Іменем України
№ 610/508/23 № 3/610/106/2024
м. Балаклія26 лютого 2024 року
Суддя Балаклійського районного суду Харківської області Стригуненко Володимир Миколайович, розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Харкова, зареєстрованого: АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 , за ч. 1 ст. 130 КУпАП,
30.07.2023 о 07.40 год за адресою: Харківська область, Ізюмський район, м. Балаклія, вул. Новоселівка, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки «RENAULT» моделі «LOGAN», реєстраційний номер НОМЕР_2 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння: запах алкоголю з порожнини рота, виражене тремтіння пальців рук, почервоніння обличчя, відмовившись від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан сп'яніння, в порушення вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху: «водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного сп'яніння…».
В суді ОСОБА_1 вину у вчиненні інкримінованого йому правопорушення за наведених обставин не визнав, пояснив, що вранці 30.07.2023 він, керуючи транспортним засобом - автомобілем марки «RENAULT» моделі «LOGAN», реєстраційний номер НОМЕР_2 , здійснював перевезення за замовленням у службі таксі «BOLT». Пасажир його автомобіля перебував у стані алкогольного сп'яніння та розпивав пиво в салоні. На блокпосту ОСОБА_1 зупинив військовослужбовець та, виявивши у нього ознаки алкогольного сп'яніння, викликав поліцейських. Приблизно через годину приїхали поліцейські та склали стосовно ОСОБА_1 протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП від 31.07.2023 серії ААД № 011304 та видали йому тимчасові водійські права, не завірені печаткою. Під час складання протоколу поліцейські запропонували йому пройти тест на алкоголь, але він відмовився через недовіру таким тестам. У медичний заклад для проходження огляду також відмовився їхати, оскільки на той час проходив 6-ти місячний курс лікування від гепатиту С в інфекційній лікарні, був виснажений, погано спав та рознервувався під час розмови з поліцейськими. Наразі потребує водійські права, оскільки проходить службу в ЗСУ та мусить виконувати військові обов'язки, пов'язанні з водінням автомобіля.
Відповідно до статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Стаття 251 КУпАП встановлює, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до статті 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Пункт 1.3 Правил дорожнього руху передбачає, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими.
В пункті 1.9 Правил дорожнього руху встановлено, що особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Пункт 2.5 Правил дорожнього руху зобов'язує водія на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідальність за порушення вимог пункту 2.5 Правил дорожнього руху передбачена статтею 130 КУпАП.
Відповідальність за частиною 1 статті 130 КУпАП настає у разі керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до пункту 2 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України 09.11.2015 № 1452/735 (далі - Інструкція) огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Ознаками алкогольного сп'яніння, згідно з пунктом 3 розділу І Інструкції, є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкіряного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Згідно із пунктом 1 розділу ІІ Інструкції за наявності ознак, передбачених пунктом 3 розділу І цієї Інструкції, поліцейський проводить огляд на стан сп'яніння за допомогою спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом.
Огляд на стан сп'яніння проводиться поліцейськими на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом або лікарем закладу охорони здоров'я (пункт 6 розділу І Інструкції).
Відповідно до пункту 7 розділу І Інструкції, у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - заклад охорони здоров'я).
На підставі пункту 9 розділу ІІ Інструкції з метою забезпечення достовірності результатів огляду водіїв транспортних засобів, які мають бути оглянуті в закладах охорони здоров'я, поліцейський забезпечує доставку цих осіб до найближчого закладу охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення.
У розумінні вимог статті 266 КУпАП, пункту 7 розділу І Інструкції, огляд у закладі охорони здоров'я проводиться лише у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейськими.
Абзац 2 статті 266 КУпАП передбачає, що огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Протоколом серії ААД № 011304 від 30.07.2023 зафіксовано факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, за вищенаведених обставин. Від надання протокольних пояснень відмовився. Копію протоколу отримав під підпис.
Вказаний протокол про адміністративне правопорушення поліцейським складено саме за відмову ОСОБА_1 від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку.
З рапорту заступника начальника Стрийського РУП ГУНП у Львівській області Романа Вовка від 30.07.2023 вбачається, що 30.07.2023 о 07.42 год під час чергування на блок посту «Перекидний» в м. Балаклія Ізюмського району Харківської області на вул. Новоселівка ним було зупинено транспортний засіб марки «RENAULT» моделі «LOGAN», реєстраційний номер НОМЕР_2 , під керуванням водія ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у якого було виявлено ознаки алкогольного сп'яніння: почервоніння обличчя, різкий запах алкоголю з ротової порожнини, виражене тремтіння пальців рук. ОСОБА_1 пояснив, що в ніч на 30.07.2023 він розпивав спиртні напої під час перегляду волейбольного турніру. За результатами проведеної перевірки було викликано СРПП ВП № 1 Ізюмського РУП ГУНП в Харківській області для складання адміністративного протоколу (а.с. 4).
Відповідно до акту огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів та направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння, ОСОБА_1 від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку відмовився (а.с. 5, 6).
Ця обставина підтверджена відеозаписом.
З дослідженого в судовому засіданні об'єктивного доказу - відеозапису, що міститься в матеріалах справи на CD-R диску, вбачається, що ОСОБА_1 було зупинено на блокпосту під час керування транспортним засобом марки «RENAULT» моделі «LOGAN», реєстраційний номер НОМЕР_2 . Йому було запропоновано пройти медичний огляд з метою виявлення стану сп'яніння у встановленому законом порядку, а саме на місці зупинки транспортного засобу з використанням алкотестеру «Драгер» або в закладі охорони здоров'я, на що водій ОСОБА_1 відмовився. Після цього ОСОБА_1 було повідомлено про складання стосовно нього адміністративного протоколу за ч. 1 ст. 130 КУпАП. Поставити свій підпис у протоколі та отримати його копію ОСОБА_1 погодився (а.с. 7).
Відеозапис було здійснено за допомогою технічного засобу - службового планшетного пристрою марки «SAMSUNG Galaxy Tab Active 2» модель «SM-T395NZKASEK» (а.с. 11).
З розписки ОСОБА_1 , яку було складено 30.07.2023 вбачається, що він зобов'язується протягом 48 годин не керувати транспортним засобом марки «RENAULT» моделі «LOGAN», реєстраційний номер НОМЕР_2 (а.с. 7).
Досліджені у судовому засіданні докази відповідно до ст. 251 КУпАП є належними та допустимими та такими, що узгоджуються між собою.
Відповідно до п. 2 розділу ІІ Інструкції, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання, які долучаються до протоколу.
ОСОБА_1 скористався своїм правом - підписав протокол, отримав його копію.
Суд не володіє беззаперечними доказами про застосування поліцейським недозволених методів та фальсифікацію ним матеріалів про вказане адміністративне правопорушення, а також доказів про порушення поліцейським законодавства при складанні протоколу про адміністративне правопорушення.
Відповідно, у суду відсутні підстави для визнання необ'єктивними доказів, якими підтверджено вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Суд зауважує, що законодавець саме з метою забезпечення безпеки дорожнього руху, життя та здоров'я його учасників, поклав на водіїв транспортних засобів, щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану, додаткові обов'язки, зокрема пройти на вимогу працівника поліції в установленому порядку медичний огляд для визначення стану сп'яніння.
Матеріали справи свідчать, що ОСОБА_1 з ознаками алкогольного сп'яніння керував автомобілем та після зупинки на вимогу поліцейського відмовився пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку. Своїми поясненнями, наданими у суді, а також викладеними письмово, він підтвердив цей факт.
У суді ОСОБА_1 зауважив, що в копії протоколу, яку він отримав, датою вчинення правопорушення зазначено 31.07.2024, при цьому в оригіналі протоколу дату виправлено на 30.07.2024. Водночас з матеріалів справи вбачається, а також підтверджується поясненнями самого ОСОБА_1 , наданими в суді та підтвердженими письмово, що події, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення відбувалися саме 30.07.2023, а тому вказана невідповідність, на переконання суду, є суто технічною опискою.
Жодних підстав для сумніву в достовірності наявних доказів немає, оскільки вони не суперечать одне одному та кореспондуються між собою.
Оцінюючи наявні докази у їх сукупності та взаємозв'язку, суд приходить до того, що вина ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого адміністративного правопорушення за наведених в обвинуваченні обставин повністю доведена, тобто 30.07.2023 о 07.40 год за адресою: Харківська область, Ізюмський район, м. Балаклія, вул. Новоселівка, ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки «RENAULT» моделі «LOGAN», реєстраційний номер НОМЕР_2 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння, відмовившись від проходження огляду на стан сп'яніння в установленому законом порядку, тобто від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів та в закладі охорони здоров'я.
Згідно із п. 2.5 Правил дорожнього руху водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного сп'яніння.
Дії ОСОБА_1 за вказаним фактом кваліфікую за ч. 1 ст. 130 КУпАП України, як відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан сп'яніння.
Обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, не убачається.
Згідно до п. 12 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору звільнений.
На підставі викладеного, керуючись ст. 33-35, 40-1, 252, 280, 284-285 КУпАП,
Накласти на ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі 17000 гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 рік (населений пункт: ХАРКIВСЬКА ОБЛАСТЬ/М.ХАРКIВ, отримувач коштів: ГУК Харківськ обл/Харкiвобл/21081300, код отримувача (ЄДРПОУ): 37874947, банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.), рахунок отримувача: UA168999980313020149000020001, код класифікації доходів бюджету: 21081300).
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду через Балаклійський районний суд Харківської області шляхом подачі в 10-денний строк з дня її винесення апеляційної скарги.
Суддя В.М. Стригуненко