копія
30 вересня 2010 р. Справа № 2а-7068/10/1870
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Шаповал М.М.
за участю секретаря судового засідання-О.Г. Ілляшенко,
прокурора Ковпаківського району м. Суми - О.С. Кулинич,
представника позивача - В.М. Сліпухова,
представника відповідача - П.П. Коропченка,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Прокурора Ковпаківського району міста Суми в інтересах держави в особі Відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ремонтник" про стягнення фінансових санкцій ,-
Прокурор просить стягнути з відповідача суму штрафу до державного бюджету України і мотивує це тим, що старшим державним інспектором України з енергонагляду у Сумській області за порушення законодавства про електроенергетику та за невиконання припису на відповідача, згідно зі ст. 27 Закону України “Про електроенергетику” та Положення “Про порядок накладання на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання ”, накладено штраф у розмірі шестидесяти неоподаткованого мінімумів доходів громадян у сумі 2040 грн., про що було винесено постанову № ОС 42/10-30 від 06.04.2010 року.
Прокурор та представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог повністю заперечував, так як постанова № ОС 42/10- 30 від 06.04.2010 року була винесена позивачем на його думку незаконно, оскільки порушень не було допущено.
Вислухавши прокурора, представника позивача, представника відповідача, перевіривши матеріали справи і оцінивши докази в їх сукупності, суд визнає, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Судом встановлено, що у ході перевірки в період з 10 по 17 листопада 2009 року інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Сумської області було проведено обстеження з питань технічного стану та організації експлуатації електроустановок та режимів споживання електричної енергії, що обслуговується товариством з обмеженою відповідальністю “ Ремонтни”, за наслідками перевірки було складено акт обстеження № 07/30-1189 від 17.11.2009 р. ( а.с. 13 -18).
За результатами обстеження відповідачу було видано обов'язковий до виконання припис 07/30-1189/1 від 17.11.2009 року ( а.с.19 -23) про усунення виявлених порушень, які відповідач у встановлений термін не виконав, що підтверджується актом перевірки № С-799 від 08.08.2008 року ( а.с.30). Старшим державним інспектором України з енергонагляду у Сумській області за порушення законодавства про електроенергетику та за невиконання припису на відповідача, згідно ст. 27 Закону України “Про електроенергетику”, та “Про порядок накладання на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання”, затвердженого Постановою КМУ №1312 від 30.07.99 року, накладено штрафні санкції, про що було винесено постанову № ОС 147/08-40 від 26.08.08 р. ( а.с.10), яку відповідачем було отримано 12.04.2010 р. ( а.с. 8).
Відповідно до ст.5 Закону України “Про електроенергетику” однією із засад державної політики в енергетиці є створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики, а також забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів. Згідно зі ст. 9 зазначеного закону та п.1 Положення “Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії”, затвердженого постановою КМУ від 07.08.1996р. № 929 державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, яка підпорядкована безпосередньо Мінпаливенерго в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд, та діє у складі державного підприємства, що здійснює централізоване диспетчерське (оперативно-технологічне) управління об'єднаною енергетичною системою України, та його територіальних структурних підрозділів.
Згідно з Указом Президента України “Про зміни в структурі центральних органів виконавчої влади” від 15.12.1999р. №1573/99 Міністерство палива та енергетики України входить до складу органів виконавчої влади України.
Відповідно до наказу Міністерства палива та енергетики України №422 від 3 листопада 2006 р. Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд) безпосередньо підпорядкована Мінпаливенерго щодо виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.96 № 929, здійснює допоміжні заходи із забезпечення надійного і сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України та діє у складі державного підприємства “Національна енергетична компанія “Укренерго” (НЕК “Укренерго”). Особа в інтересах якої заявлено позов щодо стягнення штрафних санкцій є суб'єктом владних повноважень в розумінні ст. 3 КАС України, оскільки здійснює владні управлінські функції на основі законодавства.
Правовідносини сторін є публічними. Стосуються стягнення санкцій за порушення встановленого державою порядку у енергетичних відносинах (адміністративно-господарські санкції). ДП “НЕК “Укренерго” у спірних правовідносинах виступає не як господарюючий суб'єкт, а як особа, до складу якої входить Держенергонагляд, що здійснює контролюючі функції. Суду до позову були надані документи (Статут ( а.с. 29 -33), Положення ( а.с. 34 - 39)) підтверджуючи наявність у складі позивача підрозділу Держенергонагляду.
Відповідно до ст. ст. 9, 26, 27 Закону України “Про електроенергетику” державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення. Правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Правопорушеннями в електроенергетиці є крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку пошкодження приладів обліку; розкомплектування та пошкодження об'єктів електроенергетики, розкрадання майна цих об'єктів; створення перешкод у здійсненні державного енергетичного нагляду та у виконанні робіт, пов'язаних з обслуговуванням об'єктів електроенергетики, порушення правил охорони електричних мереж; порушення правил користування енергією. Оскарження дій щодо накладення штрафів провадиться у судовому порядку. Суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України. Громадяни та службові особи несуть адміністративну відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у вигляді штрафу у розмірі до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в порядку, встановленому законом.
Відповідно до п. 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у визначений термін він стягується в судовому порядку.
Судом встановлено, що на відповідача було накладено штраф за порушення законодавства про електроенергетику згідно постанови державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Сумській області. Сама постанова про накладення штрафу відповідає діючому законодавству та фактичним обставинам справи, оскільки винесена на підставі акту перевірки (протоколу) № 07/30-180 від 30.03.2010 року. Вказаним актом (протоколом) зафіксовано не виконання вимог припису державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Сумській області № 07/30-1189/1 від 17.11.2009 р. в частині пунктів №№ 2-10, 13-22,24-54,56-62,65,67-76,79-131,133-136,139-144,146-149,152-155. Ці пункти припису стосуються “Організації експлуатації”, “Технічного стану електроустановок”.
Копією акту № 07/30-1189 від 17.11.2009 р. та копією припису № 07/30-1189/1 від 17.11.2009 р. підтверджується факти виявлення порушень законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, допущених відповідачем.
Доводи представника ТОВ “Ремонтник” Коропченка П.П. в судовому засіданні щодо відсутності вказаних в акті та приписі від 17.11.2009 р. порушень не відповідають об'єктивно встановленим в судовому засіданні фактичним обставинам.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Прокурора Ковпаківського району міста Суми в інтересах держави в особі Відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ремонтник" про стягнення фінансових санкцій - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Ремонтник" (40031, м. Суми, вул. 40 років Жовтня, 49-а, розрахунковий рахунок 2600315459 в АТ "Райффайзен Банк "Аваль", МФО 380805, код 21104614) в доход держави (розрахунковий рахунок 31119106700002 в ГУДКУ в Сумській області, МФО 837013, код платежу 21081100) штраф в сумі 2040 (дві тисячі сорок) грн.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови в повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) М.М. Шаповал
< Список > < Дата >
З оригіналом згідно
Суддя М.М. Шаповал
Повний текст постанови складено 04 жовтня 2010 року.