Постанова від 14.10.2010 по справі 14852/09/2170

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 жовтня 2010 р. Справа № 2-а-14852/09/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі: головуючої судді: Ковбій О.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Скадовському районі Херсонської області до ОСОБА_1 про стягнення суми штрафних санкцій,

встановив:

Державна податкова інспекція в Скадовському районі Херсонської області (далі-позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до приватного підприємця ОСОБА_1 (далі-відповідач) про стягнення суми штрафних (фінансових) санкцій в сумі 1700,00 грн.

Представник позивача надала до суду заяву про розгляд справи в порядку письмого провадження, позивач свої вимоги обгрунтовує тим, що під час перевірки ФОП ОСОБА_1, виявлено порушення ст. 15 - 3 Закону України № 481/95-ВР від 19.12.1995 року "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (зі змінами і доповненнями), за що до відповідача було застосовано штрафну (фінансову) санкцію в розмірі 1700,00 грн.

Відповідач в судове засідання не з"явилася, письмових заперечень на позов не надала, про дату, час та місце слухання справи була повідомлена належним чином.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні і в разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд приходить до висновку про обгрунтованість підстав для задоволення адміністративного позову.

Судом встановлено, що фізична особа - підприємець ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) зареєстрована як суб"єкт підприємницької діяльності 25.02.1997 року Скадовською районною державною адміністрацією Херсонської області та перебуває на обліку в ДПІ у Скадовському районі з 06.06.1997 року.

18.05.2009 року посадовими особами ДПІ у Скадовському районі Херсонської області, на підставі направлення на перевірку від 07.05.2009 року № 724 проведено перевірку господарської одиниці приватного підприємця ОСОБА_1 щодо дотримання суб"єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги) вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, кафе з літнім майданчиком, розташованого на розі вулиць Володарького та Набережної у м. Скадовську, що належить приватному підприємцю ОСОБА_1

Перевірка проведена в присутності бармену ОСОБА_2, яка відмовилася підписати акт перевірки.

В результаті перевірки складено акт від 18.05.2009 року № 34/21/19/23/НОМЕР_1, в якому зафіксовано порушення ст. 15-3 Закону України від 19.12.1995 року № 481/95 - ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (зі змінами і доповненнями), якою визначено, що забороняється продаж алкогольних напоїв та тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років, а саме було встановлено факт реалізації гр. ОСОБА_3, 1992 року пляшки слабоалкогольного напою "Шейк" за ціною 09,00 грн.

На підставі акту перевірки прийнято рішення від 27.05.2009 року № НОМЕР_2 про застосування фінансових санкцій на суму 1700,00 грн.

Визначаючись щодо позовних вимог суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" плановою перевіркою вважається перевірка платника податків щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати ним податків та зборів (обов'язкових платежів), яка передбачена у плані роботи органу державної податкової служби i проводиться за місцезнаходженням такого платника податків чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна перевірка.

Дана норма пов"язана з пунктом 1 ст. 11 вказаного Закону, де зазначено, що органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування i сплати податків та зборів платниками податків.

Разом з тим, згідно частини 7 ст. 11-1 Закону № 509 позаплановими перевірками вважаються також перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених законами України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", "Про державне регулювання виробництва i oбiгy спирту етилового, коньячного i плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".

Дана норма пов"язана з пунктом 2 ст. 11 вказаного Закону, де зазначено, що органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку; наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, торгових патентів тощо.

Отже, спеціальним законом в даному випадку є Закон України від 06.07.1995 р. №265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", який регулює правовідносини суб'єктів підприємницької діяльності, що здійснюють розрахункові операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

Згідно зі ст. 15 Закону України від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" контроль за додержанням суб"єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок.

Відповідно до Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів ДПС України при організації та проведенні перевірок платників податків, затверджених наказом ДПА України від 27 травня 2008 року № 355, передбачено, що працівниками органів ДПС здійснюються відповідно до щомісячних планів органу ДПС планові перевірки щодо контролю за здійсненням суб'єктами господарювання розрахункових операцій у готівковій та/або безготівковій формі. Перевірки щодо контролю за здійсненням суб'єктами господарювання розрахункових та касових операцій, наявністю свідоцтв про державну реєстрацію, патентів i ліцензій проводяться групою у складі не менше двох посадових ociб органів ДПС за наявності у них службових посвідчень та направлення на перевірку.

Згідно Методичних рекомендацій щодо оформлення матеріалів перевірок за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання oбiгy готівки, наявності торгових патентів i ліцензій, затверджених наказом ДПА України від 12 серпня 2008 року № 534 за результатами перевірки складається акт, а у paзi відсутності порушення суб'єктами господарювання вимог чинного законодавства - довідка. При цьому акт перевірки - це службовий документ, який підтверджує факт проведення перевірки i є носієм доказової інформації про виявлені порушення (або їх відсутність) вимог чинного законодавства зазначеними суб'єктами. Акт перевірки складається на бланку органу ДПС, за рішенням якого було призначено i проведено перевірку. Перший примірник акту перевірки залишається у посадових ociб органу ДПС, другий - у керівника суб'єкта господарювання або особи, що його заміщає, а у разі їх відсутності - у особи, уповноваженої здійснювати розрахункові операції. У разі встановлення при проведенні перевірки порушень законодавства за результатами розгляду матеріалів такої перевірки керівником (заступником керівника) органу ДПС, на обліку в якому перебуває такий суб'єкт господарювання, приймається у встановлені законодавством терміни та надсилається суб'єкту господарювання рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій за встановленою формою.

Як свідчать матеріали перевірки, посадовими особами ДПС проведено перевірку позивача за дотриманням порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів i ліцензій та встановлено порушення ст. 15-3 Закону України від 19.12.1995 року № 481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів"- реалізація алкогольних напоїв особам, які не досягли 18 років.

Згідно зі ст. 15-3 Закону № 481 забороняється продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років. Продавець пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових або тютюнових виробів зобов'язаний отримати у покупця, який купує пиво (крім безалкогольного), алкогольні напої, слабоалкогольні напої, вина столові або тютюнові вироби, паспорт або інші документи, які підтверджують вік такого покупця, якщо у продавця виникли сумніви щодо досягнення покупцем 18-річного віку.

За порушення норми ст. 15-3 Закону № 481 до суб"єктів господарювання застосовуються штрафні (фінансові) санкції у вигляді штрафів.

У разі несплати суб'єктом господарювання штрафних (фінансових) санкцій, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.

Штрафні санкції застосовуються до відповідальних ociб органами державної податкової служби, в тому числі на підставі матеріалів проведених ними перевірок в установленому законодавством порядку та розмірах, чинних на день завершення перевірок.

Згідно ч.1 ст.9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Тому, суд вважає, що до приватного підприємця ОСОБА_1 було правомірно застосовано фінансову санкцію в розмірі 1700,00 грн. за порушення вимог Закону України № 481, яке нею в установленому порядку оскаржено не було.

Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов державної податкової інспекції у Скадовському районі Херсонської області підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 12, 19, 128, 158-163, 167 КАС України, суд -

постановив:

Адміністративний позов задовольнити.

Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) заборгованість в сумі 1700 (одна тисяча сімсот) грн. 00 коп. в доход державного бюджету на р/р 31111106700267, код платежу 21081100, УДК 24103683, МФО 852010.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Ковбій О.В.

кат. 6.6.5