копія
01 вересня 2010 р. Справа № 2а-6418/10/1870
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Шаповала М.М.
за участю секретаря судового засідання- Ілляшенко О.Г.,
представника відповідача - Бібіка В.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Фермерського господарства “Едельвейс-2007” до Конотопської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень,-
Позивач просить визнати нечинними податкові повідомлення-рішення Конотопської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області від 07 червня 2010 року № 0004831710/2, яким визначено суму податкового зобов'язання з податку з юридичних осіб -власників транспортних засобів в сумі 6114,64 грн., у тому числі за основним платежем - 4124,74 грн. та штрафні (фінансові) санкції в розмірі 1989,9 грн., а також податкове повідомлення-рішення №0005111710/2 також від 07 червня 2010 року на суму 412,47 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями з податку з власників транспортних засобів.
Підставою для прийняття оскаржуваних податкових повідомлень-рішень є те, що контролюючим органом визнано доведеним факт несвоєчасної сплати позивачем податкового зобов'язання по податку з власників транспортних засобів та порушення у зв'язку з цим граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання по податку з власників транспортних засобів, передбаченого пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”. Однак позивач податок з власників транспортних сплатив своєчасно і в повному обсязі.
Заперечуючи позов відповідач посилається на те, що під час проведення виїзної планової перевірки було встановлено, що фермерське господарство “Едельвейс-2007” не подало до Буринського відділення Конотопської МДПІ розрахунків суми по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів за 2007 рік.
Листом від 09.02.2008 р. Путивльського відділення реєстраційно-екзаменаційної роботи Управління державної автомобільної інспекції УМВС в Сумській області надісланий список транспортних засобів та причепів, які зареєстровані за фермерським господарством “Едельвейс-2007” в кількості 19 одиниць із зазначенням дати їх реєстрації (з 16.10.2007 р. по 27.11.2007 р).
Згідно акту перевірки фермерським господарством “Едельвейс-2007” було встановлено порушення ст.ст. 5,6 Закону України “Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів”, в результаті чого донараховано господарству податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин в сумі 4124,74 грн.
Тому розглянувши матеріали планової перевірки Конотопською МДПІ податковим повідомленням - рішенням від 01.04.2010 року №0004831710/0 з посиланням на підпункт 17.1.1 пункту 17.1 статті 17 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” до Фермерського господарства “Едельвейс-2007” були застосовані штрафні санкції у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне неподання розрахунку суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів за 2007 рік у загальній сумі 340 грн. (170,0 грн. х 2 розрахунки) та з посиланням на підпункт 17.1.3 пункту 17.1 статті 17 Закону застосовані штрафні санкції у розмірі десяти відсотків від суми заниження податкового зобов'язання за кожний з податкових періодів у сумі 1649,90 грн. (4124,74 х 10% х 4).
В судове засідання від позивача надійшла заява, в якій він просить справу розглядати без участі його представника та зазначає, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечуючи проти позову, посилався на вищевказані обставини.
Вислухавши представника відповідача, дослідивши матеріали справи і оцінивши досліджені докази в їх сукупності, суд вважає, що позовна заява не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п. 3 ст. 9 Закону України “Про систему оподаткування” один із обов'язків платника податків -сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни, а також, відповідно до ч. 1 ст. 11 відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) і додержання законів про оподаткування несуть платники податків і зборів (обов'язкових платежів) відповідно до законів України.
Порядок сплати податку транспортних засобів регулюється відповідно до Закону України “Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів”, відповідно до статті 6 цього Закону юридичні особи на основі бухгалтерського звіту (балансу) у строки, визначені законом для річного звітного періоду, подають відповідному органу державної податкової служби за місцем реєстрації транспортних засобів розрахунок суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на поточний рік за формою, затвердженою центральним податковим органом України.
Згідно зі ст. 5 Закону України „Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів” податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується, зокрема, юридичними особами -щоквартально рівними частинами до 15 числа місяця, що настає за звітним кварталом.
Законом України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” встановлено порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами.
Відповідно до п.1.2 ст.1 Закону податкове зобов'язання -це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Згідно з п. 1.11 ст. 1 Закону податкова декларація, розрахунок (далі -податкова декларація) -це документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).
Згідно підпункту 17.1.1. п.17.1 ст. 17 Закону платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
Згідно підпункту 17.1.2. п.17.1 ст. 17 Закону у разі коли контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті "а" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, додатково до штрафу, встановленого підпунктом 17.1.1 цього пункту, платник податків сплачує штраф у розмірі десяти відсотків суми податкового зобов'язання за кожний повний або неповний місяць затримки податкової декларації, але не більше п'ятдесяти відсотків від суми нарахованого податкового зобов'язання та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно підпункту 17.1.3. п.17.1 ст. 17 Закону у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.
Згідно підпункту 6.1.10 п. 6 Інструкції про порядок застосування штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби штрафні санкції, застосовуються незалежно від стану розрахунку платника податків з бюджетами, існування податкового боргу чи переплати платника податків за податками (зборами, обов'язковими платежами).
Судом встановлено, що під час здійснення планової документальної перевірки фінансово-господарської діяльності фермерського господарства “Едельвейс-2007” 22.03.10 р. актом №116/23-3/34520275 (а.с. 22-24) був зафіксований факт порушення відповідачем вимог ст.5, 6 Закону України “Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів”, а саме несвоєчасна сплата податкового зобов'язання по податку з власників транспортних засобів, не подання розрахунків суми по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів за 2007 рік.
Оскільки фермерське господарство “Едельвейс-2007” розрахунки суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів до Буринського відділення Конотопської МДПІ за 2007 рік не подавало, у податковому повідомленні-рішенні від 01.04.2010 року №0004831710/0 були помилково застосовані штрафні санкції з посиланням на підпункт 17.1.3 пункту 17.1 статті 17 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”. Тому Конотопською МДПІ були надіслані фермерському господарству “Едельвейс-2007” податкові повідомлення-рішення № 0004831710/2 яким визначено суму податкового зобов'язання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 6 114,64 грн., у тому числі за основним платежем -4 124,74 грн. та штрафної ( фінансової) санкції -1 989,90 грн. ( а.с. 7) та № 0005111710/2 від 07.06.2010 року на суму 412,47 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями з податку з власників транспортних засобів ( а.с. 8).
Із копії рішення від 09.07.2010 р. № 6594/6/25-0215 ( а.с. 12-14) вбачається, що розрахунок щодо транспортних засобів зареєстрованих 16.10.2007 року повинен був подаватися до податкового органу до 26.10.2007 року, а транспортних засобів зареєстрованих 07.11.2007 -14.11.2007 року - до 17.11.2007 року. Таким чином, кількість місяців затримки по першому розрахунку складає 30 місяців, по другому - 29 місяців.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що податкові рішення-повідомлення № 0004831710/2, № 0005111710/2 від 07.06.2010 року прийняті відповідачем у відповідності до вимог діючого законодавства, обґрунтовано, з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Керуючись ст. ст. 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову Фермерського господарства “Едельвейс-2007” до Конотопської міжрайонної державної податкової інспекції (Буринське відділення) Сумської області про скасування податкових повідомлень-рішень № 0004831710/2 від 07.06.2010 р., № 0005111710/2 від 07.06.2010 р. -відмовити у зв'язку з його необґрунтованістю.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі.
Якщо постанову було проголошено за відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) М.М. Шаповал
З оригіналом згідно
Суддя М.М. Шаповал
Повний текст постанови складено 06 вересня 2010 року.