Постанова від 18.10.2010 по справі 5488/10/2170

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"18" жовтня 2010 р.

13 год.10 хв.Справа № 2-а-5488/10/2170

Колегія суддів Херсонського окружного адміністративного суду у складі:

головуючого судді: Кисильової О.Й.,

суддів: Морської Г.М., Василенко Г.Ю.,

при секретарі: Козловій Н.О.,< Довідник >

за участю: представників позивача - Кулік В.М., Фалея В.Г., Серогодської Т.І.,

представника відповідача - Дунаєва М.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Херсонської обласної організаці Української морської партії до Херсонської обласної виборчої комісії про визнання протиправною та скасування постанови,

встановила:

Херсонська обласна організація Української морської партії (далі -позивач, УМП ) звернулася з позовом до Херсонької обласної виборчої комісії (далі -відповідач, Комісія), у якому просить визнати протиправною та скасувати постанову Комісії від 13.10.2010 року № П-7-6 "Про розгляд скарги ОСОБА_6"

У судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі, мотивуючи тим, що оскаржувана постанова прийнята із порушеннями виборчого законодавства. Так, розглядаючи скаргу ОСОБА_5, відповідач встановив, що вона подана до неналежного суб'єкта розгляду звернення та залишив скаргу без розгляду, звернувшись до суду з позовом про визнання незаконними дій УМП щодо висування кандидатів для участі у чергових виборах. Позивач вважає протиправними такі дії відповідача та такими, що вчинені поза межами повноважень, оскільки скарга не була надана для ознайомлення позивачу та розглянута у відсутність представника УМП. Залишаючи скаргу без розгляду, Комісія не розглядала її по суті, а тому відповідачем не можуть бути вжиті будь-які наслідки такого розгляду, в тому числі щодо звернення Комісії до суду про визнання незаконними дій УМП. Позивач вважає, що за таких обставин відповідач повинен був звернутися до правоохоронних органів для проведення перевірки фактів, викладених у скарзі, а не до суду.

Представник відповідача, заперечуючи проти позову, зазначив, що Комісія, отримавши скаргу ОСОБА_5 та ознайомившись із її змістом, прийняла рішення про залишення звернення без розгляду по суті. Враховуючи те, що факти, викладені в скарзі мають значення для організації та проведення виборів без порушення законодавства, Комісія прийняла рішення про звернення до суду для вирішення питання про достовірність фактів, викладених в скарзі.

Представник відповідача, наголошував, що наявність права звернення Комісії до суду було предметом розгляду іншої адміністративної справи, рішення по якій прийнято 15.10.2010 року.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, колегія суддів встановила наступні обставини.

13.10.2010 року до Херсонької обласної виборчої комісії надішла скарга ОСОБА_5 із вимогою скасувати рішення про реєстрацію всіх кандидатів у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, кандидатів на посаду сільських, селищних, міських голів, висунутих Херсонською обласною організацією Української морської партії з підстав порушення закону під час проведення перереєстрації зазначеної партії.

Херсонька обласна виборча комісія прийняла звернення ОСОБА_6, та розглянувши його на засіданні Комісії 13.10.2010 року, встановила, що дана скарга подана до неналежного суб'єкта розгляду таких звернень, що є підставою для залишення без розгляду по суті даної скарги та вжиття заходів реагування на факти, викладені в скарзі у спосіб звернення до суду із позовною заявою про визнання незаконними дій Херсонської обласної організації Української морської партії щодо висування кандидатів для участі у чергових виборах депутатів Автономної республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 31 жовтня 2010 року та скасування державної реєстрації Херсонської обласної організації Української морської партії.

Порядок оскарження рішень, дій чи бездіяльності, що стосуються місцевих виборів встановлено Законом України "Про вибори депутатів Автономної республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" від 10.07.2010 року № 2487-VІ (далі -Закон № 2487-VІ), відповідно до частини 1 статті 85 якого кандидат у депутати, кандидат на посаду сільського, селищного, міського голови, його довірена особа, місцева організація політичної партії, кандидати від якої зареєстровані на відповідних місцевих виборах, її представник або уповноважена особа, а також виборець, виборчі права або охоронювані законом інтереси якого щодо участі у виборчому процесі порушено рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта оскарження, може звернутися до виборчої комісії зі скаргою, що стосується виборчого процесу, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею та статтями 86 - 89 цього Закону.

Суб'єкти звернення зі скаргою, зазначені в частині першій цієї статті, можуть з урахуванням вимог цього Закону оскаржити до відповідної виборчої комісії рішення, дії чи бездіяльність, що стосуються виборчого процесу, таких суб'єктів оскарження:

1) виборчої комісії, члена виборчої комісії;

2) місцевої організації партії, кандидати від якої зареєстровані на відповідних місцевих виборах, крім рішення чи дій, які відповідно до закону, її статуту (положення) належать до внутрішньої організаційної діяльності місцевої організації партії;

3) кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови;

4) уповноважених осіб, довірених осіб, офіційних спостерігачів від суб'єктів виборчого процесу - лише щодо скарг, передбачених частиною шостою статті 88 цього Закону.

Частинами 1 та 8 статті 88 Закону № 2487-VІ передбачено, що скарга до виборчої комісії може бути подана відповідним суб'єктом звернення зі скаргою у дводенний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності суб'єктом оскарження. Строки судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності, що стосуються виборчого процесу, встановлюються Кодексом адміністративного судочинства України.

Таким чином, у разі пропущення суб'єктом звернення строку звернення зі скаргою та подання скарги до неналежного суб'єкту, така скарга підлягає залишенню без розгляду.

Суд погоджується із позицією Комісії щодо залишення без розгляду скарги ОСОБА_5, оскільки дане звернення не підлягало розгляду по суті у зв'язку із пропуском строку оскарження та тією обставиною, що у Комісії відсутні повноваження на скасування реєстрації кандидатів у депутати із підстав, викладених у скарзі.

У судовому засіданні представник позивача не заперечувала того, що скаргу ОСОБА_5 потрібно було залишити без розгляду та зауважила, що підставою у мотивувальній частині постанови від 13.10.2010 року № П-7-6 необхідно зазначити пропущення строку звернення до виборчої комісії.

Щодо правомірності прийняття постанови Херсонької обласної виборчої комісії в частині звернення до суду слід зазначити наступне.

До повноважень територіальних виборчих комісій крім інших, встановлених статтею 25 Закону № 2487-VІ, належить розгляд звернення, заяви і скарги стосовно підготовки та проведення місцевих виборів до відповідної ради та прийняття щодо них рішення, а також інші повноваження, передбачені цим та іншими законами України, у тому числі щодо звернення до суду.

Отже, виборча комісіє має право звернення до суду у випадках, встановлених Законом № 2487-VІ та з передбачених цим законом підстав.

Суд не надає оцінку діям відповідача щодо прийняття рішення про звернення до суду та фактам, викладеним у скарзі, а також тому, чи має право виборча комісія оскаржувати дії місцевого осередку партії, оскільки зазначені дії відповідача були предметом розгляду адміністративної справи № 2-а-5405/10/2170 за позовом Херсонської обласної виборчої комісії до Херсонської обласної організацієї Української морської партії про визнання незаконними дій суб'єкта виборчого процесу та скасування державної реєстрації, у якій судом винесено постанову від 15.10.2010 року.

Разом з тим, суд відмічає, що залишення скарги ОСОБА_5 без рогляду по суті та звернення до суду не спричинило порушення прав УМП зі сторони Херсонської обласної виборчої комісії, оскільки суд, приймаючи зазначену постанову у справі № 2-а-5405/10/2170, надав оцінку таким діям відповідача.

За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про необгрунтованість позовних вимог Херсонської обласної організації Української морської партії та відмову у задоволенні позову.

Керуючись ст.ст. 158-163, 167 КАС України, колегія суддів, -

постановила:

Відмовити Херсонській обласній організації Української морської партії у задоволенні позовних вимог до Херсонської обласної виборчої комісії про визнання протиправною та скасування постанови.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в дводенний строк з дня її проголошення.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Головуючий: Кисильова О.Й.

Судді: Морська Г.М.

Василенко Г.Ю.

кат. 7