№ 2а-4389/10/2370
23.09.2010 р. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Трофімової Л.В., при секретарі - Кириченко Н.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції у Лисянському районі Черкаської області до фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати єдиного податку,
Державна податкова інспекція у Лисянському районі Черкаської області звернулась до суду з позовною заявою до фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати єдиного податку у сумі 436 грн. 81 коп. В обґрунтування позовних вимог позивач, з посиланням на Указ Президента України «Про внесення змін до Указу Президента України від 03.07.1998р. №727/98 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва»від 28.06.1999р., вважає, що відповідач не виконав обов'язку та не сплатив єдиного податку в установленому законом порядку, внаслідок чого виник податковий борг на суму 436 грн. 81 коп.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, однак на адресу суду надіслав клопотання від 23.09.2010р. №18816/2а-4389/10/2370 про розгляд справи за його відсутності у письмовому провадженні.
Відповідач до зали судового засідання не з'явився, заперечення на позов не надавав, явку своїх представників на судовий розгляд справи не забезпечив, хоча про час та місце судового засідання був повідомлений належним чином.
Виходячи з положень ч.2 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає, що неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, неповідомлення ними про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи та ч.6 ст.128 КАСУ якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, з'ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, що мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.
ОСОБА_1, зареєстрована Лисянською районною державною адміністрацією Черкаської області 03.10.2007р. як фізична особа - підприємець за НОМЕР_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця та витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб-підприємців станом на 08.07.2010р. (а.с.10,11), перебуває на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності, відповідно до заяви відповідача. (а.с.13), є платником єдиного податку, згідно корінця свідоцтва про сплату єдиного податку серії НОМЕР_3 від 23.03.2010р. Як вбачається з рішення Лисянської районної ради від 16.12.2009р. №26-5/V ставка єдиного податку відповідача становить 110 грн. 00 коп.
Згідно розрахунку суми боргу (а.с.9) відповідач має заборгованість зі сплати єдиного податку у сумі 436 грн. 81 коп., станом 09.09.2010р. та згідно довідки про суми податкового боргу платника податків (з врахуванням сум пені, нарахованої на суми несплаченого податкового боргу та розстрочених/відстрочених сум), щодо якого подається заява про звернення стягнення на активи платника (а.с.7).
Як вбачається з матеріалів справи, позивач правомірно звернувся до суду про стягнення з відповідача заборгованості зі сплати єдиного податку.
Відповідно до ст. 11 п.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»зазначено право органів державної податкової служби застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірі, встановлених законодавством, а також стягувати до державного бюджету суми заборгованості суб'єктів господарювання за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками та фінансовою допомогою, наданою на поворотній основі, та нарахованої на неї пені є правом органів державної податкової служби, а також відповідно до ст.10 п.11 можливість звертатись до суду з позовами про стягнення заборгованості перед бюджетом є функцією державної податкової інспекції
Причиною виникнення даного спору стало порушення відповідачем вимог податкового законодавства щодо своєчасності сплати податкового зобов'язання. Згідно ст.67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку, розмірах та у строки, встановлені законом.
Відповідно до п. 1.2 ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” №2181-III від 21.12.2000р. податкове зобов'язання -це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Спрощена система оподаткування, обліку та звітності, запроваджена Указом Президента України “Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва” (у редакції Указу від 28.06.1999 № 746/99) та передбачає особливий порядок оподаткування суб'єктів малого підприємництва шляхом сплати єдиного податку. Однак, єдиний податок не включено до переліку видів податків і зборів (обов'язкових платежів), що справляються на території України, передбачених Законом України “Про систему оподаткування” від 25.06.1999 № 1251-ХІІ, тому терміни подачі розрахунку про сплату єдиного податку суб'єктом малого підприємництва встановлені саме вищевказаним Указом.
Пунктом 2 Указу Президента України “Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва” від 28.06.1999 № 746/99, передбачено, що ставка єдиного податку для суб'єктів малого підприємництва - фізичних осіб встановлюється місцевими радами за місцем їх державної реєстрації залежно від виду діяльності і не може становити менше 20 гривень та більше 200 гривень на місяць. Суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа сплачує єдиний податок щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця на окремий рахунок відділень Державного казначейства України.
Як вбачається з наведених норм, обов'язок зі сплати єдиного податку суб'єктом підприємницької діяльності -фізичною особою ставиться у залежність лише від належної реєстрації такої особи як суб'єкта підприємницької діяльності та застосування ним спрощеної системи оподаткування у відповідності з вимогами законодавства.
Згідно з пп. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені статтею 5 вказаного Закону, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно пункту 1.3 ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, податкове зобов'язання відповідача становить 436 грн. 81 коп., що не було сплачене в установлені строки, тому таке зобов'язання визнається як податковий борг, що підлягає до стягнення.
За зазначених обставин, суд дійшов висновку про достатність доказів та наявність підстав для задоволення позову, оскільки відповідачем не сплачено податковий борг у сумі 436 грн. 81 коп. зі сплати єдиного податку, а тому позовні вимоги державної податкової інспекції у Лисянському районі Черкаської області до фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати єдиного податку у розмірі 436 грн. 81 коп. підлягають задоволенню у повному обсязі.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) згідно ч. 4 ст. 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ч.ч. 2, 6 ст. 128, ст.ст. 86, 94, 158 -163, 254 КАС України, суд,
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь бюджету через державну податкову інспекцію у Лисянському районі Черкаської області (19300, Черкаська область, смт. Лисянка, вул. Кірова, 25) заборгованість зі сплати єдиного податку у сумі 436 (чотириста тридцять шість) гривень 81 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Уразі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлений 23 вересня 2010 року.
Суддя Л.В.Трофімова