комісія повинна керуватись тільки відомостями, наданими органами Міністерства юстиції України.
Однак, згідно матеріалів справи /а.с.115/, подані відповідно до встановленої законодавством процедури, офіційні відомості Дніпропетровського міського управління юстиції, інформацію про керівника Красногвардійської районної організації Партії «Громадська сила»не містять.
Таким чином, подані позивачем документи про реєстрацію кандидатів у депутати Красногвардійської районної у м. Дніпропетровську ради Дніпропетровської області, висунутих Красногвардійською районною організацію Партії «Громадська сила»підписані ОСОБА_6, який на підставі відомостей, наданих відповідачу Дніпропетровським міським управлінням юстиції не є керівником цієї організації та не наділений повноваженнями на підписання таких документів.
Наведене підтверджує висновки суду першої інстанції, що відповідачем обґрунтовано на підставі п.2 ч.1 ст.44 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»винесено протокол позачергового засідання Красногвардійської районної у М.Дніпропетровську виборчої комісії Дніпропетровської області № 5 від 06 жовтня 2010 р. де внесено зміни до протокольних рішень від 01.10.2010р. в частині 2; від 05.10.2010 р. № 2 в частині 3 (постанова №9), та прийнято постанову № 9 від 06 жовтня 2010 р. де внесено зміни до протокольних рішень Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську виборчою комісії Дніпропетровської області від 01.10.2010 р. № 1 в частині 2 та від 05.10.2010 р. № 2 в частині 3 щодо скасування реєстрації кандидатів в депутати по одномандатному мажоритарному виборчому округу від Красногвардійської районної організації партії «Громадська сила».
Стосовно посилання скаржника, викладеного як в апеляційній скарзі так і в позові на те, що Законом України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»не передбачено право територіальної виборчої комісії скасовувати рішення про реєстрацію виборчого списку кандидатів у депутати та вносити зміни до протокольних рішень, колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду зауважує, що судом попередньої інстанції вірно зазначено на наявність п.28 ч.5 ст.25 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»відповідно до якої міська, районна в місті територіальна виборча комісія здійснює інші повноваження, передбачені цим та іншими законами України. Згідно ч.12 ст.27 вказаного Закону та пунктів 2.3 розд. 2, 4.5 розд. 4 Порядку ведення діловодства у виборчих комісіях та комісіях з референдуму, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 15.09.2010 р. № 35,- з питань поточної діяльності комісія може приймати протокольні рішення. При доопрацюванні постанови, протокольного рішення комісії секретар комісії вносить до тексту відповідні зміни згідно з результатами голосування на засіданні комісії.
Зазначені норми правомірно покладені відповідачем в обґрунтування того, що, 06.10.2010 року відповідач в силу вищевикладених приписів чинного законодавства, прийняв протокольне рішення №5 від 06.10.2010 р., яким після доопрацювання вніс відповідні зміни до протокольних рішень територіальної виборчої комісії від 01.10.2010 р»в частині 2 та від 05.10.2010 р., № 2 в частині 3, шляхом скасування реєстрації кандидатів у депутати Красногвардійської районної у м. Дніпропетровську ради, а також відповідач прийняв постанову №9 від 06.10.2010 р. «Про внесення змін до протокольних рішень Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську виборчої комісії Дніпропетровської області», якою підтвердив внесення змін до вищевказаного протокольного рішення №5 від 06.10.2010 р., комісії після доопрацювання в частині виявлення невідповідного оформлення поданих позивачем документів.
Стосовно доводів апеляційної скарги щодо помилки суду першої інстанції по питанню процедури обрання в.о. голови правління Красногвардійської районної організації відповідно до п. 6.14. Статуту, судова колегія вважає, що зазначене суттєво не впливає на суть винесеної постанови, оскільки спірним в даній справі є інше питання, аргументація судової колегій щодо якого викладене вище.
Посилання на те, що судом попередньої інстанції не звернуто увагу на окрему думку 4 членів Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську виборчої комісії Дніпропетровської області, стосовно не погодження з діями відповідача колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду вважає за необхідне зазначити, що як вірно зазначено в постанові суду попередньої інстанції, ст. 27 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»передбачає, що член виборчої комісії, який бере участь у її засіданні та не згоден з рішенням, прийнятим комісією, має право у письмовій формі висловити окрему думку, що додається до відповідного протоколу засідання виборчої комісії.
З матеріалів справи вбачається, що висловлені в письмовій формі окремі думки 4 членів Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську виборчої комісії Дніпропетровської області: ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 та ОСОБА_10 складені після засідання, а саме 07 та 08 жовтня 2010р., в той час, як оскаржувана постанова прийнята 06 жовтня 2010р. Також мотивація висловлених окремих думок про відсутність у Законі 2487-VІ норм про використання відомостей щодо зареєстрованих місцевих організацій політичних партій, в т.ч. в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська не відповідає положенням ч. 11 ст.36 цього Закону.
Посилання позивача на ту обставину, що відповідачем неправомірно скасовано реєстрацію Красногвардійської районної організації партії «Громадська сила»м.Дніпропетровська є некоректними, оскільки оскаржуваними протоколом від 06.10.2010р. та постановою № 9 від 06.10.2010р., фактично скасовано лише вчинену раніше реєстрацію кандидатів в депутати Красногвардійської районної організації партії «Громадська сила»М.Дніпропетровська в межах повноважень, наданих відповідачу Законом.
Вищенаведені обставини та наявні в матеріалах справи документи надають підстави колегії суддів для здійснення висновку, що оскаржене рішення прийнято відповідачем на підставі та у спосіб, що визначені Законом України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»та відповідає критеріям правовірності, які пред'являються до рішення суб'єкта владних повноважень та які встановлені ч.3 ст.2 КАС України. Таким чином, судом першої інстанції при розгляді позовних вимог в достатньому обсязі з'ясовано обставини справи та ухвалено законне і обґрунтоване рішення, підстав для скасування якого колегія суддів не вбачає.
Доводи апеляційної скарги спростовуються дослідженими судом доказами та не можуть бути підставою для скасування постанови суду, а тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення.
Керуючись ст.ст. 172, 177, 198, 200, 205, 206 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Красногвардійської районної організації Партії «Громадська сила»на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.10.2010р. у справі № 2а-12510/10/0470 - залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.10.2010р. у справі № 2а-12510/10/0470 - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили після її проголошення та оскарженню не підлягає.
Головуючий: Н.А. Бишевська
Суддя: Я.В. Семененко
Суддя: М.А. Руденко