№ 2а-4382/10/2370
29.09.2010 р. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Трофімової Л.В.,
при секретарі -Кириченко Н.В.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Звенигородського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі державної податкової інспекції у Звенигородському районі Черкаської області до комунального підприємства «Звенигородське виробничо-житлове ремонтно-експлуатаційне управління»про стягнення податкового боргу,
До суду з позовною заявою звернувся Звенигородський міжрайонний прокурор в інтересах держави в особі державної податкової інспекції у Звенигородському районі Черкаської області, в якій просить стягнути з КП «Звенигородське виробничо-житлове ремонтно-експлуатаційне управління»податковий борг у сумі 37322 грн. 80 коп.
Прокурор надав заяву, в якій вказав, що не заперечує проти розгляду справи у письмовому провадженні.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, однак направив на адресу суду клопотання від 28.09.2010р. вх.№10824/10-020, в якому просить розгляд справи провести за його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача до зали судового засідання не з'явився, однак направив до суду клопотання від 29.09.2010р. про розгляд справи за його відсутності, в якому зазначив про визнання позовних вимог в повному обсязі.
Відповідно до ч.4 ст.122 КАСУ особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, врахувавши обґрунтування і доводи сторін, з'ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, що мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.
Комунальне підприємство «Звенигородське виробничо-житлове ремонтно-експлуатаційне управління»(далі -КП «Звенигородське ВЖРЕУ») є юридичною особою (ідентифікаційний код 03356789) відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію серії А00 № 561027, перебуває на обліку в ДПІ у Звенигородському районі від 24.12.1996р. № 541.
За результатом перевірки встановлено, що КП «Звенигородське ВЖРЕУ»має податковий борг у зв'язку із несплатою платежів до бюджетів всіх рівнів на загальну суму 37322грн.80коп. за невиконання відповідачем податкового обов'язку в установленому законом порядку та у повному обсязі, а тому до відповідача застосована штрафна санкція та пеня, а саме:
з податку на додану вартість по вітчизняних товарах на загальну суму 3686 грн. 71 коп., штрафній санкції на суму 1899 грн. 50коп., пеня -648 грн. 21 коп.;
з податку з доходів робітників і службовців за актом документальної перевірки 50/11010130 на загальну суму 30298грн. 66коп., штрафна санкція -19571 грн. 72 коп.;
з податку на прибуток підприємств і організацій, що належать до комунальної власності на загальну суму 2157 грн. 96 коп. штрафна санкція -2113 грн. 92 коп., пеня -00 грн. 04 коп.;
з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин на загальну суму 103 грн. 22 коп., штрафна санкція -101 грн. 74 коп., пеня -1 грн. 48 коп.;
із земельного податку на загальну суму 75 грн. 96 коп.;
з комунальному податку на суму 78 грн. 20 коп.;
із збору за забруднення навколишнього середовища на загальну суму 922 грн. 09 коп., штрафна санкція -413 грн. 85 коп., пеня - 35 грн. 14 коп.
Дана заборгованість підтверджується: розрахунком суми боргу від 10.09.2010р. №10070/24-014(а.с.15-16), копіями корінців податкових повідомлень-рішень: форми «Ш»від 03.03.2010р. №0000541501/0 з податку на прибуток на суму 3194 грн. 63 коп. (а.с.27), форми «Ш»від 03.03.2010р. №0000551501/0 з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на суму 101 грн. 74 коп., форми «Р»від 20.04.2010р. №0002811701/0 з податку з доходів фізичних осіб за актом документальної перевірки на суму 29357 грн. 58 коп. (а.с.23), форми «Ш»від 26.04.2010р. №0001451501/0 з податку на додану вартість на суму 1899 грн. 50 коп. (а.с.22) та копією узгодженої податкової декларації з податку на додану вартість за грудень 2009р. (а.с.18-19), копією узгодженої податкової декларації з податку на додану вартість за січень 2010р. (а.с.20-21), копією узгодженої податкової декларації з податку на прибуток підприємства за І квартал 2010р. (а.с.26), розрахунком за нововідведені земельні ділянки на 2009р. (а.с.28), податковими розрахунками комунального податку за квітень 2009р., за січень 2010р., лютий 2010р. (а.с.29-32) та податковим розрахунком збору за забруднення навколишнього природного середовища (а.с.32).
30.04.2010р. начальником ДПІ у Звенигородському районі Черкаської області було прийнято рішення №11/24-012/03356789 про розстрочення податкового зобов'язання під проценти, а саме податку з доходів найманих працівників. Розстрочення було надано на період з 30.04.2010р. по 20.12.2010р., а 01.09.2010р. ДПІ у Звенигородському районі прийнято рішення №20/024-012/03356789 про дострокове розірвання договору розстрочки від 30.04.2010р. (а.с. 24-25).
З урахуванням наявних у матеріалах справи доказів, відповідно до ст. 159 КАС України та на підставі з'ясування обставин справи, що підтверджені доказами дослідженими у судовому засіданні, оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про наявні підстави для задоволення позову.
Конституцією України (ст.67) встановлено обов'язок кожного сплачувати податки.
Спеціальним законодавством, що визначає принципи побудови системи оподаткування в Україні, права, обов'язки і відповідальність платників, встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних осіб, регулює перелік погашення узгоджених податкових зобов'язаннь є Закон України «Про систему оподаткування»від 25.06.1991р. № 1251-ХІІ, Закон України «Про оподаткування прибутку підприємств»від 28.12.1994р. № 334/94-ВР, Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ та інші законодавчі акти з питань оподаткування.
Стаття 1 Закону № 2181-ІІІ визначає податкове зобов'язання, як зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
У розумінні названого Закону (п.1.3 ст. 1), податковий борг (недоїмка) це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті (ст. 16 Закону № 2181-ІІІ).
Якщо платник податків не сплачує пеню разом зі сплатою податкового боргу або не визначає її окремо у платіжному документі, то податковий орган самостійно здійснює розподіл такої сплаченої суми на суму, що спрямовується на погашення пені, нарахованої на суму такого погашеного податкового боргу (його частини) та надсилає такому платнику податків повідомлення, у якому міститься зазначена інформація.
Відповідно до підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону № 2181-ІІІ у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків визначених Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Відповідно до ст. 11 п.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірі, встановлених законодавством, а також стягувати до державного бюджету суми заборгованості суб'єктів господарювання за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками та фінансовою допомогою, наданою на поворотній основі, та нарахованої на неї пені є правом органів державної податкової служби, а також відповідно до ст.10 п.11 можливість звертатись до суду з позовами про стягнення заборгованості перед бюджетом є функцією державної податкової інспекції.
Оскільки платником самостійно задекларовано податкові зобов'язання (мають статус узгоджених) і не сплачено до бюджету податковий борг у сумі 37 322 грн. 80 коп. та за підписом керівника надіслано клопотання з повним визнанням податкового боргу, а представник прокуратури також звернувся про стягнення цієї ж суми боргу, суд не вбачає підстав для відмови у задоволенні позову.
За зазначених обставин, суд дійшов висновку про достатність доказів та наявність підстав для задоволення позову, оскільки відповідачем не сплачено податковий борг у сумі 37322 грн. 80 коп.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) згідно ч. 4 ст. 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ч.4 ст.122, ст.ст. 86, 94, 158 -163, 254 КАС України, суд
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з КП «Звенигородське виробничо-житлове ремонтно-експлуатаційне управління»(20200, Черкаська область, Звенигородський район, м. Звенигородка, вул. Кірова, 13-Б, код ЄДРПОУ 03356789) на користь бюджету через державну податкову інспекцію у Звенигородському районі Черкаської області (20200, Черкаська область, м. Звенигородка, вул. Енгельса 142) податковий борг на загальну суму 37 322 грн.80 коп. (тридцять сім тисяч триста двадцять дві гривні 80 коп.).
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у порядку та строки, передбаченому ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлений 30 вересня 2010 року.
Суддя Л.В.Трофімова