12 жовтня 2010 року < ЧАС >м. ПолтаваСправа № 2а-4239/10/1670
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бойка С.С.,
при секретарі - Зайченко Н.О.,
за участю:
позивач - не з'явився,
представників відповідачів - Віхоть Н.В., Шульга Н.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції в Полтавській області, Управління Державного казначейства України у м. Кременчуці, Головного управління державного казначейства України в Полтавській області про стягнення суми сплаченого податку з доходів фізичних осіб та штрафу за несвоєчасне її повернення, -
07 вересня 2010 року ОСОБА_3 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції в Полтавській області, Управління Державного казначейства України у м. Кременчуці, Головного управління державного казначейства України в Полтавській області про стягнення суми сплаченого податку з доходів фізичних осіб в сумі 1 388,73 грн. та штрафу за несвоєчасне її повернення в сумі 1 388,73 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що в порушення п. 5.3.1 ст. 5, п. 18.8 ст. 18 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»Кременчуцька об'єднана державна податкова інспекція не повернула йому надміру сплачений податок з доходів фізичних осіб в розмірі 1388,73 грн., а тому згідно п. 20.4.2 ст. 20 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»підлягає стягненню з відповідача 1 388,73 грн. -сума надміру сплаченого податку з доходів фізичних осіб, 1 388,73 грн. -штраф за неповернення цієї суми.
Представник Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції надав суду заперечення на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позову. В обґрунтування заперечень зазначив, що відповідно до положень Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», однією з основних умов, що надають право платнику податку скористатись податковим кредитом на сплачені за іпотечним кредитом проценти є те, що житло, яке придбавається або будується за рахунок іпотечного кредиту визначається основним місцем проживання особи, що бажає отримати податковий кредит. Оскільки позивач проживає за іншою адресою, ніж за якою знаходиться житло, що придбане за іпотечним кредитом відповідачем було відмовлено у проведенні розрахунку частини суми відсотків, що підлягають поверненню платнику податку.
В судове засідання позивач не з'явився, надав суду клопотання, в якому просить розглянути адміністративну справу за його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представники відповідачів в судовому засіданні позовні вимоги не визнали та просили в задоволенні позову відмовити.
Суд, заслухавши пояснення представників відповідачів, дослідивши матеріали справи приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 15 червня 2007 року між ОСОБА_3 та Товариством з обмеженою відповідальністю «Будремресурс»укладено договір купівлі -продажу квартири № 6592, відповідно до пункту 1 якого квартира АДРЕСА_1 передана у власність ОСОБА_3
15 червня 2007 року між ОСОБА_3 та Акціонерним комерційним інноваційним банком «УкрСиббанк»укладено договір іпотеки (нерухомого майна) № 6597, відповідно до пунктів 1.1, 1.2 якого іпотекодавець - ОСОБА_3 передає в іпотеку нерухоме майно: двокімнатна квартира АДРЕСА_1, в свою чергу іпотекодержатель - Акціонерний комерційний інноваційний банк «УкрСиббанк»видає іпотекодавцю кредит за кредитним договором в сумі 20 000,00 доларів США.
15 червня 2007 року між ОСОБА_3 та Акціонерним комерційним інноваційним банком «УкрСиббанк»укладено договір про надання споживчого кредиту № 11170924000 в сумі 20 000,00 доларів США.
22 березня 2009 року для отримання податкового кредиту ОСОБА_3 подав до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції декларацію про доходи, одержані з 01.01.2009 року по 31.12.2009 року та розрахунок податку з доходів фізичних осіб, що підлягає поверненню платнику податку або сплаті до бюджету, у тому числі у зв'язку з нарахуванням податкового кредиту.
Згідно декларації про доходи, одержані з 01.01.2009 року по 31.12.2009 року сукупна сума нарахованого доходу позивача складає 80 455,00 грн., сукупна сума утриманого податку складає 11 361,85 грн.
Згідно розрахунку податку з доходів фізичних осіб, що підлягає поверненню платнику податку або сплаті до бюджету, у тому числі у зв'язку з нарахуванням податкового кредиту від'ємне значення суми ПДФО, що належить до повернення ОСОБА_3 з бюджету складає 1 388,73 грн.
Відповідно до довідки ДП «ТОВ фірма «Юрбізнесконсалтинг»від 18.03.2010 року розмір нарахованої заробітної плати позивача за 2009 рік складає 22 618,14 грн., розмір оподатковуваного доходу -19 990,49 грн., розмір фактично утриманого податку з оподатковуваного доходу складає 2 998,57 грн., податкова соціальна пільга - 1 815,00 грн.
Згідно довідки про доходи ЗАТ "Спільне українсько-голандське підприємство "КРЕБО" від 20.01.2010 року розмір нарахованої заробітної плати позивача за 2009 рік складає 44 163,93 грн., розмір фактично утриманого прибуткового податку складає 6 386,17 грн.
Відповідно до довідки ТОВ "Кребо Інтернешнл" від 20.01.2010 року розмір нарахованої заробітної плати позивача за 2009 рік складає 13 672,93 грн., розмір фактично утриманого прибуткового податку складає 1 977,11 грн.
Відповідно до Переліку сум витрат, що включаються до складу податкового кредиту згідно із ст. 5 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»(до декларації про доходи, одержані з 01.01.2009 року по 31.12.2009 року сума процентів, сплачених платником податку за іпотечним кредитом в 2009 році складає 9 258,21 грн. Дана сума підтверджується відповідними квитанціями про перерахування вказаної суми, а також довідкою АКІБ «УкрСиббанк»від 12.01.2010 року.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно з п. 1.16 ст. 1 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" (далі -Закон) податковий кредит - сума (вартість) витрат, понесених платником податку - резидентом у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів - фізичних або юридичних осіб протягом звітного року (крім витрат на сплату податку на додану вартість та акцизного збору), на суму яких дозволяється зменшення суми його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року, у випадках, визначених цим Законом.
Платник податку має право включити до складу податкового кредиту звітного року такі витрати, фактично понесені ним протягом такого звітного року: частину суми процентів за іпотечним кредитом, сплачених платником податку, яка розраховується за правилами, визначеними згідно із статтею 10 цього Закону (п. 5.3.1 ст. 5 Закону.).
Згідно п. 10.2 ст. 10 Закону частина суми процентів, яка включається до складу податкового кредиту платника податку - позичальника іпотечного житлового кредиту, дорівнює добутку суми процентів, фактично сплачених платником податку протягом звітного податкового року у рахунок його погашення, на коефіцієнт, який розраховується за такою формулою:
К = МП / ФП, де
К - коефіцієнт;
МП - мінімальна загальна площа житла, яка дорівнює 100 квадратних метрів;
ФП - фактична загальна площа житла, яке будується (придбається) платником податку за рахунок іпотечного кредиту.
Якщо цей коефіцієнт є більшим одиниці, то до складу податкового кредиту включається сума фактично сплачених процентів за іпотечним кредитом без застосування такого коефіцієнта.
Фактична загальна площа житла позивача дорівнює 65,1 кв.м. Відповідно до вищевказаною формули коефіцієнт дорівнює 1,54 (100/65,1), а тому не застосовується під час визначення складу податкового кредиту.
Матеріалами справи підтверджується правильність розрахунку податкового кредиту позивача, а саме: 80 455,00 грн. -4 709,33 грн. = 75 745,67 грн., де 80 455,00 -сукупна сума нарахованого доходу за 2009 рік; 4 709,33 гнр. -відрахування до пенсійного фонду та фондів державного соціального страхування та податкова пільга за 2009 рік. ((75 745,67 грн. - 9 258,21 грн.) * 0,15%) * 100 = 9 973,12 грн. де 75 745,67 грн. - річний оподаткований дохід позивача за 2009 рік; 9 258,21 грн. - сума податкового кредиту за 2009 рік.
Надмірно сплачена позивачем сума податку з доходів фізичних осіб становить 1 388,73 грн. = 11 361,85 грн. - 9 973,12 грн., де 11 361,85 грн. - фактично сплачена позивачем сума податку з доходів фізичних осіб, 9 973,12 грн. - сума, що підлягала сплаті з урахуванням податкового кредиту.
Сума коштів, яка підлягає поверненню платнику податку, зараховується на його банківський рахунок, відкритий у будь-якому комерційному банку, або надсилається поштовим переказом на адресу, визначену у декларації, протягом 60 календарних днів від дня отримання такої декларації (п. 18.8 ст. 18 Закону).
За неповне або несвоєчасне повернення суми надміру сплаченого податку, у тому числі внаслідок застосування права на податковий кредит, на користь платника податку сплачуються такі штрафи: якщо платник податку не отримує таку суму у строк, визначений цим Законом, при затримці від 91 календарного дня, наступного за останнім днем граничного строку її виплати, - у розмірі 100 відсотків від такої суми ( п. 20.4.2 п. 20.4 ст. 20 Закону).
Повернення суми надміру сплаченого податку, у тому числі внаслідок застосування права на податковий кредит, та штрафів відповідно до підпункту 20.4.2 цього пункту здійснюється органом державного казначейства з рахунку, на який зараховується цей податок до його розподілу між рівнями відповідних місцевих бюджетів. У разі коли штрафні (фінансові) санкції застосовуються внаслідок наявності причин, визначених підпунктом "а" підпункту 20.4.1 цього пункту, така сума стягується у безспірному порядку з бюджетного рахунку, призначеного для утримання відповідного податкового органу (п. 20.4.3 п. 20.4 ст. 20 Закону).
Суд відхиляє заперечення представника відповідача про те, що позивач проживає за іншою адресою, ніж за якою знаходиться житло, що придбане за іпотечним кредитом на підставі наступного.
Згідно п. 10.1 ст. 10 Закону право включити до складу податкового кредиту частину суми процентів за іпотечним житловим кредитом виникає у разі, якщо за рахунок такого іпотечного житлового кредиту будується чи придбається житловий будинок (квартира, кімната), визначений таким платником податку як основне місце його проживання.
Виходячи з вищенаведеної норми Закону квартира визначається як основне місце проживання саме платником податку а не податковим органом.
Заперечення відповідача спростовуються поясненнями позивача про те, що він проживає саме за адресою: АДРЕСА_1, та матеріалами справи.
Враховуючи неотримання позивачем надміру сплаченого податку в розмірі 1 388,73 грн. і на даний час, тобто із затримкою більше ніж на 91 календарний день від дня, наступного за останнім днем граничного строку її виплати, суд вважає позовні вимоги в частині стягнення на користь позивача 1 388,73 грн. -суми надміру сплаченого податку з доходів фізичних осіб з Місцевого бюджету м. Кременчука, та 1 388,73 грн. -штрафу за неповернення цієї суми з Кременчуцької ОДПІ -законними та обґрунтованими.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з місцевого бюджету м. Кременчука на користь ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1; п/р №НОМЕР_2 в ПАТ "Промислово-фінансовий банк", МФО 331768) суму надміру сплаченого податку з доходів фізичних осіб у розмірі 1 388,73 грн. (тисяча триста вісімдесят вісім гривень 73 копійки).
Стягнути з Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції (код ЄДРПОУ 26003119) на користь ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1; п/р № НОМЕР_2 в ПАТ „Промислово-фінансовий банк", МФО 331768) штраф у розмірі 1388,73 грн. (тисяча триста вісімдесят вісім гривень 73 копійки) за неповернення суми надміру сплаченого податку з доходів фізичних осіб.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 18 жовтня 2010 року.
Суддя С.С. Бойко